Poslední kabriolet

Na počátku knihy září ten kabriolet jasně zelenou novotou, a třebaže jde o mužný Packard, říká se mu Císařovna, protože to nejlépe vystihuje jeho vznešenost. Na konci knihy je Císařovnin lesk už zmatnělý, kožená sedadla jsou popraskaná a vůz sám je mírně dýchavičný. Však také přežil tři dekády. Na jeho majitelích zanechaly o poznání hlubší stopy. Bylo jich pět, pět kamarádů a bezstarostných studentů v době, kdy se o Hitlera zajímala víc Evropa než Amerika za mořem. Tam měli jiné starosti: swing Bennyho Goodmana dostával mladé lidi do transu, kdo by myslel na něco jiného, než jak se bavit a užívat si života. Do Tichomoří a na evropská bojiště odjížděli američtí muži houfně a v šoku, i když bigbandy jim k tomu nepřestaly vyhrávat. Domů se vraceli jen ti šťastnější. A z těch zase jen ti šťastnější dokázali bez následků překonat trauma mládí přeseknutého nemilosrdně vedví a pokračovat v životě tam, kde přestali, jako by se nic nestalo. Stalo, ale jediné Císařovny jako by se to netýkalo. Dál zrcadlí na své vyleštěné kapotě přicházející roky i střídající se majitele, kteří vyrostli ze studentů v občany rozporuplné země, obyvatele nevyzpytatelné zeměkoule, kteří se to všechno snaží pochopit a smířit se s rozčarováním, které vystřídalo prvotní radost ze života, se středním věkem, který přišel, když odešlo mládí, a nakonec i s další válkou, která se jich netýkala jen zdánlivě… I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu (1973) se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Páté upravené vydání v českém jazyce...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11237/posledni-kabriolet-11237.jpg 4.5929
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, BB art

The last convertible, 1978

Kniha Poslední kabriolet

martiline

Kniha je skvěle napsaná ... tak úchvatně ... chvílemi jsem měla pocit, že vše byl prožitek přímo autora ...
... a to nemám nijak "americký styl" ráda :-))

MaKolar
15.11.2020

Tahle kniha je prostě geniální! Je to výpověď jedné generace. Druhá světová válka zde tvoří spíše okrajovou část a je součástí celého příběhu hlavního hrdiny. Posledni kabriolet je příběh o jednom velkém přátelství. Tuhle knihu by si měl přečíst každý!

Jitka822
22.09.2020

Krásná kniha. Na začátku je opravdu dost postav a vyznat se v tom je náročnější, ale stojí to za to! Doporučuji!!!

Afilada
22.09.2020

Během studia a krátce po něm - moje předůležitá kniha. Vyšla za bolševika a ukázala nám, že svět vůbec není rudý, že i za oceánem žijí lidé se svými radostmi a starostmi.

verculka
11.09.2020

Tohle byla jízda! Neskutečná kniha. Jak já jí prožívala. Jak jsem fandila Georgovi a nenáviděla Nancy, možná ještě víc než Kay.
Co dialog to radost. Prostě nevím co vypichnout víc. Rozhodně si ji ještě jednou přečtu. Za mě dokonalá kniha.

Iamblichos
19.06.2020

Nadherna kniha....a - vlastna skusenost - uplne inak ju cita a preziva student a inak citatel v strednom veku s dvoma detmi......

Krukron
07.06.2020

Poslední kabriolet je pro mne knihou, kterou milovala moje babička. Byl to nádherný zážitek a zároveň možnost nahlédnout do snů a pocitů její generace. Od prvních řádků jsem prožíval naplno to, co ona, i když ne v Americe. Mrzí mě, že mě bláhovost vlastního mladí tolik zdržela a já tuto knihu četl až po její smrti. Kdybych to udělal dřív mohli jsme si o ní víc povídat a určitě bych se jí na spoustu věcí chtěl zeptat. Je to úžasná kniha. Přečtěte si ji a dostane se Vám pocitů jedné velmi romantické generace, která se uměla postavit složitosti života.

adela5732
15.05.2020

Dokonalost, jedna z nejlepších knih kterou jsem četla.