Plavec ve tmě

Polsko, 1980. Z Ludwika bude brzy vysokoškolák. Na zemědělské brigádě, z níž zprvu vůbec není nadšen, potkává Janusze a společně tráví volný čas koupáním v jezerech a čtením zakázaných knih. A pak prožijí něco, co nečekali: zamilují se do sebe. Léto skončí a oba se vracejí do Varšavy a do drsné reality života. Letní pohádka je pryč, jeden i druhý se musí rozhodnout, jak budou dál žít – přesněji řečeno, jak přežijí… Vynikající debut o mládí, lásce a ztrátě – a o oběti, kterou přinášíme, aby měl náš život smysl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434163/big_plavec-ve-tme-c02-434163.jpg 4.5156

Vydáno: , Odeon

Swimming in the Dark, 2020

Kniha Plavec ve tmě

Rade

Hodně silné čtení. Zakázaná láska a touha, vše je horší o to, že jsme v komunistickém a taky puritánském Polsku na počátku 80. let. Láska bez jakékoliv naděje. Výborné a taky místy dost smutné.
Neuvěřitelné, že jde o autorovu prvotinu, přesto tak působivě napsané, úžasně vystižený ten život v nesvobodě, kdy člověk stále balancuje na hraně a řeší, co musí dát nebo popřít, aby mohl aspoň trochu žít podle sebe. A co člověk ještě může obětovat a co už ne. A co obětovat ze svobody, aby zase v něčem jiném bylo možné být aspoň trochu svobodnější. Člověk řeší obdobná dilemata i dneska, ale v totalitním světě je to několikanásobně horší a obtížnější a někdy to ani žádné řešení nemá.
Vnitřní svět Ludwika mi byl tak blízký, sdílení emocí pro mě úžasně fungovalo; já, která mívám od knižních příběhů vesměs odstup, jsem tála jako jarní sníh.
Tahle knížka mi svou silou a naléhavostí připomněla podobnou knihu, i když problémy hlavních hrdinů byly odlišné, a to Honzlovou od Zdeny Salivarové. Dočítala jsem se stejným pocitem lítosti, marnosti a se sevřeným hrdlem.
Plus za překlad.

„Pomyslel jsem na horníky a napadlo mě, že to mohli být tíž lidé, které jsem před rokem viděl z toho okna, odkud jsem rozhazoval letáky. Anebo jsem to mohl být já. Ale já jsem byl ve srovnání s nimi zbabělec. Já se schovával pod parapety, v kuchyňských komorách; já nevyšel do ulic a nedožadoval se svého práva být vyslyšen. Já byl od toho všeho teď na oceán daleko, na sobě nový oblek. Přemýšlel jsem o tom, jakou roli jsi v tomhle všem sehrál ty, jakou smlouvu jsi se sebou uzavřel. Všichni totiž sami se sebou uzavíráme nějakou smlouvu, i ti nejlepší z nás. A jen zřídkakdy je to smlouva bez poskvrnky. Ať se snažíme sebevíc.“

mysak518
03.11.2021

Kniha byla čtivá i když místy až nezajímavá čekal jsem víc

Nuttelka
30.10.2021

Skvělý debut autora, smekám klobouček. Velmi krásně napsáno, četlo se to úplně samo, kvalita knihy je jednoznačná.
Ale bože, ten pocit smutku a bezmoci, úplně mi to svírá útroby...
Ke knize se určitě jednoho dne vrátím.

karol.cadex
27.09.2021

Nemůžu si pomoct, ale kniha ve mně nechala hrozně divnou pachuť. Je smutný, že příběh o homosexuálech z Itálie je tak strašně krásnej, barevnej a romantickej, ale jakmile čtu o homosexuálech směrem na východ, tak je to vždycky plný ponížení, hanby a osamělosti. Fakt je mi to líto.
Takže jsem po dočtení vážně nešťastná než cokoli jinýho.
A ještě ke všemu to odporný puritánský Polsko.

Arkagas
27.08.2021

Za doporučení děkuju kamarádovi, protože jinak bych se ke knize nespíš nedostala. Tahle útlá kniha, ve kterém nám autor retrospektivně popisuje historické události, ale i svoje city spojené s touto dobou s odstupem let je nejen srdcervoucí prózou, ve které si velmi rychle uvědomíme, že dnešní doba sice má svoje úskalí, ale přesto bychom za ni měli být vděční, ale především to, že láska trvá. Láska je je. A je jedno, jestli byla její nit přerušena násilně, nebo dobrovolně. Ona trvá.
Plavec ve tmě je kniha, která Vás chytne za srdce, vtáhne do děje a pustí až na konci. A rozhodně bude rezonovat.
Mnoha lidem přiblíží Polskou historii, která byla stejně černá, jako ta naše a po přečtení doslovu i důvod, proč tato kniha vznikla.
Jedná se o autorovu prvotinu a je to skvost.

jiri77
13.08.2021

Kniha mě hodně bavila a to i díky tomu ,že se příběh odehrává v Polsku osmdesátých let, plus homosexualita hlavního hrdiny příběhu dodává na zajímavosti. Hodně dobrý debut.

m_pastorka
28.07.2021

Na debut skvělá kniha autora. Homosexuálem v Polsku až už v roce 1980 nebo dneska asi nebyl/není a nebude žádný med. Z knihy však více, než zakázaná láska, vyplývá chuť a vůle svobody.

ZuzanaZ83
08.07.2021

Velmi zajímavá kniha s těžkými tématy Polska 80. let v kombinaci s homosexualitou. Po dočtení ve mně zůstává otázka, zda je právě v Polsku i to druhé třeba už méně tíživé...