Konec léta

Konec léta https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360518/bmid_konec-leta-InB-360518.jpg 4 1026 292

Roční období série

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Slutet på sommaren , 2016

TerezaaBaarova
24.08.2021 4 z 5

Docela mě to bavilo, o tom žádná.
Rychlé, svižné, zamotané. Žádné brutální psycho, jen lítost a sebedestrukce.

*MOŽNÝ SPOILER*
Vrah mi byl jasný skoro od začátku, (psychopatka bude matka nebo hlavní hrdinka..), ale pořád jsem doufala, že se pletu, že mě Anders De La Motte překvapí něčím nečekaným a neotřelým…bohužel se nestalo.
Vlastně mi nevadí, příběh dobrý, nechci říct přímo poutavý, ale něco tam bylo, něco co me nutilo číst dál a dál - přečteno za jeden den.

J.x
06.08.2021 4 z 5

Plně souhlasím s mou oblíbenou čtenářkou Šánkou.

Elapheg
01.08.2021 5 z 5

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce Šánce za recenzi, díky níž jsem poznal nového autora, který mi pasuje do noty. Děkuji Vám Jarko moc. :-) Anders De La Motte je druhý severský autor, který po Larssonovi umí napsat krimi bez potoků krve, ale tak, že čtenář je snad až na pár míst téměř neustále v napětí a konec, ten je ve stylu Harlana Cobena, čili, ještě jinak. Konec léta je kniha, která mne zaujala. Jistě si přečtu i ostatní díly. Billy Nilsson se ztratí v pěti letech, najde se jen jeho bota v poli, ale nic víc. Billy beze stopy zmizí a zanechá to následky na celé zbylé rodině. Vera jeho sestra se stane psycholožkou a na jedné skupinové terapii potká člověka, který začne mluvit o věcech, které se týkají Billyho zmizení. Vera začne pátrat na vlastní pěst, co se toho osudného léta vlastně stalo. Dopátrat se pravdy nebude jednoduché. Z půlky mi tip vyšel, co se asi stalo. Je to thriller, kde je slibný rozjezd, slabší střed, ale s docela dobře vygradovaným koncem a od druhé půlky je napětí více. Kdo nemáte rádi brutalitu a nemusíte mít hromady mrtvých v knize, hurá na Konec léta. Autora dávám do oblíbených a za ten konec a knihu bez brutalit dávám pátou hvězdu a doporučuji. :-)

martineden
28.07.2021 4 z 5

Velmi dobrá detektivka, Jarní oběť se mi líbila víc, ale toto je stále dobrá kvalita. Stará záhada, vztahy na vesnici, někdo, kdo odtud utíká... Těším se na další knihu od autora.

Lovana
21.07.2021 4 z 5

Nebýt společného čtení, tak bych se ke knize asi ani nedostala, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Kniha se mi četla dobře, ale úplně mě to nenutilo číst dál a dál... To se změnilo ke konci knihy, kdy jsem hltala jednu stránku za druhou, abych věděla, jak příběh dopadl. Konec mě překvapil, nečekala jsem, že příběh skončí, tak jak skončil, ale zároveň ten konec nebyl přitažený za vlasy a něco podobného by se asi mohlo stát.
Ze začátku jsme sledovali příběh ze dvou časových rovin, což je věc, kterou já mám v knížkách hodně ráda. Postupem času se začala linka z minulosti vytrácet, což do tohoto příběhu sedělo.
Kniha nebyla špatná, ale za nějakou dobu si asi vůbec nedokážu vybavit o čem byla... Jsem zvědavá na další díly ze série Roční období, které jsou údajně lepší než tento.

Hodnocení 3,5*/5 *

katallinka
20.07.2021 4 z 5

Asi bych dala jen 3,5*, ale kniha se mi líbila, velmi dobře se četla a obsahovala poměrně zajímavé zvraty. Nicméně mi něco chybělo, jsem zvědavá na další díly.

Shardlake
20.06.2021 5 z 5

Skvělý čtenářský zážitek, pro mne nový autor, od kterého si moc ráda přečtu další knihy. Vřele doporučuji ostatním čtenářům!!

Barussat
19.06.2021 3 z 5

Kniha se dobře četla, to je pravda a souhlasím s komentáři. Jen mě se dobře číst a naplno jsem se do ní položila až tak zhruba od půlky. Do té doby mě tolik nechytla. U takových typů knih, jako jsou thillery a psychothillery chci hned na začátku vědět, co se děje, seznámit se s postavami a být v akci. Ale tady všechno hrozně dlouho trvalo a na plno se to rozjelo až zhruba okolo strany 200.. Zkrátka jsem do knihy nebyla hned vtáhnutá. Nicméně oceňuji zajímavý a akční konec, tam sem naopak chtěla jen a jen číst.. Někde jsem četla, že toto je autorova nejslabší kniha, takže určitě na něj nebudu rezignovat a přečtu si něco dalšího.

Kaja1
19.06.2021 4 z 5

Zajímavá zápletka zasazená do konce léta. Pravda skoro vždycky vyjde najevo a před lží neuteceš. Kniha se dobře četla, těším se na jaro a zimu. Podzim mám už přečtený.

kofola33
15.06.2021 4 z 5

Melancholicka tajemna atmosfera nas provazi celym letnim pribehem o zmizelem chlapci, ktery se ztratil roku 1983 a po 20 letech se jeho sestra, ktera sama uvizla v minulosti se svymi demony, snazi prijit na co, co se tehdy v tom pozdnim lete stalo.
"Clovek musi drive ci pozdeji zapomenout na minulost. Jinak mu hrozi, ze v ni uvizne."
Ackoliv to neni vylozene strhujici pribeh, presto me to nutilo cist porad dal a dal, abych zjistila, jak to vlastne bylo, mela jsem par tipu, z nichz vysel jeden, zaver jsem opravdu necekala. Prolog jsem tak trochu nepochopila, ale i tak docela dobra knizka.

KKK
13.06.2021 4 z 5

Za mě supr, doporučuji.

Luccinda
07.06.2021 4 z 5

Námět možná není úplně nejoriginálnější, nicméně ostatní atributy, jako zpracování nebo styl psaní autora, mi vyloženě sedly. Jak už název napovídá, příběh se odehrává na sklonku léta a atmosféra tohoto období je patrná na každé straně. Děj je vyprávěný pomocí dvou časových linií, což je prvek, který vás udrží v napětí od začátku až do konce. Kapitoly jsou krátké a nenechají vás knížku odložit. U severských autorů mívám někdy problém s tím, že jsou jejich knihy až příliš pomalé a rozvleklé, to ale o Konci léta rozhodně neplatí!

Palec nahoru také za pro mě velmi šokující konec, rozuzlení téhle zápletky jsem absolutně neodhadla. Tady ale zároveň přichází moje jediné „ale“, a to sice, že po tomto obrovském odhalení nedával začátek knihy tak úplně smysl. Musela jsem nad příběhem trošku popřemýšlet a pár věcí si domyslet, aby to ten smysl dávat začalo. Kromě toho ale knize nemám co vytknout a ráda se pustím i do dalších dílů.

Janaves
10.05.2021 4 z 5

Hezky vyprávěný příběh s krimi zápletkou. Jen jsem asi čekala jiný konec.

janastok
29.04.2021 4 z 5

Čtivé, pomalu plynoucí drama s krimi zápletkou. Dobře vykreslené postavy, tajemná atmosféra, střídání minulosti a současnosti, dobrý konec. A i když se velkou část v podstatě nic neděje, musíte číst dál.

Arwen777
30.03.2021 4 z 5

První díl jsem četla až jako třetí a musím říct, že v porovnání s podzimním a zimním příběhem je tento letní opravdu slabší.
Nicméně mě se autorův styl psaní líbí. Příběh je trochu tajemný, prolog (který jsem sice po dočtení knihy v podstatě nepochopila) uvede tísnivou atmosféru a poklidné rozvíjení příběhu, střídání minulosti a podivných událostí v současnosti udržují atmosféru napětí. Nakonec už máte pocit, že víte, co se vlastně stalo, je ale otázka, kolik z nás bylo na správné stopě.
Žádný krvák, žádný thriller, žádné extra vypjaté dramatické scény. Přesto slušná kniha a příznivci Anderse de la Motte si určitě přijdou na své.

vera4669
28.03.2021 2 z 5

Bohužel, hodně podprůměrná kniha. Ani jedna dějová linka nebyla zajímavá, jedna velká nuda, což jsem nečekala, ale do další knihy určitě nepůjdu, protože do téhle jsem se vyloženě nutila. Za mě ne

Siege03
22.03.2021 5 z 5

Výborné,jako všechny autorovi knihy.

iveta3689
21.03.2021 4 z 5

Nápad je dobrý, není originální, ale není špatný. Zpracování je fajn, četla jsem lepší, ale i mnohem horší knihy. Příběh rychle ubíhá, čte se snadno. Závěr jsem čekala trochu jiný, tohle nebylo špatné a přidalo knížce pár plusových bodů.

eiramka
14.03.2021 4 z 5

Před dvaceti lety zmizí malý chlapec . Sledujeme dvě dějové linie - tehdejší vyšetřování a osudy zúčastněných po dvaceti letech. Příběh má svižný spád a přiměřeně sympatické postavy. Tuhle detektivku jsem zhltla za dva dny, naprosto mne pohltila. Ráda si od autora přečtu něco dalšího.

Hvězdinka
14.03.2021 4 z 5

Zajímavé, depresivní.... Překvapivý závěr,to mám ráda.