Kladivo na čarodějnice

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i před návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen. Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1209/kladivo-na-carodejni-1209.jpg 4.62278
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Kladivo na čarodějnice

Ivanka0070

Neuvěřitelné... Nelze popsat.. Nutno přečíst.. I slzy jsem uronila a stále nemohu uvěřit tomu, že se něco takového opravdu dělo.. Opravdu doporučuji..

Flegerče

Pro mě naprosto šílená kniha o zvěrstvech minulých dob.Nedokazu si představit , že bych v té době mohla žít. Někdy jsem měla OPRAVDU problém některé pasáže přečíst a postavené chlupy jsem měla všude ????. Každopádně doporučuji dnešním studentům.Meli by vědět,jak se žilo... třeba by si méně stěžovali ????

Kontryhelka
08.12.2020

Velmi zajímavý čtivý román o honu na čarodějnice. Ukázka toho, jak člověka a celou společnost dovede zaslepit fanatismus a jak akce spustí reakci a vražedné běsnění nevídaných rozměrů. A nikdo nezasáhne ve prospěch obětí a neudělá běsnění přítrž. Tady platí bohužel kdo chce psa bít, hůl si najde. Román k zamyšlení, že lidé se nemění v žádné době ani století a že člověk je člověku stále vlkem.

Ifan
13.11.2020

Knížka se mi moc líbila, doporučuji ji každému přečíst, aby se mohl zamyslet nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to dnes (úplně stejné), akorát dřív nebyly televize a lidem naháněli strach přes Boha.
Lidi radši uvěří lži, než aby se postavili proti a to jen proto, že se bojí, co s nimi pak bude.

Cortegos
03.11.2020

Po mírně depresivní knize o židovském úředníkovi za druhé světové války jsem si chtěl oddechnout u nějakého hezkého historického románu. Ale vybral jsem špatně. Co se literární kvality týče, dílo je na té nejvyšší úrovni. Velice dobře se čte. Samotný obsah je ale hrůzostrašný - nejde však o žádný žánr hororu. Nejhorší je skutečnost, že je to napsané tak realisticky, že čtenáře ani nenapadne přemýšlet o příběhu jen jako o tradiční fikci. Autor mě přesvědčil, že se to skutečně odehrálo. A to je to nejděsivější. Budoucí čtenáře bych chtěl varovat, aby se před čtením psychicky obrnil a připravil se na nejhorší.

postrach
28.10.2020

Asi neni uz co dodat.Byla to zla doba plna nasili.O tomhle tematu,toho bylo napsano hodne,receno hodne....Autor vse zoracoval a dobre napsal knihu....

Dunkelhell
27.10.2020

Není co dodat. Naprosto skvělý román. Po jeho přečtení mě napadají různé otázky. Například: Proč v dnešní době není v Čechách autor, který by byl podobného literárně-historického počinu schopen? Současné české romány, to je až na výjimky, bída a utrpení. Nabízí se srovnání s Vondruškou, ale ten je proti Kaplickému jen takový břídil, lidový kecálek. Možná snad Šulc a jeho Dva proti Říši, leda...
Za druhé: Co je to vlastně za zločineckou organizaci, ta katolická církev? Já vím, je to už 300 let stará kauza, ale stejně. Omluvili se vůbec někdy za tyhle procesy? Naštěstí jsou u nás na žebříčku popularity, asi tak stejně jako komunisti. Vymírají, díky bohu. :-)

Domusina
15.10.2020

Koupila jsem ji před lety, protože se mi líbil přebal. Pak jsem ji odkládala a odkládala s tím, že to bude náročnější četba. Letos jsem si ji překvapivě vybrala na pláž na dovolenou :) Jedním slovem. ÚŽASNÁ kniha. Čtivá, napínavá, kratší kapitoly, takže to odsejpá. Parádně vtáhne do děje, přečteno za 4 dny. Mohu jen a jen doporučit začít číst bez obav. :)