Růže sama přehled

Růže sama
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463529/bmid_ruze-sama-sKg-463529.jpg 4 186 186

Křehký příběh o ženě, která spolu s objevováním zenových chrámů a zahrad nalézá i sebe samu Francouzská botanička Rose přijíždí poprvé do Japonska, aby se zde seznámila s poslední vůlí svého otce, obchodníka s uměním, s nímž se nikdy nesetkala. V otcově domě v Kjótu poznává plejádu jeho přátel — hospodyni Sajoko, šoféra Kanta, otcovu starší anglickou přítelkyni Beth nebo věčně opilého hrnčíře a básníka Keisuka. Především se však seznámí s otcovým belgickým asistentem Paulem, který ji provádí po zenových zahradách a buddhistických chrámech podle plánu, jejž sestavil ještě otec. Rose postupně začíná přijímat japonskou část své identity. Cesta za poznáním japonské kultury se tak stává nejen cestou poznání otcovy osobnosti, ale především cestou k sobě samé.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host
Originální název:

Une rose seule , 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Růže sama. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (57)

kurama45
20.10.2023 3 z 5

Medzi japonskou a naratívnou časťou príbehu sa týčila akási stena a namiesto toho, aby sa dopĺňali, pre mňa pôsobili rušivo. Nevedela som zbaviť pocitu, že je to celé trochu nasilu napasovaný obraz Japonska očami západného človeka. Klasický pokoj, pomalý život, hĺbavé úvahy, čajové rituály, chrámy, múdry starý šikmooký dedko atď. Hlavná hrdinka bola nesympatická, ale dobre napísaná. Iné postavy občas pôsobili vyslovene ako nejaké figuríny a často boli rovnako vyumelkované ako popisovaná krajina. Na druhej strane to malo neopísateľnú atmosféru a podvedome ma to upokojilo...

bacouch
12.09.2023 5 z 5

Pustila jsem se do této knihy energicky a roztěkaně. Po pár stránkách jsem vůbec nevěděla, co čtu. Takže jsem musela začít znova a jinak a najednou... Čtení této knihy je trochu jako čajový obřad. Abyste se nezačali nudit během prvních pár minut, je třeba úplně zpomalit, soustředit se na tuto chvíli a nechat se unášet okamžikem. Růže sama vás provede malebným světem pivoněk a kamélií, lakovaných krabiček s rýží, ukáže vám starověké budhistické chrámy skrápěné deštěm a ukolébá vás horkým saké. Moc se mi tam líbilo.


Penicuik333
15.08.2023 2 z 5

Tuhle knihu se rozhodně přečtěte. Je plná Japonska, rostlin a stromů, zámlk, nostalgie, bolesti i naděje. Je zádumčivá, lyrická a hluboká.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (19. týden)

09.05.2021


Knižní novinky (15. týden)

11.04.2021


Citáty z knihy (2)

"Stromy jsou vězněny zemí, a přitom jsou možnostmi života... tvoří je kořeny i vzlet, tíha i lehkost, schopnost konat navzdory uvěznění."


"Třešňový květ má v sobě sílu, kterou maskuje krásou. Ale ve skutečnosti svou bujností a nespoutaností dokazuje nelítostnou touhu, nutkání žít, chuť to zkusit, nebo zemřít." "Nakonec ale zemře." "Ano, nakonec se umírá, takže je dobré nechat život, ať se nedrží jen napsaného scénáře, ale taky trochu improvizuje."


Kniha Růže sama v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených238x
ve Čtenářské výzvě40x
v Doporučených11x
v Knihotéce100x
v Chystám se číst145x
v Chci si koupit23x
v dalších seznamech1x