lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Pohádka Pohádka Stephen King

Nemohla jsem si nechat ujít novinku od svého oblíbeného spisovatele, na kterou mě nalákal i @recenzujuknizky.

I kdyby to byl jenom příběh o dospívajícím chlapci, který po smrti matky vyrůstá s otcem, jenž propadl alkoholu; o přátelství chlapce se starým mrzoutským sousedem a jeho psem - byla bych moc spokojená. Tady navíc od mistra Kinga dostáváme další rozměr - v kůlně starého souseda je totiž točité podzemní schodiště, na jehož konci se nachází další svět. A to bylo teprve něco!

Sedmnáctiletý Charlie toho už na svůj věk hodně prožil, ale jelikož má dobré vychování i srdce, pomůže jednoho dne nerudnému sousedovi z nesnází. Soused totiž spadl ze žebříku a musí do nemocnice a Charlie se zatím stará o jeho psa, starou vlčačku, kterou si hned zamiluje.

Se sousedem se nakonec Charlie spřátelí a když starý pán zemře, Charlie zjišťuje, že zdědil celý dům. Dům i s kůlnou na zahradě, do které byl vždycky vstup přísně zakázán. Charlie nakonec zjistí, že v kůlně jsou schody do nitra země a že tam dole se nachází jiný svět. V tom jiném světě jsou hodiny, které dokážou vrátit čas. Charlie se rozhodne tyto hodiny vyzkoušet, aby zachránil svou čtyřnohou kamarádku, která chřadne čím dál víc.

Tady už vám je určitě jasné, že o dojetí nebyla nouze. Ovšem samozřejmě ani o napětí - co všechno se totiž Charliemu v jiném světě přihodí, z toho určitě budete netrpělivě hltat stránky tak, jako já.

Krásný čtivý příběh o lásce a přátelství, o magickém světě, dobru a zlu. Líbilo se mi jak vykreslení postav, což u autora vždy velmi oceňuji, tak popis fantastického světa, který s tím naším má přeci jen mnoho společného. Díky autorovi moje představivost vždy pracuje naplno a moc se mi líbilo, co jsem v této knize viděla a zažila.

Jestli vás zaujal Charlieho příběh a jste zvědaví, jako to dopadlo, rozhodně si knihu přečtěte, za mě veliké doporučení nejen pro milovníky Kinga!

02.07.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

(SPOILER) Příběh o venkovském učiteli a varhaníkovi Teodorovi jsem si hned zamilovala, i když jsem tušila, že to bude nelehké čtení. Vyprávění nás zavede do Karvinska 50. let, kdy byla v tehdejší společnosti silně zakořeněná víra v komunismus, kdy se hledaly záminky pro odstranění nepohodlných osob a cokoli bylo jiné, bylo nepřípustné.

Teodor miluje hudbu a často sám rád chodí do kostela nejen jako varhaník. To se však straníkům nehodilo, aby Teodor hrál v kostele a k tomu učil jejich malé pionýry. Navíc se Teodor potýká i se žárlivým sousedem-opilcem, a když jednoho dne jejich hádka skončí tragickou nehodou, Teodor, který byl už tak pro soudruhy trnem v oku, je díky vykonstruovaným důkazům a svědectvím odsouzen na 20 let vězení.

Ve vězení se Teodor setkává s řeholníky, díky kterým je jeho víra posílena a pobyt za mřížemi se stává o něco méně hrozným.
Po propuštění z věznice se Teodor vrací do rodné vsi, která je odsouzena k zániku - v okolí probíhá těžba uhlí, proto musí vesnice ustoupit zájmům socialistického státu.

Teodor se po návratu do bežného života nesnadno začleňuje zpět do společnosti, proto se často vydává na procházky do lesa. V lese se setkává s 12letým chlapcem, který vykazuje známky geniální paměti a zároveň se chová zvláštně. Z jejich lesních setkání se stane přátelství a nakonec Teodor chlapce začne učit hře na klavír.

Krásné a poutavé čtení o těžkých časech, o přátelství a lásce k hudbě. Líbil se mi popis charakterů všech postav, které dostávaly dost prostoru pro vlastní příběhy. Velmi oceňuji, že hlavní postava Teodora nebyla jen dokonalým románovým hrdinou bez poskvrnky, ale naopak čtenáři dovolovala se ztotožnit s Teodorovými pocity, které byly velmi pěkně vykresleny. Příběh byl pro mě nesmírně lidský a emotivní. Moc doporučuji k přečtení.

25.06.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl ze série s Huldarem a Freyou. Dávám si je hezky popořadě. A opět jsem si knihu užila.

V kině je surově napadena mladá dívka, a mezitím jejím přátelům od ní chodí podivné video zprávy přes Snapchat, ve kterých prosí o odpuštění. Na kamerách z kina je vidět, jak vrah táhne dívku pryč. Její tělo je nakonec nalezeno a je označeno číslicí 2.

Dalším mrtvým je mladík, jehož podobně brutálně zohavené tělo na sobě nese číslo 3. A i tentokrát přátelům mladíka chodí přes sociální sítě divné vzkazy, ve kterých se chlapec kaje.
Najde se někde tělo s číslem 1? Policejní vyšetřovatelé mají co dělat aby jej našli a zabránili dalším vraždám v řadě. Co mají mladí lidé společného, že kvůli tomu museli zemřít?

Velmi doporučuji všem milovníkům thrillerů. Yrsa mě opět přesvědčila, že je mistryní islandské krimi a už se těším na další díl s názvem Poprava.

18.06.2023 5 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Už ani nevím, kde jsem na knihu narazila, ale ještě že tak! Jinak by mě nejspíš minula, a to by byla škoda, protože toto byl velmi krásný román.

Příběh vypráví o pětadvacetileté Míně, která žije s rodiči už nějakou dobu v New Yorku. Emigrovali tam v roce 1979 kvůli revoluci v rodném Íránu. Matka Míně stále sveřepě hledá nápadníky a jejich přednosti i mínusy pečlivě zaznamenává do svých statistik. Míně to samozřejmě leze krkem a o žádného vybraného nápadníka nestojí.

O co však stojí, je nalezení sama sebe. Ráda by se věnovala malování, ale podle rodiny musí přeci studovat něco praktického, tedy ekonomii. Rozhodnou se posléze spolu s matkou, každá ze svých vlastních důvodů, navštívit rodný Teherán. Co se tam stane tak zásadního, že se jejich životy změní?

Krásný příběh o hledání domova a ukotvení sama sebe. Navíc jsem se dozvěděla zase kousek z íránské historie. Moc se mi líbily popisy míst i rodinných tradic, úplně jsem cítila chuť pokrmů a nasávala tamní atmosféru.
Je domov opravdu tam, kde prožijeme alespoň všechna 4 roční období? Moc doporučuji k přečtení!

14.06.2023 5 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Na tohoto autora mě opět upozornila má milá marketa, a jako vždy jsem byla nadšená! Už jsem od něj četla Černou smrt, tak jsem věděla, že mě čeká drsný thriller. A to já ráda. Tato kniha je první ze série s vyšetřovatelem Franckem Sharkem.

Nález brutálně zavražděné ženy poblíž Paříže opět rozhýbe policejní složky v čele s komisařem Sharkem, který má však momentálně svých starostí až nad hlavu - před půl rokem mu beze stopy zmizela jeho vlastní manželka.

Nález další mrtvoly na sebe nenechá dlouho čekat a zdá se, že podle modu operandi budou mít vyšetřovatelé co dělat se sériovým vrahem.

Čtení jsem si jako vždy užila na maximum, děj je napínavý a příběh čtivý. Realisticky popisované drsné scény mi nevadí, vím, že je mám od autora čekat. A i tak to stojí za to - doporučuji všem milovníkům thrillerů!

11.06.2023 5 z 5

Život si se mnou zahrává Život si se mnou zahrává David Grossman

Devadesátiletá Vera se zetěm, svou dcerou a vnučkou, podnikají podivnou cestu na Goli otok, kde byla v 50. letech za Titova režimu Vera tři roky vězněna za to, že odmítla přiznat něco, co neudělala ani ona, ani její zesnulý manžel.

Celá jejich cesta je zvláštní tím, že ji cestovatelé pojali jako dokumentární film, kdy každý účinkující předává kameře a budoucím divákům své svědectví. A mnohdy je toto svědectví plné bolesti nebo nevyřešených záležitostí, které se táhnou napříč generacemi.

Příběh je to velice silný, navíc inspirovyný skutečnou osobností, jugoslávskou hrdinkou Evou Panić-Nahir. Jako celek na mě příběh silně zapůsobil, jen jsem se trochu prala s postavou Niny, dcerou Very, která mi navzdory pohnutému životu nijak k srdci nepřirostla, spíš mě její chování dost iritovalo.

Určitě tento román stojí za přečtení, o paní Panić-Nahir jsem doteď nic nevěděla, dohledávala jsem i informace o vězení na Golom otoku, což byla taky dost síla. Doporučuji!

04.06.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl österlenské série jsem si nemohla nechat ujít! Navíc opět s krásnou obálkou a ještě pěknějším příběhem uvnitř. Moc jsem se těšila a nebyla jsem zklamaná.

Znovu se setkáváme s inspektorem Vinstonem, kterému už pomalu končí dovolená v Österlenu, a tak se vydá s přáteli na místní tradiční starožitnický jarmark, kde bude letos jeho dcera prodávat zmrzlinu. A jako na potvoru (nebo na zavolanou?) je ve svém stánku nalezen mrtvý překupník cenností a starožitností. Komupak asi ležel v žaludku?

Jako i v minulém dílu (na který tento druhý nijak dějově nenavazuje), si Peter Vinston pečlivě hledí svého obleku a se stejnou precizností vyšetřuje, spolu s místní policistkou Tove, i novou vraždu. Jaké staré křivdy a tajemství se za tímto zločinem skrývají?

Čtení tohoto dílu jsem si zas nesmírně užila. Moc pěkné a neobyčejné prostředí jarmarku se starožitnostmi mě natolik nadchlo, že bych se hned na takový vypravila. Určitě tento příběh moc doporučuji, hlavně milovníkům detektivek ve stylu Agathy Christie.

01.06.2023 5 z 5

Lajla znamená noc Lajla znamená noc Aleksandra Lipczak

Polská reportérka Aleksandra Lipczak v této reportáži skvěle uchopila otázku křesťanského a muslimského světa a provází nás historií v místě, kde se setkávají kontinenty - v oblasti Gibraltaru.

Projdeme se historií ve starobylých andaluských místech od roku 711, kdy se na jihu dnešního Španělska střetávaly a mísily různé kultury a tradice, proměňovaly se katedrály v mešity a naopak, vzájemně se inspirovaly a obohacovaly, ale také spolu bojovaly.

Díky autorce mě moc bavilo objevovat vzdělanost, filozofii nebo architekturu tehdejší doby. Důležitá je i otázka, zda by se bez tohoto mísení kultur ta evropská byla bývala vyvíjela stejně? Měla jsem kdysi možnost navštívit andaluskou Granadu a její Lví dvůr a dodnes si pamatuju ty nádherné orientálně zdobené sloupy, které bych teď znovu moc ráda viděla.

Velmi zajímavý pro mě byl i pohled na vznik slov a názvů, která se dodnes používají (např. španělské olé má zřejmě původ v arabském alláh, nebo název Gibraltar - z arabského Džabal Tárik - Tárikova hora, podle berberského vůdce, dobyvatele iberského poloostrova).
Nemalou roli v historii hraje i potřeba překládání jazyků - v touze po porozumění mnohojazyčnému ruchu na tehdejších toledských ulicích a tržištích lze na překlady nahlížet i jako na určitou formu kolonialismu (protože, jak autorka píše, i vědění může být jistým druhem kořisti).

Moc jsem si tuhle cestu po jihu Španělska užila a o to víc mě láká se tam vypravit, autorce se povedlo mě krásně nalákat.

28.05.2023 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Po knize jsem pokukovala delší dobu, nalákala mě zajímavou obálkou i anotací.
Kdybych tak věděla, co mě čeká, ušetřila bych si spoustu nervů!

Sedmiletá Hanna nemluví. Její matka je z toho samozřejmě zoufalá a spolu s manželem pro dcerku hledají stále nové školy a terapeuty. S tatínkem však dcera komunikuje ráda, ale mamince to dává pěkně sežrat. Proč Hanna svou matku tolik nenávidí?

Malá hrdinka, která vypadá na první pohled jako andílek je ve skutečnosti pěkné kvítko! Inteligentní holčička, která s mrazivou kreativitou vymýšlí krutosti pro své okolí, musí štvát snad každého. Přesto byl tento psychologický thriller pěkně napínavý a já jsem byla moc zvědavá, jak to s malou Hannou a její rodinou nakonec dopadne. Doporučuji!

21.05.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Nechala jsem se nalákat na tuto novinku od @kosmasnaferovku a udělala jsem moc dobře! Tato mrazivě poklidná islandská detektivka si mě získala svou jednoduchostí, ve které se však skrývá důmyslná vražda. Nu, posuďte sami.

Kalmann žije sám v domku po svém děděčkovi, ale ten je teď už v pečovatelském domově a svého vnuka už příliš nepoznává. Kalmann rád vzpomíná na dobu, kdy jej děda vše naučil a všechno mu trpělivě ukazoval. Kalmann má totiž odjakživa svou hlavu, takovou trochu zpomalenou. Dalo by se říci, že je to podivín, přinejmenším momentálně zavostalej. Ale je to dobrák, jen je jiný.

A tak se náš hrdina v kovbojském klobouku toulá krajinou, loví polární lišky a místní ho považují za tak trochu srandovní figurku - samozvaného šerifa. Když se však na planině ve sněhu objeví kaluž krve, začnou se teprve dít věci. A navíc zmizel místní mecenáš a hoteliér, který ležel většině obyvatel městečka v žaludku. Je to náhoda?

Moc se mi líbil styl psaní a bavilo mě sledovat myšlenkové pochody hlavního hrdiny, často prokládané pohodovým prohlášením takže klid. S černým humorem a pěkně vykreslenou scenérií Islandu (ano, zase ta moje oblíbená zima), na tuto chuťovku jen tak nezapomenu a velmi doporučuji!

14.05.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

Druhý díl série se sympatickým detektivem Fordem jsem si prostě musela přečíst. A opět má velmi povedenou obálku.

Příběh nás zanese na britský venkov, kde jsou v blízkosti místního aristokratického sídla nalezeny hned dvě mrtvoly. Co mají ostatky společného s místní honorací? A mají zločiny mezi sebou souvislost?
Na to musí přijít detektiv Ford se svým týmem, ve kterém nechybí ani Hannah, jeho velice nadaná kolegyně z forenzního.

Někdo se navíc začíná i nepříjemně šťourat ve Fordově minulosti, kdy mu za tragické nehody zemřela manželka a hrozí tak, že bude odhaleno Fordovo tajemství.

Opět jsem byla nadšená - jak zápletkou, tak popisem míst a atmosféry. Baví mě přihlížet, jak se vyvíjí vztah detektiva s jeho pubertálním synem, i prohlubování přátelství mezi Fordem a Hannah. Znalost předchozího dílu není ani tady nijak nutná.
Vřele doporučuji, není to žádné psycho s potoky krve, ale moc pěkná detektivka s pečlivým hledáním vraha, a tak to mám ráda.

10.05.2023 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Skvělý a tak lidský příběh, zasazený do 50. let, o mladé talentované zpěvačce Janě Honzlové, která však odmítá hrát s ostatními hru na socialismus, tedy se politicky vymyká tehdejší normě - a to, jak víme, se jaksi nenosilo.

Jana je členkou pěveckého a tanečního souboru Sedmikrása. Všichni jeli na zahraniční zájezd - až na Janu. Ta musí hlídat kancelář, přepisovat notové party a hlavně chodit řádně do práce a z práce, protože nikdy neví, kdo ji bude shánět na telefonu - a že ten vždy jako náhodou zvoní těsně před koncem pracovní doby.

Zdánlivě prostý příběh o jedné životní etapě mladé dívky s vlastním rozumem a přořízlou pusou je však plný emocí i tísnivého odkazu na dobu minulou, plnou udavačů a bezcharakterních budovatelů.

Perfektní, břitká novela, která mě dostala. S hlavní hrdinkou jsem soucítila, moc jsem jí přála, aby se jí podařilo vymanit se ze sítí pletich a bezmoci. A samozřejmě jsem si i pěkně poplakala, protože život dovede být někdy pěkně nespravedlivý.
Moc doporučuji! A prý je povedené i divadelní představení od @abckomedierokoko.

07.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Jsou autoři, u nichž s jistotou vím, že se mi jejich knihy budou líbit. To platí pro Michaelu Klevisovou, od které jsem zatím přečetla Prokletý kraj a moc se mi líbil. Teď se ke mně dostala tato novinka, která je už 8. dílem série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem. I bez znalosti předchozích dílů jsem byla nadšená! Ihned jsem si oblíbila kriminalistu Bergmana a jeho rozvážný a precizní styl vyšetřování.

Příběh se odehrává v odlehlé jihomoravské chatové osadě u řeky, kde se v přilehlých mokřadech začíná objevovat vzácné ptactvo. Místní nadšení ornitologové jásají a chtějí tu vybudovat ptačí rezervaci, ovšem ne každý starousedlík s tímto záměrem souhlasí.

Když jsou však v osadě, kde se obvykle nic vzrušujícího neděje, nalezeny mrtvoly, vyšetřovatel Bergman se svou kolegyní Sedlákovou musejí přijít na kloub nejedné podezřelé záhadě.

Skvělý detektivní příběh, který plyne poklidně, což mu však neubírá na napínavosti. Čtivá detektivka s pěkně propracovanými postavami a tak akorát spletitými vztahy, velmi se mi líbilo i prostředí chatové osady a sousedního statku. Autorka nám o každé stěžejní postavě odhalila i její minulost, abychom si snad lépe udělali představu o vrahovi a nakonec se přesvědčili, že všechno je samozřejmě úplně jinak. Velice doporučuji a už se těším až si přečtu celou sérii!

30.04.2023 5 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Jako každý rok v dubnu, čteme společně knihy s čarodějnickou tematikou. Letos padla volba na knihu Čarodějnice dřívější a budoucí, která by mě jinak úplně minula. A to by byla velká škoda!

Příběh nás zavede na konec 19. století do Nového Salemu, kde se za podivných okolností znovu po letech setkají tři rozhádané sestry. Nejstarší z nich, knihovnice, totiž ve starých knihách objeví říkanku, která rozpoutá řetězec zvláštních událostí.

Sestry se nakonec rozhodnou připojit se k hnutí sufražetek, aby tak společně bojovaly za ženská práva, za lepší svět pro ženy, kde by nebyly zlomené a nebály se chtít pro sebe něco víc.

Postupně však zjišťují, že jejich staré říkanky a rituály narážejí na jinou mocnou sílu, které je třeba společně čelit. A pomalu ale jistě to začíná být otázka života a smrti.

Krásný příběh nejen o sesterské lásce, prodchnutý magickými silami, ale také hezky zpracované téma ženské rovnoprávnosti. Moc jsem si čtení užila, líbilo se mi jak bylo vyprávění prokládáno pohádkami, ve kterých, jak víme, se vždy skrývá důležité poselství.
Kdo máte rádi knihy plné čarodějnic a boje s temnými silami, moc doporučuji!

23.04.2023 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Již čtvrtý díl ze série Roční období (pro mě druhá přečtená kniha z této řady), a líbila se mi zas o kus víc než předchozí díl! Hezky si je šetřím a pro umocnění zážitku si je čtu vždy v dané sezóně.

V roce 1986, o Valpuržině noci, kdy v jednom jihošvédském městečku probíhají bujaré oslavy nadcházejícího jara doprovázené legendou o bájném lesním muži Lesoňovi, je nalezena mrtvá šestnáctiletá dívka, jejíž smrt vypadá na první pohled jako rituál. Rodina dívky má mezi místními nevalnou pověst, proto ani nikomu nechybí, když všichni její příbuzní pár dní po dívčině pohřbu zmizí.

Po třech desítkách let od této nešťastné události se do stejného městečka přistěhuje doktorka Thea s manželem Davidem, který se po letech vrací do svého rodiště. Mladí manželé hodlají v místním zámku otevřít novou restauraci. David má spoustu starostí s přípravami restaurace a na manželku nemá moc času. Thea má však sama svých starostí dost, a postupně před námi odhaluje svoji minulost a svá tajemství. A možná i proto, že se sama potýká s démony minulosti, ji tolik zajímá, co se tehdy skutečně stalo s tou mladou dívkou a proč jí ohledně dívčiny smrti nechce nikdo nic říct? Rozhodne se zjistit starou pravdu na vlastní pěst.

Moc pěkný napínavý thriller ze severského prostředí! Opět krásně popsané prostředí a atmosféra - tajemný les i nepřístupní sousedé, kteří zarytě mlčí o dávné tragédii v jejich městě. Příběh měl pěkný spád od začátku do konce a četl se úplně sám, byla jsem velmi napnutá jak to všechno dopadne! Moc doporučuji ke čtení nejen na jaře.

16.04.2023 5 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Velmi zajímavý a mrazivě strašidelný soubor povídek z drsného severu. Že se jedná o povídky a několikátý díl série jsem netušila a vůbec mi to nevadilo.
Naopak - povídky se mi četly pěkně, v každé byl kousek něčeho mystického nebo hororového. Při čtení jsem si vzpomněla na Irské mýty a legendy Kočičí zaklínání, měla jsem z nich totiž podobný, husí kůži nahánějící, pocit.

Povídky představují staré obyčejné severské příběhy, které se po generace vyprávěly a předávaly tak staré moudrosti nebo legendy dalším pokolením. Najdeme zde jak strašidelné příběhy, tak i nostalgické vzpomínání, ale všechny povídky mají jakousi tajuplnou atmosféru.
V příbězích se vyskytují a prolínají některé postavy, které buďto příběh vyprávějí nebo jsou jeho součástí v podobě pozorovatelů.

Nejvíce se mi líbila povídka Větvoví, ta vypráví o běžci, který v rozlehlé planině nalezne pramen průzračné vody. Ale že to není jen tak obyčejný pramen, to běžec zjistí bohužel pozdě.

Líbil se mi syrový autorův styl a rozhodně si chci přečíst i jeho další knihy. Doporučuji nejen milovníkům severské mrazivé atmosféry.

12.04.2023 5 z 5

Vlčice Vlčice Tereza Schillerová

Jsem moc vděčná autorce za recenzní výtisk jejího zatím posledního románu, moc si toho vážím, Terez! A to jsem ještě nevěděla, jaká nálož mě na stránkách knihy čeká - hltala jsem příběh na posezení!

Vlčice - to jsou ženy, které nás rafnou a nepustí. A když pustí, zbyde nepěkný kousanec. Tyto vlčice se mohou ukrývat v práci, mezi kamarádkami anebo dokonce doma. V této knize je skvěle zachycena sonda do života Julie a její rodiny, kde se z generace na generaci předávaly v ženské linii toxické vztahy. Podaří se Julii změnit směr předurčeného vzorce chování?

Julii sledujeme od dětství až do dospělosti, každá kapitola je precizně zasazena do času, tedy přesně víme, v jakém životním období se Julie zrovna nachází.
Hlavní hrdinka nám popisuje, co všechno zažívala v rodině, kde hádky a neúcta byly na denním pořádku, jak se v ní praly emoce a jak s nimi ona sama (ne)nakládala.

Tohle, přátelé, se četlo úplně samo! Nejen, že autorka perfektně pracuje s češtinou - bavila mě použitá slova a slovní obraty, které se umně skládají v myšlenky; četla jsem pořád dál a dál, protože jsem dychtila dozvědět se, jak to Julie nakonec všechno sfoukla.

Z knihy jsem si chtěla vypisovat věty, které se mnou rezonovaly - ale to bych si musela přepsat většinu knihy! Myslím, že mnoho z nás si v příběhu najde to svoje, v knize jsou totiž skvěle zachycené vzorce chování např. na pracovišti.
Také oceňuji ztvárnění existenciálních otázek (kdo jsme, za čím se honíme, jak a proč nám stojí za to žít) do formy poutavého příběhu Julie a jejího života.

Klobouk dolů, takovéto téma a takto obdivuhodně zpracované, jsem ještě nečetla. A mě moc těší, že jsem si jej přečetla právě od Terez.
Velmi doporučuji!

09.04.2023 5 z 5

S láskou z Riviéry S láskou z Riviéry Jules Wake (p)

Moje oblíbená autorka romantických knih a její nejnovější kniha, to mi zkrátka nemohlo uniknout. A opět jsem byla moc spokojená, i když u těchto, pro mě velmi oddechových knih, je děj docela předvídatelný, ani trochu mi to nevadí.

Scénáristka Carrie žije poklidným a spořádaným životem, má solidního přítele a bydlí se svou sestrou a její pubertální dcerou. Carrie své dřívější divoké já zamkla na hodně západů a teď je, jak sama říká, rozumná.

Když ji přítel Alan požádá o ruku, je moc šťastná, ale má to jeden docela zásadní háček. Je totiž stále vdaná za Richarda, který odjel před osmi lety za hereckou kariérou do Hollywoodu a od té doby jsou odloučení a nebyli v kontaktu. A chudák snoubenec o tom nemá ani tušení.

Jak z toho vybruslit, když ani neví, kde se její stále-ještě-manžel nachází? A že je z něj teď hvězda světového formátu, to Carrie také moc situaci neulehčuje.
Jaká to náhoda, že se Carrie se sestrou a neteří chystají o prázdninách na francouzskou Riviéru, kde Richard zrovna natáčí svůj nový film.
Tam, na krásném Azurovém pobřeží, na sebe Carrie s Richardem doslova narazí - a tohle shledání po letech všem pěkně zamotá život.
A jak to s nimi dopadne, to už si přečtěte sami!

Kniha byla opět velmi čtivá, se spoustou vtipných scének a notnou dávkou romantiky. Kdo máte autorku rádi, nebudete zklamaní. A kdo naopak její knihy ještě neznáte, klidně začněte s touto!

05.04.2023 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Moje druhé setkání s autorkou a opět skvělý zážitek! Černá díra je druhý díl v sérii se sympatickými vyšetřovateli Huldarem a psycholožkou Freyou. Moc se těším na další díly, které protkává právě linka kooperace této ústřední dvojice.

Při objevení deset let starého pouzdra s dopisy, které sepsali tehdejší školáci jako odkaz pro další generaci, je mezi dopisy nalezen jeden velmi znepokojující. Udává totiž iniciály lidí, kteří mají zemřít.

Nedlouho po objevení pouzdra jsou nalezeny useknuté paže, krátce na to pak dojde k velmi kruté vraždě a pomalu začíná být jasné, že deset let starý dopis má jistě spojitost s nynějšími nálezy.

Huldar se opět snaží zapojit do vyšetřování psycholožku Freyu, jejichž vztah-nevztah utváří hezkou dějovou linku mezi vší tou kriminalitou, se kterou se musí hlavní hrdinové poprat.

Moc pěkný thriller, opět jsem se přesvědčila, že autorka Yrsa je pro mě zárukou spokojenosti. Kdo máte rádi čtivé kriminální zápletky s pořádnou dávkou mrazení v zádech, velice doporučuji!

02.04.2023 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Moje druhé setkání s autorkou a pro mě mnohem lepší než to první (Daisy Jones & The Six). Opět skvěle popsaná atmosféra a vykreslené postavy, že jsem měla pocit, jako bych tam byla s nimi.

Nina Riva, úspěšná modelka a surfařka, pořádá každý rok ve své honosné vile nad mořem okázalou party, na níž nechybí hollywoodští herci, producenti, modelky a jiné celebrity, které si nenechají tuto příležitost uniknout.

Tento den se však pro Ninu a její 3 sourozence stane velice zásadním a pak už nikdy nic nebude jako dřív.
Všichni jsou totiž potomci slavného hudebníka Micka Rivy, se kterým se však hodně dlouhou dobu neviděli. Když byly ještě malé děti, otec je a jejich matku opustil kvůli jiným ženám a po smrti jejich maminky se o všechny sourozence starala nejstarší Nina.

Na večírku se rozpoutá bujará zábava, která se však vymkne jakékoli kontrole. Ale sourozenci Rivovi mají v průběhu večera důležitější věci na práci. Každý z nich má své tajemství, svoje bolístky, které si nese už z dětství a nyní je čas vyložit všechny karty na stůl.

Trochu jsem se obávala, jestli nebude příběh o modelkách, surfařích a slavných muzikantech trochu povrchí. A vůbec ne! Každá z postav dostala dostatečný prostor, abychom si ji zamilovali anebo odsoudili.
Velmi doporučuji!

29.03.2023 5 z 5