Purpurový ibišek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Patnáctiletá Kambili a její starší bratr Jaja žijí privilegovaným životem v nigerijském Enugu. Nic ale není tak idylické, jak to na první pohled vypadá. Kambilina otce totiž okolí uctívá jako velkorysého člověka, zároveň je ale bigotně zbožný a doma se chová jako despota. V domě tak vládne ticho a tíživá atmosféra. Nigérie po vojenském puči upadá do chaosu, a tak sourozence pošlou k tetě na maloměsto. Teta Ifeoma učí na univerzitě, doma má police plné knih, voní to u ní muškátovým oříškem a kari a jejím domem se nese hlahol dětského smíchu. Když se Kambili s Jajou vrátí domů, napětí ještě vygraduje a vyústí ve zvrat, který všem změní život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447927/big_purpurovy-ibisek-DG0-447927.jpg 4.4202
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Purple Hibiscus, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Kniha Purpurový ibišek

lencin
30. ledna

Uf. Tak tohle byla opravdu síla. Četla jsem už Amerikánu. Ale tohle bylo ještě mnohem těžší. Tyranský otec a pokus se mu vzepřít.....

Vojslava
08.12.2022

Čtyři a kousek, za mne zajímavý náhled do reality postkoloniální Afriky (a to jak z hlediska kulturních třenic, tak i běžného denního provozu) a navíc do velmi mrazivého identitárního katolicismu, který leckdy opravdu svádí k více či méně intenzivnímu teroru okolí. Znovu jsem si uvědomila, jaké maličkosti mohou upozornit na to, že je třeba někde "rozbít skořápku"... třeba jen tím, že se někdo vůbec neusměje. Každopádně oceňuju a díky Čtenářské výzvě jsem se dostala k zajímavému titulu.


Laféeverte
31.10.2022

(+ SPOILER) Je to výborná postkoloniální kniha... A to hlavně tím, že jde o sevřené rodinné drama, jehož kořeny jsou právě v onom odmítnutí hodnot předků a v činnosti vlků v rouše beránčím... Což rozhodně není jen problémem bývalých kolonií. Ale tohle všechno je mezi řádky, je to hlavně příběh Kambili - o nalezení její vlastní identity osvobozené od strachu a závislosti na otci. Moc jsem si užívala všechny části u tety Ifeomy,celé to prostředí a postupné probouzení Kambiliny osobnosti. Za mě lepší než Amerikana.

Alma-Nacida
24.10.2022

Studie domácího násilí v purpurové, velmi realistická a tím i dost děsivá. Dusná atmosféra z knihy přímo sálá a celou dobu jsem cítila, že se schyluje k něčemu hroznému. I přesto mě závěr překvapil.

werick
24.10.2022

Smutný život s despotickým otcem... je jedno odkud pocházíte..... tohle se prostě bohužel děje všude. Čekala jsem trochu jiný příběh...podobný většině z Afrických zemí, ale i když kniha byla o bolesti a utrpení, tak byla jiná než většina o Afrických dívkách a mě se líbila... Za mě poutavé a zajímavé čtení s nepředvídatelným koncem

Mudry
11.10.2022

Šla jsem do toho díky výzvě a rozhodně nelituji.

kirsten6214
04.10.2022

(+ SPOILER) Polovinu knihy jsem četla v naprostém zděšení. Ne proto, SPOILER, že bych si představovala Kambiliny puchýře na nohou po láskyplné péči od vlastního otce (!!!). Na nervy mi brnkala domněnka, že se zamilovala do starého a uslimpaného kněžího. Naštěstí jsem si nalistovala první zmínky o Amadim a zjistila jsem, že ho popisuje jako mladíka. Mohu se domnívat, že mu mohlo být 19+, tedy mladé, pružné a svěží tělo. Uff.

MilaJ
03.10.2022

Jsem ráda, že jsem se k této knížce dostala, a to jen díky čtenářské výzvě. Rozšířila jsem si obzory a nahlédla pod pokličku africké kultury. Doporučuji k přečtení!!!

1