lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Věděla jsem, že se mi bude příběh odstrkovaného sirotka Jany Eyrové líbit. Kdysi dávno jsem viděla i filmové zpracování, miluju temné a tajemné viktoriánské domy a to husí kůži nahánějící ticho v nich.
Nedávno jsem přečetla útlou knížečku Sirotek lowoodský, což je takový úvod a dalo by se říct první část celého příběhu Jany Eyrové.
Celý román jsem si pak střihla v angličtině, což bylo pro mě zprvu trochu krkolomné, než jsem si po pár desítkách stran přivykla na jiný jazyk, ve kterém jsem navíc už strašně dlouho nečetla. Proto jsem se s knihou babrala dost dlouho, hodně slov pro mě bylo nových nebo archaických, ale ani to mě nepřipravilo o čtenářský zážitek a kniha se mi velmi líbila!
Děj románu z roku 1847 je zasazen do anglického venkova viktoriánské éry. Příběh o strastiplné životní cestě sirotka Jany, její mladické ryzí lásce a silné vůli jít si vlastní cestou asi není třeba představovat.
Krásně napsáno, určitě si brzy zas pustím i film a někdy bych si příběh znovu ráda přečetla v češtině. Doporučuji všem, kdo máte rádi romantické příběhy s tragickým pozadím.

Manhattan - Tajemství New Yorku Manhattan - Tajemství New Yorku * antologie

Soubor dvanácti kratších detektivních povídek od různých autorů. Příběhy se odehrávají na newyorském Manhattanu a nechybí zde napětí, vraždy, nejrůznější podivní podezřelí, zlodějíčci, protřelí kriminalisté, amatérští vyšetřovatelé anebo kouzelníci.
Vyhovoval mi výběr povídek i jejich délka a ucelené příběhy. Tuhle oddechovou knihu doporučuji k přečtení všem, kdo mají rádi napínavé příběhy a rádi se při čtení přenesou do pulzujícího velkoměsta.

Ohyb ledovce Ohyb ledovce Arnaldur Indriðason

Při výletě na ledovci Langjökull je skupinkou turistů v čele s průvodkyní nalezen mrtvý muž. Ten však nezemřel nedávno, ale již před několika desítkami let! O případu se dozvídá i bývalý policista Konráð, nyní penzista, který kdysi tento stejný případ vyšetřoval jako vraždu, k níž se však nikdy nenašly ani důkazy, ani tělo.
Knihu jsem zhltla za dva večery, nemohla jsem se odtrhnout. Krátké kapitoly, čtivý příběh, mrazivě ponuré prostředí Islandu i přímočarý děj - to je přesně ta kombinace, která mě vždy spolehlivě chytne a nepustí.
Opět jsem díky mojí drahé Kizuizi (na IG @marketa_kom_books) nalezla nového oblíbeného spisovatele. A že toho pan Indriðason napsal hodně! Navíc je tato kniha první díl nové série, takže se milovníci severské knihy můžeme těšit na další skvělé čtivo.

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Překrásná, podmanivá, emotivní kniha! Mexiko, začátek 20. století, válka, epidemie španělské chřipky. Rodina velkostatkářů, vyprávění příběhu napříč generacemi, záhadný znetvořený chlapec obklopený rojem včel. Nezištná láska, lidská dobrota, pochopení, ale i hloupost, nenávist a zloba.
Čtení jsem si moc užívala, vždy jsem se těšila až se znovu ponořím do stránek s vůní medu a pomerančů! Se všemi hrdiny jsem soucítila, jedna postava mě šíleně iritovala a nenáviděla jsem ho a bylo mi líto, že kniha končí (a jak končí), samozřejmě jsem to oplakala. Ale bylo to tak moc nádherné!
Velmi doporučuji tento kouzelný příběh. Kniha má navíc krásně zpracovanou obálku, celé je to taková velká lahůdka. Oněch 527 stran uteklo jako nic, jelikož je to příběh plný napětí, ale i historie.

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Humorné vyprávění o životě jedné vesnice a jejích obyvatelích. Knihu jsem si chtěla přečíst i kvůli tomu, že slibuje navíc zážitek ze čtení v podobě svérázného dialektu, jímž je vyprávění napsáno. A opravdu jsem se bavila, kniha mě nikterak nezklamala!
Příběhy jsou poskládány z vyprávění jednotlivých obyvatel, z jejich vlastního úhlu pohledu. Je zde tak hezky vykresleno, jak např. stejnou situaci vnímá každý ze členů rodiny po svém. Autorka výstižně načrtla venkovskou každodennost a tím dodala příběhům kouzlo autentičnosti, jako by člověk listoval kronikou jedné vesničky.
Bavilo mě taky orientovat se v propletených vesnických vztazích, kdo je s kým jak spřízněn. Knihu doporučuji všem, kdo se rádi pobaví oddechovým čtením a kvalitně vystiženými charaktery jednotlivých postav, i když to často nejsou vlastnosti tak úplně záviděníhodné.

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Příběh není určitě potřeba představovat. Narozdíl ode mě, která až do půlky knihy netušila, co se stane, jistě všichni tento obsáhlý a fascinující román ruského realismu znáte.
Příběh několika aristokratických rodin v Rusku na konci 19. století, barvité popisy města i venkova, filozofické úvahy hlavních hrdinů - tohle všechno se mi moc líbilo!
Postava samotné Anny mě začala štvát až tak od 730. strany ️
Někdo jí miluje a někdo jí moc rád nemá. Já osobně jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, těch 820 stran stálo za to!

19.08.2022 5 z 5

Křídla nad džunglí - Kam zmizeli indiáni, kteří uměli létat Křídla nad džunglí - Kam zmizeli indiáni, kteří uměli létat Tahir Shah

Opravdu uměli staří Inkové létat? Tato otázka nedala autorovi spát a rozhodl se tedy vypátrat, jak to s dávnými peruánskými okřídlenými indiány opravdu bylo. Z Anglie toho příliš nevybádal, proto se rozhodl pátrat po stopách záhadných Inků přímo na místě a vydal se na dobrodružnou výpravu rovnou do jihoamerického Peru.
Tam se cestou do amazonské džungle setkává s roztodivnými týpky, dobrodruhy, podvodníky, ale také s indiánskými šamany.
Celá tato výprava je sledem všemožných komických a bizarních příhod, často bojem o přežití nebo alespoň o zachování příčetnosti.
Kniha se mi četla krásně, příběh byl velmi poutavý a napínavý, moc hezky napsaný. Často jsem se u některých příhod dost nasmála. Doporučuji všem, kdo se rádi v příběhu zatoulají do exotické a nebezpečné džungle a také pokud jste zvědaví na odhalení tajemství pradávných indiánských obřadů!

Mistr úniků Mistr úniků Brad Meltzer

Do americké vládní márnice přivezou nové mrtvé tělo – mladou seržantku Nolu Brownovou. Jim „Zig“ Zwicharowski, který se má o tělo postarat, při jeho bližším ohledání však okamžitě zjišťuje, že tohle Nola není. Nola se v dětství totiž kamarádila s jeho předčasně zesnulou dcerou, a podle jistých indicií by ji tedy určitě poznal. Dávná kamarádka jeho dcery je tedy stále naživu! Ale proč bylo u mrtvého těla jméno Noly? Zig nachází na prapodivném místě u mrtvoly záhadný vzkaz „Nolo, mělas pravdu. Utíkej.“
Na nejvyšších mocenských místech se odehrávají tajuplné eskamotérské kousky, které vedou až do historie ke slavnému Harrymu Houdinimu. Před kým se Nola ukrývá a před čím utíká?
Vyprávění současné zápletky se prolíná s minulostí a Noliným neutěšeným dětstvím. Dozvídáme se také hodně o životě Ziga, o jeho cnostech i vnitřních démonech, o jeho vztahu k dceři a o jeho práci ve vládním pohřebním ústavu.
Čtení mě bavilo, bylo to napínavé od začátku do konce, plné akce, napětí i nečekaných zvratů. Takové příjemné thrillerové čtení na dva večery.

Černý velbloud Černý velbloud Kateřina Ash

Spletitý příběh o mladé české ženě Sáře, která se ve svých sedmnácti letech dozvídá, že její pravý otec je významný syrský hodnostář. Ten velmi miloval její zesnulou maminku, kterou Sára ani nikdy nepoznala, jelikož matka zemřela při porodu. Otec tehdy ani nevěděl, že se má Sára narodit, neboť se předtím na přání její matky rozešli. Když pak Sára otce poprvé vyhledala, ten ani nevěděl, že je její maminka dávno po smrti.
V době, kdy v Sýrii vypukla válka, Sára zjišťuje, že se kolem ní začínají točit podezřelí lidé a na každém kroku ji hlídají. Rozhodne se tedy vydat se znovu za svým otcem do Sýrie, aby se jí přestal plést do života. Cesta samotná však není snadná a je plná nejrůznějších ne vždy příjemných překvapení.
Hezky napsané, bylo to i dojemné, hlavně na konci jsem si trochu poplakala. Mám ráda tematiku Středního východu a vždy se ráda dozvídám něco nového o této oblasti, o mezilidských vztazích a reáliích.
Doporučuji všem, kdo mají také rádi toto téma i zamotané rodinné vztahy.

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Perfektní vyprávěcí styl s velice temnou a hutnou atmosférou. K tomu sychravé a ponuré prostředí anglického venkova. Rodinná tragédie a hororové prvky.
A voilà - mám nového oblíbeného autora!
Manželský pár ztratil za podivných okolností svého pětiletého synka. Každý z nich se se svým zármutkem snaží vyrovnat po svém.
Muž kope na poli a vědecky bádá po kořenech starobylého dubu, žena zve do domu vyvolavače duchů.
A pak se tam taky objeví jeden zajíc…

Líbilo se mi, jak byl příběh vyprávěn, že se současný děj prolínal s minulostí když malý synek byl ještě naživu a čtenář tak poodkrývá další tajemství. Temnota v příběhu tím byla pěkně dávkovaná a konec byl moc pěkně hororový!
Doporučuji všem, kdo mají rádi temnou atmosféru (a taky zvířátka).

19.08.2022 5 z 5

Černý Petříček Černý Petříček Karolina Světlá (p)

Moc hezký sladkobolný příběh o lásce, odvaze, ale i intrikách. Psáno krásným květnatým jazykem, hezky se to čte, až mě to příjemně překvapilo. Postava Černého Petříčka je velmi zajímavá, pro mě byl něco mezi kladným a záporným hrdinou. Vyprávění je zasazeno do staré Prahy, líbily se mi popisy stánků na Koňském trhu nebo hostince u Beránka.
Knihu jsem si vybrala v rámci čtení ve skupině #klasikomilove a určitě si od autorky ještě nějakou knihu přečtu!

19.08.2022 4 z 5

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

V roce 1998 se v Detroitu poprvé objevila mytická postava obra, který vraždil děti. Spravedlnosti však tehdy unikl a po 15 letech se tento Obr z mlhy, jak mu média začala přezdívat, vrací a páchá další zlo.
Proč se vrátil? A kdo je to?
Ponurý příběh v ještě ponuřejších kulisách chátrajícího města, kde se v mlze rozpadají domy, toulají se psi a navíc tu mizí děti! Policejní vyšetřovatelé se ženou za vrahem a zároveň bojují i se svými vnitřními démony.
Vyprávění je dost temné a nechybí ani akce, napětí i překvapivé zvraty. Od autora je to moje první kniha a doporučuji všem, kdo mají rádi chmurnou atmosféru a hon na padoucha.

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Krásný a smutný příběh o mimozemšťanovi, který na Zemi hledá spásu pro svůj lid z planety Anthea, avšak místo toho přichází spíše zklamání a deziluze.
Kniha je geniální v tom, jak je prostá všech příkras. A velmi nadčasová! Ač jde o sci-fi žánr, nebojte se žádných přetechnizovaných ani jinak mimozemských zvláštností. Příběh je víc poetický a promlouvá skrze pocity osamělosti a marnosti.
K příběhu není třeba dodávat víc, přečtěte si knihu sami, ten zážitek opravdu stojí za to, i když je příběh trochu melancholický.
Díky společnému čtení na Instagramu jsem si knihu pořídila a jsem za to moc ráda, patří k těm, které mě chytly a už nepustí.
Na motivy knihy je natočen i film z roku 1976 s mým velkým oblíbencem Davidem Bowiem. Musím se na něj brzy zase podívat.

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Skoro všichni jsme si celý život mysleli, že Frankenstein se jmenuje ta kreatura. Já tedy určitě! Až do teď, kdy jsme ho četli v minulém kole #klasikomilove.
On vlastně chudák ani jméno neměl, tedy alespoň v knize Mary Shelley. Píšu “chudák”, protože mi ho chvílemi bylo líto.
Příběh vypráví mořeplavec, který v nehostinném arktickém kraji narazí na zvláštního člověka. A tím zvláštním člověkem není nikdo jiný než Viktor Frankenstein. Vědec, který uměle stvořil monstrum, ale svého výtvoru se natolik zděsil, že ho zanechal svému osudu. A teď jej po zamrzlém kraji Arktidy nahání.
Čtení jsem si nesmírně užila, podobně jako třeba Draculu. Prvky hororu, zima, tajemno, to je přesně kniha pro mě! Pokud máte rádi vyprávění příběhu formou deníkových záznamů, knihu si určitě zamilujete.

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Japonsko, květiny, chrámy, jedna protivná Francouzka, která v Japonsku najde sama sebe, umění a zase květiny.
Bylo to moc milé čtení, takové pohlazení. Bavilo mě spolu s hlavní hrdinkou ochutnávat tamní pokrmy a odhalovat nejrůznější květiny, stromy a větvičky.
Rose jede do Japonska vyslechnout poslední vůli svého otce, kterého však nikdy nepoznala. V jeho domě se postupně seznamuje nejen s otcovými přáteli, ale i s tamní kulturou.
Spolu s hlavní hrdinkou objevujeme krásy a vůně Japonska. Ona sama však kromě tohoto kouzelného místa poznává i svou japonskou část své osobnosti.
Knížka se mi četla hezky, měla jsem chuť tam odjet a poznávat popsané chrámy, zahrady a restaurace. Atmosféra je zde krásně zachycená a příběh lehce plyne. Pokud máte rádi květiny, Japonsko a jeho kulturu - určitě si knihu přečtěte.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Minulost a rodinná tajemství postupně odkrýváme s hlavními hrdinkami příběhu. Jedna přijíždí do Jelení Hory pátrat po svých kořenech, druhá tam žije po rozvodu sama s dcerou. Obě ženy se spřátelí a společně rozmotávají tajemnou historii protknutou napříč několika rodinami a generacemi.
Popis prostředí Jelení Hory, rodinná dramata i ponurá atmosféra - přesně podle mého gusta. Moje první kniha od autorky - a určitě ne poslední. Doporučuji všem, kdo se ve čtení rádi potulují tajemnými lesy.

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Byl jednou jeden starý sklář a ten měl tři dcery. Jednoho dne sklář zemřel a dcery se musely o všechno starat samy. A tak se ta nejstarší vypravila na zkušenou do města, prostřední si vyhlédla bohatého ženicha a ta nejmladší - ta usedla tajně k otcovu kahanu a pustila se do práce.
Miluju romány z období 18.-19. století. Tenhle jsem si nechala na Vánoce a krásně se mi strefil atmosférou, příběhem i stylem psaní! A že je to první díl ságy, to jsem taky nevěděla, o to víc se teď těším na další díly!
Ke knize jsem se dostala díky Čtenářskému klubu na Facebooku a jsem za to moc ráda, bylo to pro mě kouzelné čtení! Moc doporučuji!

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Mysteriózní dánský román, který začíná záhadnou smrtí malého grónského chlapce, čemuž se hlavní hrdinka Smilla snaží přijít na kloub. Toto nesnadné odhalování tajemných okolností nás zavede do tajných archivů národních společností a nakonec až na loď-ledoborec, která vyplouvá s tajemným posláním do mrazivého Grónska.
Dozvíme se toho také hodně o ledu. A o Eskymácích.
Ideální čtení na zimu, perfektně se mi kniha strefila do nálady a ze čtení jsem byla nadšená. Doporučuji všem, kteří vyhledávají mrazivou zimní atmosféru a příběhové tajemno!

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Žít věčně? No já nevím, zavání mi to trochu osamělostí. A věčný život určitě nebude jen tak zadarmo
Knihu Neviditelný život Addie LaRue jsem četla v rámci Čtenářského klubu na Facebooku a jsem ráda, že jsem se takto ke knížce dostala. Zprvu jsem se bála, jestli to nebude nějaká romantická slátanina, ale nebyla! Naopak mě velmi překvapilo rozuzlení a samozřejmě jsem si pěkně pobrečela ️
Je to moc milý a krásně napsaný příběh o touze po svobodě, která je až taková, že hlavní hrdinku dohnala ke smlouvě s temnými silami.
Addie poznáváme v roce 1714 v jedné francouzské vesničce. Chtějí ji provdat, ale ona z toho tolik nadšená není. Ona je přímo zoufalá a tak moc chce být volná, až se uchýlí k modlitbě k temným bohům. A přání se jí nakonec vyplní. Avšak aby mohla žít věčně, nemůže po sobě sama zanechat žádnou stopu, zkrátka jako by neexistovala, jako by byla neviditelná. Kamkoli přijde, lidé na ni po chvíli zapomenou. Naučí se toho docela dobře využívat a takto se protlouká svým věčným prokletým životem už skoro 300 let.
Ale jednou, v jednom newyorském knihkupectví, se objeví mladík a ten si ji pamatuje! Jak je to možné?
No a pak… to už si ale raději přečtěte sami, stojí to za to!

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

A mám dalšího oblíbeného spisovatele a určitě si od pana Fitzeka brzy přečtu další pecku!
Tohle totiž byla opravdu jízda, a to doslova.
Ocitáme se na zaoceánské výletní lodi, kam hlavního hrdinu Martina Schwarze, vyšetřovatele v utajení, vyláká jeho minulost a dořešení záhady zmizení jeho vlastní rodiny na stejné lodi.
Senzačně napínavý psychothriller, neotřelé prostředí luxusní obrovské lodi a hlavní hrdina, kterému budete děsně fandit - to je skvělý koktejl, který velmi doporučuji každému, kdo má tento žánr rád, tak jako já.