Konec léta

kniha od:

Konec léta https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360518/bmid_konec-leta-InB-360518.jpg 4 1001

Roční období série

1. díl >

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Slutet på sommaren , 2016


více info...

Komentáře (284)

Komentáře 284 Recenze 9

Aligator805
Aligator805
19.10.2023 4 z 5

Předvídatelný příběh, ale velice čtivý. Stejně jako ostatní knihy z této série.

lexikon_tf
lexikon_tf
24.09.2023 5 z 5

Další a moje třetí přečtená ze série Ročních období a opět jsem moc spokojená!

Pětiletý Billy se ztratil. Našli jen jeho botičku za plotem. Celá vesnice ho hledá, policejní pátrání je neúspěšné, chlapeček se nenašel.

Po dvaceti letech se Billyho starší sestra Veronica, nyní psychoterapeutka, na skupinové terapii potká s mladíkem, který vypráví o svém kdysi zmizelém kamarádovi z dětství a veškeré detaily, o kterých mladík mluví, jí připomínají dávno zasunutou bolest ze ztráty mladšího brášky. Mohl by tenhle mladík být jejím ztraceným sourozencem Billym?

Veronica se rozhodne pátrat na vlastní pěst a postupně odhaluje temná tajemství vlastní rodiny.

Jelikož mám ráda všechno severské, byla jsem i tímto příběhem lapena a nadšení se konalo i tentokrát. Těším se na další díl s názvem Podzimní případ. A velmi doporučuji všem příznivcům dobrých thrillerů!


Honza23
Honza23
12.09.2023 5 z 5

Asi nejsem tak rozmlsaný jako zbytek hodnotících, ale mě tahle kniha učarovala. Upřímně nechápu, proč má tak nízké hodnocení, ale o to víc se těším na pokračování. Žánrově bych pak knihu neřadil mezi detektivky, ale mezi thrillery, neboť mě tak dlouho držela v napětí, až se mě po jejím dočtení držela husina ještě notnou chvíli. Navíc zde čtenář nejde v příběhu po boku detektiva, ale příbuzné oběti. Dvě časové roviny jsou pak též skvělý nápad a moje fantazie si v tom libovala - jako bych sledoval skvěle sestříhaný film. Knihu tak mohu jen a jen doporučit.

TeaPeter
TeaPeter
12.09.2023 3 z 5

Celkem zamotaný příběh na příliš mnoha stránkách. Jak je v poslední době časté, míchají se tady dvě časové roviny, což čtivosti knihy dost ubližuje. Snad všechny postavy jsou nějak poznamenané po duševní stránce, takže je krajně obtížné si k nim najít nějaký osobnější vztah. Hlavní hrdinka je případ sám o sobě. Závěr knihy je v mnoha ohledech překvapivý - zejména jak to s Billym vlastně bylo a proč. Celkem to stačí na spíše slabší tři hvězdičky.

m2056
m2056
01.09.2023 4 z 5

Hodně dobrá kniha i zápletka sice bych to klidně o nějaké stránky udělal kratší ale nejsem autor kolikrát si myslím že do více stránek je tlačí vydavatelství.

KlaraD851
KlaraD851
26.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Já jsem tak ráda, že jsem ji ještě sehnala. Už mám koupenou celou sérii a pokud tato má "jen" 79%, tak se nemůžu dočkat dalších dílů.
Tenhle autor prostě umí. Těžké a bolestné téma, žádné zbytečné brutální scény a přesto z knihy, která se odehrává v parném konci léta mrazí. Mrazivé, jak strašně moc může snaha ochránit jednoho člověka zničit životy spoustě dalším.

Lienilda
Lienilda
24.08.2023 4 z 5

Příjemná detektivka s dvěmi prolínajícími se časovými rovinami, které mě zezačátku velice bavily. Po čase už se přesuneme jen do současnosti a vyprávění se začíná pribrzdovat, aby pak vygradovalo do slušného finále. Za mě velmi příjemné čtení na letní podvečery bez potoků krve a bez úzkosti z tématu. Přečtu si i další díly z této série.

hana4834
hana4834
05.08.2023 3 z 5

Zajímaví námět a celkem i čtivé ale něco zásadního tomu chybělo

triatlet
triatlet
23.07.2023 3 z 5

Příběh je sice čtivý, ale zároveň předvídatelný.
Ústřední postava Very se chová nesympaticky. Celkové objevování se různých postav na určitých místech působí vykonstruovaně.

kristie
kristie
15.06.2023 4 z 5

Ze všech 4 dílů ročního období mě Konec léta bavil nejméně. Nicméně i jako pro mě nejslabší díl je pořád rozhodně ve velkém nadprůměru oproti jiným thrillerům, které jsem v posledních letech četla. Zmizelé a nikdy nenalezené dítě, s jehož ztrátou se rodina nikdy úplně nevyrovnala a střídání dvou časových os jen přidává na čtivosti. Na autorových knihách oceňuji především jejich uvěřitelnost, nejsou vyhnané do extrému ve snaze co nejvíc šokovat a přesto člověka šokují právě svojí reálností. Ke konci jsem začala tušit díky dopisům, nicméně i přes to mě úplný závěr překvapil.

zd0981
zd0981
05.06.2023 5 z 5

Překvapivě dobré. Snad ani víc nebudu psát, přečtěte si to...

Pavlína2019
Pavlína2019
27.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, kterou, ačkoli ji hodnotím po velmi dlouhé době, mám pořád v živé paměti.
Rozhodně si ji přečtěte!

kalinka99
kalinka99
28.03.2023 5 z 5

Narazila jsem na autora náhodou a skvěle napsané. Příběh utíkal a neustále jsem přemýšlela, jak to asi dopadne? Nechybělo napětí, rodinné tajemství a tak si ráda přečtu něco dalšího od spisovatele.

Miriam
Miriam
20.03.2023 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo. Celou dobu jsem byla napnutá jak struna, jak to vlastně celé bylo a musela jsem číst dál a dál, abych to rozlouskla. Stejně jsem na to nepřišla, ale musela jsem si počkat na ty poslední stránky. Každopádně teorie byly, a že jich bylo hned několik. Označení krimidarma tady opravdu sedí. Žádné prolévání krve ani sáhodlouhé popisy mučení.

Swissman
Swissman
16.03.2023 2 z 5

Tak za mě se tohle moc nepovedlo. Po předchozích pěti autorových knihách jsem čekal větší spád. Tady se furt skoro nic neděje, nuda a šeď. Dočteno po dvojím odložení. Zklamání z konce bylo skoro hmatatelné. A na tohle jsem čekal 352 stran? Jako vážně?! Do dalších dílů z této série se mi zatím nechce, protože mají mnohem víc stran. A já bych už tady dokázal klidně sto stran ubrat.

zandu
zandu
28.02.2023 4 z 5

Taková oddechová krimi. Svižné, krátké kapitoly. Těším se na další.

hlenicka
hlenicka
26.02.2023 3 z 5

Tohle můj šálek kávy nebyl. Ať mám knihy od Motteho ráda a kupuju si je,tohle nevyšlo. Hrozně roztahane, zbytečně kdeco popsané,ale proč je Veronica takový má*or, se dozvídáme pár stran přes koncem. Nechápu proč,nemělo to stejně nic dělat s dějem.
Sice se to četlo rychle, tím jeho stylem,ale za mě nuda a konec to zazdil vyřešením ve 3 větách. Teď čtu Podzimní případ,tak jsem zvědavá.

Janča1532
Janča1532
21.02.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha,četla sem jedním dechem.Tragédie,která dopadala na plno nevinných lidí,který v tý době byli dětmi.Odhalení pro mě bylo šokující.

misa.krcalova
misa.krcalova
05.02.2023 5 z 5

Rozhodně doporučuji, autor píše velmi čtivě, knihu jsem přečetla v rekordním čase… Trocha tragédie, rodinných tajemství, ale i překvapení a náhlých zvratů - to vše lze v této knize najít. Příběh je vyprávěn ve dvou vzájemně se prolínajících dějových liniích, které jsou velmi napínavé a nutí čtenáře číst dál a dál. V mé knihovně už na mě čekají další díly, na které se velmi těším…

knihomolka525
knihomolka525
04.02.2023 2 z 5

Zklamání.Příliš popisná se spoustou dialogů a slabého žaludku Veronici.Příběh s prolínajícími se časovými linkami.Několikrát jsem knihu odložila a poslední kapitoly jsem dočetla jem s nevolí.

EliskaD
EliskaD
09.01.2023 4 z 5

Dvě prolínající se dějové linie, trocha tajemství a rodinného dramatu.
Báječně se mi to četlo a těším se na další díly. Autor umí velmi čtivě psát.

kahoma
kahoma
10.12.2022 4 z 5

Po přečtení Podzimního případu se mi zachtělo přečíst i idalší díly této volné tetralogie. I tato kniha se velmi dobře četla, takřka jedním dechem. Rozhodně ji doporučuju a jdu na třetí a čtvrtý díl. De la Motte patří zcela jistě k mým oblíbencům.

Hakate
Hakate
17.11.2022 4 z 5

Konec léta,
První setkání s autorem bylo po prvních kapitolách mírně skeptické. Příběh má pomalejší rozjezd a na můj vkus nudnější začátek. Ze začátku jsem byla spíše zklamaná. Veronica mi přišla nesympatická a byla jsem vždy ráda, kdy jsem se vrátila zpět k pátrání po Billym a vyšetřování s Manssonem, ale pak ... Pak přišel na scénu Isak a karty se zamíchaly. Příběh se dostal do úplně jiné dimenze, nabral na obrátkách a karty se začaly pomalými krůčky odkrývat. Pak teprve přišel ten pravý čtenářský zážitek a já už knihu nedokazala odložit. Většina teorii byla smetena jak smítko prachu.
Kniha obsahuje plno nepředvídatelných zvratů, moc pěkně vyzobrazeny charaktery postav , velmi dobrý popis a konec??... Konec je opravdu krásný a dojemný. Nebýt pomalejšího rozjezdu, dávám 5*, takto nechám na 4*.

.berenika.
.berenika.
25.10.2022 4 z 5

- nejdříve jsem byla lehce skeptická, jako vždy u nově čteného autora, ale závěr knížky naprosto šokující!
- krásný, dojemný, dobře zpracováno

princesse
princesse
21.10.2022 4 z 5

Po řadě knih z poněkud "lehčího" žánru jsem potřebovala změnu a vybrala jsem tuto knihu ... a udělala jsem dobře. Povedený thriller, který jsem si opravdu užila. Skvěle se četl, děj parádně ubíhal a bavilo mě to. Četla jsem i o něco lepší, ale za mě spokojenost a přečtením neprohloupíte. Takže vřele doporučuji a vrhnu se na další ze série.

klokan.1905
klokan.1905
16.10.2022 4 z 5

Konec léta...
Moje první kniha od Anderse de la Motte... Mám zakoupené ještě další dvě pokračování, tak tato nebyla poslední... ;-) Koukal jsem, že další pokračování jsou již v hodně vysokých červených číslech, tak se mám asi nač těšit... ;-)
Něco málo ke knize...
Můžete se připravit na dvě dějové linky... První se odehrává v roce 1983, kdy dochází ke zmizení pětiletého Billyho Nilssona... Druhá o dvacet let později a týká se Billyho starší sestry Veronicy... Nijak více neprozradím...
Kniha má momentálně hodnocení 79 procent... Četla se mi dobře, ale očekával jsem od ní více... Prostě jsem si z toho nesedl na zadek... :-) Dal bych knize tak tři a půl hvězdičky... Tak to zaokrouhlím nahoru a vychází mi z toho čtyři... ;-) Možná jsem udělal chybu a četl jsem Konec léta až na podzim... ;-)

marci8
marci8
12.09.2022 5 z 5

Konec léta je kniha, která se čte pomalu, ale o to více a hlouběji do ní čtenář zabředne. Je dobře napsaná, jako všechny knihy autora ze série "období". Má atmosféru a zajímavé postavy. Je to kniha, co se nenápadně dostane pod kůži a po přečtení se nad ní musí ještě přemýšlet. Děj je předvídatelný a tak v tomto směru se nedá čekat velké napětí.

monushka
monushka
04.09.2022 4 z 5

Můj oblíbený autor. Sice se mi série Game líbila o něco více, ale jsem zvědavá na další tři knihy z Ročních období.

Niu
Niu
01.09.2022 4 z 5

Aaaa, já myslela, že to je detektivka. A ono ne :o) Nevadí, část byla i detektivní. Série je zajímavě pojatá dle ročních období, což se mi líbí. Já si tuto nechala na konec srpna září, což ve mně evokuje takový konec léta. Líbilo se mi prolínání přítomnosti a minulosti. Trochu jsem nemohla přijít na chuť Veronice a vlastně celé té rodince. Ale příběh mě zaujal. Do většiny věcí jsem se trefila, takže mne spíš bavilo to rozkrývání a mrazilo mne při tom. Tu úplnou třešinku na dortu, ten poslední díl skládačky, jsem neodhadla. Ale aspoň na mne čekalo nějaké to překvápko :o) Jsem zvědavá, v jakém duchu se ponesou zbylá roční období.

Angelicca
Angelicca
20.08.2022 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, četla jsem tematicky přesně v období konce léta, což se skvěle hodilo. Od knížky se nedalo odtrhnout, ještě že jsem měla dovolenou. A nebojte se toho, že v knize je ústředním tématem ztráta malého chlapce. Já tituly tohoto typu nečtu, ale tady se prolínají vzpomínky se současností, proto mi to nevadilo. Doporučuji k přečtení.