Kladivo na čarodějnice

od:

Kladivo na čarodějnice

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly na... celý text

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i před návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen.
Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1209/kladivo-na-carodejni-1209.jpg 4.61574
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (218)

Přidat komentář
PeterSmith
včera

Impozantní kniha. Nejhorší na ní je, že je dle skutečných událostí.

piroušek
12. srpna

emotivně silná kniha a film O.Vávry, na kterém jsem byla před lety v kině, mrazil. Knihu jsem od té doby nečetla, nenašla jsem sílu a film na DVD mám, ale mučící scény a upalování jsem překlikala, herci výteční, hlavní představitel ztělesnění zla,demagogie a lačnosti po bohatství. Kniha i film vyvolává odpor . Jinak silná kniha V.Kaplického.

Chmur
10. srpna

Kniha je velmi dobrá. Pochmurná a strašně smutná. Jak hloupost, omezenost a krutost mohou zničit životy stovek lidí. Boblig z Edelstadtu je zosobněním zla. Sadista a sexuální deviant s touhou hromadit majetek na úkor životů nevinných lidí. Když si uvědomím, že se dožil na tu dobu neuvěřitelně vysokého věku 86 let a nijak hmotně netrpěl, tak musím pochybovat o těch známých božích mlýnech, co melou pomalu ale jistě. Snad ta kreatura prožívala aspoň uvnitř své hlavy peklo. Kniha je čtivá a velmi silná, ale je to jeden z mála případu, kdy filmové zpracování překonává svou knižní předlohu.

Markéta137
07. srpna

Silný tragický příběh o to tragičtější, že je podle skutečné události. Nutí k zamyšlení, jak dřív lidé žili a čemu byli schopni uvěřit. Ale nemůžu se zbavit paralely s dnešním honem na "čarodějnice" v důsledku nevzdělanosti, strachu a manipulovatelnosti...

jelad
28. července

Zlomoc, nenávist, závist, fanatismus a především touha po moci byly pomyslným kladivem, jenž k hořící hranici přibilo takzvané šumperské čarodějnice, čaroděje a kouzelníky v nemilosrdném sedmnáctém století. Stejně jako komunističtí "inženýři" monsterprocesů padesátých let, k jejichž průběhům je příběh knihy mocnou a šílenou paralelou, tak i démonický inkvizitor Boblig je postavou novověku. Absurdní konstrukce lidského ponížení a vyhlazení, jak mezi řádky demonstruje Kaplický, (i po skoku o tři sta let) nemizí, nejspíš dokonce dosahuje své dokonalosti.

Já už nejsem obyčejný člověk. Já jsem nahoře. BOBLIG

Karketa.von.st
27. července

Asi za to budu ukamenována, ale kniha bohužel nesplnila má očekávání. Konec byl výborný. Nejspíš jsem podle níže uvedených komentářů čekala něco s drsnějším, naturalističtějším popisem děje... a na to jsem se i těšila. Ale nedostavilo se. Tak snad příště.

Mr.Nakata
27. července

"Jednou však slunce musí prorazit tmou. Musí! Musí!

Nádherná kniha, která plyne lehce a díky které se ocitnete přímo v tísnivé atmosféře, kterou nevyvolal jen ztělesněný ďábel J. F. Boblig z Edelstadtu, ale i lidé šumperští, kteří jen přihlíželi a nechali svůj rozum zakalit emocemi, nebo snad dokonce se nezajímali o osudy lidí kolem sebe.
Kaplickému se nepovedlo napsat jen opis historických událostí, ale i knihu se silným myšlenkovým přesahem. Kaplický je prostě pán.

Veroba
26. července

Jedním slovem strhující.

konicekbily
11. července

Kniha má co dát i současnosti. Kolik je malých "inkvizičních soudců", kteří pro vlastní prospěch potopí jiné! Pokud někdy navštívíte Velké Losiny, potom Vám pamětní kříže připomenou skutečnosti, jež byly předlohou.

Danka1975
10. července

Kniha, kdy jednou a dost . ,..stejně tak i u skvěle zpracovaného filmu. .I když je to už hodně let, co jsem ji četla a pak viděla film, tak stále při jejich připomenutí cítím bezmoc, lítost, zlobu, nespravedlnost a pořád si pokládám otázku: "Je to možné, taková zvěrstva?!.. Čeho jsme lidé schopni. ."

intelektuálka
09. července

Je to hrůza - zneužití moci, touha po majetku a hysterie. Jak tomu mohli uniknout nevinní?

Karcoolka2210
02. července

Nemôžem dať menej ako 5 hviezd. Toto bolo pútavé čítanie, aj keď téma veľmi náročná. Nuž, všetci vieme, že inkvizícia v minulosti poriadne "žádila", ale pre mňa to bolo niečo dosť abstraktné a dávno za nami, ďaleká minulosť. Nuž, ale táto kniha vo mne vzbudila mnoho emócií- od nechápania, hnevu, súcitu k ďalšiemu nechápaniu ... nuž bola to sila, hlavne ak si človek uvedomí, koľko nevinných ľudí naozaj prišlo o život kvôli "horlivosti" niektorých. Ach :( Už dávno vo mne kniha nevzbudila takú vlnu emócií. Ale vrelo odporúčam prečítať!

Paulus.1987
30. června

Stejnojmenný film mám na DVD již několik let, ale dosud jsem nenašel odvahu se na něj podívat. Udělal jsem tedy kompromis a v Levných knihách jsem si za 89,- Kč koupil Kaplického román (tímto děkuji Levným knihám, že se u nich dá nakoupit také kvalitní literatura, v mém případě také např. Orwellovo 1984). Knihu jsem četl zhruba týden vesměs po večerech a zcela poprávu se zařadila mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četl. Dá se říct, že vše bylo již napsáno ostatními uživateli. Podobnost s politickými procesy v 50. letech 20. století je víc než patrná. Pouze by mě zajímalo, jestli to byl autorův záměr, nebo náhoda... Nicméně problematika manipulovatelného stáda, které je schopné věřit naprostým nesmyslům odporujícím zdravému rozumu, je podle mého názoru bohužel stále aktuální.

Andyyy
27. června

Knize rozhodně nelze upřít značnou literární kvalitu a schopnosti autora napsat tak silný příběh. Jednu hvězdičku ale musím strhnout spíše za můj pocit. Místy se mi dělalo nevolno z toho, co dokáže hamižnost jednoho člověka a knihu už nejspíš nikdy neotevřu.

rosalee3974
27. června

Velice dobrá knížka, i když jsem měla trochu problémy s plynutím času v ději, kdy najednou od jednoho zatčení uplynulo půl roku atp. Nicméně jakmile člověk začne přemýšlet nad osudy obětí pana Bobliga, zamrazí ho z toho. Prakticky celou dobu jsem cítila tu obrovskou beznaděj, kdy ať už řeknete cokoli, nic vám nepomůže dostat se na svobodu. Opravdu děsivé.

mewmew
26. června

Velice čtivá kniha se zajímavým tématem. Z popisovaného dění jsem byla chvílemi dost rozčarovaná a naštvaná. A ani závěr nezklamal. Jen mi přišlo, že se všechno moc opakuje a cca od druhé poloviny knihy už mě nic úplně nepřekvapilo. Nicméně i tak stojí kniha za přečtení a můžu ji jedině doporučit.

Arte
23. června

Tuto klasiku jsem začala číst jako povinnou četbu k maturitě. Předpokládala jsem, že ji nějak přelouskám a tím se jí konečně zbavím. Příjemně mě překvapilo, když jsem zjistila, jak je kniha čtivá a (pokud to jde o takovémto tématu říci) zábavná.

Teniskaha
21. června

Musím říct, že síla. Půjčila jsem si ze školní knihovny a učitelka mi řekla; "No to je masakr." Od začátku se mi to líbilo. Od výslechů jsem pořád myslela na tu knížku, na ten příběh...konec je takový...asi to byl záměr, ale o Bobligovi jsem se chtěla dozvědět víc-jak skončil? Upálit ho na hranici! No, je to podle pravdy-co za svinstvo dělala církev a lidé se hromadně nevzbouřili...síla.

Shannon
21. června

Krásný historický román. Člověka až zamrazí, když se nad tím zamyslí a uvědomí si, že se tohle všechno stalo.

Peta1607
09. června

Úžasný, ale zároveň hrozný román, který nutí člověka přemýšlet ne jen nad činy církve,ale také nad lidskou hloupostí a krutostí.

arket
07. června

Přečteno jedním dechem. Temné stíny historie.

JPBelmondo
06. června

Velice kvalitní čtení, které má jednu nevýhodu a to - že se to stalo a tak nějak to i bylo.

imy.angel
05. června

Kniha mě naprosto pohltila svým kouzlem a přečetla jsem ji téměř na jedno nadechnutí. Na konci jak naštvalo mě, že není pokračování. Určitě se k ní v budoucnu vrátím!

PolarBee
30. května

Fascinující dílo plné emocí a očekávání, co se asi bude dál dít. Veliký přesah do otázky selhání systému. Člověka celou dobu pronásleduje myšlenka jak je tohle možné, přitom ví, že to možné bylo a navíc se to děje ač v jiné podobě i dnes.

Držel jsem palce kladným postavám, bohužel to není žádná pohádka. Není co vytknout.

Juri81
30. května

Všechny války, které kdy proběhly, byly jen kvůli dvou věcem, penězům a náboženství. Kdo ovládal jedno z toho, měl moc a ta se jako jediná počítala. Nenasytná mrcha jako tučná odměna za krveprolití. Církvi vděčíme za systematické vyvražďování lidí pro její blaho a udržení moci. Kladivo na čarodějnice je jen malá ukázka toho celého ledovce. Tahle kniha, které mistr Kaplický vdechl realistický pocit beznaděje a hnusu, by se měla stát povinnou četbou, aby těm, kteří spí, otevřela oči.

Atanone
26. května

nevím jak u vás,ale u nás se 30.dubna ženských ptají,jestli večer letí na "petráky". Losiny mám za rohem a tuto knihu jsem přečetla,protože si myslím,že by ji měla číst každá ženská..a vlastně i každý mužský. Kniha je skvělá. měla jsem chuť ji roztrhat a vyhodit z okna ze vší té bezmocnosti a vzteku.
Na druhou stranu bych tím pádem musela i rozbít televizi,trhat noviny..protože se obávám,že v zásadě se toho moc nezměnilo.Jen se dnes těm věcem ríká jinak. Ovlivnit a manipulovat lidi není zjevně nic těžkého ani v dnešní době. Pořád máme pocit,že za naše problémy může někdo jiný a že kdyby ten někdo nebyl,najednou bychom se měli líp. Fanatismus je nebezpečný-jakýkoliv a ve jménu čehokoliv.
Kéž by nás Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil! Amen

urla
24. května

Skláním se před panem Kaplickým.

Awrixel
08. května

Díky jazyku, kterým to Kaplický napsal, se toto těžké téma čte velice dobře.
A doslov mi objasnil spoustu myšlenek.
Velice dobrá četba.

Pajan28
08. května

Teď už aspoň víme, kde vzala církev všechny svoje majetky... Strašné donucovací prostředky... Ale jinak, skvělý historický román.

Janadvorackova
05. května

U čarodějnic se v průběhu procesu hledala i "ďáblova znamení," jimiž byly znaménka a různé kožní nesrovnalosti. Hledat to na mně, nemuseli by mě ani svlékat. Různých pih by se na mě našlo, no jéje :)!

Člověk lapený v pasti tohoto druhu lidské blbosti byl vážně v háji a zbytek společnosti se bál podobného nařčení, věřil v nesmysly, nebo je to prostě nezajímalo, tak nezasahoval.
Knihu jsem poslouchala v práci, kde mimochodem blbost v podobném duchu kvete taky. Konkrétně jsem si užila konfrontaci s jednou takovou, které by hranice neskutečně slušela.
Pak jsem došla k závěru, že lidská zloba a hloupost (i v rámci relativně vzdělané společnosti), se bere z neznalosti a neschopnosti porazit své vlastní, existující démony.
Krom toho, že to byla výborná kniha, doporučuji ji i jako jistý druh duševní rehabilitace. Ať si blbost kvete, nakonec to se zastavit nedá. Ale ať si uvědomíme, kdy je čas nechat hlupáky na pokoji a kdy se vyplatí ozvat se proti nespravedlnosti jakéhokoli druhu.