lexikon_tf Online lexikon_tf komentáře u knih

Vražda v hotelu Sacher Vražda v hotelu Sacher Beate Maxian

Už devátý díl série s novinářkou Sarou Pauli - a já o tom nevím? Nevadí, na mém seznamu knih k přečtení je místa dost i na předchozích 8 dílů!

Ve vídeňském luxusním hotelu Sacher se jako každý rok koná slavnostní jarní ples. Záhy je za křiku přítomných hostů na dámských toaletách objevena mrtvá žena. Jednalo se o proslulou cukrářku Iris Reuter, která se nedávno rozešla se svým přítelem a zároveň obchodním partnerem Maxem. Je Max hlavním podezřelým?

Na plese je mezi pozvanými také novinářka Sarah Pauli, která se k případu rovněž nachomýtne a ve spolupráci s policií pomáhá s následným pátráním. Vyšetřování se soustřeďuje na Maxe jako pachatele, ale novinářský instinkt Saře napovídá, že to vše nakonec bylo úplně jinak.

Příběh se mi moc líbil, Vídeň je totiž moje oblíbená metropole a navíc jsem celou dobu měla nesmírnou chuť na dort Sacher! Hezky napsáno, byla to pro mě taková pohodová detektivka, kterou mohu vřele doporučit!

21.05.2024

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Staré tajemné domy, strašidelná atmosféra a bubáci, to mám ráda. Tato hororová klasika z roku 1959 mě dosud míjela, byl tedy čas to napravit.

Do sídla Hill House, neboli domu Na kopci, přijíždějí z různých koutů a s rozličnými motivy čtyři lidé, aby zde společně odhalili tajemství domu, jímž je opředený. Odborník na okultní vědy, který si dům pronajal, je totiž domem tak fascinován, že rozeslal dopisy nejrůznějším lidem, aby mu pomohli při pátrání po záhadách Hill House. Co se v útrobách domu skutečně odehrává?

Spíš než horor nebo klasická duchařina to pro měl byl psychologický román, ve kterém nahlédneme do nitra každého hrdiny a odhalíme tak jeho pohnutky, strachy a pochybnosti a to, jak na každého jednotlivce samotný dům působí. Doporučuji všem, kdo mají rádi ponurou atmosféru a precizně vykreslené charaktery postav.

21.05.2024 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Ledová princezna bylo moje první seznámení s autorkou a také je to první díl série s Erikou a Patrikem.

Děj nás zavede do Švédska, do přímořského městečka Fjällbacka. Tam, ve svém domě ve vaně, je nalezena mrtvá žena. Náhodou je to i dávná kamarádka Eriky, spisovatelky, která ve městě řeší pozůstalost po rodičích.

Smrt je brzy vyšetřována jako vražda a případ dostává na starost mladý detektiv Patrik, který se s Eričinou pomocí hodlá brzy dostat pachateli na stopu. Jak jim půjde vzájemná spolupráce? No, vzhledem k pokračování série prozradím, že velice dobře!

Erika se do záhadné smrti své kamarádky z dětství noří i s profesním zájmem - o tragédii se rozhodne napsat knihu.

Příběh mě pohltil a nepustil až do konce, velmi čtivá detektivka z mého oblíbeného severu! O jednotlivých postavách se dozvídáme spoustu věcí s hlavní postavy mi byly velmi sympatické. Velice doporučuji všem milovníkům dobré krimi!

21.05.2024 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Moje první setkání s autorkou a hned mě její styl psaní zaujal, rozhodně si moc ráda přečtu její další knihy!

Havířovina, tak se říká jednomu starému a zanedbanému domu v jihočeské vesnici, kam se hlavní hrdinka, spisovatelka, po letech vrací, aby zde, v rodné vísce, našla ztracenou životní nit - práce ani vztah se nevydařily, a tak doufá, že zde načerpá alespoň inspiraci pro nový román.

Ale ten omšelý dům v sousedství jí nedá spát - prý se tam objevují podivné věci - z komína občas stoupá kouř, i když je dům dlouhodobě neobývaný. Straší v něm snad? Nebo se jedná o náhody, které podněcují sousedskou představivost? A kdo je to Sroulák?

Jistá mrazivost, která z příběhu sálá, je pro mě atraktivní a rozhodně jsem se při čtení nenudila. Žádné thrillerové scény se zde neodehrávají, spíš takové hororové, plíživé tajemno, a to já mám ráda. Moc doporučuji!

10.05.2024 5 z 5

Krvavé tajemství Krvavé tajemství Rachel Amphlett

Zajímavá anotace mě přiměla ponořit se ihned do příběhu, byť se jedná už o třetí případ vyšetřovatelky Kay Hunterové (tedy musím nutně načíst předchozí díly!).

Na honosném kentském zámečku se koná oslava na počest zásnub šestnáctileté Sophie. Večírek se však zvrtne v momentě, kdy je oslavenkyně nalezena mrtvá v zahradě mezi rododendrony.

Kdo měl zájem na smrti mladé a úspěšné dívky z vysoce postavené rodiny? A proč? Na to se snaží přijít vyšetřovatelka Kay Hunterová.

Svižný a napínavý děj, sympatická vyšetřovatelka, o jejímž soukromí se také leccos dozvíme, to je kombinace pro mě ideálního kriminálního příběhu. Rozhodně si přečtu předchozí díly, které mají rovněž velmi dobré ohlasy (Vyděšená k smrti a Vůle žít). Moc doporučuji všem milovníkům napětí a nečekaného rozuzlení!

Malý dům Malý dům Kjóko Nakadžima

Kouzelná knížečka s krásnou obálkou slibuje vyprávění historie jedné rodiny očima služebné Taki, která v rodině sloužila mnoho let již od útlého věku.

Taki nyní na sklonku života sepisuje své memoáry, které dá občas přečíst svému prasynovci. Ten ale kritizuje její až idealizovaný pohled na dění dané doby. Taki prostě píše své dojmy, ale po její smrti, když si prasynovec přečte tyto její ucelené vzpomínky, mezi řádky vyčte docela jiný příběh, než jaký Taki zamýšlela prezentovat světu.

Vyprávění plyne pomalým tempem, žádné zásadní zvraty zde nečekejte, pro mě to byla spíš taková milá oddechovka, protože mám ráda rodinné kroniky. Doporučuji nejen milovníkům japonské kultury!

07.05.2024 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Beskydy jsou můj oblíbený kraj, proto jsem si nutně potřebovala přečíst tuto knihu, která mě ihned zaujala, jakmile vyšla (i když mi trochu trvalo, než jsem se k ní dostala). Ale povedlo se a moc se mi to líbilo!

V jedné beskydské horské osadě je v lese nalezena zavražděná dívka. Bohužel ji najde brzy ráno malý chlapec, který slyšel volání jelenů a nebojácně se vydal do lesa za těmi zvláštními zvuky.

Miroslav Lada, ostravský vyšetřovatel spolu se svým týmem začnou vyslýchat místní obyvatele, protože jsou přesvědčeni, že vrah se skrývá mezi nimi. Kdo měl motiv zabít oblíbenou mladou ženu, která měla před svatbou?

Barvitý popis prostředí i vykreslení charakterů, perfektně stupňované napětí, to je detektivka podle mého gusta. Velmi doporučuji a už se chystám na autorovy další knihy!

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Skvělá kniha a krásně napsaný příběh, byla jsem nadšená! Umíte si představit doživotní domácí vězení v luxusním moskevském hotelu 20. let minulého století? Já teď už ano!

Hrabě Alexandr Iljič Rostov je odsouzen strávit zbytek života v moskevském hotelu Metropol, jelikož se údajně dopustil autorství provokativní básně.

Nic však nemůže tohoto aristokrata, který ve všem hledá to dobré, rozházet, a tedy se s novou skutečností vypořádá s náležitou grácií. Jak totiž říkával jeho kmotr - “… pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním.

Hraběti však není dovoleno setrvat ve svém apartmá, které v hotelu již nějakou dobu obýval, ale jako další trest od bolševických mocnářů je hrabě přestěhován do podkrovního pokojíku pro služebnictvo. Opět nic, co by hraběte rozhodilo a učinilo tak nepřátelům potěšení.

V hotelu Metropol to však žije a hrabě zde zažívá rozličná dobrodružství, navazuje nová a nečekaná přátelství a čtenář tak jeho prostřednictvím prožívá všechny tyto báječné i dojemné chvíle, zatímco mimo zdi hotelu běží dějiny.

Moc pěkně napsáno, neskutečně mě čtení bavilo a hlavního hrdinu jsem si hned oblíbila. Velice doporučuji!

Můj bratr Můj bratr Karin Smirnoff

Staré křivdy a rodinné bolesti vyplouvají na povrch, když se Jana Kippo po letech vrací do rodné vesnice na severu Švédska.

Její bratr má zřejmě jediný cíl, a to upít se k smrti. Pomalu rozplétáme dávný rodinný příběh plný strachu a krutosti. O to horší, že se vše odehrávalo mezi členy jedné rodiny. Nakonec však děti vzaly osud do vlastních rukou, ale nepředbíhejme.

Jana přijela za bratrem, aby se pokusila opět najít sama sebe, přijít na to, jak se vypořádat s minulostí a třeba pomoci sobě i bratrovi. Podaří se to? Přečtěte si sami.

Pomalé tempo příběhu mu neubírá na napětí, naopak. Husí kůži nahánějící momenty jak z hororu. Skvělé to bylo. A na styl psaní (bez interpunkce) jsem si celkem brzy navykla a nevadilo mi to. Doporučuji všem, kdo mají rádi mrazivá rodinná dramata z drsného severu!

02.05.2024 5 z 5

Knihkupec z Kábulu Knihkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Velice zajímavý pohled na jednu afghánskou domácnost, kde vládne autoritativní patriarchát. Kniha je psaná formou beletrizované reportáže z pozorování jedné rodiny a jejich každodenního života.

Válečná reportérka Åsne Seierstad měla v roce 2002 tu vzácnou možnost zblízka vnímat vztahy v rodině kábulského knihkupce Sultána Chána. Přiblížila nám tak pro mnoho z nás nepředstavitelné životní podmínky, kdy v jedné domácnosti spolu žije mnoho členů, včetně několika manželek, které se vzájemně nesnášejí, ale musejí spolu sdílet jednu střechu nad hlavou.

Jelikož o všem rozhoduje hlava rodiny, ženy ani nejsou mnohdy zvyklé mít vlastní názor, nebo projevovat emoce (mít pocity je pro ně hanba), nebo jít samy například na trh je nemyslitelné (raději poprosí děti ze sousedství, aby je doprovázely).

Ve vyprávění nahlédneme i do aktuálního dění v zemi, prostřednictvím Sultánovy rodiny sledujeme místní politické poměry, válečný konflikt i regionální mocenské boje (boje o čest a samozřejmě o peníze).

Společně s knihkupcem Sultánem Chánem cestujeme po zemi, kde díky svým známostem a své odhodlanosti hledá skulinky, jak tisknout nové knihy. Ne vždy se mu to podaří, ale jeho houževnatost je nesmírná a odolává útlakům v podobě např. pálení knih vojáky a dalším příkořím, která v těchto končinách, bohužel, stále přetrvávají.

Samotná postava knihkupce na mě na jednu stranu působila moderně až liberálně, ale i tak si Sultán Chán zachovával svou surovou a despotickou osobnost, která vůči ostatním členům rodiny nebo okruhu známých působila nesmlouvavě a krutě.

Čtení je to obohacující, i přes množství postav, které v příběhu vystupují, si člověk udělá obrázek o afghánské kultuře. Velice doporučuji!

18.04.2024 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Od autorky je toto moje první kniha, kterou jsem četla, ale jelikož mě velice zaujal styl psaní, určitě si nenechám ujít její další knihy. Navíc se mi moc líbí, že jsou autorčiny knihy inspirovány názvy básní z Kytice od K. J. Erbena. Mám ráda, když mají knihy styl a kontinuitu.

V Příbrami je poblíž náměstí nalezen velmi podchlazený opilec, který v nemocnici záhy umírá. Nebožtík se však před časem zmínil známému, že má pocit, že po něm někdo jde. Souvisí to snad s prací v továrně, kde byla oběť zaměstnána?

Proto se do případu s vervou vrhá kriminálka s vyšetřovateli Tomášem Vyskočilem a Honzou Richterem, což jsou mimochodem sympaťáci, a snaží se co nejdříve vyřešit záhadný propletenec intrik a lží, do kterých se sami začínají nechtěně nořit.

Moc pěkně napsaná čtivá detektivka, hltala jsem stránky a byla jsem velmi napnutá, jak to všechno dopadne. Za mě velké doporučení a musím si brzy přečíst i předchozí autorčiny knihy (Vodník a Klekánice).

Velká výstava Velká výstava Marie Hermanson

Moc krásný příběh, mám ráda, když mě kniha příjemně překvapí!

Vyprávění nás zavede do Göteborgu do roku 1923, kde právě probíhá Jubilejní výstava. Je to pro všechny velká událost, a tak se postupně seznamujeme s mladičkou Ellen, která je na začátku své novinářské kariéry, s mladým detektivem Nilsem, chlapcem Ottem a jeho oslicí, kteří jsou na výstavě velkou atrakcí, a v neposlední řadě se potkáme také s panem Albertem Einsteinem, který se vydává do Göteborgu přednášet právě na velké výstavě.

Poutavé, napínavé i dojemné, takové bylo toto putování s Albertem Einsteinem a ostatními, moc mě to bavilo. Všechny postavy se hezky vzájemně propojují a doplňují a vytvářejí velice pěkný příběh, kterému nechybí šmrnc a přitažlivost 20. let minulého století. Moc doporučuji!

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Už 4. díl série s Huldarem a Freyou, kteří spolu válčí pracovně i osobně, jsem si opět nemohla nechat ujít, protože autorka je moje oblíbená spisovatelka.

Na starém popravišti uprostřed islandského lávového pole je nalezeno tělo mladého investora, na první pohled by se smrt mohla jevit jako sebevražda. To by však mrtvola nesměla mít v hrudi zabodnutý obří hřebík s připevněným vzkazem.

Stejné noci, jako je objevena mrtvola muže, je v jednom bytě nalezen samotný čtyřletý chlapec, který zde však nebydlí. Byt patřil právě onomu mrtvému investorovi.

Jak spolu případy souvisejí? Na to musí přijít Huldar společně se svým týmem a na pomoc jim spěchá také Freya, jakožto zkušená dětská psycholožka.

Nadšení se u mě konalo i zde, pro mě je totiž autorka zárukou perfektního thrilleru, navíc z drsného severu, o němž tak ráda čtu (ale nejspíš bych tam nejela, tam bych zmrzla). Kdo mě ale nesmírně vytáčí čím dál víc, je Huldarova nadřízená Erla. Já mám pochopení pro spoustu postav i jejich vrtochy a starosti, ale tahle paní je mi tak protivná, že jsem si musela prostě postěžovat.

Znáte tuto sérii? Já se moc těším na další díly (už mám před sebou jen dva). Velice doporučuji!

14.04.2024 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Velice zajímavý příběh, který mě hned vtáhl do děje. V Praze v roce 1874 se dva konkurenční nakladatelé vsadí, kdo z nich vydá úspěšnější knihu. A že jsou pro tuto zpočátku nevinnou sázku nakonec ochotni obětovat skoro cokoli!

S vtipem i napětím vyprávěný krásný a dobrodružný příběh se mi ohromně zalíbil a fandila jsem střídavě oběma soupeřům.
A jak to nakonec dopadlo? Přečtěte si sami, je to velice neotřelé téma a prostředí staré Prahy je tady tak kouzelně popsáno. Moc doporučuji!

12.04.2024 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Moje první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Mám ráda psychologické thrillery, takže se už teď těším na další autorčiny knihy.

Mladí manželé se nastěhují do luxusního obytného komplexu v uzavřené komunitě. Koupě domu však byla až zázračně výhodná, copak se za tím asi skrývá?

Alice začne pátrat po historii domu, ptá se sousedů, s nimiž se s manželem snaží navázat přátelské vztahy, ti se však o domu a jeho bývalé majitelce vyjadřují jen neradi nebo vůbec.
Alici to nedá spát, nejen proto, že se v domě začínají dít divné věci.

Moc pěkně rozehraný psychologický thriller, kde pod povrchem bublá zlo a je blíž, než si hlavní hrdinové obvykle myslí.
Líbily se mi postavy i závěrečné rozuzlení, nechyběla akce ani napětí. Doporučuji všem, kdo mají rádi psychologická dramata!

09.04.2024 5 z 5

Temná pláň Temná pláň Andy Maslen

Už třetí případ detektiva Forda, kterému všichni přezdívají Henry, ale my vlastně stále nevíme, jak se skutečně jmenuje. Snad se to někdy dozvíme!

Tentokrát nás vyprávění zavede do vojenského výcvikového prostoru, kde je nalezena mrtvá vojačka. Vypadá to na sebevraždu, ale detektivovi Fordovi se to nějak nezdá a začíná tedy pátrat po vrahovi. Vyšetřovatelé však mají málo času, jelikož celá vojenská jednotka má záhy odlétat na zahraniční misi.

Opět plno skvělého pátrání po padouchovi, detektiv Ford je sympaťák a i když má doma vlastní starosti (úmrtí manželky a pubertální syn, který stále nezná pravdu o smrti své matky), je to jeden z mých oblíbených hrdinů.

Jednotlivé díly na sebe nenavazují, jen je lehce protíná soukromá detektivova linie, ale i tak je vždy vysvětleno pozadí příběhu. Těším se na další díly a vřele doporučuji!

28.03.2024 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Moje oblíbená oddechová romantika od autorky mě ještě nikdy nezklamala. A i tentokrát se mi příběh o ilustrátorce Elle moc líbil. Kniha se neřadí do žádné série, což nikterak nevadí a já jsem si čtení opět užila.

Ella má za sebou rozchod, lépe řečeno takové odloučení, na kterém se s partnerem nějak domluvili. Dostala nabídku hlídat kmotře dům na venkově, zatímco ta je na cestách, a tak se to Elle náramně hodí, aby si pročistila hlavu a utřídila nějak svůj život.

Po příjezdu do domu však Ellu čeká překvapení v podobě přítulné labradorky Tess. Ella se příliš netváří na to, že by se měla starat o cizího psa, tedy je jejich soužití zpočátku docela rozpačité.

Avšak nebyl by to příběh od Julie Caplin, kdyby se zde neobjevila neočekávaná romantická linka a spousta pestrých i dojemných chvilek.
Ella mě občas docela štvala tím, jak se chovala a nejraději bych jí někdy nafackovala, ale i tak se mi příběh opět moc líbil a já jej velmi doporučuji!

27.03.2024 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Polednice je prvním dílem ze série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem, a jelikož jsem měla tu čest číst jako první díl s názvem Nalezení, musela jsem si nutně doplnit celou sérii a dát si ji pěkně od začátku!

Mladá a trochu nesourodá dvojice začínajících vyšetřovatelů Tomáš Volf a Eva Černá dostanou první případ - na sídlišti je nalezena mrtvá dívka. Vrah si své oběti vybírá za bílého dne, možná proto dostal přezdívku Polednice.

Tomáš s Evou musí ve svých nových rolích uspět nejen před nadřízenými, ale také sami před sebou, i když to každý bere tak trochu po svém. Podaří se jim nakonec odhalit tajemného pachatele?

Příběh mě hned vtáhl do děje a skvěle se mi četl, líbilo se mi i prostředí rozpáleného panelového sídliště se záhadným padouchem (a dokonce jsem ho i sama odhalila, což se mi většinou moc nedaří). Charaktery obou vyšetřovatelů se časem vybrousí, teď jsou to oba taková mladá policajtská ucha, ale víme, že máme před sebou ještě pár pěkných dílů, na které se už teď moc těším!

22.03.2024 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

V rámci skupiny #klasikomilove jsem si v aktuálním kole s tématem Fantastika vybrala Golema od Gustava Meyrinka. Dostala jsem se díky příběhu do staré Prahy, přesněji do židovského ghetta, kde hlavního hrdinu sužují noční můry, v nichž se objevuje záhadná legendární postava Golema.

Děj ani tak nastínit nechci nebo by mi to nejspíš moc nešlo, po přečtení knihy u mě převládá temný pocit (ale takový ten správně temný a tajemný). Příběh je totiž spletí snových obrazů a místy až hororových prvků. Vyprávění vtáhne čtenáře přímo do srdce staré Prahy, jejíž atmosféra je zde perfektně vykreslena a já měla chuť toulat se tímto městem spolu s vypravěčem.
Kdo máte rádi tajemno, velmi doporučuji!

18.03.2024 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Tohle byla taková krása! Už dříve jsem od autorky četla Děti Volhy a moc se mi kniha líbila, tedy jsem si musela přečíst i tuto její prvotinu. A líbila se mi dokonce víc než Děti Volhy.

Příběh ze Sovětského svazu z let 1930-1946 vypráví o mladé Zulejce, která nezná nic než těžký život s hrubiánským manželem a jeho tyranskou matkou v jedné zapadlé tatarské vesnici. Starost o hospodářství, o tchyni a manžela, v drsných podmínkách, to je denní rutina, kterou Zulejka považuje za samozřejmou, jelikož nic jiného nikdy nepoznala.

Pak však dochází k rozkulačení, jejího muže zabijí a Zulejku posílají na dalekou Sibiř, aby tam spolu s ostatními „nepohodlnými“ spoluobčany vystavěli v nehostinné tajze nový pracovní tábor.

Po strastiplné a nekonečně dlouhé cestě vlakem a lodí, když se konečně Zulejka s ostatními dostanou na místo určení, začíná nová etapa pro všechny - přežít v nesmírně těžkých a pro všechny nových podmínkách. Navíc Zulejka záhy porodí syna, jehož otcem je její zabitý muž.

Velký prostor zde dostává i těžký život na Sibiři, kromě Zulejky a jejího chlapce poznáváme i spoustu dalších postav, s nimiž jsem také většinou sympatizovala. Vyprávění nás dovede až do roku 1946, kdy je Zulejčinu synovi 16 let a chce z tábora uprchnout.

Román je krásně vystavěn a popisy krajiny i charakteristiky postav jsou tak poctivě precizní a uvěřitelné, až se mi mnohdy tajil dech. Že autorka umí tuto atmosféru krásně vystihnout, jsem se přesvědčila i u jejího dalšího díla. Dojemné, nádherné a ač se jedná o těžké téma v krutých časech, je zde cítit neuvěřitelná síla a naděje. Kdo jste ještě nečetl, velice doporučuji!

10.03.2024 5 z 5