Cit slečny Smilly pro sníh

Cit slečny Smilly pro sníh

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7868/cit-slecny-smilly-pr.jpg 4458

Frøken Smillas fornemmelse for sne (1992)

Vydáno:, Argo

sad
dnes

Nemohla jsem se nějak dostat do děje, bohužel jak měla kniha potenciál mě nadchnout, stalo se opakem.

JPART
dnes

Nevím přesně čím, ale strašně me to bavilo. Celková atmosféra a pomalé tempo, které Vás vede ... až do finále.

Elle272

Než jsem knihu začala číst, slyšela jsem o ní ze všech stran superlativy. A to zřejmě byl první problém- čekala jsem víc. Příběh je zajímavý, ale na můj vkus zdlouhavě odvyprávěný, plný zbytečných kliček. Další problém, který byl ale spíš způsoben mou neinformovaností, jsem měla s orientováním se v prostoru- nikdy jsem nebyla na lodi, a proto jsem nebyla s to si představit většinu míst, které Smilla popisovala, což vedlo k tomu, že se mi kniha četla hůř a pomaleji.
Přesto mě Smilla svým způsobem okouzlila a myslím, že by rozhodně neměla být přehlížena. Je kouzelná duše, která umí obdivovat krásu drobností. Miluju její vášeň pro sníh, stejně tak jako její nezávislost a chlad, který pro ni znamená ochranu.
Myslím, že kniha Petera Hoega má v sobě mnoho velkých a moudrých myšlenek, ale taky mnoho zbytečných a prázdných slov.

Lexand

Zřejmě další přeceněné dílo...

Atanone

Nemám ráda čísla.Nikdy jsem neměla. Ale moc se mi líbí,jak o číslech mluví Smilla. Zato mám ráda sníh,to máme společné. Je pro mě naprosto úžasné,že někdo zná tolik druhů sněhu a ví o něm takovou spoustu informací.
Stejnojmenný film miluju. Asi proto jsem kolem knihy jen tak kroužila a pořád ji odkládala. Nestála jsem o nějaká překvapení- a taky jsem se žádných nedočkala.
Líbí se mi cynismus a lehká ( a místy i těžká) ironie,kterými autor opravdu nešetří. Je zjevně na straně obyvatel Grónska. Páni,kdo by nebyl!!!
Pochybuju,že by o to stála,ale já bych se Smillou moc ráda kamarádila.Možná proto,že jí v hodně věcech rozumím. Vím jaké to je bát se naděje,aby nerozbila křehké příměří mezi rozumem a přijatou nutností. Na první pohled se zdá,že to spisovatel s tou tvrdostí hlavní ženské hrdinky trochu přehnal, trochu moc fyzického násilí..fakt je,že jak jsem to tak četla,říkala jsem si že už jen schytat setinu těch ran,nezvednu se..natož abych si nedala pokoj a čenichala kolem toho dál. Ale taky vím,že možná ano.Někteří lidé nedokážou žít s pocitem,že je někdo vyděsil natolik,aby se vzdali . Je to pro ně takový druh rezignace,že se rovná duševní destrukci. Je totiž dobré si uvědomit,že i v případě,že dovolíme,aby se z našeho života stal útěk, na jeho konci i tak bude smrt.
A ještě v něčem Smille rozumím-vím jaké to je stát takříkajíc každou nohou v jiném národě. Neodpustím si tedy jedno moudro z knihy:

„Existuje jen jeden způsob, jak pochopit jinou kulturu. Žít ji. Přistěhovat se do ní, poprosit, aby člověka trpěli jako hosta,naučit se jazyk. Pak se pochopení možná jednou dostaví. Ale vždycky bude beze slov. V okamžiku, kdy člověk ono cizí pochopí, přejde ho nutkání je vysvětlovat. Vysvětlovat nějaký fenomén znamená vzdalovat se od něho.“

IvaKo

Poutavá kniha, psaná působivým stylem. Příběh je napínavý, se zajímavou ženskou hrdinkou a poučný v informacích o ledu a sněhu nebo vztazích Gróňanů a Dánů, nechybí ani humor. Četla jsem jedním dechem, snad proto, že mám pro severské končiny i literaturu slabost.

Tyet

Severská detektivka Petera Hoega začíná velmi slibně. Vlastně je výborná téměř do konce. Je to dobrodružný příběh dokreslující stav mysli a duše jedné chytré, ale asociální ženy, které někdo zabije jediného přítele, malého kluka. A ona má pocit, že mu dluží vysvětlení. Knížka se čte velmi dobře, navzdory tomu, že ve většině čtenářských recenzí se píše opak. Je to napínavé, pěkně to odsejpá a navíc nemáte pocit, že čtením detektivky jen zabíjíte čas. Temné, studené a zádumčivé tóny knihy se ale v závěru změní v hysterický nesmysl ve stylu Indiana Jonese. Konec knihy pro mě představuje zklamání, ale i tak knížku doporučuji k přečtení, už jen proto, abyste se dozvěděli, jak se žije Gróňanům v Dánsku.

Siwan

Miluju, prostě miluju.

Salonka

In medias res: suché, strohé a málo záživné. Trvalo mi zopár desiatok strán, kým som si cez počiatočné zmätky "kde kto kedy ako prečo načo začo" privykla na autorov spôsob myslenia (vyjadrovania) a kým som sa naveľa-naveľa začítala. Potom to už šlo – s rezervou. Zápletku hodnotím v podstate kladne, bola komplexná, svojská, slušne sa rozbehla a pridalo sa dobrodružstvo (i keď sa našlo zopár vecí, ktoré som žiaľ nechápala). Konanie hlavnej postavy bolo vcelku sympatické, ani Smilla nebola na zahodenie.
Naopak, nezaujali ma matematické a fyzikálne úvahy, rovnako snehové a ľadové spravodajstvo, čo bolo možno to hlavné, neviem (ale nezdá sa mi). Prevláda vo mne pocit, že sa moja myseľ nie správne zaoberala podružnými odbočkami iného druhu; náznakmi, ktoré autor umiestňoval na okraj pozornosti a deja, do tieňa tých akože podstatných záležitostí. Ergo to, čo ma objektívne malo zaujímať najmenej, ma subjektívne zaujímalo najviac, asi tak. Holt po celý čas bola medzi mnou a knihou nekompatibilita, bojovala som s averziou voči Høegovmu štýlu a snažila sa veľmi si ju nepripúšťať. Høeg mi nesadol. Pozitíva? Písal úprimne, vyzeral že vie o čom píše a do deja zakomponoval vlastné skúsenosti (o. i. bol námorník).

Rozporuplný priemer až slabý podpriemer.

saumur

Dočteno, ale přiznávám, že s velkými těžkostmi, přemáháním a přeskakováním dlouhých, pro mě bezobsažných pasáží. Děj je nepřehledný, zbytečně rozvleklý, nesourodý, chaotický. Souslednost se dá udržet snad jen s častým vracením se o pár (desítek) stran zpět. Začal jsem číst s velkým očekáváním, když jsem si přečetl záložku o tom, jaký ohlas kniha vzbudila na celém světě, skončil se zklamáním. Pokud měla být tato kniha předzvěstí vlny severské literatury, pak chápu, že jsme si na to lepší ze severu v podání Larssona a Nesba museli ještě nějakých deset let počkat.

Hrefna

Krásná, ale pro mne těžká kniha. Četla jsme jí opravdu dlouho, první polovinou jsem se prokousávala a druhou zhltla naráz. Proto pokud jste na tom stejně, tak to nevzdávejte, stojí za to! Náročné pro mne byly odborné pasáže, netradiční styl psaní a uvažování hlavní hrdinky, ke které jsem dlouho hledala vztah. Nakonec jsem jí pochopila a obdivovala, za její nezlomnost, odvahu a nasazení. Zdánlivě syrový příběh, pod nímž, stejně jako pod sněhem, jsem našla život, cit a barvy.

Kabátice

Na houževnatou slečnu Smilly asi dlouho nezapomenu. Její cit pro sníh, i pro to, dostat se za každou cenu do problémů, se mi dostal pod kůži. Jenom mi to trošku pokazila ta část, odehrávající se na lodi, kde mi děj občas přišel dost přehnaný, někdy nepřehledný a místy i nelogický.

Vesmich

Záhadná, nadaná a v oblasti sněhoznalectví mimořádně erudovaná dáma, se pustí do pátrání, při kterém chce přijít, a také přijde, na to, proč zemřel kluk ze sousedství. Podmanivý, velmi zvláštní příběh s hlavní postavou ženy dynamických vlastností a projevů, která používá násilí bez skrupulí a slitování. Mám za to, že to byl první autor, který takovou ženu čtenářům představil. Tou dobou byla Lisbeth Salanderová ještě dávno na houbách.

Šárka_D
03.12.2016

Tak ona to nakonec přece jen byla kniha o lásce...

Lískaran
26.10.2016

Skvěle napsáno (všechna ta přirovnání, metafory, zobrazení atmosféry, vše kolem sněhu a ledu – například grónské výrazy pro různé druhy) a nečekané vyústění příběhu, ale pro mě pokulhává motivace postav a - jak to říct - pravděpodobnost. Smilla Jaspersenová je taková předchůdkyně Lisbeth Salanderové: hyperinteligentní (odbornice na sníh a led, vášeň pro matematiku), tvrdohlavá, problémová, samotářská, mimořádné orientační schopnosti, svou odolností a tahem na bránu spíš Terminátor...

Rade
09.10.2016

Hodně zvláštní příběh, a ještě zvláštnější způsob psaní. Samorost Smilla, která si nedá pokoj a jde za svým jako buldozer. A které její inuitský původ a její cit pro sníh, led a arktické, pro Evropany nepřátelské prostředí umožní vítězit ve zdánlivě prohrané bitvě.
Navazuji na komentář MarieSkeptické – mívám často akční sny plné honiček, napětí i neurčitého strachu, a i když je sen plný chaosu, nejasných postav a občas nelogického děje, je vždy hodně působivý a většinou se v tom nejnapínavějším probudím. A přesně takhle na mě působí tahle kniha.
Tři a půl hvězdy.

Aroucaria
03.09.2016

Chvíli jsem z toho byla v rozpacích, ale překvapivě mě ta severská nebarvitost bavila. Ty zvláštní osudy a ještě neuvěřitelnější popis několika druhů typu sněhu. Z toho jsem měla bradu v knížce. Popis čepic a rukavic od zdejší módní návrhářky mi nedal a gůglila jsem. A vygůglila! Opravdu existuje! Jednou se tam vypravím ...

MarieSkeptická
11.08.2016

Má z nejmilejších, leta letoucí má čestné a stálé místo na nočním stolku, vypěstovala jsem si lehkou závislost. Překvapilo mne při čtení komentářů, že přímá řeč nemá uvozovky, nikdy jsem si toho nevšimla :).
Smilla je dokonalá místy opravdu nepříjemně, ale není to neživotná postava a chtě nechtě si ji musíte oblíbit. Míchání žánrů tady není na závadu, informace ze světa sněhu, ledu a matematiky moc zajímavé, dialogy malinko surrealistické...všechno jako ve snu, logické i lehce hypnotické, jako sněhové vločky. Škoda toho konce, ráda bych četla dál. I film by dal natočit lépe.

adorjas
27.06.2016

Zaujímavé používanie jazyka, ale tie línie, myšlienky sa striedali tak závratne, že to bolo priam bolestné intenzívne čítať dlhšie ako zopár hodín. Dej vám po chvíľke vyprchá z hlavy, konanie postáv vám bude pripadať nerealistické, avšak spomienka na tú zvláštnu štylizáciu zostane.

P.s. Na druhú stranu verím, že keď sa kniha prvýkrát vydala na začiatku 90.rokov, tak musela vzbudiť ohlas...

Rawen616
20.05.2016

Kdysi jsem viděl film, který mne celkem zaujal zajímavým námětem a atmosférou. Když jsem pak náhodou v knihovně zavadil očima o známé jméno hlavní hrdinky, hned jsem si knihu půjčil a nakonec jsem docela zklamaný. Velmi zvláštně, nepřehledně až chaoticky napsaná kniha, které by prospělo zkrácení minimálně na polovinu. Určitě bych také uvítal používání uvozovek u přímé řeči.
Spoustě lidem asi taky nesedne ten žánrový mix. Zpočátku to začíná jako temná detektivka, následně se zapojí konspirace o velkých korporacích a ke konci už to je prakticky scifi, to vše prokládané úvahami o sociálním postavení Gróňanů v současné společnosti. A to nemluvím o tom, že Smilla je geniální a skoro nezničitelná. Konec knihy mi přišel useknutý a uspěchaný. Jako by to autora už nebavilo. Zajímavý námět ale podaný jen těžko stravitelným způsobem.

Skip
23.12.2015

Podle mě docela chaotická kniha, kde se dost neuspořádaně střídalo předtím – teď – potom, přičemž ani celý ten příběh mě nijak zvlášť nedokázal zaujmout.

Mikkinnen
26.11.2015

Tak tato kniha je pro mě nějakým způsobem zcela uzavřená. Již potřetí jsem se jí snažil přečíst a prostě přes polovinu se nedostanu. Vůbec se mi nedařilo sledovat dej. Neustále jsem se ztrácel. Ale upřímně si myslím že chyba bude u mě, nikoliv v knize. Je to hodně specifická kniha s netradičním námětem.

Thanyss
29.10.2015

Inu, co na to říct... Místy zmatené, místy až přehnaně poučné a hlavní hrdinka někdy až přílišně hrdinská. Přesto to spolu dohromady nějakým záhadným způsobem funguje. K tomu nahrává i nevšední prostředí a pro mě spousta zajímavých pouček o ledu a sněhu. Není pochyb, že autor oplývá značnými znalostmi Grónska a vlastně i Dánska, jen mě vcelku mrzelo, že tu počáteční tajemnost a záhadnost ve finále vystřídal ryze akční thriller a rozuzlení tak nepůsobilo tolik dramaticky, jak by si tahle knížka zasloužila. Proto na hodnocení o jednu hvězdu ubírám.

ZÓNA
31.08.2015

Co k této knize napsat?
Velmi poutavě napsané, místy však složité a nepřehledné. Hlavní hrdinka navíc místy působí jako Superman v sukních, což považuji za vadu na kráse. Některé úvahy a pasáže jsou určitě geniální, postava mechanika naprosto famózní. Obdiv zasluhuje znalost teorie o ledu, znalosti Grónska, ale i Dánska, bezesporu je autor velice vzdělaný muž. I když jsem se těšil na rozuzlení příběhu, tak největší dojem na mě udělala první část knihy. Pokus o thriller v závěru se mísil s obšírným vysvětlováním podstaty problému a mírně vyšuměl do ztracena.
Ale rozhodně se jedná o knihu pozoruhodnou a pokud máte trpělivost prokousat se některými složitými pasážemi, kterých zase není tolik, bude vás jistě dobře bavit.

douchová
28.08.2015

Někdy je pověst lepší než kniha. Podle mne tento případ. Spousta zajímavých myšlenek, ale celek pro mě nic moc. Trochu křeč.

pet372
28.08.2015

Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. V postavách se neorientuji, občas mi přijde, že to snad musí být špatně přeloženo, protože některé věci vůbec nedávají smysl. Jsem asi v půlce a nejsem si jistá, jestli to chci dočíst. Ale ještě tomu dám chvíli šanci.. Snad aspoň konec něčím překvapí..

Hella
13.08.2015

Tak to vzdávám.... už nemůžu. Evidentně jako jedna z hodně mála, že? :-) Je to obrovsky vychvalovaná kniha, ale já jsem na str. 130 a už nemůžu (zdá se mi to zmatené, divné, občas se vůbec nechytám v ději a v přímé řeči - kde začíná, kde končí, kdo mluví...) ... a mám s tím problém, protože mi přijde, že když je to takové "veledílo", mělo by se mi líbit, protože jinak jsem minimálně divná, ale spíš ještě divnější :-). Takže zkrátka za mě opravdu ne, i když jsem se vážně snažila.

Taji
12.07.2015

Vynikající příběh, sympatická hrdinka, napínavý příběh.........Hoega zbožňuji :-D

Clara del Valle
13.06.2015

Mám ráda Smillu, hodně mi připomíná Lisebeth Salanderovou resp. Lisebeth mi pripomíná Smillu, jakoby Smilla byla jejím předobrazem. S oběma bych pravděpodobně dvojdomek mít nemohla, obě by mi neskutečně pily krev, ale oběma fandím. Smilla je úžasná postava. Naprosto jí rozumím a chápu její konání. Kniha je jednou z mých nejoblíbenějších, nečte se snadno, ale stojí za to. Ideální na horké letní dny, protože při jejím čtení dojde ke spolehlivému ochlazení, z knihy přímo sálá mráz a sníh.

EmiTu
28.05.2015

Výborný příběh detektivního pátrání jedné podivínky, Smilla je opravdu originál, její pud sebezáchovy není velký a proto je její chování někdy nečekané, mnoho informací z netradičních oborů, zajímavých úvah, vtipných replik, větší množství vedlejších postav, doslova mrazivé napětí a ledová ironie na evropský pohled na svět. Čtení bylo trochu náročné, ale stálo za to. Hlavní záporák mně přišel trochu nedotažený a konec uspěchaný, ale přesto skvělé čtení.