Cit slečny Smilly pro sníh

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7868/big_cit-slecny-smilly-pro-snih-QTE-7868.jpg 3.9727
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Argo

Frøken Smillas fornemmelse for sne, 1992

Kniha Cit slečny Smilly pro sníh

Susan94

První polovina knihy mě moc bavila. Jiný pohled na Dánsko. Pro mě spousta nových informací o Grónsku... Po tom co se Smilla dostala na Cronos přestala jsem chápat děj, nedokázala jsem se orientovat ve jménech. Čekala jsem něco jiného.

lukaflek

nedočetl jsem - místama jsem vůbec nevěděl kdo na koho mluví a o co vlastně jde. zkoušel jsem se několikrát dostat zpět, ale bylo to trápení

immortal-party

půjčeno v knihovně. nedočteno, a to mi chybělo posledních 15 stránek, což považuji za zhovadilost. hrozně jsem se u Smilly trápila přitom nápad s druhy sněhu a grónské prostředí byla trefa do živého. i vykreslení postav se zdařilo, zdály se opravdu zajímavé. knihu jsem si vybrala na základě Čtenářské výzvy a skutečně se na detektivku těšila. byla to však nepřehledná změť vět. nevím, zda jsem byla v blbém rozpoložení či zkrátka nejsem detektivkový typ. halt to se někdy stává. i Tokarczukovou jsem chápala lépe. měl to někdo také tak? vzhledem k vysoce kladným komentářům a skvělým hodnocením si právě přijdu šíleně nepatřičně.

kramver

Škoda. Ten začátek byl tak slibný, tolik jsem hltala další a další lahůdku ve formě nádherných slovních spojení , která šla za sebou lehce jako nově napadaný prašan . A stejně křehká se mi zdála i Smilly. Ale proč se to muselo dostat do naprosto neuvěřitelného a nerealistického proudu, kdy je z hlavní hrdinky neohrožená Lara Croft? Nelogičností přibývalo a moje nadšení ubývalo. Nejspíš mě zaskočila ta náhlá změna žánru. Ta druhá půlka je možná něco jako magický realismus? Nejspíš si přečtu od autora i jinou knihu. Psát umí, chci ho zkusit v jiné knize více pochopit.

(+ SPOILER) Š T R O N Z O... Stop! Hledat motiv.
Znáte ten pocit, jste s někým, s kým je vám naprosto totálně dobře, s kým si rozumíte i bez jedinného slova.
ILAGU... ILAGU! Dva Inuité, z nichž jeden je malý chlapec, poznají takovou hloubku vzájemného přátelství, která přesahuje časoprostor.
Autor ztvárnil pozoruhodný svět dvou Eskymáků v nebezpečném prostředí zvaném civilizace. Kde vládne přetvářka, egoismus. Desítky zvráceností včetně zavraždění vlastního svědomí, když brání k dosažení úspěchu a uznání.
Smilla našla vraha a usvědčuje ho, ze smrti svého malého přítele. Citace:
"Poznal vás. Znal vás od doby, kdy viděl umírat svého otce. Umlčel jste ho jednou provždy, aby nikdy nemohl říci, co viděl v jeskyni na ledovci. Čekal jste na něho před školou, domů chodil sám. Vešel do domu a pak nebylo úniku. Pronásledoval jste ho až na střechu, zahnal do pasti. Věděl, že musí umřít. Ten strach je silnější , něž jeho fobie z výšek. V jeho nitru je nastartovaný motor, točí se naplno, dokud mu nedojde síla."
Svět literatury je pozoruhodný, když spisovatel najde téma, které mu sedne.

Evaho73

Originálny námet, záhadná a dobre vyprofilovaná hlavná postava, atraktívne prostredie, nahliadnutie do inej kultúry a mentality jej obyvateľov, prekvapivé rozuzlenie zápletky, zaujímavý štýl jazyka akým je kniha napísaná. To všetko sú prvky, ktoré ma v tejto knihe očarili a spríjemnili môj celkový čitateľský zážitok.

Dominique27

Kniha je to zvláštní, obtížně se hodnotí. Ústředním motivem tu není ani tak vyšetřování vraždy malého Izaiáše, ale led. Ta kniha je především o ledu a mráz z ní přímo čiší. Napsaná je hezky, chytře. Zajímavá je hlavně v momentech, v nichž přibližuje Grónsko a život Eskymáků. K některým myšlenkám se budu ráda vracet.
Smilla je chladná hrdinka, čtenář se s jejími emocemi příliš neztotožní, ale to mě od doby, kdy vyšly knihy o Lisbeth Salanderové, z míry příliš nevyvádí. (Byť Millenium vyšlo později než Cit slečny Smilly pro sníh, já se k němu dostala dříve než ke slečně Smillě. ) A někdy Smilla mile překvapí svou cyničností, zapálením do vyšetřování a vášní pro módu.
Musím však také přiznat, že ne vždy se mi knížka četla snadno. První část odehrávající se v Dánsku ještě ano, ale dobrodružství na lodi Kronos mě bavilo o něco méně. Popisy prostor pro mě byly mnohdy obtížně představitelné a v knize vystupuje spoustu postav s podobně znějícími jmény, takže jsem si je musela začít vypisovat, abych se v nich vyznala. Nedořečený konec mi až tolik nevadil, jako spíše nejistota, jestli jsem všechno pochopila správně. Smilla totiž čtenáři ke konci několikrát dává najevo, že ona ví, ale polopaticky to nesdělí. Po přečtení pořád zůstávají otazníky, z nich největší nad celkovým zapletením Mechanika do příběhu o Izaiášově smrti.

kristyna6527

Myslím, že kdo se těšil na moment překvapení a čekal na mysteriózní odhalení případu, ten byl asi zklamaný a to zejména proto, že kniha není příliš obrazotvorná. Je snadné ztratit se v geo a biologických popisech i v postavách. Co se mi ale moc líbilo byly myšlenky prostupující knihou a líčení vztahu majoritní společnosti k Eskymákům. Dá se v ní najít spousta jednoduchých, ale materiálně založenou společností zapomenutých pravd. Jazyk, kterým ke mně kniha hovořila byl příliš pěkný, než abych knihu odsoudila po technické stránce - kvůli závěru.