Václav Kaplický

česká, 1895 - 1982 statistiky

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 40 knih

Komentáře (4)

Přidat komentář
tetes
18.09.2018

Václav Kaplický patrí s F.M.Dostojevskim k mojim osobným "top 10 spisovateľov" a má neodmysliteľné 2.miesto (1. má oprávnene práve Dostojevskij). Kaplický je akoby "došrubovaný Jirasek", nie žeby boli Jiráskove témy diel zlé (iba ten štýl písania je buď pre mňa dosť staromódny, alebo jednoducho nudný). Z jednoduchosti zápletky v Kaplickeho knihách postupne kvitne všeličo = väčšinou sú to nespravodlivé krvavé naháňačky. Úžasné je, že väčšina kníh má dejinný - ucebnicový charakter, takže obohatí nielen ako beletria, ale aj ako historická kniha. Z Kaplickeho kníh razí České národniarstvo, podobne ako zo Sienkiewiczovych kníh poľské. Česi môžu byť hrdí na Kaplickeho a jeho zasluzny čin = vyzdvihovania českého národa, a ja som naňho hrdý tiež ako Slovák, pretože v dobe kedy žil a tvoril sme boli ešte Československo :).
Z kníh odporúčam jeho najznámejšie Kladivo na čarodejnice, ale rovnako tak úžasnú knihu Čtveráci (moja obľúbená), a tiež Život alchymistu.

jadran
25.07.2015

Historická literatura má smysl pouze tehdy, když dokáže z oné historie vytáhnout to, co je obecné a znovu a znovu se opakuje. V raném mládí jsme měl tu fantastickou možnost se jako gymnazista zúčastnit besedy s Václavem Kaplickým (tehdy jsem znal pouze Táborskou republiku, kterou jsem si samozřejmě přinesl k podpisu) a nezapomenu na jeho souvětí, které v souvislosti s Táborskou republiku řekl: "Každá revoluce udělá vždycky rychle tři kroky vpřed a pak zase tři kroky zpátky. A když to dopadne hodně dobře, vymění se vládnoucí vrstva a ta je třeba o trochu lepší, než ta kterou svrhli...". Je to smutné, skeptické a hluboce pravdivé. Předsedkyně celoškolské organizace KSČ soudružka profesorka Augustinová, která shodou okolností "učila" dějepis, byla v tu chvíli na mrtvici. Jenže pan Kaplický tohle dokázal popsat a hlavně vyjádřit právě v oné Táborské republice, ve třech útlých svazcích, které by třeba tomu stále ještě tak oslavovanému Jiráskovi nestačily ani na jeden díl jeho nudně popisných a škrobených děl, které navíc k dnešku už nemají absolutně co říct. Kaplického dílo ano, tedy zejména co znám a mám-li vyzdvihnout to podle mně nejlepší, je to Velké Theatrum, aniž bych jakkoliv snižoval kvality Kladiva na čarodějnice. Ale to je právě to, co dělá Kaplického Kaplickým - dokáže popsat konkrétní události a historické osobnosti tak, že si řeknete, ale vždyť je to stejné jako procesy padesátých let nebo jako celý ten slavný osumašedesátý....

Marčullkas
24.01.2014

Jeho vyprávění vás přesune do dob minulých a čarodějnické procesy jsou excelentně propracované a promyšlené dílo!

velbloudice
10.07.2011

Můj oblíbený spisovatel. Jeden z nejlepších spisovatelů, který měl velice poutavé historické příběhy s důrazem na historickou přesnost. Škoda, že je spíše známý románem Kladivo na čarodějnice, protože i jiné jeho romány stojí za to přečíst.