Holčička, která měla ráda Toma Gordona

od:


KoupitKoupit eknihu

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1135/holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-ixM-1135.jpg 3.91607
Orig. název:

The Girl Who Loved Tom Gordon (1999)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (239)

Přidat komentář
MaggieR
30. listopadu

V tejto knihe som si veľmi obľúbila hlavnú hrdinku. Dievčatko ktoré objavy svoju odvahu. Na hororoch pána Kinga mi nesedí len to, že sú príliš nereálne. Obrie potkany, vraždiace tlačiarne, čierna hmota ktorá zabíja. Ale Dievčatko, ktoré milovalo Toma Gordona sa mi aj tak páčilo hlavne preto lebo je odlišná od ostatných jeho kníh je taká trošku ,,pri zemi". Pri tom, že by to mohlo byť možné.

u_marketa
19. listopadu

Napínavý, místy pěkně strašidelný příběh. Ale některé z těch peripetií mi připadaly vyhrocené a nepravděpodobné. Je možné, aby se člověk v lese během pár dnů sám tak zmasakroval? A aby odskočením si za keř zabloudil natolik, že přejde do sousedního státu? Zkoušet to ale nechci :-) Je to čtivě napsaná a pohlcující knížka, pro mě za čtyři hvězdičky, pět jsem dala jiným Kingovým knihám.

Niu
12. listopadu

Kingovek mám načtených mraky, ale stále mě autor dokáže překvapit. Do téhle tenounké knížečky (na Kinga :-D) dal tolik strachu, bolesti a naděje, že to snad ani není možné. Statečná Trisha a "její" Tom. Líbilo se mi, že hlavní byl Trishin příběh a jen na pozadí vykreslené události, které se dějí kilometry daleko. Pořád jsem tak nějak věřila, že se Trisha probudí na zadním sedadle auta ... A hodnotím s jakou lehkostí a humorem byly vykresleny celkem nepříjemné události, které sem tam potkají každého z nás. Jo a na Kinga velmi málo postav, takže si je lze velmi snadno zapamatovat.

IvikaS
02. listopadu

Pan King prostě umí.

Amolein
29. října

Pro mě první kniha od mistra hororu pana Kinga. Jeho díla znám ale z filmové podoby. Holčička, která měla ráda Toma Gordona je kratší kniha a pro autora spíše netypická, protože v ní chybí nadpřirozeno. Co děsí zde, je dětská představivost devítileté holčičky, která se ztratila v lese. Někomu možná v knize bude chybět děj a akce, ale pro mě to tak nebylo. I na úplně obyčejné zápletce dokazuje pan King, že je mistrem slova. Kniha mě dokázala velmi dobře chytit a nešlo se odpoutat až do konce příběhu. Na druhou stranu delší už by asi kniha být nemohla, přestože autor z banální situace dokázal bravurním vyprávěním udělat nervydrásající příběh, déle už by čtenář osudy děvčátka v lese sledovat nechtěl.
Na knize obdivuji hlavně barvitost líčení dětské psychiky a spád, který kniha má.

sipkulka
07. října

Zajímavá, napínavá knížka. Poslouchala jsem v práci audioknihu a musím pochválit skvělí přednes knihy.

TessaJean
15. září

Do čtení jsem se musela nutit. Kdyby nebyla knížka tak tenká, asi bych ji nedočetla.

Anushka1
06. září

Jak děsivá může být dětská představivost. Kdy se z naprosto banálních věcí můžou stát monstra. A nebo tam monstra opravdu číhají v temnotě lesa?

Allena24
24. srpna

Pan spisovatel prostě umí. Úžasně napsané (i přeložené). :-) Hezky to vyjádřila jfialova : mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

jfialova
22. srpna

Celou dobu jsem jí držela palce, aby se z toho šíleného lesa vymotala, holka jedna :-) Dobrá kniha, opět se ukazuje mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

Eremites
29. července

Bojíte se sami v lese? Ne? Ani v hluboké noci? Měli byste.... protože nikdy nevíte, co je v tom lese s vámi...

"Měla hada přímo pod rukou, schovával se v suchém listí a měla ho přímo pod rukou. Zřejmě nekousal, díky Bohu. Ale co když je jich tu víc? Co když ti ostatní jsou jedovatí? Co když je jich les plný? A oni tu určitě byli, lesy byly plné všeho možného, co člověk nemá rád, všeho možného, čeho se bojí a instinktivně si to hnusí, všeho možného, co se vás snaží ochromit hnusnou, nepříčetnou panikou."

Tentokrát sází mistr pera na naše nejhlubší podvědomé animální strachy příliš zcivilizovaného člověka a zcela se obejde bez nadpřirozených bytostí, rozmanitých strašidel a jeho obvyklé krvelačnosti. Vystačí si s hlubokými rozlehlými a opuštěnými lesy plnými bažin a jednou malou, devítiletou holčičkou, která se v nich ztratila.
A jako vždy je brilantní ve vtáhnutí čtenáře do děje, v popisu atmosféry, v plíživém děsu, který se vám usazuje v břiše.

Pro mne snad jediné malé mínus je v mé absolutní neznalosti baseballu, děj je totiž částečně postaven na paralele baseballového zápasu. Myslím, že pro ty, kterým je tento sport blízký, musí mít kniha ještě mnohem větší kouzlo.

Janicga88
22. července

výborně napsáno.. moc se mě libilo

poter
05. července

Suprový ,krásně podaný příběh,s Trishou jsem v tom lese byla po celou dobu:-)

theMarty
30. června

Mám ráda knížky, které jsou krátké ne pro nedostatek autorovy fantazie, ale protože není třeba příběh více natahovat. Tohle je přesně tento typ. Krátký jasný děj, zachycující bloudění osamělé holčičky lesem plným snových přízraků.
Dostala jsem se k ní kvůli výzvě, a mistr slova King mě opět nezklamal.

Blondebookdevil
22. června

Každá Kingova knížka je úplně jiná, ale přesto totožná, ten styl je prostě typický. Tento, na Kinga krátký počin, mě děsil ve dne v noci hlavně množstvím bzučícího hmyzu a představou noci strávené v lese. Dnes si něco takového nedokážeme představit, ale být já Trishou, netvor by mě sežral hned první noc. Povedené.

tereza9831
21. června

Četla jsem jedním dechem! Tato kniha má v me knihovně vážené místo. Neskutečne dobre napsána, vtáhne do děje

ChristineDaee
19. června

Táto kniha ma vtiahla priamo do centra spomienok na letnú turistiku, ktorej som sa venovala s rodičmi v detstve a pokračujem v nej doteraz. King neuveriteľne verne vykresľujú všetky potešenia (výhľad, lesné plody, zvieratá...) a nevýhody(búrky, komáre, močiare...). Paradoxne jediné, čo mi na diele prekážalo, boli tie jemné hororové prvky, najmä ku koncu. V tomto kontexte boli trochu nevhodné...

JelloBiafra
06. června

Jeden z vôbec najkratších románov od Kinga rozpráva príbeh 9 ročného dievčaťa, ktoré zablúdi v drsnej divočine apalačských hôr. S malými zásobami jedla a s civilizáciou v nedohľadne je však pevne rozhodnutá prežiť. Je tu však čosi desivé, ktoré na ňu striehne a čaká až urobí chybu. V knihe sa miesia motívy detského sveta a predstavivosti s drsnou realitou sveta dospelých. Naša hlavná hrdinka menom Trisha McFarlandová touto osamelou púťou divočinou stráca svoju detskú nevinnosť a nasledné udalosti smerujú k jej predčasému dospeniu. Tento román síce nepatrí medzi moje TOP knihy od Kinga, avšak som rád že ho mám v zbierke a po nejakom čase sa k nemu vrátim.

opic 12
01. června

Bzzzzzzzzzzzzzzzz
Zas jeden a tady další.Devátej,desátej.Celý hejno,doslova komáří společenství pomsty s celými rodinami.Tlupa nadrženejch zabijáků.Touha po vaší krvi.Vycucaj vás doslova za živa.Fakt tyhle potvory jsou za všechny Soukupy jako v TV.Proč si lidi vymejšlej mutanty,když je tady tohle.Aspon jednu plácačku,no tumáš,plesk.Hmm ten má tuhý kořínek,ten se nedá.Vysávaj sosaj a nedaj pokoj.A ke všemu začíná pršet...
Jste děvčátkem.Jste v neznámém.Jste osamocení.Je to beznaděj a stesk.
Rozčarování.Neúplná rodina.A ke všemu zase ti otravní komáři...táto tati moc mě chybíš.Není vám dobře na těle ani na duši cožpak tohle není samo o sobě o strach ? Přinejmenším o psycho pochody v takovém prostředí jako je divočina a co teprve když slunko zhasne.Tma dokáže divy a lidská představivost udělá své.Když je hlad...zhltnete i to o co normálně nezavadíte ani pohledem a to se teprve potom dějí věci.Stromy ožívají,les ohýbá vaše myšlenky,je vám kolem osmi let a samota je všeobjímající.No není to děsivá představa ?
King se nezapře.Ve volném tempu až doslova lesně komorním dramatu,který vás sice ne zrovna úderně bude drtit (těch dvěstě stran je akorád) ale můžete ho brát jako autorův odskok a další z jeho experimentů.Chtěl si dost možná tak nějak odpočinout a zase zkusit něco jiného.Kapánek tam mohl být rozvinutej víc ten vnitřní svět a věci okolo minulosti (Trisha a její rodina) mohlo být zaděláno na slušnou psychárnu a tak ve výsledku jde spíše o takovou příjemnou jednohubku a vůni jehličí si už musíte představit popřípadě domyslet,ale tak je to u Kinga snad vždy spolu se čtenářovou imaginací poněvadž les je v pohodě,akorád ten svět okolo je horror.
Jednou takhle zabloudím při sběru lesních pokladů.Tu náhle tma na spadnutí.Panika ? Klid ? Medvědi ? Blbost ? Paranoia ? Stíny ? Strach z budoucnosti? Jak dlouho budu ? Tu světýlko v dáli...
Ale to už je zase jiný příběh. Tak se snad neztratíte jako Trisha McFarlond.Zatrolení komáři.Fakt děsivá představa.Brrr.To by se jeden z toho svrbění zbláznil.

playada
19. května

Toto je kniha spíše pro děti.

An-na
09. květnaodpad!

Môj prvý King a bohužial som sklamaná. Nedokázala som to ani dočítať... To, že sa kniha často vyskytuje v žánri "horor", v určitých internetových kníhkupectvách, je urážkou. Znechutila mi komplet celého autora.

Rihatama
26. března

Neplánované dobrodružství devítileté Trishy, ztracené v lese, bylo mým prvním setkáním s Kingem. Jak se jeví z dosavadních komentářů, pro řadu z jeho skalních čtenářů je tato knížečka, postrádající nadpřirozené bytosti a síly (vyjma neobvyklé vyzrálosti malé hrdinky), spíše zklamáním. Možná v neznalosti Kingova díla byla moje výhoda. Žádné překvapující a dechberoucí hororové scény mi nechyběly, protože kingovky jsem neznala. Já naopak díky Trishe Kingův svět objevila a chtěla jsem se do něj vrátit.

Způsob, jakým King dokázal popsat strašidelnou atmosféru docela obyčejného lesa, stejně jako pocity a duševní a rozumové pochody holčičky, která se v něm ztratila, pokládám za mistrný. Duševní horory čerpající z naší nezměrné a mnohdy neovladatelné představivosti jsou mi vlastně mnohem bližší. Společně s Trishou jsem se děsila zvuků, šelestů, stínů a vůbec všeho, co les skýtá. Asi bych ani neuspěla prožít sama v lese tolik dní a nocí jako Trisha. Ano, bylo zvláštní, že Trishu po celou tu dobu nenapadla žádná divoká zvěř, ale i v tom lze vidět záměr autora. Je to přece jenom fikce, nikoli realita, i když na přízraky zde narazíme jen v lidských hlavách. I tak se mi místy krátil dech a ježily chloupky na zátylku, takže bylo uklidňující a i povzbuzující procházet tím nemožně strašidelným lesem právě s rozumbradou Trishou. 9 nebo 29 let. Byla jsem ráda, že jsem v tom lese právě s ní. Trisha mě okouzlila a na dlouho zalezla pod nehty. Tak, že jsem si ji musela po pár letech přečíst znovu. A opět mne nezklamala.

StephenKingje
25. března

Holčička, která měla ráda Toma Gordona je přesným opakem románu To. Román To má krátký název a je neskutečně dlouhý (asi tisíc stran), avšak román Holčička, která...
Má velmi dlouhý název a je jenom dvě stě stran dlouhý.

Teď ale k příběhu. Už jsem přečetl spoustu Kingovku a často mají skvělý příběh i propracování. Tahle kniha má skvělé propracování, jenže příběh zas tak originální není. Proč tedy dávám plné hodnocení? Jenom málo autorů vám dokáže drásat nervy jako právě Stephen King. V téhle knize nám prezentuje příběh jedné malé holčičky, která se ztratila v lese. A způsobem, jak ve vás King vzbuzuje napětí, je vskutku mistrovský. Proto tuhle knihu doporučuji těm, kteří nevědí právě co číst a nechtějí takový XXL román, jako je třeba To.

buldozer5
20. března

Já jsem s knihou spokojený. Ano, sice nepatří do typických Kingovek, po kterých si necháváte přes noc rozsvícenou lampičku, ale tady se hlavně musí ocenit, jakým zajímavým stylem vyprávění autor knihu zpracoval, že mě čtení po celou dobu bavilo, i když se děj odehrával převážně jen v lese, kterým bloudí ztracená holčička.
Myslím si, že leckterý autor by nedokázal knihu napsat tak, aby vás po chvíli neomrzela. Ale King je zkrátka King.

NikolettaHole
15. března

Jedna z mých prvních knížek od Kinga. V podstatě vypráví o neplánované procházce po lese, ale Stephen King je prostě Stephen King. Dokázal do knížky opět vložit své umění takovým stylem, že jsem při čtení měla pocit jako když mě někdo sleduje a běhal mi mráz po zádech. Jednoduchý příběh s temnou atmosférou, po kterém ráda sáhnu znovu.

Marceloo
11. března

Neviem prečo, ale ten názov vo mne už dlho evokuje nejakú spojitosť s pedofíliou, takže som nevedel, čo od toho mám čakať, vzhladom k tomu, čoho je Stephen King schopný. Nejako som sa do tejto knihy nehrnul, ale nedávno mi kamarátka o nej napísala, a aj keď mi v podstate prezradila celý dej, stále som mal chuť si ju prečítať.

Začiatok začína dosť jednoducho, a ak sa mám vyjadriť úprimne, zdal sa mi trochu nezáživný. Vadilo mi aj to, že sa Stephen King snaží vyťažiť z toho, že je rodina rozbitá, ale klasicky sa tento aspekt v deji nestane vôbec podstatným. Keď sa ale Trisha vyberie zlou cestou, začína sa velmi napínavý survival, ktorý umocňuje hlavne to, že dievča nemá ešte ani desať rokov. Preto sa s dievčatkom dá velmi súcitiť a scény, v ktorých sa dostáva kvôli vyčerpaniu, chorobe a hladu na dno fyzických aj psychických síl, sú napísané perfektne.

Popis prostredia Apalačských vrchov je nádherný a na konci knihy dokonca autor napísal, že si na tento faktor dával pozor a konzultoval ho s kamarátom aby všetko pôsobilo realisticky.

Hororové scény v tomto prípade fungujú, čo ale nie je prekvapením, keďže je maličké dievčatko stratené uprostred lesov a netuší, čo všetko sa v noci okolo nej pohybuje. Záver je trochu unáhlený, ale plní svoju podstatu. Napriek tomu, že je krátky, je plný emócií.

Nemôžem sa dočkať filmovej adaptácie tohto diela. Celý čas som si predstavoval, ako by vo filme vyzerali talentované hororové dievčatká ako Lulu Wilson alebo Emily Alyn Lind. K tomu pridať réžiu Mikea Flanagana v produkcii od Netflixu a je tu ďalšia hororová pecka od majstra teroru.

kap66
28. února

Nic jsem nečekala, hodně dostala: napínavý příběh o jedné kapitole (děs - kde utnout čtení, abych se aspoň napila?), opět napsaný jazykem, který si vychutnávám. Kingových knížek mám za sebou jen pár (důvodem byly mé předsudky - komerčně úspěšný autor přece nebude moc kvalitní! - i ve svém věku se dopouštím takových omylů), ale i tak mi přijde, že realismus se od něho čekat nedá (reaguji na zklamané komentáře). "Holčičku" tedy beru s nadsázkou, neřeším její předčasně dospělé vyjadřování, prožívám naplno její odyseu a raduji se z jejího vítězství. A opět s nadsázkou připojuji pro Američany pár rad:
- naučte se znát houby - pro české děti je to samozřejmost! (i když do syrových bych stejně asi nešla)
- vybavte dítě kápézetkou (pro mladé: krabička poslední záchrany) - díky zápalkám by si Trisha toho pstruha i upekla
- nepouštějte dítě nikam bez mobilu (to nebude velký problém), zvlášť ne do lesa o něco většího než je Řáholec
- a na tuhle třetí radu zase zapomeňte, protože v tom případě bych si tuhle správnou knížku nemohla přečíst.
Kinga neopustím.

Peternikdy
13. února

Tak toto som nedočítal, a som rád. Deväťročné dievča tak nerozmýšľa. Viem to, som trikrát otcom. Pre mňa fakt ultrablbina. Strata času, ktorý som mohol investovať do omnoho lepšej knižky niektorého z autorov, ktorí milióny nezarábajú a píšu výborné veci.

evilunicorn
20. ledna

Moje první zkušenost s (knižním) Kingem,a musím říct ve výsledku docela zklamání.První část (po bažinu) je skvělá,ale od té chvíle místo aby děj gradoval,spíš zkomírá a stagnuje,a vyústěním jsem byl vysloveně zklamán.Není to špatné,ale od mistra hororu jsem přece jen čekal mnohem víc,dokonce i na tak málo stránkách.

janica09
18. ledna

Mohla bych napsat skoro stejný komentář jako hana 2111. Rozhodla jsem se, že začnu číst Kinga..../doposud jen kdysi v pubertě TO a Cujo/ a dala jsem trochu na rady a trochu mě zaujalo, že je tak tenká, že kdyby něco, tak ji snad dočtu. A teď jsem na rozpacích, jestli je to autor, kterého chci dál číst. Sice se mi líbil styl jakým je kniha napsaná, ale děj je skoro o ničem. A co se mi vůbec nelíbilo jsou slova a myšlenky vložené do devítileté dívenky. Myslím, že tak racionálně nedokáže takové dítě uvažovat a jednat. Od Kinga si asi na chvilku odpočinu.