Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1135/holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-ixM-1135.jpg 3.91477

The Girl Who Loved Tom Gordon (1999)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský

janica09
včera

Mohla bych napsat skoro stejný komentář jako hana 2111. Rozhodla jsem se, že začnu číst Kinga..../doposud jen kdysi v pubertě TO a Cujo/ a dala jsem trochu na rady a trochu mě zaujalo, že je tak tenká, že kdyby něco, tak ji snad dočtu. A teď jsem na rozpacích, jestli je to autor, kterého chci dál číst. Sice se mi líbil styl jakým je kniha napsaná, ale děj je skoro o ničem. A co se mi vůbec nelíbilo jsou slova a myšlenky vložené do devítileté dívenky. Myslím, že tak racionálně nedokáže takové dítě uvažovat a jednat. Od Kinga si asi na chvilku odpočinu.

Renča2211

Kniha není až tak úplně styl Stephena Kinga, myslím si, přesto je pro mě krásná... trošku jsem měla problém se do ní na začátku začíst, což také není typické u mistra hororu a napětí jeho jména, ale nakonec mi došlo, že to bylo nezbytné vzhledem k tomu, aby čtenář plně pochopil a dokázal se vžít do situace hlavní hrdinky - malé holčičky, která se ztratila v hlubokém lese. Pro mě byla opravdovou velkou hrdinkou a to až do poslední chvíle. Nejenže se postavila svojí nelehké situaci opravdu až nečekaně bravurně i vzhledem ke svému věku, ale to velké odhodlání žít, po tom všem, kdy už by to mnoho z nás asi vzdalo, po tom, co prožívala několik dnů sama a zraněná v cizím lese, bez jídla a pití, bez pomoci a chvílemi snad i bez naděje, že se z toho všeho vůbec ještě někdy dostane, bylo tak silné, že jsem to sama cítila až v kostech. Celou dobu jsem se vžívala do její role, myslela na to, jak jí asi je, co cítí a co se jí honí hlavou (přestože toto všechno King přímo mistrně popsal a vystihl) a přemýšlela jsem, kde pořád bere tu sílu a naději, v její celkem beznadějné situaci?! Doslova jsem žasla nad tím, jak si se vším poradila a ke konci knihy jsem o ni měla opravdu už velký strach a snad i tím, že dílo Stephena Kinga znám už hodně dlouhou dobu, jsem se obávala toho nejhoršího, tedy toho, že zemře sama v cizím prostředí, bez mámy, brášky a v silných bolestech. Pořád jsem si říkala, kéž by to tentokrát dopadlo dobře... Z knihy si odnáším jedno velké ponaučení a totiž, že "i když vše vypadá už ztraceně, člověk se nesmí vzdát. Musí jít dál, z posledních sil, do posledního dechu..." Vezměme si všichni příklad z malé holčičky, která měla ráda Toma Gordona...

AniS1

Musím říct, že má kniha něco do sebe! Je to skvělé... ukazuje nám, že se dá příběh vyprávět téměř bez dialogů a že si přesto budete přát ještě chvíli u něho zůstat.

Vlk.kh
29.12.2017

Tady se pan mistr také netrfil do mého vkusu, ale nelze se pokaždé zavděčit každému zmlsanému čtenáři.

Rider68
27.12.2017

Prostě King. Ještě něco ? Myslím, že né ;)

hana2111
09.12.2017

Má první kingovka. A teda přiznám, že jsem si ji vybrala skrz toho, že je tak tenoučká. A taky proto, že jsem si říkala, že děvčátko ztracené v lese mě asi ani nebude bavit, tak to prostě jen zkusím a uvidím...
A musím říct, že jsem se tedy pěkně spletla. Příběh jako takový má velmi jednoduchou "zápletku" (dá-li se to takto nazvat), děvčátko ztracené v lese = možná realita, uvěřitelné. To co, se prostě může stát každému, a noční můra každého rodiče. Líbilo se mi, že do příběhu prakticky nezasahovalo to, co se děje mimo les, a že je příběh opravdu věnován jen děvčátku. Dokázala jsem se úžasně vžít do její kůže. Nemůžu říct, že bych byla tak silná a uvědomělá, abych přežila jako ona. I proto jsem Trishe od začátku držela pěsti... Jediné, co je škoda, je pro mě velmi uspěchaný konec...
Výsledek? Na Kinga určitě nezanevřu, i když na bichle typu Pod kupolí nebo It se rozhodně ještě necítím... :) (čtyři hvězdy jen proto, že nejde dát půlhvězda - jsem krkoun)

BelphegorSara
22.11.2017

Jedna z mých milovaných knih od Kinga. Nemohla jsem se odtrhnout. Líbí se mi, že je to příběh o něčem co se může stát každému jednomu z nás. Krásně popsané detaily a hezky vyjádřené pocity malé holčičky této knize přidávají.

batterdoll
16.11.2017

Moje nejmilejší knížka. Někomu se může zdát nudná či dějově plochá, ale pro mě je to srdcovka. V knize je skvěle popsaná drsnost severoamerických lesů, moc pěkně je i vykreslená postava Trishi. Nechybí ani trocha tajemna.

haki34
14.10.2017

desivé v tom, že presne spadá do kategórie "čo sa nám može stať..." a pokiaľ ešte ako ja máte rešpekt zo stretnutia s medveďom...tak fakt dík Stephen !!!

Veronika33
03.10.2017

Kniha bola slabšia ako ostatné diela od Stephana Kinga. Za prečítanie isto stojí, ale miestami bola nudná, monotónna. Odporúčam skôr pre skalných milovníkov kingoviek.

JustWomen
22.09.2017

Přesně jako napsáno pode mnou: Pro mě nejslabší Kingovka, kterou jsem zatím četla. Díky pane Kingu, že je tak kraťoučká.

SedllY
31.08.2017

Pro mě nejslabší Kingovka, kterou jsem zatím četl. Díky Bohu, teda pane Kingu, že je tak kraťoučká. :)

Půca4
31.08.2017

Jednoduchý příběh, za kterým se skrývá mnoho tajemna. Začátek knihy se někomu může zdát nudný, ale později autor přidá ten děs a já jsem se v některých částech skutečně začínala bát. Jinak k samotné Trishe.... byla hloupá, ale bez toho by autor nenapsal tento krátký příběh. Nejvíce se mi líbil konec, kdy (SPOILER!!) muž, který Trishu našel a zachránil, sám přiznal, že vlastně neví, co přesně před ní viděl..

embi
29.08.2017

Tedy tolik hrůz naložit tak malému člověku. Nejsem fanouškem dětských hrdinů, ale téhle dívence jsem držela palce a obdivovala ji za neskutečnou rozvahu i odvahu. Konec byl trochu kvapný, ale není se čemu divit, to se nedalo už dlouho vydržet.

Fazolka2017
20.08.2017

Moje úplně první od krále hororu. A zároveň úplně jiná než další knihy od Kinga které jsem četla poté. Příběh holčičky ztracené v hlubokém lese je úžasný - jedna z knih, které občas vytáhnu z knihovny a znovu si přečtu. Po přečtení této knížky jsem se před lety zamilovala do Kingových příběhů, následkem čehož je knihovna čítající prakticky všechny u nás vydané tituly. ( dnes uvažuji, že některé, které se mi až tak nelíbí, prodám dále ). Takže trochu nostalgie, přiznávám. Ale kniha je to skvělá.

StephenKingje
12.08.2017

Sice je trochu jiná než ostatní knihy od Kinga ale mně se strašně líbila.Jenom škoda že tam byl ten divný medvěd.Medvěd by tam sice pasoval,ale měl by být "normální".

Monnyska
10.08.2017

Nádhera.. Trochu pomalejší rozjezd, ale jinak skvělé dílo! Celým příběhem mě doprovázela myšlenka: 'Sakra Kingu, jak můžeš tak malou holčičku tahat takovými zákoutími strašidelného lesa, pomoz jí, ať konečně tu cestu najde..'

pedroK
17.07.2017

Podle přebalu by mě příběh nezaujal. Ále je to King, takže jsem si říkala, že to nebude jen tak. A tedy jsem se dala do čtení. Děsivý příběh holčičky ztracené v beznaději. Po půlce knihy jsem už jen se strachem čekala, kdy a jak umře. No, neuvěřitelný příběh, na konci jsem šokovaná s úlevou zavřela knihu a rozhodla se, že moje děti nikdy do lesa nevkročí!!

Mikik
15.07.2017

Mně se kniha líbila. Není sice kdovíjak dlouhá, ale napínavá to tedy je. Do poslední chvíle jsem se o tu holčičku bála.

Peťulka8
27.06.2017

Kniha mi přišla trošičku zdlouhavá, ale má velmi napínavý a zajímavý děj. Všem čtenářům, kteří mají rádi dobrodružnou a fantastickou literaturu doporučuji :-)

VeliiQ
26.06.2017

Pěkná knížka s typickými motivy Stephena Kinga (les, Maine, škumpa, strach, snad i ten baseball). Řekla bych, že se to dá brát i jako taková příručka, co (ne)dělat, když se ztratíte v lese, takže se může i dost hodit.

MikeDV3
16.06.2017

Kniha pro mě byla v některých pasážích velice zdlouhavá a měl jsem nutkání přeskakovat. Na druhou stranu za velký klad považuji vykreslení psychologie Trys, která se mi moc líbila. Dále mě docela zklamal konec, přišlo mi to takové moc rychlé.

Bar16
03.06.2017

Kniha se příjemně četla. Trošku jsem se bála, že se budu nudit, ale pan King mi zase ukázal, že psát opravdu umí. Smekám, protože naprosto perfektně popsal pocity devítileté holčičky, ztracené a osamělé...

EnaryFeniel
01.06.2017

Zdánlivě jednoduchý příběh... Holčička se ztratila v lese. Ale v té jednoduchosti je jedinečnost, která jej povznáší. Krásně popisovaná příroda a myšlenkové pochody hlavní hrdinky, které bych tedy podle příběhu hádala o pár let více, ale nevadí. :)
Jako skautka s obří fantazií jsem příběhem nadšena. :)

Kingomolka
31.05.2017

Co na to říct. Asi jen to, že nejlepší bude když se budete držet cesty. A knihu si užijete stejně jako já. :)

allebra
22.05.2017

S tvorbou Stephena Kinga jsem se zatím setkávala jen prostřednictvím filmů a teď konečně došlo i na jeho knihy. Trisha měla mé sympatie od první chvíle a celou dobu jsem jí držela palce. Nenudila jsem se ani chvilku, Stephen King je skvělý vypravěč! Už se moc těším na jeho další příběhy.

DickBach
22.05.2017

Jsem mámou devítileté holčičky, takže vůči knize mám jedinou výtku... takhle velké holky si s panenkami už nehrají... Nebo že by americké jo???
Jinak je to - jak se píše pode mnou - netypická Kingovka. Ovšem jen pan mistr dokáže bravurně popsat mysl holčičky ztracené v temných lesích s tak ohromující přesností a realističností. Doporučuji dcerám místo rodičovského nudného omílání "vyšších pravd" na téma poslušnost. :o) :o) :o) Děkuji.

Ivan Kučera
22.05.2017

Sorry, ale strašná nuda. Možno dokonca jeden z najslabších románov Stephena Kinga, i keď slovo román je asi dosť prehnané, nakoľko toto je skôr útla novela z komerčných dôvodov vydaná ako (kvázi)román. Nápad o vystrašenom, malom dievčatku, stratenom v nádherných, ale i hlbokých, obrovských a reálne nebezpečných lesoch severnej Ameriky je úžasný a kvalitné filmové spracovanie by mohlo dosiahnuť fenomenálnych rozmerov, ale film stále nemáme a čo sa úrovne literárneho spracovania týka, je veľmi slabá. Už len krátka nočná pasáž z kultovej poviedko-novely Telo, v ktorej štvorica kamošov trávi noc v les,e je stokrát atmosférickejšia, než celé Dievčatko, ktoré malo rado Toma Gordona. Je to príliš skratkovité, nezáživné, bez atmosféry, slabé, (pod)priemerné...

2ndFebruary
05.05.2017

První Kingovka, co se mi asi v 11 letech dostala do rukou.
Já vím, že pro spousta lidí ten příběh není kdovíjaký terno, ale pro mě je to srdeční záležitost :)

stafbul
19.04.2017

Velmi dobrá kniha, kterou asi ocení jen lidi, kteří milují přírodu a mají velmi dobrou představivost. Přečetla jsem ji už potřetí a jistě né naposledy. Vše dokáži prožívat s hlavní postavou, cítím studená potok, slyším ševelení stromů, lupání větviček...je to krása.