Poslední kabriolet

Na počátku knihy září ten kabriolet jasně zelenou novotou, a třebaže jde o mužný Packard, říká se mu Císařovna, protože to nejlépe vystihuje jeho vznešenost. Na konci knihy je Císařovnin lesk už zmatnělý, kožená sedadla jsou popraskaná a vůz sám je mírně dýchavičný. Však také přežil tři dekády. Na jeho majitelích zanechaly o poznání hlubší stopy. Bylo jich pět, pět kamarádů a bezstarostných studentů v době, kdy se o Hitlera zajímala víc Evropa než Amerika za mořem. Tam měli jiné starosti: swing Bennyho Goodmana dostával mladé lidi do transu, kdo by myslel na něco jiného, než jak se bavit a užívat si života. Do Tichomoří a na evropská bojiště odjížděli američtí muži houfně a v šoku, i když bigbandy jim k tomu nepřestaly vyhrávat. Domů se vraceli jen ti šťastnější. A z těch zase jen ti šťastnější dokázali bez následků překonat trauma mládí přeseknutého nemilosrdně vedví a pokračovat v životě tam, kde přestali, jako by se nic nestalo. Stalo, ale jediné Císařovny jako by se to netýkalo. Dál zrcadlí na své vyleštěné kapotě přicházející roky i střídající se majitele, kteří vyrostli ze studentů v občany rozporuplné země, obyvatele nevyzpytatelné zeměkoule, kteří se to všechno snaží pochopit a smířit se s rozčarováním, které vystřídalo prvotní radost ze života, se středním věkem, který přišel, když odešlo mládí, a nakonec i s další válkou, která se jich netýkala jen zdánlivě… I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu (1973) se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Páté upravené vydání v českém jazyce...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11237/posledni-kabriolet-11237.jpg 4.5994
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , BB art

The last convertible, 1978

Kniha Poslední kabriolet

anibeni

Co napsat o knize, která je skvělá... asi jen to, že nejen dějiny, ale i přátelství prochází vzlety a pády a nečekanými zvraty..

Evaho73
16.11.2021

Strhujúci príbeh o sile priateľstva, ktoré môže za určitých okolností človeka obmedzovať, ale i napriek tomu má pre neho úžasnú hodnotu.
Kvalitné literárne dielo s mnohými posolstvami a príchuťou nostalgie.
Veľmi sa mi páčila rôznorodosť postáv, ktoré autor dokázal vierohodne stvárniť a úžasný štýl jazyka, lebo vďaka tomu pôsobili retrospektívne opisy jednotlivých dejových línii prirodzene a uveriteľne.

Leona333
05.11.2021

Tato knížka je i takovou historickou sondou do dvacátého století. Je o snech a ideálech mládí. O dozrávání - dospělosti, ale i nostalgickém vzpomínání a posléze i rozkoly nejstarší generace...
Je to tak nějak jiná Amerika, než jakou ji známe dnes...
Knížka je velice pěkně a působivě napsána.

PéEm
30.10.2021

Jedna z těch, které jsem četla opakovaně a pokaždé to byl zážitek. Nezapomenutelná..

helena8303
26.10.2021

Protiválečný román, který mne nejvíc zasáhl. Všechny postavy i události uvěřitelné, autor není žádný tragéd, jeho postavy se umějí vyrovnat i s nepřízní osudu. ( Pokud tedy zůstanou naživu a vcelku. ) ( A zdaleka ne všichni s plným počtem bodů. ) Ale vůbec to není snadné, o životě bez mráčku nemůže mluvit ani jeden protagonista.
A tuhle skvělou knihu jsem koupila v Levných knihách za 59. Vůbec jsem nevěděla, že existuje nějaký Myrer. Jó, někdy má člověk kliku a jindy zas pech.

Péťa1950
03.10.2021

Pět přátel ze studií z různého prostředí, kabriolet, který spojuje jejich životy a politický vývoj USA od čtyřicátých let a asi dalších 30 let. Láska, přátelství, střet generací - vše podané čtivě. Kniha se mi moc líbila. Specifický rys americké společnosti - vysílá své mladé muže bojovat na cizí území "v zájmu USA"

Medunkavera
18.08.2021

Mám to vydání z roku 1983 a kniha se mi moc líbila.
Asi před pěti lety jsem knihu půjčila jedné starší paní a ona se pořád nějak neměla k tomu, aby ji vrátila, tak jsem se k ní vypravila, protože to je první vydání knihy a kdybych o ní přišla, tak by mě to moc mrzelo. Jakmile mě uviděla, honem běžela ke knihovně a knihu mi přinesla. Tak jsem byla ráda. Pak jsem zase půjčila, někomu jinému - a co myslíte? Zase jsem si pro knihu musela dojít. Takže od té doby už knihy nepůjčuji.

LukaSich
14.07.2021

Četla jsem Poslední kabriolet na VŠ a absolutně mě dostal. Prožívala jsem stejné pocity sdílení nové etapy života s novými přáteli, novou lásku, zážitky studentského života. Už ne pochopitelně příchod války, která vše přetrhala. Po letech jsem knihu našla v čekárně nemocnice a vrátila se k ní. Pořád dobré, ale doporučuji ji číst v těch dvaceti. To prostě k tomuhle věku patří.