lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Ani ne pět minut Ani ne pět minut Hana Radulić

Novinka od chorvatské spisovatelky mě hned zaujala, nejen proto, že nás děj zanese také do přímořského městečka Baška Voda, ale nabízí i pátrání po dávném rodinném tajemství. A to já ráda.

Lukášova matka těsně před smrtí zmiňovala, pro Lukáše neznámý, název Baška Voda. Když se pak Lukáš probírá pozůstalostí, najde starou fotku, na níž je zachycena jeho matka zamlada, spolu se dvěma mladíky a jakousi kamarádkou. Na zadní straně fotky jsou uvedena i křestní jména a razítko fotoateliéru Baška Voda.

Když Lukáš ukáže fotku svém otci, jeho divná reakce mu napoví, že to není jen tak. Prý tam byli kdysi na podnikovém zájezdu. Ale víc už z otce nedostane. A protože si Lukáš potřebuje urovnat jak svůj život, tak vztah se svou dospívající dcerou, rozhodne se vyrazit společně s ní do Chorvatska a přijít záhadné fotce na kloub.

Na místě pak za pomoci starousedlíků Lukáš s dcerou pátrají po mladících z fotky. Jaký k nim měla jeho matka vztah? A jak to, že na staré fotografii je tak veselá a šťastná, když ji Lukáš za celý svůj život skoro nikdy neviděl se byť jen usmát?

Jestli vás zajímá, jak dopadlo Lukášovo pátrání a co všechno zjistil, rozhodně si knihu přečtěte! Když už jsem si totiž myslela, že je zápletka jasná, čekal mě pořádný šok! Autorka čtenáře pěkně napíná a v této rodinné historii opravdu není o překvapení nouze. Velmi doporučuji!

01.11.2023 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Touto kouzelnou knihou jsem si krásně prodloužila léto, bylo to přesně ono - ta nádherná atmosféra, kdy večery voní po dešti, skvěle mi to sedlo do nálady a já jsem byla nadšená, stejně jako u autorovy předchozí knihy Staré odrůdy. I když tady asi o maličko víc!

Skvostný příběh o dospívajícím chlapci Friedrichovi, který se má o prázdninách, namísto letní dovolené s rodiči, připravovat na reparát v domě prarodičů. Z dědy čišel vždy velký respekt, ale Friedrich postupně poznává, že děda není zas takový mrzout.

Navíc na koupališti potká krásnou Beate, která mu zaměstnává myšlenky natolik, že nějaké učení nepřipadá v úvahu.

Do toho ještě nejlepší kamarád Johann, zdánlivý pohodář a kliďas, se začíná ukazovat v úplně novém světle - zkrátka velké léto se vším všudy, na jednoho puberťáka až moc. Ale i tak je to skvělé léto, kdy se z kluka stává mladý muž a nejen proto je tohle léto velké a nezapomenutelné.

Autor umí tak perfektně vystihnout atmosféru, o čemž jsem se přesvědčila i v jeho předchozí knize. Psáno s lehkostí o obyčejných věcech, a přece to tak jednoduché ani obyčejné není. Velice doporučuji!

22.10.2023 5 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Novinka od mého oblíbeného J. Ch. Grangého mi nesměla uniknout. Navíc komisař Niémans, kterého jsem zatím znala jen z televizní obrazovky (v podání skvělého Jeana Rena ve filmu Purpurové řeky), ve své knižní podobě opět ohromuje svou hořkostí a příkrostí. A opět to bylo perfektní čtení od začátku do konce.

V uzavřené alsaské sektě, která si málokoho pustí k tělu, je nalezena mrtvola. Mladé kolegyni komisaře Niémanse se podařilo proniknout do komunity jako sezónní pracovnice při sběru hroznů, který každoročně tato náboženská parta pořádá na svých honosných vinicích.

Vyšetřování běží a Niémans, ač velký odpůrce žen, má starost i o svou mladou kolegyni, která se v rámci sekty pouští do nesnadného pátrání mezi nedůvěřivými farníky. Mrtvol však postupně přibývá a vyšetřovatelé svádí boj s časem i s neznámým pachatelem, který chystá své otřesné finále.

Příběh mě hned chytil, líbilo se mi i sychravé alsaské prostředí. Krátké kapitoly mě hned vtáhly do děje a okamžitě jsem se začetla, zvědavá, jak to bude celé gradovat. A finále plné napětí mě přesvědčilo, že si od autora musím přečíst i předchozí díly s vyšetřovatelem Niémansem! Moc doporučuji!

15.10.2023 5 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Přiznám se, že nebýt aktuální Čtenářské výzvy na @databazeknih, témata vesmíru moc nevyhledávám. A musím říct, že tohle mě bavilo!

Na okraji vesmíru se nachází Rozhraní, které je potřeba chránit před nepřáteli. Hlídky tvoří většinou legionářští vyvrhelové, kteří byli na okraj vesmíru vysláni za trest.

Jedním takovým je i Cavalon, vyděděný následník trůnu a velice chytrý chlapík. Kosmická technika začíná kolabovat a je potřeba urychleně jednat. Vesmírná loď Argus, které velí zkušená bojovnice Adequin, je v nebezpečí a s hrstkou těch nejodvážnějších musí čelit vesmírným silám i protivníkům. Povede se jim zachránit sebe i vesmírnou rovnováhu?

Moc jsem si užila kosmický prostor i prostředí vesmírných lodí, líbily se mi nápady a terminologie vynálezů a děj byl napínavý. Vyprávění je pestré a mimozemské technologie parádně rozehrávají fantazii, při čtení jsem si vše živě představovala a skvěle jsem si to užila.
Téma vesmíru mě tak nadchlo, že rozhodně brzy vyhledám další podobnou knihu. Navíc tento díl je první ze série Rozhraní. Pro vesmírné nadšence mohu vřele doporučit!

08.10.2023 5 z 5

Arturův ostrov Arturův ostrov Elsa Morante

Moje nová láska k Itálii mě přivedla k této knize, jejíž děj se odehrává na ostrově Procida nedaleko Neapole. A jak jsem si tohle putování užila? Moc. I když z ostrova jsme se v příběhu, s Arturem v čele, nehnuli, zato jsme dobře poznali jak ostrov, tak hlavního protagonistu.

Arturo je dospívající chlapec, nic mu zdánlivě nechybí - má svůj oblíbený koutek pláže, loďku, otce, který je pro něj hrdinou. Matku Arturo nemá, zemřela při porodu, a tak chlapec strádá nedostatkem mateřské lásky aniž by si to zatím uvědomoval. Kompenzuje to opovrhováním a zatvrzelostí vůči druhým.

Arturův otec, který mi mimochodem příšerně lezl na nervy, neustále někam odjíždí a Arturo se domnívá, že je otec dobrodruhem a minimálně objevuje nové světadíly.
Arturo totiž nechodí do školy, vše potřebné pochytil od otce a po ostrově se celý svůj mladý život potlouká zcela osamocen.

Do chvíle, než si otec najde mladou novou manželku, Arturo netušil, co je láska. Ale k té se musí teprve prokousat přes nenávist a všechny možné pocity, se kterými si chlapec neví rady a které jsou navíc v knize perfektně zachyceny.

Zamilovala jsem si atmosféru tohoto barevného ostrůvku i melancholického Artura. A závěr, který nebyl až takovým překvapením, mě přesto dojal. Moc doporučuji nejen milovníkům všeho italského!

05.10.2023 5 z 5

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Nová edice Přítelkyně od @nakladatelstvi_prostor - to se mi zalíbilo, a po několika nadšených ohlasech jsem si knihu pořídila. A rozhodně jsem neprohloupila!

Elizabeth je čerstvá vdova, které po nebožtíkovi zůstalo mnoho dluhů, o kterých neměla doteď ani zdání. Její kamarádka Jo, která bydlí v nedalekém útulném domečku, má zvláštní rituál - pravidelně, v kteroukoli roční dobu, se v noci chodí koupat do moře. Joina dcera Lucy má za sebou nepříjemný rozvod a s dospívajícím synem se rozhodnou uchýlit se na pár dní právě k Jo. Do vesničky přijíždí mladý spisovatel Dan, aby zde napsal nový román a také zapátral po svých kořenech. A jak spolu všechny tyto osoby souvisejí? Velmi!

Postupně se dozvídáme o každém hrdinovi jeho vlastní příběh a jak se tyto životy začínají prolínat, tak se také krásně zamotávají. Tu někdo někomu pomůže, tam se poptá a tady je nápomocen někdo další, je to takové krásné vyprávění plné naděje v dobrotu lidí a síly přátelství.

Tento krásný příběh, kterému nechybí vtip ani dojemné chvilky, jsem si maximálně užila. A i když jsem už tušila, jak to dopadne, příběhu to na kráse neubralo, naopak jsem se těšila, až si své domněnky potvrdím a hezky si v závěru pobrečím.
Příběh o přátelství a obyčejných věcech, které můžeme vnímat neobyčejně.
Moc doporučuji!

01.10.2023 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Od autora jsem zatím nic nečetla, sáhla jsem proto namátkou po thrilleru Našeptávač, prvním dílu ze série s vyšetřovatelkou Milou Vasquez. A určitě se ještě do dalších knih od @donatocarrisi pustím, byla jsem totiž velice spokojena!

Když je náhodou objeveno lesní pohřebiště, kde je zakopáno pouze šest useknutých dívčích rukou, vyšetřovatelé jsou ihned v pohotovosti a pouští se do nesnadného pátrání po obětech. V čele pátrání stojí kriminolog Goran Gavila. K ruce mu je i mladá policistka Mila Vasquez, která je odbornicí na hledání ztracených dětí.

Jak se v příběhu, který je čím dál víc spletitý a napínavý, dále dozvídáme, Mila má totiž z dětství otřesnou zkušenost, která narušila její empatii, a proto se může ostatním kolegům zdát chladná a odtažitá. To však bravurně dohání v intuici a zatvrzelosti v nacházení pohřešovaných.

Příběh mě strhl a hltala jsem stránky napjatá, jak to celé dopadne. Užila jsem si akční scény i dějové zvraty, kterých bylo v knize opravdu hodně, ale i tak jsem se v příběhu dokázala stále orientovat. Autor mě hnal do finále, které, pravda, mohlo být více rozvinuté, ale můj celkový dojem z knihy to naštěstí nezkazilo. Doporučuji všem milovníkům akčních thrillerů!

29.09.2023 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Další a moje třetí přečtená ze série Ročních období a opět jsem moc spokojená!

Pětiletý Billy se ztratil. Našli jen jeho botičku za plotem. Celá vesnice ho hledá, policejní pátrání je neúspěšné, chlapeček se nenašel.

Po dvaceti letech se Billyho starší sestra Veronica, nyní psychoterapeutka, na skupinové terapii potká s mladíkem, který vypráví o svém kdysi zmizelém kamarádovi z dětství a veškeré detaily, o kterých mladík mluví, jí připomínají dávno zasunutou bolest ze ztráty mladšího brášky. Mohl by tenhle mladík být jejím ztraceným sourozencem Billym?

Veronica se rozhodne pátrat na vlastní pěst a postupně odhaluje temná tajemství vlastní rodiny.

Jelikož mám ráda všechno severské, byla jsem i tímto příběhem lapena a nadšení se konalo i tentokrát. Těším se na další díl s názvem Podzimní případ. A velmi doporučuji všem příznivcům dobrých thrillerů!

24.09.2023 5 z 5

Smysl vraždy Smysl vraždy Jane Isaac

Zajímavá anotace a poutavá obálka mě nalákaly na tuto novinku, první díl nové detektivní série odehrávající se v Anglii.

Anna najde ve svém bytě mrtvého muže, o kterém tvrdí, že ho nezná, avšak průběh následného vyšetřování odhalí řadu znepokojujících faktů a Anna se najednou musí snažit všem dokázat, že není podezřelá, a že vrah je stále na svobodě.
Navíc na povrch stále vyplouvají nová tajemství kolem jejího života a Anna pak už neví, komu a čemu může věřit.

Případ vyšetřuje detektiv Helen Laveryová, která je velmi lidská a taková správňačka, že je snadné si ji oblíbit. Doma ani v zaměstnání to nemá zrovna lehké - jako vdova a matka dvou dospívajících synů musí i v práci ukázat, že na to má. Což jí znesnadňuje tento nový případ, který je komplikovaný a o napínavé chvilky tu rozhodně není nouze.

Knihu jsem si užila a na další díly této série už se těším! Kdo máte rádi detektivky s překvapivými zvraty, vřele doporučuji.

Děkuji za recenzní výtisk @albatrosmedia.

17.09.2023 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Parta prominentních maturantů si užívá života a posledních prázdnin před nástupem na univerzitu. Šest přátel, kteří mají našlápnuto na slibné kariéry a zajištěnou budoucnost. Užívají si života a baví se různě - hudba, alkohol, drogy.. a taky jedna velmi nebezpečná hra. A při té poslední se stane tragická nehoda, která zaviní smrt nevinných lidí. Nesou zodpovědnost všichni nebo jen jeden z nich?

Kdyby se to provalilo, všichni by přišli o své pečlivě vystavěné životy i budoucí postavení. Proto se ta nejtišší a zároveň nejchytřejší z nich rozhodne, že celý ten tragický průšvih vezme na sebe, což obnáší několik let ve vězení. Své přátele si pojistí tím, že až si trest odpyká, bude po každém z nich chtít jednu laskavost, kterou jí budou muset splnit.

Pěkně rozehraná psychologická hra, která odhalí všechna zákoutí duše každého z hlavních hrdinů. Bylo to napínavé, akční, užila jsem si to a do poslední chvíle jsem byla napnutá. Zajímavá sonda - kam až je člověk schopen a ochoten zajít, když se ohlásí temná minulost a je v sázce současný život, kariéra a postavení. Doporučuji všem, kdo mají rádi psychologické thrillery.

10.09.2023 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Klasický román o mladém námořnickém rošťákovi, který byl uveden do společnosti a našel tam lásku, knihy a umění.
Bez aktuálního kola #klasikomilove bych sama po této knize nesáhla, ale tím bych se ochudila o krásný literární zážitek.
Zprvu jsem se prokousávala filosofickými úvahami, podobně jako u Doriana Graye. A i tady, v Martinovi Edenovi, jsem byla na konci v šoku.

Hrdina Martin Eden má vrozenou zvídavost a selský rozum a postupně, jak získává jistotu a je přijímán ve vyšších kruzích, podivuje se čím dál víc nad stádními stvořeními a jejich neschopností stát se individualitami.

Sám svou pílí a vůlí putoval nesmírnou říší intelektu, přesvědčen, že dosáhne úspěchu jako spisovatel. Ale z té započaté cesty už se nešlo vrátit zpět.
Překvapivý závěr, který mi vyrazil dech, umocnil pocit z celého příběhu, který rozhodně stojí za to si přečíst. Jedna z knih, nad kterou člověk ještě dlouho přemítá. Určitě vřele doporučuji!

04.09.2023 5 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Musela jsem si doplnit vzdělání - jako první jsem totiž nedávno četla Černý korál, což byl druhý díl této podvodní série. Sáhla jsem tedy po prvním dílu se sympatickou policejní potápěčkou Sloan.

Při jednom z ponorů objeví Sloan právě zabitou dívku, kterou někdo hodil do vody v momentě, kdy se Sloan potápěla poblíž. Navíc se jí někdo mezitím hrabal v autě a zmizely jí doklady - vrah tedy teď zřejmě zná její adresu!

Z případu mrtvé dívky se vyklube zapeklitý případ vydírání, korupce a honby za vrahouny, kteří se evidentně nezastaví před ničím.

Já mám tyhle policejní honičky ráda, beru to jako oddechovku na jeden večer, protože příběh je čtivý a o akci není nouze. Doporučuji všem kdo mají rádi akční děj.

27.08.2023 5 z 5

Čtvrteční klub amatérských detektivů Čtvrteční klub amatérských detektivů Richard Osman

Nebýt nadšených reakcí od @marketa_kom_books a @zanicenyknihkupec, knihu bych nejspíš minula, a to by byla veliká škoda! Hned od začátku jsem si příběh zamilovala a moc jsem si oblíbila postavy seniorů, kteří v této laskavé a vtipné netradiční detektivce hrají hlavní roli.

Příběh nás zavede do poklidné vesničky, která je celá vybudovaná pro seniory, a tam se toho skutečně příliš neděje. Každý z obyvatel má své rituály, kterým se denodenně věnuje. Ve společenské místnosti se mohou tamní obyvatelé věnovat například společnému sledování televize, nejrůznějším debatním kroužkům či deskovým hrám.
To ale není nic pro čtveřici akčních penzistů, kteří se baví tím, že prozkoumávají staré uzavřené případy a hledají v nich skulinky, jestli tehdy policie náhodou něco nepřehlédla. A scházejí se vždy ve čtvrtek.

Jednoho dne však náhle a za podivných okolností zemře místní developer, všeobecně neoblíbený podnikatel. Naše čtveřice má před sebou konečně skutečný případ! A možná dovolí i místní policii, aby jim trochu pomáhala.

Krásný, dojemný i vtipný příběh o seniorech, kteří vyšetřují vraždu - co víc jsem si mohla přát. Byla jsem nadšená, smála jsem se vtipným glosám hlavních protagonistů a fandila jim v jejich pátrání po vrahovi. Zábavné, milé, s trochou sentimentu - moc doporučuji!

20.08.2023 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Tento autor je pro mě už sázka na jistotu, když chci sáhnout po drsném a akčním thrilleru. Jako tomu bylo i u této novinky. A opět to byla smršť!

Dva chlapíci, dopálení, že přišli o práci, se rozhodnou pomstít svému bývalému zaměstnavateli a jednou v noci, sprejem v kancelářích, dají jasně najevo své rozhořčení. Plni adrenalinu si chtějí ještě zařádit v areálu a rychlou jízdou v autě se zhasnutými světly dovršit své rošťáctví. Náhle však jejich jízda končí, někoho totiž srazili. Ve tmě objeví muže, který střet s jejich vozem nepřežil. A poblíž jeho těla se válí kufr plný peněz!

Dvojice mužů se rozhodne těla zbavit a peníze si nechat. Mají s nimi své plány, proto se domluví, že peníze na nějaký čas schovají a až se situace uklidní, rozdělí si je. Jenomže nic není tak, jak si domluvili, obzvlášť pokud se jedná o velkou sumu peněz!

Vyšetřovatelka Lucie Henebellová, kterou můžeme znát z jiných autorových knih, ale se kterou se v této knize podrobně seznamujeme, se vrací po mateřské znovu do práce. Dostává se postupně i k případu, který souvisí se zmizelým kufrem peněz - ten totiž měl být výkupným v případu unesené dívky.
A únosce si samozřejmě nárokuje svoje peníze zpět, takže dvojice chlapíků, co si peníze přisvojila, je v pěkném průšvihu.

Příběh má opět pořádný spád, je místy až brutální, plný nečekaných momentů. Určitě doporučuji a kdo autora ještě neznáte, zkuste začít třeba s touto sérií s vyšetřovatelkou Henebellovou.

13.08.2023 5 z 5

Vánoční příběhy Vánoční příběhy Charles Dickens

Vánoční koleda, moje oblíbená a snad nejznámější, není jediná perla v tomto souboru vánočních příběhů. Líbila se mi i trochu milostně laděná Bitva o život nebo Cvrček u krbu, jímavý a hřejivý příběh o domově.
Psáno krásným jazykem s nestárnoucími tématy ze života. Z každé povídky vždy plyne nějaké ponaučení.
Ideální čas na čtení těchto příběhů je pro mě kolem Vánoc, protože vánoční atmosféra z povídek sálá ze stránek. Tedy je jasné, že se v té správné sezóně ke knize znovu vrátím.

06.08.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Požitkářský příběh o jednom obrazu, filozofickém rozjímání, marnivosti a pokrytectví. A především o jednom mladíkovi, který se natolik zakoukal do svého namalovaného portrétu, až na něj přehodil břímě svých dní, zatímco on sám si uchovával krásu věčného mládí.

Dorian Gray je půvabný mladík, ve společnosti oblíbený a dámami žádaný. Žádný večírek ve městě si nenechá ujít a užívá života plnými doušky. Ženy po něm touží a mladíci mu závidí. Dorian však při své mladické nerozvážnosti zlomí srdce mladičké herečce, a nejen té.
Prostopášník, který naplnil svůj život a duši zkažeností, však zůstává stále mlád. Je to díky portrétu, který stárne místo něj.

Zprvu jsem se do příběhu nemohla vpravit, filozofické rozebírání života mě pomalu začínalo nudit, ale jelikož jsem vytrvalec, byla jsem odměněna skvělým závěrem příběhu, který mi vyrazil dech! Pokud příběh neznáte, opravdu doporučuji, je to skvostná sonda do duše jednotlivce.

06.08.2023 5 z 5

Zapal mi slunce Zapal mi slunce Christoffer Carlsson

CHRISTOFFER CARLSSON - ZAPAL MI SLUNCE
Kniha mě zaujala jak tématem, tak obálkou, a měla jsem to štěstí, že jsem ji vyhrála u @argo! A byla jsem převelice spokojená!

V malé vesnici na jihu Švédska je poměrně klid, tamní policajt Sven Jörgensson řeší běžné záležitosti, až jednoho dne, jako předzvěst špatných zpráv, zahlédne koncem zimy konipasa. A hned se začnou dít věci!

Toho večera proletí Švédskem zpráva o tragédii - zabili švédského premiéra! Jenomže Sven Jörgensson má zrovna jiné starosti - dostal podivné hlášení o trestném činu a když přijel na místo, našel tam znásilněnou polomrtvou ženu, která ještě jevila slabé známky života. Neváhá a rozhodne se, že se jí pokusí zachránit.
Jenomže pachatel se zřejmě nespokojí jen s jednou obětí a Svenovi se ozve s tím, že to udělá znovu.

Po letech se Svenův syn také přidá k místnímu policejnímu sboru a chtě nechtě se zaplétá do tohoto starého případu, který kdysi jeho otec vyšetřoval. Jak to tehdy bylo doopravdy?

Román se mi moc líbil, mám ráda detailní popisy prostředí a především průběhu vyšetřování. Vypravěčem příběhu je spisovatel, který se náhodou dostane k zajímavému příběhu své rodné vesničky a postupně tak rozplétá nitky až do minulosti, kdy příběh začíná vraždou premiéra a nálezem znásilněné ženy.

Moc pěkně napsáno, čtenář má možnost do poslední chvíle dumat nad vrahem a nechybí ani napětí. Velmi doporučuji!

30.07.2023 5 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Takže prosím vás. Bylo mi hned jasné, že se mi nový román Zuzany Dostálové svým tématem bude líbit. A že jsem od autorky do teď nic nečetla - musím rychle napravit. Píše totiž skvěle!

Evžen je houslista symfonického orchestru. Evžen je hodnej. Někdy až moc. Orchestr vyráží na zahraniční turné a jako správná hudebnická parta se cestou pěkně druží a ani zde nechybí posilňující popíjení cestou v autobuse, kuřácké zastávky, nerudný řidič a hlavně muzikantské historky. Třeba takový u muzikantů proslulý Hugo Dunaj a te jeho hlašky mě bavily nesmírně.

Hudebníci se dostanou na zajímavá místa po světě, hrají v koncertních sálech s bohatou historií (všechny zmíněné jsem si pečlivě vyhledala, to byly moc zajímavé informace a jsem ráda, že bylo toto architektonické okénko součástí příběhu), ale o té odvrácené straně - jako že přespávají v levných hotelech nebo si sami vaří na pokojích aby ušetřili, to už se málo ví. Téé zajímavý.

Nečekejte ale žádné velké drama, jedná se o takovou road movie jednoho orchestru s jeho patáliemi i drobnými radostmi. Příběh nám dává nakouknout do světa profíků, kteří jsou taky jenom lidi a jako každý z nás mají i tito muzikální géniové svoje vrtochy, starosti i touhy.

Moc doporučuji, jako oddechovka pro zasmání byla pro mě tato kniha perfektní. A kdo se chcete dozvědět něco o životě muzikanta, doporučuji ještě víc!

24.07.2023 5 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Netradiční pojetí vnímání města jako poetického prostoru, všech jeho tajemných zákoutí, která jsou nám zdánlivě známá, avšak víme jistě, co se ukrývá pod povrchem? Jak dobře znáte svoje město po setmění? A zkusili jste někdy třeba odemknout tajemná komínová vrátka?

Patnáct známých českých spisovatelek a spisovatelů nám dává nahlédnout do nitra nejrůznějších prostředí i do myslí jejich obyvatel.

Velmi působivé a poutavé literární ztvárnění kulis měst, ať už skutečných či fantaskních, mě přeneslo doslova hluboko mimo realitu a užívala jsem si ty kouzelné a prazvláštní cesty.

Nejvíce mě oslovily povídky Česká mlátička (D. Vácha), Vlčice (L. Vavrečka), Dutý septagon (P. Stančík), Zavařovačky (J. Štifter), Tyhle věci neexistujou (A. Bolavá) a Pan Frýdek a slečna Místek (K. Sněgoňová).

Velice povedená povídková antologie - doporučuji všem milovníkům tajů, hororů a fantazie.

16.07.2023 5 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Patnáctý díl série se sympaťákem vyšetřovatelem Williamem Wistingem - a já tuto detektivní sérii vůbec neznám? Chyba! A nevadí, že jsem chybu začala napravovat od konce, na příběhu jsem to nikterak nepocítila, mám tedy ale co dohánět.

William Wisting má dovolenou, do schránky mu však začnou chodit podivné anonymní dopisy. Ty obsahují buďto jen číslo nějakého policejního spisu, nebo jiné indicie. William samozřejmě začne bádat, co mu anonymní pisatel chce sdělit a objeví, že dopisy odkazují na bezmála 30 let starý uzavřený případ. Anonym podnítil nejen Williamovu zvědavost, a ten začne pátrat v minulosti, zda byl tehdy případ veden jak se patří. Co objeví a kam ho anonymní dopisy zavedou?

Svižná a napínavá kriminálka podle mého gusta, opět jsem si velmi užila celý průběh vyšetřování, jeho detaily i úskalí. Přílišné krvavé akce tu nečekejte, mně to však naprosto vyhovovalo. V příběhu se střídají časové roviny současnost a minulost a obě pro mě byly stejně zajímavé, napětí se zde stupňovalo a já jsem nemohla knihu odložit, zvědavá, jako to všechno dopadne.
Moc pěkně odvyprávěno, je znát, že autor je bývalý kriminalista a navíc mu to pěkně píše. Velice doporučuji!

09.07.2023 5 z 5