lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Elena to ví Elena to ví Claudia Piñeiro

Asi bych po knize jinak nesáhla, kdyby mi ji nedoporučila a laskavě nezapůjčila má milá @marketa_kom_books, moc děkuji!
Anotace zdánlivě slibuje detektivní příběh, ale tady se jedná spíš o psychologickou sondu do života matky a dcery, jejichž vztah nebyl celý život žádná procházka růžovým sadem.

Elena je starší dáma stižená Parkinsonovou chorobou, se kterou nás průběžně barvitě seznamuje. Její dospělá dcera Rita prý spáchala sebevraždu, ale Elena tomu nevěří, je přesvědčená, že by to její dcera nikdy neudělala. Rozhodne se tedy na vlastní pěst dokázat, že Ritu určitě někdo zabil, i když její nemoc jí náročné pátrání moc nedovoluje.

Elena se tedy vydává na vysilující cestu za jednou dávnou známou, které kdysi s Ritou pomohly. Ale jak příběh retrospektivním vyprávěním odhaluje, zjišťujeme, že Elena má jeden pohled na věci, avšak ostatní jej tak úplně nesdílejí a asi nikdy nesdíleli.

Tato útlá novela je zpovědí staré nemocné dámy, která se nedokáže (anebo nechce) smířit ze ztrátou blízké osoby. Také je zde silně zmíněno téma mateřství a jeho význam, který je samozřejmě pro každou ženu jiný.
Veselé čtení to není, nicméně má silné poselství.

11.02.2024 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Na nejnovější knihu od autorky jsem se nesmírně těšila. A jako vždy jsem po přečtení nadšená! Navíc toto je první díl nové série s vyšetřovatelem Týrem, tak se těším o to víc na další díly.

Příběh začíná nálezem čtyř mrtvol v jednom velkém domě. Najde je soused, který si o rodinu začínal dělat starosti. Dlouho je neviděl, určitě ani nikam neodjeli, protože auta parkují u domu, překoná tedy ostych a dostane se dovnitř, kde na něj čeká hrůzné překvapení.

Mladá studentka Sóldís se přihlásí na práci soukromé učitelky dvou dcer, které žijí s rodiči v odlehlém luxusním sídle na islandském venkově. Rodiče obou dívek jsou tak trochu zvláštní, ale Sóldís potřebuje tuhle práci, a tak se snaží potlačit neblahé ukazatele, že tam je asi něco špatně.

Ve vyprávění se střídá současná a minulá linka a my tak postupně odhalujeme, co se v onom domě stalo a do poslední chvíle, jak je u autorky zvykem, napjatě pátráme po pachateli. I tady byl příběh vyšroubován do nervydrásajících otáček a já, jako milovník thrillerů, jsem si opět velmi přišla na své. Zajímavá byla taky část s vyšetřovatelem Týrem a jeho minulostí. Uvidíme, jak se rozvine v dalším pokračování. Moc doporučuji!

06.02.2024 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Novela o dobrákovi Billovi, který odhalí temné tajemství kláštera, kde se u jeptišek údajně skrývají mladé dívky, které “je potřeba napravit. Příběh je zasazen do nedávné minulosti, o to víc působí mrazivě nejen díky tomu, že se odehrává v Irsku kolem Vánoc.

Bill moc nevěří tomu, co se mezi lidmi o klášteře a jeptiškách povídá, ale jednou se přesvědčí na vlastní oči, že v klášteře není všechno úplně v pořádku.

Co teď? Má si zachovat odstup aby si nenadělal nepřátele, nebo má prokázat odvahu a má učinit to, co mu srdce a lidskost velí?

Ač je to jednohubka na jeden večer, tak se jedná o krásné, čisté, něžně lidské a smutné čtení. Tíživé téma Magdaleniných prádelen je zde naznačeno tak, že se chci o této otřesné historii dozvědět více. Moc pěkně vykreslená atmosféra starobylých svátků ve stylu Vánoční koledy, o laskavosti, dobrém skutku a jeho důsledcích, které si sami musíme domyslet. Velmi doporučuji!

28.01.2024 5 z 5

Sváteční vražda Sváteční vražda Ada Moncrieff

Sváteční detektivka, kterou jsem si dala tematicky přes svátky. A hezky mi sedla, mám ráda tento styl důkladného vyšetřování a hledání pachatele.

Na anglické šlechtické sídlo se sjíždějí hosté, aby zde společně oslavili vánoční svátky. Na Boží hod ráno je však jeden z hostů nalezen mrtev. Přivolaný konstábl je se vším hned hotov, prý jasná sebevražda, hotovo, veselé Vánoce. Ale jednomu ze zvídavých pozůstalých se na celé věci něco nezdá a nenechá se odbýt, vytrvale a tajně pátrá na vlastní pěst a hledá pravdu. Kdo za tím vším stojí a jaký měl zloduch motiv?

Krásná a zábavná detektivka ze starého anglického panství, moc jsem si užila celé pátrání i popis prostředí šlechtického sídla se všemi lordy, siry a sluhy. Hezké to bylo, doporučuji nejen přes svátky!

21.01.2024 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Moc krásný a silný příběh a jsem ráda, že jsem si jej v rámci čtenářské výzvy přečetla! Film jsem neviděla, možná se na něj někdy podívám, ale tato kniha byla nádherná.

Třináctiletá Grace si jednoho zimního rána vyjede s kamarádkou na projížďku na koních. Stane se však tragická nehoda, kdy do dívek narazí neovladatelný náklaďák.

Grace se svým koněm Tulákem nehodu sice přežijí, ale vyváznou s těžkými zraněními a traumatem. Rodina odmítá koně nechat utratit, a tak začíná dlouhá pouť za záchranu koně i psychického stavu Grace.

Graceina matka, úspěšná šéfredaktorka, najde daleko v horách na ranči v Montaně člověka, který prý umí pracovat s divokými a nezvladatelnými koňmi, takzvaný zaříkávač koní. Vydávají se tedy s dcerou i koněm napříč Amerikou, aby zachránili, co zachránit půjde.

Dojemné, krásné, plné lásky i bolesti, nádherné přírody a křehkých mezilidských vztahů. Původně jsem myslela, že hlavní hrdinkou bude samozřejmě Grace a její kůň, ale tady se do popředí dostává vztah matky a pubertální dcery, která je navíc zmrzačená, traumatizovaná, obě mají strach a hledají k sobě cestu, která byla i před nehodou ne úplně bez překážek. Moc doporučuji a připravte si kapesníky!

15.01.2024 5 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Již osmý díl skvělé série s mým oblíbeným vyšetřovatelem Martinem Servazem (Harry H. promine), tentokrát ve strašidelných kulisách hororových filmů.

Slavný režisér hrůzostrašných snímků se uchýlil do horského sídla, které samo o sobě připomíná filmové dekorace. Návštěvy sice nepřijímá, ale v případě mladé studentky filmové školy udělá výjimku - je dívka nadšenou fanynkou nebo má jiné úmysly, proč se za ikonou hororové scény vydává sama na odlehlé místo v horách?

Když se začnou vynořovat ohavné vraždy, Martin Servaz má co dělat se šílencem, který se evidentně inspiroval tvorbou hororového režiséra.
Začíná opět hon na vraha plný napětí a akce, scény prodchnuté nechutnými detaily a hrůzu nahánějící vražedné praktiky.

Čtení jsem si nesmírně užila a zážitek jsem si umocnila tím, že jsem si dala tři díly pěkně po sobě (Údolí, Lov a Oko). Oblíbila jsem si ponurou pyrenejskou atmosféru a hlavní hrdina Martin Servaz mě nepřestává bavit. V tomto díle jsem však utrpěla doslova šok, tohle mi autor neměl dělat, ale víc neprozradím. Navíc na konci knihy je skvělý seznam hororových snímků - i když nejsem úplně fanoušek tohoto žánru ve filmové podobě, překvapilo mě, kolik jich z tohoto soupisu znám.
B. Miniera velice doporučuji všem milovníkům dobrých thrillerů!

13.01.2024 5 z 5

Purpurová síť Purpurová síť Carmen Mola

Druhý případ Eleny Blancové mi nesměl uniknout. Už v prvním díle s názvem Obřad jsme se setkali s touto sympatickou vyšetřovatelkou, která holduje grappě a miluje karaoke, má však vlastní stíny na duši, protože její syn Lucas byl před lety unesen a nyní se objevil v tajné zločinecké organizaci Purpurová síť, po které Elena a její tým tvrdě jdou.

Purpurová síť funguje jako nějaký zvrácený klub předplatitelů a distribuuje přes internet otřesné nahrávky mučení lidí. Lucas je bohužel jedním z padouchů, proto je to pro Elenu velice citlivé, zároveň touží syna ze spárů organizace co nejdříve zachránit.

Opět velice napínavé, brutální a akční, konec byl pro mě dosti šokující. Tato thrillerová série mě chytla a jsem zvědavá, jestli se dočkáme dalšího pokračování. Za mě veliké doporučení!

07.01.2024 5 z 5

Chyť toho králíka Chyť toho králíka Lana Bastašić

Road trip dvou kamarádek napříč Balkánem, to zní jako téma pro mě dělané. Jenže ono to tak jednoduché ani veselé zdaleka není.

V příběhu poznáváme Saru, momentálně žijící v Dublinu, jíž po 12 letech odloučení náhle zavolá její kamarádka z dětství Lejla. Jako teenagerky byly nerozlučné, ale při bližším pohledu zjišťujeme, že se jednalo spíš o vztah toxický a manipulativní. Lejla teď po Saře chce, aby ji odvezla autem z Mostaru do Vídně. Důvodů odmítnout bylo několik, ale Sara se rozhodne Lejle nakonec vyhovět. Ve Vídni se totiž údajně nachází Lejlin bratr Armin, který je od války nezvěstný.

Charakteristika hlavních postav, kdy obě se mnou cloumaly (a každá jinak), myšlenka putování za nejistým cílem (kdy nakonec přehodnotíme, co tím cílem vlastně bylo) a samotný závěr (pro mě dosti poetický), to všechno dohromady je perfektní koktejl v románu od mladičké a talentované bosenské spisovatelky.

Čtení jsem si moc užila a bavilo mě pozorovat, jak se vyvíjí znovunacházení rozbitého vztahu mezi Sarou a Lejlou. Velmi silný příběh podaný s křehkostí a balkánským šmrncem. Velice doporučuji!

06.01.2024 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Pro mě poslední díl této série, co mi zbýval dočíst - a opět jsem velice spokojená!

Pět kamarádů, čerstvých maturantů, má každoroční tradici - poslední letní koupání v zatopeném kamenolomu, než začne opravdový podzim. Ráno však kamarádi najdou jednoho z nich ve vodě mrtvého. Vyšetřování je uzavřeno jako nešťastná náhoda a nikdo z okolí se k tomu nechce vracet ani vyjadřovat.

Po téměř třiceti letech se na místo stěhuje společně se svou dospívající dcerou kriminalistka Anna, která si řeší vlastní traumata a dobrovolně se zde potřebuje ukrýt před svou rodinnou tragédií. Anna má ve funkci nahradit dlouholetého šéfa místní policie, který zanedlouho odchází do důchodu. Pro někoho ze starousedlíků to může být impuls a ideální příležitost k tomu, aby se znovu otevřelo staré vyšetřování oné údajné nešťastné náhody v lomu, protože ne všichni věří, že se tehdy skutečně jednalo o tragickou nehodu.

Skvělá atmosféra i charaktery postav, což oceňuji v průběhu celé této série ročních období, kterou jsem si moc oblíbila a mohu všechny díly vřele doporučit!

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Moje úplně první kniha od autora a moc se mi líbila! Rozhodně si přečtu i další díly této série, tedy mám co dohánět!

V jednom londýnském parku je pod ledem v jezírku nalezeno mrtvé tělo mladé dívky. Vyšetřování je svěřeno nové inspektorce Erice Fosterové, která přijíždí jako posila do Londýna. Erika má za sebou poslední případ, který skončil tragicky a při němž také zahynul její manžel. Erika se tak musí vyrovnávat s vlastní čerstvou bolavou vzpomínkou a zároveň se pustit do honu na vraha mladé dívky, jelikož padouch je vždy o krok napřed, jak už to tak bývá, abychom byli pěkně napnutí.

Mrtvá dívka ze zamrzlého jezírka byla dcerou místního vlivného sira, tudíž je žádoucí kolem jeho rodiny našlapovat po špičkách, což se však Erice moc nedaří. Navíc se objevila souvislost se třemi mrtvými prostitutkami z minulosti a evidentně je Erika na správné stopě, protože začíná být v ohrožení i ona sama.

Stupňující se napětí a pěkně vykreslené charaktery postav, čtivé, svižné, se zajímavou zápletkou. Za mě velké doporučení, i když jsem asi poslední, kdo se s autorovou tvorbou setkal teprve teď - ale aspoň vím, že se můžu těšit na pěkné čtení dalších dílů!

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Třetí díl s neohroženou policejní potápěčkou jsem si nemohla nepořídit, jinak bych neměla kompletní sbírku. Tyto příběhy mě prostě baví.

Nedaleko floridského pobřeží se potápí výletní loď a Sloan se svým týmem z Programu podvodního pátrání jedou okamžitě na místo, aby zjistili příčinu havárie. Vypadá to na explozi, kterou mají podle všeho na svědomí ekoteroristé a zjevně si za cíl vybrali další výletní lodě.

Sloan s kolegy se opět pouští nejen do boje o čas, jelikož se blíží tropická bouře, ale také svádí boj s neznámými mocnými entitami, které tahají za nitky a kladou nebezpečné pasti po cestě za nalezením pravdy. Podaří se Sloan vypátrat, kdo za vším stojí? Přečtěte si, doporučuji, pro mě to byla taková příjemná akční oddechovka na jeden večer.

Dům pod jasany Dům pod jasany Stuart Neville

Divný starý dům v Severním Irsku s prastarým tajemstvím, to pro mě vypadá jako dobrý recept na kvalitní mysteriózní thriller.

Sara se s manželem přestěhuje do venkovského sídla, aby zde nabrala síly po nedávném nervovém zhroucení. Manžel denně odjíždí za prací a Sara má spoustu času poznat velký tajemný dům, který jí postupně odhaluje svá tajemství. Sara na neobvyklé jevy v domě upozorňuje manžela, ten ji však odbývá a nevěří jí. Ale když jim na dveře zabuší pomatená stařenka, která tvrdí, že Sara s mužem bydlí v jejím domě, teprve se začnou dít věci!

Sledujeme dvě dějové linky, kdy tu z minulosti vypráví dnes již stařičká Mary, která kdysi žila právě v tom domě, jako nyní Sara s manželem. A jak vypráví, postupně odhalujeme spolu s ní otřesnou historii toho, co se v domě kdysi odehrávalo.

Velmi silný a mrazivý příběh o despotických mužích a utiskovaných ženách, které v sobě svou sílu a odvahu musely většinou skrývat v zájmu zachování svého zdraví či dokonce života. Doporučuji!

13.12.2023 4 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Tuto knihu jsem si vyhlédla o říjnovém Velkém knižním čtvrtku. A opět jsem měla šťastnou ruku!

Přátelství dvou dívek z rozdílných poměrů, fašistická Itálie a smrt mladého vojáka. Maddalena, neboli Dareba, jak ji ostatní hanlivě nazývají, je nespoutaná divoška, která si hraje s klukama na břehu řeky a má věčně odřená kolena. Francesca, to je dcera místních vážených občanů, která musí být vždy poslušná a ukázněná. Navzdory všemu a všem se tyto dvě dívky skamarádí a zažívají spolu opravdová dobrodružství, jaká jen jsou v dětské fantazii možná.

Krásný emotivní příběh nejen o ryzím kamarádství mezi dvěma dospívajícími dívkami, který nám také ukazuje surové období roku 1936 v severní Itálii, kdy nebylo žádoucí se jakkoli odlišovat a vystupovat z řady. Velice doporučuji!

09.12.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Perfektní. Dokonalé. Miluju Jo Nesbo! Vždycky mě překvapí, jak parádně to Harry Hole s každým dalším dílem všechno skoulí. A nadšení se u mě konalo i tentokrát.

Detektiv Harry Hole se v Los Angeles poctivě snaží upít k smrti. Jak víme, s alkoholem je totiž Harry dlouhodobě velký kámoš. Ale jeho plán se mu nezdaří - je povolán zpět do Norska, aby našel pachatele zločinu, ze kterého je obviněn místní realitní magnát. A nabídka je to velkorysá - Harry dostane královsky zaplaceno, což se mu v současné situaci více než hodí.

Nabídku přijímá a vrací se do rodné země jako soukromý vyšetřovatel, kde má do deseti dnů najít skutečného pachatele. Na pomoc si bere starou dobrou partu - umírajícího psychologa, svého kamaráda taxikáře, který má vhodné styky s drogovými dealery a zkorumpovaného poldu, kterému před časem zachránil život.

I v tomto třináctém díle s populárním Harrym Holem nechybí napětí a dějové zvraty, které vyrazí dech a naženou husí kůži. Autor si pěkně hraje se čtenářem a mate ho, předkládá různé směry a tipy, kdo by mohl být vrah, a nakonec je vše stejně úplně jinak. Pokud jste nečetli předchozí díly, nevadí, o parádní jízdu nepřijdete. Moc moc doporučuji!

03.12.2023 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Pařížská společnost, konec 19. století a kontroverzní masopustní bál v ústavu pro choromyslné - zajímavé téma i poutavá obálka. A po přečtení jsem byla také velice spokojená!

Do hospitálu Salpêtrière se nechce dostat z vlastní vůle snad nikdo. Tento pařížský ústav je totiž nechvalně proslulý díky svým chovankám - ženám nejenom duševně nemocným, na kterých věhlasní neurologové prováděli nejrůznější pokusy a pořádali veřejné ukázky hypnózy na hysterických pacientkách, ale také se sem umisťovaly takové ženy, které se například provinily tím, že mají nějaký vlastní názor. Což tehdy, obzvlášť u žen, nebylo příliš žádoucí.

Do spárů tohoto vězení pro nepohodlné ženy se dostane i mladá Eugénie. Ta se doma babičce svěří s tím, že vidí duchy zemřelých lidí a ti s ní komunikují. Babička, ta, které Eugénie nejvíce důvěřovala z celé rodiny, si však toto tajemství bohužel nenechá pro sebe, a tak Eugéniin otec ihned předá dceru do péče ústavu Salpêtrière. To se přece nehodí, aby dcera tak váženého pařížského občana blábolila o tom, že vidí duchy!

V ústavu Eugénie hledá podporu a pomoc u vrchní sestry Geneviève, která se dlouhodobě nemůže vyrovnat se ztrátou své vlastní sestry. Když jí ale Eugénie prozradí některé věci o zesnulé, které nemůže nikdo jiný vědět, začne i sama Geneviève pochybovat o správnosti umístění Eugénie do ústavu.

Každoročně se v Salpêtrière pořádá masopustní bál, na který má přístup i široká veřejnost. Mezi pařížskou smetánkou je tento ples vzrušující událostí. Přípravy na bál vrcholí a každá chovanka se na něj nesmírně těší. Pro většinu pacientek je to jediná příležitost v roce, kdy se setkají s někým mimo zdi ústavu. A také jedinečná šance pro Eugénii, kdy by se teoreticky dalo uprchnout!

Moc se mi líbil popis prostředí i téma ústavu jakožto odkladiště pro ženy, které narušují zavedené společenské pořádky. Nechybělo ani napětí a pocit bezmoci nad nespravedlivými osudy žen internovaných v ústavu. Klidně bych snesla i větší počet stran, ale i tak se na těchto necelých 200 stranách rozehrál pěkný příběh. Moc doporučuji!

01.12.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Tahle kniha mě oslovila už v edičním plánu @mobaknihy a věděla jsem, že si ji přečtu. A taky že se mi bude moc líbit. Nu, a měla jsem pravdu!

Do sídla pánů ze Zhoře, takzvaného Jeleního vršku, přijíždí mladá vdova po panu Vilémovi. Vilém byl mladší bratr pana Jana, který na hradě momentálně žije. Jan kdysi nesouhlasil, aby bratr Vilém, se kterým si byli velmi blízcí, odjel bojovat do Francie za krále Jindřicha IV. Navarského, kde nakonec nalezl smrt v boji, natož s jeho sňatkem s mladou Francouzkou.

Nejen z těchto důvodů je Jan k příchozí příbuzné velmi chladný až nepřátelský, a stejně tak jeho služebnictvo. Mladá vdova včetně svého fraucimoru to cítí, ale nemá jiné východisko, navíc má na část hradu dědické právo. Útěchu vdově poskytuje rodinný právník Václav Lešický, který je zároveň dlouholetým rodinným přítelem a jako jediný stojí na straně mladé Francouzky.

Do krajiny však náhle dorazí morová nákaza a na hrad se sjíždí i Janovo další příbuzenstvo, aby zde našli úkryt před chorobou. Toto stísněné soužití ještě prohlubuje již tak napjaté vztahy na hradě a vyústí v nepěkné potyčky, při kterých jde i o život!

Moc krásně napsané, zamilovala jsem si jak prostředí, tak postavy. A i když se jedná o historický román, čekal na mě moc pěkný příběh o lásce a důvěře, kde nechybí napětí a důmyslné intriky. Moc doporučuji a těším se na další knihy od autorky!

26.11.2023 5 z 5

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Druhý díl atmosférické detektivní série jsem si prostě nemohla nechat ujít. Nejen kvůli tomu, že první díl byl perfektní, ale také jsem si oblíbila hlavní protagonisty a těšila jsem se na jejich další příběhy.

V přímořské vesničce Hovenäset, kam se August docela nedávno přestěhoval, se zase něco událo. Tentokrát hoří chata místního starousedlíka Axela. Jenže ta naneštěstí sousedí s Augustovou chatkou, která bohužel vyhořela také. Byla to nehoda nebo nešťastná náhoda?

Na to se snaží přijít inspektorka Maria, se kterou August nedávno začal randit a jsou spolu šťastní. Jen jsou zatím stále hodně opatrní, protože Mariin manžel sedí ve vězení a ještě nesvolil k rozvodu. Ale i přesto, že je za mřížemi, dokáže pěkně potrápit Mariiny nervy, a nejen její!

Při vyšetřování je Axel, majitel vyhořelého domku, nalezen mrtev ve svém domě, avšak jeho úmrtí je značně podezřelé. Byla i tohle nehoda, nebo za tím vším stojí něco jiného?

Opět skvělá detektivka ze severského prostředí, moje asi nejoblíbenější téma. Sympatické postavy, skvělá zápletka a napínavý děj. Mohu jen a jen doporučit!

23.11.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Moje první setkání s autorkou, na které jsem se moc těšila. Věděla jsem, že mě kniha bude bavit. Ale že mě až tak moc uchvátí, to jsem nečekala!

Hlavní hrdina románu, sedmnáctiletý Cristian, sní o tom, že se stane spisovatelem. Avšak stávající režim v Rumunsku pod diktátorskou taktovkou Nicolaea Ceauşesca nedovoluje žádné sny. Všude vládne strach a vzájemná nedůvěra je pěstována v každém Rumunovi.

Cristiana si vyhlídne tajná policie a s příslibem léků pro nemocného dědečka jej donutí donášet na své nejbližší. Cristianovi se to protiví, ale chce pomoct svému dědovi, který je mu z celé rodiny nejbližší.

Ve škole, ale i ve vlastní rodině, Cristian najednou neví, komu může důvěřovat. Co když jeho nejlepší kamarád je také donašeč?

Skvěle a přesvědčivě vykreslená atmosféra popisující komunismus v Rumunsku v 80. letech, hrdinové, se kterými jsem soucítila a krátké kapitoly, které stupňují napětí - to je perfektní kombinace strhujícího románu, který mě chytnul a nepustil dokud jsem nedočetla do konce. Přiznám se, že jsem si pak dohledávala informace o tomto období v Rumunsku, jméno diktátora Ceauşesca mi sice bylo známé, ovšem detaily nikoli. Velmi doporučuji!

23.11.2023 5 z 5

S láskou z Říma S láskou z Říma Jules Wake (p)

Další romantická série od mé oblíbené spisovatelky @juleswake mi nemohla v knihovně chybět. A opět jsem si čtení moc hezky užila, protože se tentokrát podíváme do mého milovaného Říma!

Lisa se rozhodne, že se vydá do Říma hledat svého otce, který odešel od její matky když byla Lisa ještě maličká a moc si ho nepamatuje. Chce mu to po těch letech vytmavit, ale taky je zvědavá, jaký je a chtěla by se dozvědět, proč tehdy vlastně odešel a o Lisu se nezajímal ani když její matka zemřela.

Ani Lisin milostný život nestojí za moc - s Willem, do kterého se nedávno v práci zamilovala, jim to nevyšlo, najednou se totiž přestal ozývat a dělal jako by nic. Nejvyšší čas pro Lisu zvednout kotvy a vydat se do Říma.

Jenže Will má stejný cestovatelský směr - chce se v Itálii inspirovat pro svou nově otevíranou restauraci. A tak na sebe s Lisou samozřejmě narazí hned v letadle.

Nejen, že nás opět čeká pěkně zamotaná romantická linka s hlavními postavami, ale moc se mi líbilo i pátrání po Lisině otci a hlavně konečné odhalení! Moc doporučuji všem příznivcům romantických útěků!

20.11.2023 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Druhý díl ze série s komisařem Franckem Sharkem. A opět brutální nářez plný akce!

V kostele je nalezena mrtvola ženy, dohola oholená a na lebce se jí třepotá sedm motýlů smrtihlavů. Jaký vzkaz tím chtěl pachatel zanechat a proč?
Jestli se jedná o nějakou rituální vraždu, na to musí přijít komisař Sharko, který se po rodinném traumatu vrací opět do práce, což pro něj rozhodně není nic snadného.

Postupné odkrývání detailů vedoucích k pachateli zároveň stupňuje zvědavost i napětí. A také se dozvídáme spoustu zajímavých informací o všemožném hmyzu, což tedy bylo něco pro mě, protože nejsem zrovna fanda lezoucích potvor. Ale o to větší mělo u mě čtení efekt!

Opět nechybí propracovaný děj a gradující akční scény, které nutí číst dál a dál, pár těch nechutností, a samozřejmě velké finále.
A na co se můžeme těšit v dalším díle? Já už teď vím, že si brzy třetí díl s názvem Syndrom E s chutí přečtu! A tohoto autora velmi doporučuji všem, kdo mají rádi strhující děj a nevadí jim sem tam nějaký drastický výjev. Za mě opět skvělé čtení!

05.11.2023 5 z 5