Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti

Irské mýty a pověsti. Příběhy o dávných bozích, elfech, skřítcích i lidech se dodnes vyprávějí především na irském venkově, kde tato tradice vyprávění lidových příběhů zůstává stále živá. Lidé věří, že existují magická místa, kudy lze vstoupit do země kouzelných bytostí a kudy občas tyto bytosti přicházejí do našeho světa. O setkáních s bytostmi Sidhe se vypráví nepřeberné množství příběhů a v této knize vám nabízíme alespoň malý zlomek z obrovské pokladnice pohádek a mýtů smaragdového ostrova....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35154/big_kocici-zaklinani-irske-myty-a-poves-tMm-35154.jpg 4.464
Literatura světová, Mytologie, Pověsti

Vydáno: , Argo

Irish Folk & Fairy Tales, 1983

Kniha Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti

petrarka72

"Zjistil, že nikde v Evropě není tradice kouzelných bytostí tak hluboce zakořeněná jako u venkovských lidí. Pročetl sbírky takových autorů jako Hyde, Yeats, Lady Gregory, O'Sullivan a mnoho a mnoho dalších. A kdyby se měla z rozsáhlého množství materiálu, který je k dispozici, vybrat jedna jediná skutečnost, tak je to víra - silně zakořeněná víra - že kouzelné bytosti, gentry, skřítkové, zářící bytosti, banshee a mna-shee existují." (s. 132)

Patnáctá nejlepší kniha pověstí podle žebříčku databáze knih. To jen pro úplnost.

Finn69
10.12.2018

Sbírka krátkých, lehce mrazivých lidových příběhů ze zeleného ostrova. Čas od času si něco takového přečtu moc rád, vždycky mě dostane ta krásně magická atmosféra. A pak si musím nalít trošku Jamesona, nelze jinak :)

Zmiu
05.09.2018

Irské lidové příběhy, spíše ponuré a některé volně odkazují na ty předchozí. Český název mýty zde moc nesedí, protože v příbězích jsou jen dozvuky dávných mýtických postav. Víra v elfy je zde hlavním tématem a hodně mi připomíná islandské pojetí. Příběhy se hezky četly, ale vracet se k nim nebudu.

Atanone
20.03.2018

O Irsku čtu ráda cokoli,takže jsem zvědavě sáhla i po této knize. Škoda,že jsem si ji nemohla přečíst,když jsem byla malá,podobné knihy jsem jako malá milovala.
Příběhy v této knize jsou krásné i trošku strašidelné. Propojují současnost země s mýtickou minulostí.
Osobně se mi nejvíc líbily první tři povídky (Vlci,Černý mrak a Kočičí zaklínání ). S některými postavami,jako například s dívkou Brigid a vědmou Nano Hayesovou se v knize setkáme víckrát.

V poslední povídce ( Poslední útočiště),když lidé současnosti chtějí zničit památné místo,se Michael ptá elfího pána Arana: „Ale co potřebujete, abyste přežili?“ a ten mu odpovídá : "Víru".
Jak hluboká pravda. Bez víry to totiž nejde. A to vůbec nemluvím o náboženství.

bekule
01.01.2018

Krásné pohlazení na duši pro všechny milovníky zeleného ostrova - jen ta poslední povídka mi nějak dějově do této sbírky nezapadala.

Mirka.K
21.09.2017

Po přečtení prvního příběhu jsem měla z knihy trochu rozpačitý pocit. Tato pověst je nejslabší z celé sbírky a víc by jí to slušelo někde uprostřed knihy, ale pak už to bylo jenom lepší a lepší. Oceňuji hlavně fakt, že příběhy jsou lehce propojené a je tu určitý vývoj příběhu v pozadí (osud kouzelných bytostí). Některé příběhy měly až hororovou atmosféru, což je pro mě další plus.
Ke knize bych se ráda ještě vrátila, probudila ve mně zájem o irské mýty.

Yaromil
03.07.2017

Bohužel se nepřidám k pochvalným recenzím, přestože jsem se autorovým převyprávěním irských mýtů a pověstí snažil nechat vtáhnout sebevíce. Byly zde světlé výjimky, ale většinou na mě jednotlivé příběhy působily až příliš jednoduše, ploše, bez využití potenciálu mnohdy velmi zajímavého tématu. Mám rád mýty, legendy, fantasy, ale bohužel tato kniha mě příliš nenadchla. Na druhou stranu chválím krásné zpracování knihy, které mě snad před více jak deseti lety uhranulo v knihkupectví a od té doby jsem chtěl mít knihu v knihovně ;-).

ModráLaboratoř
20.03.2017

Zelený ostrov je kouzelný sám o sobě a o magii se tam zakopává na každém rohu. Je všudypřítomná, hmatatelná a voní jako první jarní déšť. A zcela přirozenou a nezpochybnitelnou věcí je, že dýcháte stejný vzduch jako elfové, leprikóni a víly věštící smrt. Klidné zelené kopečky a nekonečné louky plné ovcí by mohly vyprávět příběhy, které tisíce let nikdo neslyšel. Kočičí zaklínání je plné příběhů barvy smaragdu, kouzel, zaklínadel a především úlomků, které jako celek tvořily Irsko až do současnosti. Kniha je opravdu skvost, člověk by si s chutí dal Guinnesse a v zašlé hospodě poslouchal mýty celé věky.