leny.wood leny.wood komentáře u knih

Pravda a jiné lži Pravda a jiné lži Sascha Arango

Nechápu některá nízká hodnocení. Kniha je výborná, má všechno, co thriller má mít. Myšlenkové pochody hlavní postavy, to jak přemýšlí, ta rafinovanost, chladná hlava za každé situace... Že příběhu něco chybí? Hmm, nikoliv, postavy jsou propracované tak akorát, vždyť nutně nemusí být odhaleny "až na kost". Ostatně - vážně jste si mysleli, že když má knížka něco málo přes 200 stran, bude autor zevrubně popisovat každou myšlenku, charakter a vlastnosti nejčastěji se vyskytujících postav? Ale no tak... Doporučuji!

04.04.2016 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová prostě umí. Je to tak realistické, jako kdybyste se ocitli v době, kde se zastavil čas. Tíseň a beznaděj jsou téměř hmatatelné. Nikdy bych se nechtěla v takovém světě ocitnout a jsem neskonale vděčná, že režim padl.

28.06.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jeden malý žloutkový věneček dokáže změnit život nejednoho člověka. Nevěříte? Pak si rozhodně přečtěte Hanu. Silné pocity zanechá vstup do minulosti do období nástupu nacismu a holocaustu. Autorka píše živě, vtáhne vás do děje, jako byste seděli na náměstí a hlavní postavy zpovzdálí pozorovali. Vlastně se ani nenadějete a jste na konci, hlavu plnou událostí, které se udály.

07.06.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, v jaké době dílo vzniklo a co představuje. To, co nám dnes přijde nemyslitelné, bylo naprosto v pořádku a rozčilovat se nad tehdejšími zvyky je zcestné. Babička ztělesňuje moudrost, zvyky, sama přiznává, že pro ní novoty nejsou, to patří mladým. Některé myšlenky lze uplatnit i v dnešní době.
Němcová skvěle vykreslila tehdejší život na vsi (byť idealizovaný) a především zvyky v každém ročním období. Myslím, že Babičku dokážu ocenit až nyní, ve škole tomu bylo naopak.

01.04.2021 4 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Naprosto super oddechovka. I když je příběh prvoplánový, i tak si jej užijete. Zasmála jsem se, postavám jsem fandila. Nejedná se o žádný hloupý příběh, má to styl a šmrnc. Ne nadarmo je na obálce "To nejlepší teprve přijde."

02.08.2018 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Čtení ve vás vyvolá neuvěřitelné pocity, je to silné, je to pobuřující, je to smutné. O to smutnější, že se to reálně děje.

26.05.2023 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Po celou dobu čtení vypadal příběh poměrně nevinně, ale ke konci to nabralo neskutečné obrátky a konec? Ten mě teda dostal. Skvělý počin.

24.01.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Dokonalost.

19.03.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Román se vším všudy - síla přátelství, lásky, odvaha bojovat nejen za sebe, ale nesobecky i za ostatní, a to vše v době, která lehká vůbec nebyla.

23.02.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Příběh, který není jen o hrůzách druhé světové války, ale také o přátelství, jeho věrolomnosti, o síle rodiny. Drtivá většina se odehrává před válkou, pak je to divoký sešup, u kterého bych uvítala občasné přibrzdění. Konec mě příliš nepotěšil, na můj vkus odbytý.

26.07.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Z tohohle mi bude špatně ještě hodně dlouho.

01.04.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kniha plná naděje, která vyvažuje smutek, na tváři se vám při čtení objeví úsměv, škleb, slzy. Proč jsou knížky v životě důležité, zjistíte mezi řádky Knihonoše. Je mi jedno, že je děj předvídatelný a asi každý pochopí, kam to spěje. Knížek o knížkách není zase tolik a jestli ano, neumím je hledat a o to víc si potom čtení užívám.

14.06.2023 5 z 5

Brilantní!

04.06.2023 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Nevím, co víc napsat, když spoustu jiných přede mnou to již udělalo. Jsem ráda, že jsem se ke Škvoreckého prvotině dostala. Události konce druhé války, které mě přivedly ke skutečným událostem v Náchodě - doporučuji se seznámit jako doplnění ke Zbabělcům.

27.08.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Byla jsem pohlcena, a to doslova! Propadla jsem trhlinou mezi řádky a dostat se ven pokaždé, když mě dostihl každodenní život, bylo sakra těžké. Ať už fikce, skutečnost nebo něco mezi tím, faktem zůstává, že Trhlina je děsivě čtivá a že do Tríbeče mě nikdo nikdy nedostane! Na závěr jen zmínka, že ačkoliv mi vulgarismy v textu místy dost vadily, ubrat na hodnocení zkrátka nemohu. Pokud máte s nehezkými slovy velký problém, připravte se na to.

17.05.2018 5 z 5

Hobita jsem četla kdysi a toužila jsem si dát repete. Nakonec se mi to povedlo formou audioknihy. Skvělá záležitost, taková pohádka oproti Pánovi prstenů.

08.12.2023 5 z 5

Toma Feltona jsem měla vždycky ráda a po přečtení jeho životního příběhu ho mám ještě raději.

27.06.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Srdcovka, kterou si čas od času připomenu. Zvláště po zhlédnutí filmového zpracování, abych si připomněla, o kolik je knižní předloha bohatší.

12.09.2019 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Až si zase někdo bude stěžovat na život a dnešní svět, odkažte ho na Kaplického knihu...

29.10.2017 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantika jak má být s poznáním Kodaně absolutně nenásilným způsobem.

31.12.2023 5 z 5