Čarodějův učeň

Na tomto příběhu pracoval Otfried Preussler deset let. Tento někdy temný a strašidelný příběh je určen spíš větším dětem. Inspirací mu byla stará lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi. Čarodějův učeň, který poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi, je přiběhem, který stojí za přečtení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21234/big_carodejuv-ucen-uor-21234.jpg 4.6434
Fantasy, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Argo

Krabat, 1971

Kniha Čarodějův učeň

666Jitka

Tato vynikající hororově laděná pohádka byla mou oblíbenou již od útlého dětství. Její animované zpracování z roku 1977 v režii Karla Zemana na mě velice silně zapůsobilo a mám ho ráda dodnes, o čemž svědčí také jedno z mých tetování :-) Tentokrát jsem poslouchala jako dramatizaci v rámci Strašidelného léta na Českém Rozhlasu Dvojce.

m_martina

Tuto knihu jsem četla už před lety a nyní jsem se k ní vrátila. A líbila se mi stejně jako tenkrát. Zase jsem ji četla se zatajeným dechem a nedokázala ji odložit. Doporučuji!

SlamLenka

Bavilo mě to moc, a kdybych to četla jako dítě, asi bych si tu tajemnou atmosféru užila ještě o kus víc, nejspíš bych se i trochu bála. Takhle jsem si přečetla napínavou pohádku, při níž bylo snadné hrdinovi fandit, jen jsem s napětím očekávala, jak Krabat obstojí. =)

Luigi1

Tato hororová pohádka ukazuje život učňů kouzelnického úmění.V tomto příběhu vyniká čarodějův učeň Krabat.Mně se tato pohádka moc líbila jak čtená tak ta filmová.Tento učeň začal zbrojit proti svému čarodějskému mistrovi,jak svojí osobou ale i své učňovské kolegy, u všech nenašel pochopení-strach z mistra.

HerrPilot

Na spoustě pohádek mi vadí jejich přespřílišná imbecilita. Vezměme kupříkladu Disneyovky (nejen) z posledních pár let – hopsající tučňáci/jiná zvířata, písničky o tom, jak se v životě všechno podaří, a k tomu všemu výprava krajně nebezpečná pro diváky s cukrovkou. Trochu podobným případem pak jsou pohádky české, plné jakoby-chytrých a rádobykrásných princezen (nevztahuje se na Libušku), kterým zdatně sekundují princové s charismatem stále více připomínajícím okostýmovaná záchodová prkénka, disponující stále hloupějšími scénáři.

A za tohohle stavu naprosté unavenosti pohádkovým žánrem mi do života vtrhl Čarodějův učeň. Vyprávění, kde se za chyby neplatí ničím menším, než životem. Kde hrdina není hláškující imbecil. Kde umírají i nevinní. Příběh, který nepotřebuje zámek a bambilión dvořan, ale jeden mlýn a méně než 15 lidí. Kde zlo není představováno vytlemeným raráškem, ale manipulátorem, který se neštítí ničeho. Příběh, ve kterém nejsou hrdinové ušetřeni takřka ničeho. Do toho je třeba přimíchat poetické popisy krajiny a jednotlivých ročních období, lidovou slovesnost, tíživou atmosféru a myšlenky, které jdou za hranici otřepaných knižně-instagramově-facebookových citátů. Tahle knížka na me zkrátka zapůsobila jako naprosté zjevení.

Drobným mínusem bych ohodnotil fakt, že milostná linka Krabata byla tak trochu odfláknuta, stejně jako konec. Přesto zbytek knížky je vyvážený lépe, než buddhistický mnich, a tak těch 5* prostě dát musím.

Technickými mínusy argáckého vydání jsou občasné překlepy, či nedotažené barvy názvů kapitol/číslování stránek, to jsou však věci malého charakteru. Naproti tomu se mi velmi nelíbily ilustrace, pocházející z filmu Karla Zemana, ale to je můj problém, že se mi ten výtvarný styl zkrátka nelíbí/nepasuje mi k tématice.

Sečteno a podtrženo- takhle skvělou pohádku (pro dospělé) jsem dlouho nečetl, a tak mohu směle doporučit dál.

kristijan

Náhodou jsem si to nedávno koupil jako audioknihu, a i když jsem věděl, že je to nějaká fantasy klasika, nic moc jsem od toho nečekal. Úplně mě ale dostalo, jak je to dobré. Audiokniha je v podstatě dokonalá, Lukáš Hlavica celý příběh jakoby šeptá a má to opravdu neskutečnou atmosféru. Tak akorát strašidelné, napínavé a okouzlující od začátku až do konce. Jsem v pokušení si jít okamžitě koupit i knihu a celé si to přečíst znovu sám. Nepamatuju si, kdy jsem byl z nějakého jiného příběhu takhle nadšený. Doporučuju.

Mystifica

Lužickosrbský Faustův příbuzný, čarodějův učeň Krabat. Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem, který děti přijmou jako temnější pohádku, dospělí jako zpodobnění nástrah, které na dospívající můžou číhat.

Roseblood

Knížka, která mě před takovou dobou okouzlila, spala dlouhých dvacet let, než jsem se k ní vrátila.
Nikdy na ní nesedl prach, měla jsem ji ukrytou jako poklad.
Miluju ten příběh a čtení jsem si užila na maximum. Čas ji v mých očích nijak nezměnil, líbí se mi pořád a snad ještě o chloupek víc.
Ale moje cesta ke knize vedla přes mojí další obrovskou lásku a to je filmová podoba od pana Zemana.
Mohla jsem se dívat pořád dokola a nikdy jsem neměla dost.
Pamatuju si, jak se naši báli, že je příběh chvílemi příliš strašidelný a já byla opravdu malá ale nenechala jsem se přemluvit a chtěla jsem se dívat zas a znova. Kdykoliv ho dávali v televizi, hned jsem nadšeně sledovala, později jsem ho měla na VHSce a to už mě nemohli vůbec odtrhnout.
Ráda bych taky zmínila, že film má nádhernou hudbu, která úžasně podtrhuje děj.
Co se týče knihy, příběh je poutavý a čte se sám. Moc se mi líbilo prostředí mlýna na Černé Vodě. Postavy jsem měla vždycky ráda a vlastně se tady objevila první záporná postava, která mě fascinovala. No když nad tím přemýšlím, o chlup než mistra jsem v knize měla ráda postavu Kmotříčka i když se tam občas jen mihne.

A co že vás v knize čeká? Boj Dobra a Zla, magie, volání moci, mladý žebravý kluk padne do tenat temné síly. Ale je tady taky důraz na přátelství a čistou lásku, která překoná všechny hrůzy. A nenechte se mýlit, tohle není bezstarostná pohádka, jsou tady pořádně hororové prvky a příběh je temný.

A co Vám povím na závěr? Jenom jediné - přečtěte si to ️ protože věřím, že si knížku oblíbíte stejně jako já