LadyAnn LadyAnn komentáře u knih

Kniha sklízela úspěchy snad ještě před svým vydáním a většinově bude jistě adorována, pro mě je však i přes nepopiratelně vysokou informační hodnotu spíše zklamáním.
Bez hlubší znalosti problematiky, kontextu a místopisu působí až zmatečně. Rušivě vyznívá také střídání různých stylů, kdy se během vyprávění mísí popis faktů s beletristickými úseky, mnoha poznámkami pod čarou a fotografiemi. Výsledek je rozpačitý, bohužel jsem čekala víc.

26.03.2022 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Otevřeně přiznávám, že ke Karikovi jsem - co se týče jeho hororů - kritická a před čtením této knihy jsem ho nepovažovala za příliš nadaného či výjimečného autora. Musím ale uznat, že svým velkorysým románem „Na smrt“ mi zavřel pusu. Samotnému psaní určitě předcházelo spoustu bádání a hodiny poctivých příprav jsou na výsledku znát. Příběh na pomezí fikce a literatury faktu je neuvěřitelně čtivý, řemeslně slušně zvládnutý - nijak plytký, ani překombinovaný. Vše - včetně vykreslení postav a popisu prostředí - je velmi uvěřitelné a větší rozsah vnímám jako pozitivum. Zkrátka, nečekala jsem, že budu takhle nadšena, ale kniha si opravdu zaslouží to nejvyšší hodnocení a doporučení ostatním čtenářům. (Zmiňovaná brutalita/násilnosti mi vzhledem k tématu knihy nepřišly nijak prvoplánové ani přehnané. Uznávám však, že ne každý je tak otrlý a cynický jako já, proto je upozornění na explicitní obsah na místě.)

07.07.2020 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Nadčasová kniha, jedna z nejlepších o ztracené generaci. Ano, je to celé „typicky americké“ a patetické (nejsem fanoušek ani jednoho), ale v případě tohoto románu autorovi odpouštím. Naopak se mi líbil jeho lehký a čitelný styl a propojení fiktivního příběhu s reáliemi. Oceňuji také velký prostor popisu ženského vnímání a prožívání války včetně jejích následků - výborně doplňuje pohled mužských hrdinů. Po delší době si odnáším hezký zážitek ze čtení a hlavně díky pocitu, který ve mě po dočtení zůstal, hodnotím plným počtem.

17.04.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

V žádném případě nevyhledávám humoristickou literaturu a Saturnin jakožto "povinná četba" mi nikdy nepřipadal lákavý. Jaká chyba. Knížka je neuvěřitelně vtipná, opravdu jsem se místy nahlas smála - neskutečně mi sedl styl vyprávění a popis humorných situací. Musím uznat, že je to skvělá "rychlovka", přečtu znovu a doporučuji.

15.05.2014 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jak je u Mornštajnové zvykem, i tato kniha je řemeslně dobře zvládnutá a čtivá. Nápad zasadit příběh do alternativní doby a prostředí vítám, ale nemám pocit, že výsledek dopadl dobře. Naopak, vše vyznívá velmi nevěrohodně, autorka tlačí se na pilu, vyprávění chybí lehkost a plynulost. Ani k postavám jsem si nenašla cestu. Bohužel, celkově hodnotím jako slabší průměr.

25.04.2021 3 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Brilantní. S největší pravděpodobností nejlepší autorův román.

Pokud jím řekl Houellebecq poslední slovo, odchází na vrcholu. Jeho hlas však bude bezesporu chybět.

01.01.2023 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Díky vysokému hodnocení a kladným recenzím jsem měla před čtením Krále Krysy velká očekávání, ale rozhodně jsem nebyla zklamána. Kniha se čte svižně, v druhé polovině se děj krásně rozběhne a posledních 30 stránek jsem hltala každé písmenko. Skvělé, skvělé, skvělé!

22.04.2014 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Bezmála tisíc stran impozantního textu, kde má každý řádek sílu a smysl, tvoří opravdu mistrovské dílo. Littella stavím na piedestal.
Jen málo knih mě zasáhlo s takovou intenzitou, jako Laskavé bohyně. Řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Důvody, proč tomu tak je, shrnuly vyčerpávajícím způsobem pětihvězdičkové recenze čtenářů přede mnou, kterým tímto děkuji a de facto k nim nemám co dodat.

03.05.2022 5 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Nerada používám klišé, ale Mlíkař je jedna z těch knih, které budete buď milovat, nebo nenávidět. Rozporuplné reakce tedy nejsou ničím překvapivé. Já se hlásím se k první skupině čtenářů - kniha mě nesmírně zaujala jak svým obsahem a zpracováním, tak jazykem i tolik vyzdvihovaným překladem. Zdánlivá monotónnost vyprávění postupně graduje ve velký příběh, na jehož konci se mi nechtělo svět hlavní hrdinky opouštět. Skvělé!

01.09.2021 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Houellebecq nezklamal, výborná záležitost! Po přečtení další z jeho knih si (opět) říkám, jak moc bych chtěla znát někoho se stejným pohledem na svět, poutavým stylem vyprávěním a tak krásně cynickým humorem (který vnímám víc než omílanou depresi). Sdílet všechny popsané myšlenky a poslouchat je nad pár lahvemi vína musí být ještě lepší, než o nich “jen” číst. Ale zpět do reality - i tak skvělý zážitek.

07.09.2019 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Tohle se Kingovi povedlo. Při čtení jsem měla pocit, že se vrátil ke svému klasickému stylu z dob, kdy psal své první knihy (Carrie, Osvícení či v anotaci zmíněná Žhářka…).
Zpočátku nečekejte žádnou třeskutou akci – tahle jízda začíná spíše pomalu a plíživě, přesto příběh netrpí hluchými místy a není nijak rozvleklý - naopak krok za krokem stupňuje napětí. S blížícím se rozuzlením pak získává vyprávění na tempu a „samozřejmě“ dojde i na typicky kingovské krveprolití i události s prvky nadpřirozena. Nechci zatím prozrazovat více, ale nedočkavcům doporučuji si přečíst/poslechnout originál, nebudete zklamáni.

21.07.2020 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Bohužel, autor v této knize pouze sám sebe vykrádá a nepřináší nic nového. Líbil se mi slušný začátek (za něj dávám dvě hvězdičky) a jsem nakonec ráda i za zakončení, které je jasné a "pochopitelné". 80 % knihy je ovšem zbytečný balast, kde se na desítkách stran opakuje stále to samé dokola a je snadné se v ději ztratit - hádat, co je skutečnost a co další halucinace mě velmi rychle přestalo bavit. Zklamání.

23.01.2020 2 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Klaním se a děkuji géniovi Steinbeckovi za jeho mistrovské dílo. Musím se připojit k většině reakcí zde, protože kniha Na východ od ráje se stala mojí nejoblíbenější. Nevím, jestli budu číst vůbec někdy něco lepšího, něco, co na mě víc zapůsobí. Během čtení tohoto románu jsem si nejdřív v knize vyznačovala oblíbené či zajímavé pasáže, ale po chvíli jsem to vzdala, protože doslova na každé stránce jsem objevovala myšlenky, které se mi vryly do paměti a donutily přemýšlet. Samotný příběh je poutavý, postavy a líčení nádherně popsané, opět úžasný překlad do češtiny (vydání z r. 1968). Pro mě opravdu "přelomová kniha" a věřím, že každý si z ní odnese to, co má.

04.08.2014 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Pro mě zatím nejzajímavější Čapkovo dílo. Při čtení jsem zažívala příjemně mrazivé, až skličující pocity. Kniha má nepopsantelnou atmosféru, příběh je stále aktuální. Zatím jsem se neodvážila ke čtení vrátit, abych si "nezkazila" první dojem, který ve mě Válka s mloky zanechala.

15.05.2014 5 z 5

Ne, Matthew Perry není Chandler Bing.

Autobiografie působí jako "terapeutické cvičení" závislého a nešťastného člověka a v principu chápu hercovu potřebu se ze svých problémů vypsat. Ovšem publikace v této podobě opravdu nepůsobí dobře. Vyprávění je chaotické, sebelítostivé a únavné z důvodu stále se opakujících narativů. Navíc vyznívá ublíženě a je nesmyslně útočné. Bohužel, velké zklamání jak po literární, tak po lidské stránce.

11.11.2022 1 z 5

Zábavné, nenáročné čtení, které samozřejmě ocení zejména fanoušci Harryho Pottera. Tomovo vyprávění má spád, je poutavé a často vtipné, vážnější témata pak popisuje otevřeně a citlivě. Nejedná se o žádnou "vysokou literaturu", ale tato autobiografie splnila má očekávání a moc jsem si ji užila.

04.11.2022 4 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Soudobé sci-fi? Lehce satirický román o současné společnosti? Filozofická esej? Žánrově prakticky nezařaditelné, ale vůbec to nebylo špatné! Naopak, hodnocení srážím pouze kvůli slabší poslední třetině knihy, ale to může být subjektivní… celkově jsem se bavila a doufám, že se dočkáme překladu také některé z dalších autorových knih.

25.01.2022 4 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Povinná četba. Kniha srozumitelně pojednává o alarmujících tématech, která jsou sice obecně známá, ale rádi před nimi zavíráme oči. Autor se nesnaží moralizovat, věcně popisuje současný stav a přináší i možnosti řešení, jak blížící se katastrofě čelit. Kéž by byl vyslyšen...

13.06.2021

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Intenzivní, silné, upřímné a citlivé vyprávění, ze kterého není cítit kalkul, ale pouze ryzí emoce. Na debut neobyčejně vyzrálé, opravdu stojí za přečtení. Škoda kratšího rozsahu, nechtělo se mi s knihou tak rychle loučit... doufám, že se s autorem brzy opět setkám.

28.11.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Tak já nevím... samozřejmě, že námět a prostý fakt, že se u nás něco takového dělo, je šílený. Pokud ale budu hodnotit samotnou knihu, na víc než tři hvězdičky to bohužel opravdu není. Autorův styl je velmi jednoduchý a nepřináší žádný hlubší zážitek ze čtení. Své hodnocení srážím také z důvodu velkého množství překlepů (e-kniha), kvůli kterým mám pocit, že text neprošel důkladnou redakcí a korekturou. Osud inspirovaný životem hlavní postavy by si zasloužil mnohem lepší románové zpracování.

06.10.2020 3 z 5