kristie kristie komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

(SPOILER) První díl Milénia mě opravdu nadchl, takže jsem měla obavy z dalších dílů. Sice mě druhý díl série nedostal tak, jako první díl a vidím tu pár věcí, které mě trochu přenesli do stylu Keplerovic nesmrtelné hlavní postavy (konec s hrobem a střelou do hlavy, vyděšený úprk člověka, který je v knize vykreslený prakticky jako robot bez citů)…

Keplera mám ráda, ale musím ho brát s rezervou. Po prvním díle Milénia, jsem teda čekala něco trochu jiného a už chápu tu inspiraci Keplerů v Larssonovi.

Je skvělý, že si Lisbeth zachovala moje sympatie i zde, kde s ní po odrývání její minulosti člověk musí soucítit, ale Larsson to do čtenáře necpe na sílu. I když se Dívka, která si hrála s ohněm za mě nedokázala dotáhnout na stejnou úroveň jako první díl, je Milénium nadprůměrná série a tak musím dát i této knize 5/5.

09.11.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tuhle sérii jsem tak trochu odkládala. Bála jsem se, že z ní budu zklamaná, protože jsem přečetla už poměrně dost severských detektivek, ale řekla jsem si, že Larssonovo Milénium nemůžu dál přehlížet a šla do toho.

Rozhodně už chápu, proč je tahle kniha (potažmo celé Milénium) tak vyhlášená a už teď vím, že tohle je ta série, kterou chci mít doma v knihovně a kterou po přečtení rozhodně nebudu posílat dál. Po dlouhé době jsem narazila na knížku, kde na mě dýchala ta atmosféra mrazivého odlehlého venkova. Zamotaná změť příslušníků rodinného klanu Vangerů mě překvapivě ani moc nemátla a poměrně rychle jsem si jednotlivé členy zařadila do souvislostí.

Ze začátku jsem se trochu bála Lisbeth, většinou mi tenhle typ postav vadí, protože jsou prezentovány jako chudinky s pohnutou minulostí. Jenže Lisbeth se takto nechovala, ano, bylo mi jí líto, ale ne proto, že by se mi tento pocit snažil autor vnutit. Za mě skvěle napsané dílo, které se mi pomalu dostává pod kůži.

02.11.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Na začátek musím poznamenat, že sci-fi nečtu, nekoukám se na něj a celkově se mu možná i trochu vyhýbám. Ale Marťan je něco jiného. Mark je skvělá postava, kromě fakt nadupaného mozku, dokáže celou situaci zvládat s nadhledem a notnou dávkou sarkasmu a jeho komentáře celou knihu skvěle odlehčí. Pravda, většině odborných pasáží jsem rozuměla jen zčásti, ale vůbec mi to nevadilo. Celou dobu doufáte, že to Mark dokáže a zároveň Vás způsob jeho vyprávění bude bavit. Takže, pokud jste, tak jako já, scifi nepolíbení, ale přeci jen Vás to láká, myslím, že Marťan je pro začátek skvělá volba.

30.10.2020 4 z 5

U téhle knížky jsem si musela nechat delší dobu, než se mi to rozleží v hlavě. Poslouchal jsem ji v autě. Několikrát jsem z toho příběhu byla fakt zoufalá, ale stejně jsem ji nedokázala vypnout. Tolik špatných rozhodnutí. Každopádně ale poutavý příběh o holčičce, která se na výletě opozdila a ztratila se v lese. O horroru bych tu nemluvila, ale rozhodně to bylo o nervy.

14.10.2020 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha mi byla doporučována se všech stran, takže si (jako většina bestsellerů) musela dlouho počkat, než jsem na ni měla náladu. A bylo to celkem fajn. Celou knihu jsem přečetla rychle a vraha jsem odhalila jen o pár stránek dřív než detektivové (a za to tedy Bryndzovi jedno velké plus, protože dokázal moji pozornost udržet mimo hlavního pachatele téměř celou knihu, ikdyž tam náznaky, byť malé, byly). I fakt, že nejen hlavní hrdinka je původem ze Slovenska, jistě minimálně u slovenských a českých čtenářů knize dodává na zajímavosti.

Jenže mi tam chybělo něco víc, něco co by mě vtáhlo. Od příběhu, který se neustále motá okolo kontrastu londýnské chudoby a smetánky bych čekala nějakou silnější atmosféru. Nedokázala jsem se vžít do žádné z postav. Erika mi nebyla úplně sympatická, ale dokázala jsem ji zkousnout.

Kolem a kolem, hodnotím Dívku v ledu jako fajn knížku pro oddech, pokud se člověk oprostí od nálepek na obalu a nepůjde do ní s přehnaným očekáváním.

14.10.2020 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Autorův styl psaní mě naprosto sedl. Hned od první kapitoly jsem se do knihy začetla. V knize se objeví opravdu hodně postav, ale i postavy, které měly poměrně málo prostoru, si mě dokázaly získat. (Ať už holčička s losy, Ráchel, nebo paní učitelka či Gabriel a další členové jednotky.)

I když je to severská krimi, nejde tu tak úplně o popisy brutálních činů, ale spíše o budování napětí. Autor si taky dost vyhrál s psychologií postav a někdy se v tomto ohledu dost rozepisoval. Je mi jasné, že někdo, kdo od knihy čeká akci a násilí, pro tenhle žánr tak typické, bude brát tohle nimrání v nitru postav jako rušivý element, ale právě tohle mě na té knize bavilo nejvíc.

Taky se mi moc líbily povahy dětských hrdinů. Pokud bych měla něco přeci jen vytknout, tak množství dějových linek, některé byly utnuty hned na začátku, jiné se rozvíjeli dál, ale ve výsledku i za tohle musím před autorem smeknout pomyslný klobouk, protože za mě to do sebe nakonec vše hezky zapadlo.

14.10.2020 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Uf. Tak tohle byla naprostá bomba. Divím se, že tahle kniha není víc známá... Všude samá Shari Lapena, C.J. Tudor apod. (no hate). A přitom se nám v tomhle díle skrývá něco naprosto skvělého. Někde jsem tu četla narážku na Kinga a musím souhlasit, určitě se to s Kingem srovnávat nedá, ale ten příběh, ty mysteriózní prvky, úplně na mě dýchla atmosféra, která na mě doteď dýchala jen z Kingových knih. Co víc napsat a nic neprozradit. Snad jen, že včera po dočtení jsem musela probudit muže, aby šel se mnou vyvenčit psy, protože sama bych z baráku rozhodně nevylezla a taky jsem na noc pozavírala všechny okna...

08.10.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dlouho, dlouho jsem Cartera odkládala, protože se to na mě hrnulo že všech stran... A dobrý, sice na můj vkus trochu víc nechutný popisy, ale bavilo mě to. Ideální knížka na čtecí krize, když se nejde začíst. Ale teda na vraha jsem přišla dřív než legendární Robert Hunter, jen jsem samozřejmě nemohla znát motiv. Uvidíme co přinesou další díly.

03.10.2020 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Mě to bavilo. Šla jsem do toho bez velkých očekávání a po několika Keplerech a dalších severských detektivkách byla malá psychopatka celkem zpestřením. Zda je reálně možné, aby, byť geniální, sedmileté dítě takto uvažovalo sice nevím, ale jsem ráda, že děti ještě pár let neplánuji a tak snad vzpomínka na tuhle knihu časem vybledne.

29.09.2020 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Třetí díl ze série o Joonovi a konečně tomu chlapovi přicházím na chuť. Je to takový Chuck Norris v severské verzi, ale Keplera čtu, protože mě baví a ne proto abych přemýšlela nad nesmrtelností chrou…, teda Joony, takže budiž jim to odpuštěno. :)

Vražda v psychiatrickém ústavu? To prostě zaujme. Spousta podivných postav (z Tuuly mi šel mráz po zádech). Dvě vraždy, záhadné zmizení auta s dívkou a dítětem, detektiv mimo službu, bohatá mecenáška v které se najednou probudí mateřská láska k dítěti, které spoustu let neviděla a do toho ještě medium. Jo, fakt to zní podivně a přeplácaně, ale ve finále mi to do sebe zapadlo a i přes neuvěřitelnost příběhu musím prostě těch 5 hvězd dát.

Tenhle díl mě z prvních tří zatím oslovil nejvíc a to i přesto, že u Paganinniho smlouvy, mi přišel příběh logičtější a učesanější. Nejspíš i kvůli ústřednímu tématu, přeci jen psychiatrické oddělní je pro většinu lidí zajímavější než politika.

19.08.2020 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Nevím proč, ale u Olsena mám vždy problém s prvními cca 100 stranami. Jak se do toho ale začtu, nemůžu přestat číst. Další případ z oddělení Q je za mě z prvním tří dílů nejlepší. Ano, je tu spousta klišé a až moc náhod, ale charaktery postav mi to naprosto vykompenzovaly. Kromě tria Carl, Asad a Rose se tu objevila Yrsa. A musím říct, že na mě v jejím případě Carl nepůsobil jako příliš bystrý vyšetřovatel, protože pravda o ní mi došla poměrně brzy, ale Carlovi to nějakou dobu trvalo.

Případ samotný měl opět zajímavou zápletku. Konečně také oběti nebyly jen loutky, které čekají na záchranu, ale měli vlastní hlavu. Ráchel a Isabela byly skvělé a stejně tak unesené děti. Oproti předešlým dvou dílům se tady člověk dokázal vžít i do vraha (ne že by ho to omlouvalo, ale člověk alespoň pochopil jeho pohnutky). Za mě 5/5 a uvidím jestli další díl laťku udrží.

19.08.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Posloucháno jako audiokniha, dvojice Kanyza a Písařovic téhle knize dost přidala. Zvlášť části s panem Mercedesem jsou tak skvěle namluvený, že ten hlas budu slyšet v hlavě ještě dlouho. Od Kinga je to zatím moje 4. kniha a první z těch napsaných po roce 2000. Je to jiné, ale mně to bavilo.

Detektivky jsou můj oblíbený žánr. King do téhle knihy nacpal všechno co já dnes už beru jako detektivkové klišé: starý vysloužilý detektiv, trošku ujetej parťák, který ale nakonec zachrání situaci (zde Holly), femme fatale, která má slabost pro přestárlé detektivy... Zároveň to ale doplnil svým umem: totální šílenec, který se jeví jako geniální zločinec a přitom je to jen psychopat se znalostí IT technologií a poměrně notnou dávkou štěstí. To vykreslení objetí pana Mercedesa. Oproti jiným knihám se tu taky omezil ve svém vypravěčství, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu. Naopak, děj měl spád a nutil tak člověka číst (v mém případě poslouchat) pořád dál.

Nevím proč, ale ať tam vidím chyby, které by mě jindy vadily, tady mi to celé přišlo absolutně v pořádku.

31.07.2020 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Nějak nechápu, že se mi tahle kniha tak dlouho vyhýbala. Nejsem a ani jsem jako dítě nebyla, velký fanda dinosaurů, ale Jurský park patřil k našim nejoblíbenějším filmům a je to taková nostalgie. O to víc nechápu, že se ke mě kniha dostala až teď. První část knihy pro mě byla úplná novinka a i později je toho v knize tolik, co se do filmu nedostalo, že znalost filmu knize nic neubrala na zajímavosti. Jak to tak bývá, je v knize daleko více prostoru a to jak pro vysvětlování všech vědeckých procesů, ozařování,... Ale i pro postavy. Pasáže s Malcolmem s jeho cynickými poznámkami, jsou naprosto super a celému, jinak vážnému a ohromujícímu příběhu dodávali to něco navíc, stejně tak Lex, která také se zbytkem postav nijak nesdílela nadšení z dávno vymřelých ještěrů.

27.07.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tohle vlastně nebyla detektivka v pravém slova smyslu. Pachatel byl známý od začátku. Trochu jsem se toho bála, protože mě baví přemýšlet. kdo to udělal a jaký byl motiv. Než jsem se začetla, tak mi to chvilku trvalo, ale násilí, surovost a pocit nedotknutelnosti pachatelů v kombinaci s tím, že se nám z netečného vyhořelého Carla stal najednou detektiv, odhodlaný pachatele dostat za mříže, mě nakonec ke knize přikovala stejně jako první díl.

23.07.2020 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Ale jo. Bylo to fajn. Sice mi to přišlo celkem průhledné a část zápletky jsem odhadla prakticky po 60 stranách, ale posledních pár stránek mě alespoň trochu překvapilo. Sice se nekonal žádný wow efekt a knihu s lehkým srdcem pošlu o dům dál, ale bavilo mě to. Určitě zkusím i další knihy od autorky, až zase budu mít chuť na nějakou odpočinkovou jednohubku.

23.07.2020 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Loni jsem se náhodou dostala ke Cujovi a vzhledem k tomu, že mě bavil, rozhodla jsem se Kinga trochu víc načíst. Po prozkoumání databáze a různých diskuzí jsem se rozhodla pokračovat právě s Misery. Do Paula a celkově do děje jsem se natolik vžila, že mi čtení dokázalo skvěle zkazit náladu a měla jsem pocit, že tu ženskou nutně potřebuju přetáhnout tím psacím strojem přes palici. Přesto a možná právě proto se od čtení nedalo odtrhnout. Schválně jsem se vyhýbala filmu, chtěla jsem se na něj kouknout až po dočtení, ale asi se nakonec bez vizuální podoby tohoto příběhu raději obejdu.

King je autor, kterého budu muset prokládat trochu lehčím a pozitivnějším čtením, ale už teď se těším na jeho další dílo, které na mě čeká v poličce.

22.07.2020 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Jsem si musela nechat pár dní, abych tohle zpracovala. Od Našeptávače jsem očekávala další průměrný odpočinkový thriller, ale to co nám autor naservíroval? Prostě pecka. Rozhodně stojí za přečtení. A tohle je první thriller u kterého vím, že se k němu ještě někdy vrátím a jen doufám že se dočkáme dalšího pokračování.

11.06.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Taková příjemná jednohubka. :) Zabavila mě na celé deštivé odpoledne. Mělo to spád a čtení mě fakt bavilo. Jen mi to úplně nesedí do kolonky "horor", jasně, máme tu nějaký to strašení, zabíjení a pár nechuťáren, ale asi bych se to nebála dát přečíst i mé 13 leté sestře. Nevím, dost možná jsem až moc otrkaná různými thrillery, detektivkami a horory... Každopádně knížka fajn a až bude možnost, půjdu i do dalších knih od Darcy Coates.

26.05.2020 4 z 5

Stesk po krvi Stesk po krvi Dario Correnti

Knížku jsem si koupila, protože mě zaujalo prostředí, přeci jen je to nové a prostředí Itálie je u thrillerů, které se většinou odehrávají na zamrzlém severu, nebo v deštivé Anglii, fajn změna. Prostředí a duo novinářů mě bavilo, konec mě sice nijak extra nepřekvapil, ale ve finále se mi líbil. Pokud bych tady skončila, mohla bych říct- neotřelý 4 hvězdičkový thriller, ale bohužel mě ta knížka nějak nedokázala vtáhnout, možná kdyby měla o pár desítek stránek méně... A vlivem pro mě neznámých a těžce zapamatovatelných jmen, jsem se v postavách mírně ztrácela. Za mě oddechový thriller ze zajímavého prostředí a se zajímavou dvojicí novinářů. Bohužel je mi ale jasný, že si z knihy zapamatuji jen to, že se odehrávala v Itálii a že zde řádil kanibal.

26.05.2020 3 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Moje vůbec první kniha od Kinga, kterou jsem vzala v knihovně do ruky spíš náhodou, protože: pes v hlavní roli? To si musím přečíst. Rozhodně nelituji. Co napsat, abych nespoilerovala. Tak snad jen, pokud jste Cuja ještě nečetli, směle do toho. Protože King dokáže napsat skvělou knihu, ikdyž je celá postavená na jednom velkém a v jádru opravdu hodném bernardýnovi.

21.05.2020 5 z 5