Herečka: Múza první republiky přehled

Herečka: Múza první republiky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501164/bmid_herecka-D74-501164.jpg 4 219 219

Některé životní role si nevybíráme. První světová válka skončila a duch divokých 20. let posedl srdce všech svobodomyslných umělců. Patřila mezi ně i herečka Jarmila Horáková. Navenek působila sebevědomě, uvnitř však skrývala nejistoty, které si vypisovala do svého deníku. S prvními láskami přichází také dilema - je možné se vdát a zároveň se naplno věnovat divadlu? Vážná nemoc však přerušila oslnivou kariéru v zárodku. O dvě desetiletí později objevuje Jarmilin příběh díky deníku také herečka a spisovatelka Olga. V období protektorátu se pro ni výjimečný osud stává nejen inspirací, ale i mostem ke svobodě, který vede daleko za hranice ponuré reality.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Herečka: Múza první republiky. Přihlašte se a napište ho.

NikyTaky
včera 4 z 5

Hrozně jsem se na první “setkání s autorkou těšila, toto je první kniha, kterou jsem od ní zkusila a rozhodně ne poslední. Poslouchala jsem ji jako audio knihu a první co musim pochválit je výběr hereček co knihu předčítají, opravdu skvělý výběr, naprosto k postavám sedly. Ze začátku jsem se ovšem nemohla vůbec zaposlouchat, dostat se do příběhu. Zlom nastal zhruba za půlkou, kdy mi došlo, že je jedná o vyprávění o opravdu reálné postavě, která žila a svými počiny formovala společnost její doby a byla jim příkladem, idolem, motivací.
Pak mě kniha opravdu chytla. Je to psané a vyprávěné s takovou úctou a citlivostí, jakou my už v dnešním světě bohužel neznáme. Konec byl pro Jarku velmi smutný, ač jej nesla tragicky. Na konci se i dozvídáme, proč je ji autorka jež o ní píše, tak “posedlá. Moc krásný a dojemný příběh o mladé ženě, která odešla příliš brzy. Určitě se pustím i do ostatních knih, jelikož už vím, že pozvolný začátek chce trpělivost a poté čtenář dostane výborný příběh. Doporučuji.

Jana283
05.06.2024 3 z 5

Příběhy žen v románech Jany Poncarové mne baví. Někdy se to ale povede lépe. V knize se prolínají osudy Hereček Jarky a Olgy. Olga píše knihu o mladičké Jarce, kterou všichni milovali a vzhlíželi k ní. Je tedy logické, že hlavní hrdinkou knihy je Jarka. Přesto mi vadilo, že osud Olgy je pouze nastíněn a jaksi nedopovězen, byť byl byl určitě pro čtenáře také zajímavý (a možná víc než ten uvzdychaný Jarčin). Od Olga Von Barényi jsem před lety četla knihu Pražský tanec smrti o květnovém povstání 1945. Velmi krutá kniha plná násilí. O to více by mne skutečný život této zvláštní ženy zajímal.

1v8na
04.06.2024 3 z 5

Příběh byl zajímavý. Fascinovalo mě číst o Nezvalovi či Seifertovi přímo v samotném románu.
Líbí se mi vykreslení života jak Jarinky, tak i Olgy.
Jen jsem se místy musela do čtení nutit, protože některé pasáže mi přišly natahnuté.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Vychází Rod nebes a dechu, Pavouk a další knižní novinky (42. týden)

16.10.2022

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Herečka: Múza první republiky v seznamech

ve Čtenářské výzvě40x