Holčička, která měla ráda Toma Gordona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-ixM-1135.jpg 3.91850
Žánr
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

The Girl Who Loved Tom Gordon, 1999

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (289)

Kniha Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Přidat komentář
Simi30
20. listopadu

Můj první S. King a nedočetl jsem to, bojoval jsem s tím do půlky a neměl jsem chut pokračovat. Jak někdo řekl: „ Ne každá kniha se musí dočíst.”
S. King je ale pojem a proto půjdu najdu si knihu s nejlepším hodnocením a někdy v budoucnu dostane šanci číslo 2.

Ailee
08. listopadu

Ač to není vůbec můj žánr, dala jsem se do něho jen kvůli výzvě zde na databázi, musela jsem uznat, že mě houževnatost malé holčička docela zaujala.


derrry
30. října

Myslím, že přesně tohle je důvod, proč nestanuji a v přírodě se pohybuji jen po vyznačených cestách. Taky proto, že baseball není můj sport. Minimum dialogů, hutná atmosféra, bzučení komárů a padající tma, kde se ozývají "zvuky". Žádné nadpřirozeno a přitom z toho běhá mráz po zádech. King byl na tohle vždycky machr a tady je to v koncentrované podobě.

MamaKnihomolka
29. října

Krátká knížka mistra hororu o holčičce ztracené v lese. Novela obsahuje minimum konverzací, ale za to skvělý popis. Skoro jsem slyšela bzučení komárů a vos.
.
Dle mého názoru je to něco úplně jiného než jsem u Kinga zvyklá. Nepřišlo mi to tak děsivé a uhrančivé jako ostatní knihy co jsem četla. I když samozřejmě hlavní myšlenka je skvělá. Kolikrát jsem si kladla otázku „co bych dělala já?"
.
Občas jsem si při čtení až rvala vlasy. Tolik špatných rozhodnutí jsem nesla těžce a vážně se bála jaké budou mít následky. Na to, že je kniha krátká, tak tam není ani odstavec nudy. Stále se totiž něco děje. King vás nenechá vydechnout. A stejně jako autora úvody nebo poděkování i jeho P.S. na konci knihy bylo skvělé.

Veru.nka
24. října

(+ SPOILER) Moje úplně první přímé knižní setkání s Kingem (a upřímně uznávám, že ve 24 letech je to vcelku ostuda).
Knihu jsem brala do ruky především kvůli (nebo možná bude lepší použít - díky) knižní výzvě.
Jsem sportovní analfabet, takže ve chvíli, kdy jsem knihu začínala číst, neměla jsem nejmenší povědomí o tom, kdo je Tom Gordon (znova uznávám, že i toto je ostuda).
A i přes toto všechno - jsem nadšená. Text se četl snadno, příběh mne chytil a nepustil a já byla napnutá "jak kšandy" od začátku až do konce.
Hororové prvky kniha má, ale mnohem podstatnější pro mě bylo postupné vykreslování psychologie ztraceného dítěte - vnitřní přerod malé Trish. Ačkoliv si můžete v průběhu děje říkat, proč se vlastně zrovna zachovala tak jak se zachovala (nezůstala na místě, nesnažila se zanechat jakoukoliv stopu,..), vždy vám pak dojde, že jde o malé ztracené dítě a ne o dospělého, který by postupoval pravděpodobně trochu jinak.
Příběh jde chvílemi do mystična a sám čtenář se může rozhodnout, zda jde právě o "realitu", představy a nebo halucinace - způsobené únavou, hladem a strachem.
Jediné, co mně osobně úplně nesedělo (a co bych mohla čekat, kdybych bývala věděla, kdo je Tom Gordon) byly úryvky přenosů zápasů Red Socks. Vždy jsem je jen zběžně přelétla.
Ale i tak jsem ráda, že jsem ji četla. Jen možná bude mít za následek, že si v budoucnu na děti pořídím vodítko nebo GPS locator. A rozhodně se pustím i do dalších knih od S. Kinga.
(A TEĎ SPOILER. ) Na konci jsem si přišla trochu ochuzená, protože se vlastně vůbec nedozvím, jak to s ní a její rodinou dopadlo. Přežila to i přes veškeré zdravotní komplikace? Jaký vliv měla tato "tragédie" na rodiče dětí? Přestal otec pít nebo se utápěl ještě víc? Začal Trishin bratr nakonec komunikovat se svou matkou? Otázky, otázky a žádné odpovědi.

veronika4001
19. října

(+ SPOILER) Tato kniha byla pro mě velice poutavá, zřejmě proto, že jde o realistický horor, jehož děj můžete prožívat jako skutečný bez fantasy, mýtů či předsudků. Zcela jednoduše to je horor, sice slabší, ale hororové prvky hned pocítíte, když se dozvíte, že holčička se ztratila, a že místo, aby se vracela, bloudí dál a dál, hlouběji a hlouběji. Čím hlouběji do lesa proniká, tím více se jí zjevují nadpřirozené věci s jejich ekvivalenty (hluk, křik, dýchání, náhlé světlo, močál tam, kde prve nebyl, krev v trávě), které mají za následek úprk holčičky z místa a tudíž další noření se do lesa a bažin, za účelem najít cestu zpět k autu, ve kterém má matku a sestru. Nedaří se a holčička je ponechána napospas svému osudu, ve kterém řeší jídlo, pití, spánek a útěk od nadpřirozena. Nadchlo mě tajemno a taková ta zákoutí, které může poskytnout les jako typické hororové dějiště, pohybující se větve jakoby ve vánku, šelest (zvířat?), náhlé osvícení (prodírající se paprsky?). Prchá před něčím, co nevidí, ale cítí jeho existenci, cítí, že tam je a že mu jde o něco, něco, co má nadvládu, něco, co jí chce ublížit. Pro mě jednoznačně výborná kniha, která byť je tenčí než jsme na Kinga zvyklí, splnila u mě kvality hororového žánru, protože vygradovala ve mně strach, na některých místech se mi až zatajil dech, jak jsem byla ve velkém napětí a očekávání, co bude dál. Skvělé.

kristie
14. října

U téhle knížky jsem si musela nechat delší dobu, než se mi to rozleží v hlavě. Poslouchal jsem ji v autě. Několikrát jsem z toho příběhu byla fakt zoufalá, ale stejně jsem ji nedokázala vypnout. Tolik špatných rozhodnutí. Každopádně ale poutavý příběh o holčičce, která se na výletě opozdila a ztratila se v lese. O horroru bych tu nemluvila, ale rozhodně to bylo o nervy.

Nini650
06. října

Ale jo... Jako oddechovka na poslouchání při práci.
Občas mě to nudilo a trochu jsem se v tom ztrácela, ale jinak je to výborně napsané a já se sama divila, že je ta dívka vlastně i realistická a co se jí děje by se mohlo stát reálné holčičce. Občas mi Trishy bylo hodně líto.

Nejvíc mě dostal až úplný konec, kdy jsem na knihu nahlédla z pohledu matky a skoro jsem měla slzy v očích.

1 ...

Doporučujeme

Drákula
Drákula
To
To
Kouzelná skříňka pro Gwendy
Kouzelná skříňka pro Gwendy
Rosemary má děťátko
Rosemary má děťátko