Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/big_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 3.92038
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon, 1999

Kniha Holčička, která měla ráda Toma Gordona

aliza
předevčírem

Zpočátku jsem si říkala, že to nebude nic moc, ale nakonec se to četlo opravdu dobře, autor je pro mne "Mistr pera" a je neuvěřitelné, jak je schopen napsat, v podstatě o ničem, hodně zajímavý příběh.

janina66

Audiokniha. Nelíbilo se mi to. Něco jsem přeskakovala. Jen musím vyzdvihnout, jak byla Trisha odvážná.

RadimWiniarski

King je prostě mistrem vyprávění. Je schopen rozvézt příběh prakticky o čemkoliv. Ať už jde o věc sebevíc zbytečnou a věc, o které by většina lidí ani netušila, že může být vůbec stvořena. Bohužel tentokrát ani skvělý vypravěčský um nestačil k tomu, aby se povedlo stvořit něco lepšího, než velké navoněné nic.
Samotný příběh o dívce ztracené v lese a jejím boji s více, či méně viditelnými strachy tentokrát působí strašně neúplně. Chybí mu nějaký větší zvrat, případně větší rozvedení děje, nejen kolem naší hlavní hrdinky, ale i kolem jejich nejbližších. Dovedu si představit, že kniha by mohla být daleko více dramatická právě při větším zapojení prožitků a traumat kolem její rodiny. Nic takového tu však není, a tak čtenář vlastně po celou dobu sleduje pouze boj samotné hlavní hrdinky, která byť je sympatická, tak prostě není schopna udržet příběhovou linku natolik zajímavou, aby čtenáře více upoutala.
Se samotnou hlavní postavou Trishy to mám trochu složité. Na jednu stranu je dívenka neskutečně bojovná, odhodlaná a chytrá. Ví, co může sníst, jakým směrem by se mohla vydat, případně jak se v některých situacích správně zachovat. Je to prostě charakter, který King stvořil vyloženě k tomu, aby mu každý fandil. Na stranu druhou je tu ale začátek příběhu okolo samotného ztracení, který z Trishy dělá regulérní trdlo. O tom, že Trisha se místy opět nechová úplně úměrně svému věku, už jsem psal několikrát i u jiných knížek od Kinga. Jeho postaršování dětských charakterů tak už beru jako samozřejmost.
Knížečka samotná se zaměřuje dost na téma okolo baseballu. Určitě není nutností se v tomto sportu nějak perfektně orientovat, každopádně pokud budete znát alespoň základní terminologii, rozhodně se do příběhu více začtete a pochopíte některé autorovy myšlenkové pochody. Pro někoho může být určitě plusem i příběh, který nelétá za hranicemi reálna, jako bývá u většiny jeho knížek zvykem, ale po celou dobu působí jako něco, co by se pro každého rodiče mohlo stát jednoho dne mrazivou skutečností.
Chápu, že od takhle útlé knížečky člověk nemůže očekávat žádný hlubokomyslný propracovaný příběh. Ano, pořád tu je ten Kingův um na perfektně vykreslené charaktery a budování jisté formy napětí z něčeho neznámého a tajemného. Že by tomu bylo jinak, jsem ani tentokrát neočekával. Nicméně abych si řekl při 180stránkové knížečce, že by se jí slušelo osekat minimálně o polovinu, případně se zamyslet nad tím, zdali je vůbec potřeba něco takhle zbytečného psát, to se mi u Kinga asi ještě nestalo. 55%

Palorizek85

Čtivé, svižné a zábavné. Není to sice klasická "kingovka", ale na zábavný víkend to stačí.

Monni

Super jednohubka. Holčička nesmírně odvážná a já v její situaci bych už byla po... strachy. Hodně jsem u knihy myslela na to, že dnešní děti, které vyrůstají na mobilech a internetu by určitě nic takového nedokázaly. Částečně to vidím i na svých dětech a to je třeba prarodiče berou do lesa na procházky a učí je stejně jako mě i sourozence, ale je prostě jiná doba a je to hodně smutné.

mareksevc

dezert od majstra Kinga

mimi55

Tuhle jsem si fakt užila.

Tereza137

Za mě další úžasná Kingovka. Fakt nemám co vytknout. Kniha přesně vyobrazuje psychologii malé holčičky, která se ztratila v lese a snaží se zde přežít a najít cestu ven.

Děj odsýpa a je napínavý, žádné zbytečné detaily, všechno je plynulé a 192 stran jsem přečetla hned. Příběh je strašidelný a děsivý v tom smyslu, když se vžijete do devítileté holčičky, která sama musí přežít v lese, ale to pro ni zas tak velký problém není, jelikož je hodně inteligentní a některé pasáže mě vážně dostaly.

Co se týče konce, tak ten byl opravdu nádherný a lehce dojemný, takže za mě krásných 5*/5*.