Podobizna

Povídka o osudech malířů, kterým záhadný portrét lichváře přinášel povrchní úspěch a bohatství, ale i ztrátu talentu, nenávist ke skutečnému umění a touhu pronásledovat umělecky poctivé druhy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49271/podobizna-49271.jpg 4.3104
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Práce

Sobranije sočiněnij 3, Povesti, 1835

Kniha Podobizna

MirekMM
05.10.2018

Druhá povídka je zbytečná, první to ovšem naprosto vynahrazuje - na pár stránek se Gogolovi povedlo dostat skvěle vykreslený postavu malíře a jeho postupný vývoj. Životní cesta umělce je strastiplná a ztratit se na ní aniž by si to sám člověk uvědomil je jednodušší, než se může zdát.

mgeisselreiter
20.07.2018

Moc pěkná novelka. Krásně se čte, skvěle zachycuje Rusko té doby od chudých po bohaté, mistrovsky líčí umělce, jací jsou a také laikovi velmi živě popisuje, jak profese malíře funguje. 85%, 19.7.2018.

Kája95
11.11.2017

Tenká knížka zajímavá od začátku až do konce. Opravdu nutí k zamyšlení, že zlo je mezi námi

anntine
29.11.2016

Gogolova Podobizna je vcelku útlá knížka, která se rychle čte a nakonec může sloužit i k zamyšlení. Kniha obsahuje četné popisné pasáže, které jsou podle mě někdy až zbytečné, ale samozřejmě patří k duchu doby. Děj se zdá místy až napínavý a strašidelný, čekala jsem však mírně dramatičtější zakončení.

acoma
10.10.2016

Gogola mám rád. Podobizna byla výborná.

MH.
29.05.2016

Nadčasové dílo. :)
A přitom se jedné o krátký, v podstatě jednoduchý příběh, který by se dal jednoduše napsat na pár stránek. Gogol zde ale ukazuje své umění psát a děj doplňuje krásnými kudrlinkami které ho v popisných pasážích nenuceně natahují. Celek pak působí přirozeně, nenuceně.
Druhá část knihy je pak spíše než dějem důležitá svým poselstvím. Gogol zdě vytvořil krásný, hodnotný vzkaz a odkaz pro ostatní umělce všech ražení. Něco, co každého tvořivého člověka přiměje k zamyšlení nad vlastní prací.
V jednoduchosti se často ukrývá krása a zde to platí nastokrát. :)

Kachora
24.05.2016

První část (a kniha jako celek) výborná. Napsaná na tak malém prostoru a přitom hutně, že máte pocit, že čtete čtyřsetstránkový román (ve skutečnosti má kniha méně než 80 stran), jehož prostor autorovi dovoluje vykreslovat detailně nálady, obrazy, postavy a vlastně i plynoucí čas ve vás vzbuzuje pocit, že to je dlouhý román a pak si vzpomenete - aha, není, vždyť je to tenká knížka. Řekla bych román skvěle nacpaný do takové té knížečky, kterou si chcete vzít do autobusu, když někam jedete dlouho na to, aby vám stačila krátká povídka, ale zase ne dost dlouho, abyste se chtěli začíst do tlustého románu, který stejně nemáte šanci stihnout za tu cestu.
Druhá část mi tam až tak neseděla. Pro mě trochu "na efekt", trošku něco jako "věřte nevěřte". Hodnotím ale na základě první, o dost delší části. Takže doporučuji.

Továrna
31.12.2015

Neuvěřitelná povídka. Jeden z nejlepších příběhů, který jsem kdy četl. Hluboká, tajemná, temná, teskná, ale zároveň vzrušující a hlavně smysluplná. Slova, která pronáší otec svému synovi malíři na konci povídky by si měl každý tvůrčí člověk vytesat do kamene a vláčet ho neustále před sebou. Nádherné a mistrovské.

Nikolaj Vasiljevič Gogol
ruská, 1809 - 1852