kristie kristie komentáře u knih

O čem se nemluví O čem se nemluví Jess Lourey

Kniha není žádnou perlou, ale napsaná je dobře. To, že je zde vše jen v náznacích mi vůbec nevadilo, ba naopak. (Taky je důležité si uvedomit, že vypravěčem je malá holka na prahu puberty.) Dnes je trend u těchto "průměrných thrillerů" (bez negativní konotace) čtenáři vše naservírovat až pod nos, vysvětlit, popsat do těch nejmenších a nejdrsnějších detailů. Hlavně ať nemusí zapojit hlavu.
Ne že bych i po takových někdy nesáhla, tak nějak jsem to čekala i od této knihy. A právě proto jsem po dočtení celkem mile překvapená. Příběh z pohledu Cassie ve mě po celou dobu vyvolával nepříjemný plíživý pocit. Znovu si knihu nejspíš nepřečtu, ale i po 2 měsících po dočtení si z knihy pamatuji veškerý děj a to se moc thrillerům nepodaří.

01.04.2022 4 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Jak tohle shrnout jedním citoslovcem? Uf.

Kniha má skvělý námět i postavy mi přišly dobře vykreslené, ale ten zbytek už pokulhával. Zajímalo mě, jak to skončí. Jenže prokousat se ke konci, mi trvalo bez nadsázky snad 3 měsíce. Knihu jsem vždy po pár stranách odložila. Dokonce jsem i přeskočila snad ze strany 200 až na stranu 250 a nejsmutnější bylo, že mi to ve čtení vůbec nevadilo. Těch 50 stran byla očividně jen další výplň o ničem, tak jako dalších 150 stran. Autorka se v tom plácala, skákala od jednoho k druhému, jako by si při psaní najednou vzpomněla na informaci, kterou nám měla před pár stranami dát, tak ji bez kontextu přihodila tam, kde zrovna s psaním skončila. Scény, které měli působit vyhroceně nebo akčně tak vůbec nepůsobily. V knize se míchá postapo, detektivka, vztahové drama a thriller dohromady, bohužel ani jedna z těchto částí není dost propracovaná a tak to celé působí příšerně zmateně.

Nepomohl tomu ani jedna dost slabá zmínka o S. Kingovi. Bohužel, je to opravdu škoda. Za zajímavý nápad a relativně dobře zpracované postavy dávám alespoň ty 2 hvězdy.

01.04.2022 2 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Osvícení je prostě klasika. I absolutní nečtenář zná minimálně filmovou verzi. (Scénu, kdy se Jack snaží dostat přes dveře k Wendy a jeho šilený výraz viděl minimálně jako meme snad každý.) Já ho dlouho přehlížela a vybírala jsem si jiné Kingovy knihy. Měla jsem pocit, že po filmu už mi kniha tolik nedá. Chyba!

Byla to jízda od začátku do konce. Naprosto chápu, proč se z Osvícení stal takový fenomén. Vše ostatní už bylo řečeno. Rozhodně doporučuji.

17.03.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

S Shari mám zvláštní vztah. Nikdy nemám po dočtení pocit, že to bylo něco co jsem nutně musela číst. Takové to: neurazí, nenadchne. Ale stejně mě k ní něco jednou za čas přitáhne.

Manželé odvedle měli skvělý rozjezd až jsem si ho začala v hlavě řadit jako zatím nejlepší knihu autorky. Ovšem po dočtení až tak nadšená nejsem. Bylo to fajn, dobře promyšlené. Ani ten úplný konec by mi nevadil. Jen mi chvílemi přišlo, že se postavy chovají naprosto iracionálně. Například pan detektiv má očividně plnou hlavu domněnek a předčasných závěrů, ale skutek utek. Na druhou stranu mi tady postavy nepřišly tak ploché jak v jiných autorčiných knihách.

Když to shrnu: průměrný thriller se zajímavým nápadem. Spíš než napětí čekejte stísněný pocit. Z těch knih, které jsem od autorky zatím četla, ale zůstává za mě nejlepší Nevítaný host.

17.03.2022 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Celá cesta je popsána s neskutečným nadhledem a humorem. Opět: kudy zrovna prochází a často i kam míří, neví dost často ani autor, natož čtenář. Klasický cestopis v tom tedy nehledejte. Ale o atmosféře a nátuře místních se toho naopak dozvíte opravdu hodně. A jako bonus se i dobře pobavíte.

U audioknihy ale přeci jen mám jednu výtku. Bylo tam příliš hudebních přechodů a různých jinglů. Místy to dost rušilo.

03.03.2022 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Z nějakého důvodu (možná protože je Zibura tak oblíbený a já přeci nepojedu na mainstreamové vlně) jsem jeho knihy dlouhou dobu přehlížela. A že na mě vyskakovaly dost často... Nakonec jsem ale dala šanci audioverzi a jediné čeho lituji je, že jsem to neudělala dřív. Pravda, o pamětihodnostech Turecka a Izraele se toho moc nedozvíte. Ale o životě obyčejných lidí v těchto oblastech naopak spoustu. "Zibi" zároveň dokáže i ty nejobyčejnější či nejotravnější situace na cestě podat tak, že má člověk chuť hodit si krosnu na záda a jít.

25.02.2022 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Tak další díl mojí oblíbené "pohádky" (berte s rezervou) je za mnou. A opět jsem dostala to, co jsem chtěla. Spousta lidí, spousta zločinů, vražd a akce. Vše často dotažené až do bizarnosti a absolutní neuvěřitelnosti. Ale tohle všechno je zabalené v neskutečně napínavé a čtivé knize. A jako bonus tu dostala prostor i Saga. (Mimochodem, jsem opravdu ráda, že knihy nečtu zároveň s jejich vydáváním. To laciné zaháčkování čtenáře na další díl v epilogu by mě v takovém případě dost nakrklo. Pokud doma nemáte další díl, doporučuji epilog dočíst až ho dokoupíte.)

08.02.2022 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Jakmile je hlavním hrdinou v Kingově knize dítě, je téměř jisté, že to bude stát za to. Nevím jak to dělá, ale on prostě odkáže napsat dětskou postavu tak přesvědčivě, že mu to prostě žeru od A do Z. Čtenář Kinga tu najde vše, na co je zvyklý. Otázka dobra a zla, která prolíná většinu jeho děl je tu vlastně hlavním tématem, ač to není zřetelné na první pohled. Kdo je dobrý a kdo zlý? Kde jsou hranice rčení "účel světí prostředky"? Kromě skvěle napsaných postav a příběhu, který chytí a nepustí, mi ale po dočtení zůstal v hlavě tichý, ale o to víc nepříjemný hlásek: Jsme jako lidstvo opravdu tak otupělí a zaslepení vlastním prospěchem, že jsme se už dávno sami odsoudili k záhubě? Každopádně je dobré si připomenout (ostatně naše historie je nám toho důkazem), že dělat odporné věci pro "vyšší dobro" se nevyplácí.

King tohle prostě umí. Za jeho příběhy se často skrývá daleko víc. A Ústav je toho jen dalším důkazem.

24.01.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Shodnu se s ostatními. Jednak už nejsem ve věku, kdy by mě něco takového posadilo na zadek. Ale přesně tohle by bylo něco pro mé 12-14 leté já. Vím jistě, že bych to fakt žrala. No a pak je tu taky ta poslední část. První dvě třetiny se četly moc dobře. Byla sem napnutá a čekala, co že je to vlastně s tím barákem v nepořádku. Vysvětlení celé záhady mě ale neuspokojilo, ani celá gradace příběhu mi vlastně nepřišla vůbec napínavá (však se celé drama odehrálo snad na jedné/dvou stranách a to včetně vysvětlení všech podivností).

Nicméně, tahle série je taková "jednoduchá" a příjemně odpočinková. Takže jsem si jistá, že časem, až budu mít potřebu zase čtenářsky úplně vypnout, sáhnu opět po nějakém tom baráku od Darcy.

10.12.2021 3 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Tohle bylo hodně zvláštní. Dalo by se říct takové převyprávění rodinné historie a vytahování kostlivců ze skříní. Místy se to trochu vleklo, vyšetřovatelka tu byla na vedlejší koleji a tak trochu jsem z pasáží s ní cítila, že jsou do příběhu nacpané na sílu. Ale hlavně mě dost štvalo, když se v textu zaměňovaly postavy. Nejspíš to je asi chyba v překladu/české korektuře, protože se objevovalo taky dost překlepů a chyb. Jenže když je v ději tolik postav a do toho Vám ještě zaměňují jména, tak to prostě člověka pěkně na....
Je to škoda, protože to kazí dojem a zážitek z jinak povedené knihy.

Samotný příběh byl ovšem geniální. Minulost dřív nebo později vyplave na povrch. A obzvlášť na pozadí války nebývá příliš slunečná. Zároveň je dobré si připomenout, že nečinnost a nečinné přihlížení (nebo spíš přehlížení) zla, je trestuhodné tak jako samotný čin. Jak se říká, boží mlýny...

02.12.2021 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tak a moje cesta se Strikem a Robin je prozatím pozastavena a teď už budu muset čekat jako všichni ostatní na další díly...

Tahle série prostě není jen čistá detektivka, spíš je to příběh dvou hlavních postav, který se odehrává v rámci jedné detektivní kanceláře. A mě to baví, konec konců, těžko člověk přečte 700 stránkovou bichli za pár dní, pokud by ho nebavila. Chápu, že pro člověka, který očekává detektivku, může být jistým rozčarováním, když hlavní zápletka přijde prakticky až po necelých 300 stranách. Nicméně pokud si Vás J.K. namotala stejně jako mě, budete hltat každé slovo. A na konci budete stejně nedočkavě jako já vyhlížet 5. díl a stejně jako mě Vás potěší zjištění, že v originále má Troubled blood přes 900 stran. Méně Vás ale potěší, že se knihy nedočkáme dřív jak za půl roku.

10.11.2021 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Tahle série prostě táhne a táhnout bude. Čte se to prakticky samo, nechybí akční scény, ale i části kde se Sayer věnuje psychopatům jsou zajímavé.

Jen začínám vidět jistou kostru, která byla prakticky stejná jak v prvním, tak druhém dílu. Trochu by mě mrzelo, pokud by autorka nedokázala z tohoto systému vystoupit, pokud to totiž člověk prokoukne, lehce pak dokáže odvodit následující průběh vyšetřování.

Nicméně třetí díl už na mě čeká ve čtečce a rozhodně se tam dlouho neohřeje.

18.10.2021 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Film jsem neviděla a asi ani neuvidím, neb na něj nenajdu odvahu. Kniha byla ovšem skvělá, jsem ráda, že nešlo o pouhou "lekačku" s cílem čtenáře šokovat. Na knize je znát, že od jejího napsání uplynul nějaký ten čas a o to víc na mě celá atmosféra dopadala. Ze stejného důvodu mě příjemně překvapil pragmatický přístup Karrase a obecně církve k vymítání. Autor si dal také hodně práce s odbornými termíny a daignostikou jak v neurologii, tak poté v psychiatrii. S tím, jak byla každá možná diagnóza vylučována, narůstala beznaděj, strach a bezmoc ve všech zúčastněných a tyto pocity se úspěšně lepily i na mě jako čtenáře. Rozhodně doporučuji, do sychravého podzimního počasí je to kniha jako dělaná.

15.10.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Nejspíš začínám té Kim přicházet na chuť. Po roční pauze od prvního dílu, který mě až tak nezaujal, jsem v knihovně sáhla spíš ze zvědavosti a taky kvůli svému nutkání nenechávat vyset první díl série, aniž bych dala autorovi alespoň ještě jednu šanci.

Kim je sice zosobněním detektivních klišé. Ale řekněme si upřímně, ony tyto zlomené a osudem zkoušené bytosti, které přesto chrání svět před zlem, čtenáře prostě baví víc než rovnej, slušnej detektiv, kterého žádná osobní tragédie nepotkala. V druhém díle mi Kim byla o něco sympatičtější a vzhledem k tomu, jak se prozatím v knihách její osobnost vyvíjí, mám dojem, že ji možná po pár dílech začnu mít i ráda.

Samotný případ byl pro mě opravdu tahounem. Jde vidět (jak ostatně sama Marsons v poděkování píše), že si o sociopatii hodně načetla a také se věrně držela v mantinelech této psychické poruchy. Pachatel byl v tomto případě sice známý, ale o to víc zajímavé byly kapitoly, kdy jsme mohli nahlédnout do jeho mysli. Druhý případ, na kterém tým stále dělal, byl pro mě snad ještě otřesnější. Pedofilie je něco, o čem se mi čte snad nejhůř. Kam se na to hrabou brutální vraždy. Nicméně autorka to pojala podle mě moc dobře a opět na mě dýchalo odborné pojetí celého případu. Co musím na tomto druhém případu vypíchnout je způsob, jakým Kim dokázala usvědčit jednoho z pedofilů. Nebylo to žádné prozření bez nějakých logických odůvodnění, jak to často v novějších detektivkách bývá. Kim se v hlavě spojila čerstvá událost s drobností co viděla, ale z počátku si to nespojila a právě díky tomu dokázala případ uzavřít. Díky fyzickým důkazům, které pachatele s případem spojovali a kterých si dříve nikdo nevšiml, ač byly na očích.

13.10.2021 4 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Z této knihy mám po dočtení rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě to vážně bavilo a atmosféra je vážně hutná až mystická. Velký, pomalu chátrající dům na malém ostrově. Zdrcená matka, která se snaží přijít na to, co se stalo jejímu synovi. K tomu lidé, kteří žijí v domě s Avou jsou jeden větší magor než druhý. To vše dohromady způsobí, že tak první 2 třetiny plynou a vy čtete a čtete a doufáte a dedukujete, sem tam vás zamrazí. Místy mě trošku rušila po 10. opakovaná fakta (ne, čtenář nemá paměť zlaté rybičky a není potřeba mu všechna fakta po pár stranách opakovat- jako třeba to, že ač se Ava 2 roky utápí v depresi a prakticky jen leží nebo bloumá domem, má fakt "úžasný zadeček"). Nicméně to vše bych přešla a zapomněla, protože až do cca 400. strany jsem byla napnutá jak kšandy a knihu pouštěla z ruky jen na nejnutnější dobu.

Pak přišlo postupné zjišťování pravdy a najednou se na sebe kupilo jedno odhalení, které záhy vyvrátilo odhalení jiné a tak to pokračovalo dalších sto stran. Úplný závěr byl neskutečně překombinovaný a motivy některých ze zainteresovaných v celém tom prů*eru mi přišli minimálně nedostatečné.

Ač mi konec mírně pokazil dojem z celé knihy, něco na stylu autorky mě nutí jít a pořídit si od ní další knihu. Takže to zakončím, jak jsem začala. Mám z toho rozporuplné pocity... 3/5

13.10.2021 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Po skvělé Kukačce následoval Hedvábník, který byl také skvělý, ale měla jsem v jeho případě pár menších "ale". Ve službách zla opět hodilo laťku o kousek výš a opravdu se těším na Smrtící bílou. Díky zajímavému prostředí a tématům, kterým se tento díl věnuje a také díky dobře udržované rovnováze mezi vyšetřováním a osobním životem Robin a Strika, se tento díl zatím stává mým nejoblíbenějším. Tato série je rozhodně můj šálek kávy. První díl mě nadchl a po 2. dílu se zařadila mezi mé oblíbené krimi série. Jsem zvědavá jak se J. K. podaří další knihy v sérii a v budoucnu také na to, zda ji zvládne úspěšně zakončit. Takže ano, rozhodně doporučuji.

13.10.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Slibný rozjezd série. Zajímavý motiv a pohnutky vraha. Napínavé, ale zároveň ne překombinované. Sayer je mi sympatická a to je pro mě u detektivních sérii důležité. Stejně tak další postavy, které se v knize vyskytují mě bavily a zajímaly i jako osobnosti. Autorce se podařilo na něco málo přes 400 stranách napsat napínavý průběh vyšetřování zločinů opravdu vyšinutého vraha, zároveň nám k tomu dokázala nenásilně vykreslit postavy tak, že si je člověk dokáže oblíbit a už jen kvůli tomu sahám po pokračování hned co mi přijde z eshopu.

22.09.2021 5 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Moje první setkání s Fitzkem a hned jsem ho zařadila mezi oblíbené autory thrillerů. Pravda, že z počátku mi jeho styl psaní přišel kostrbatý a neuhlazený, ale to může být jednak překladem a jednak i tím, že němčina (za mě) kostrbatá prostě je a tak se to projevilo i v překladu. Nicméně po cca 100 stranách jsem si zvykla a pak už to frčelo až do konce.

Pacient sází na jistotu: psychiatrická léčebna, kde je zavřený únosce, zdrcený otec, jehož malý syn se nikdy nenašel a který potřebuje, musí, znát pravdu. K tomu krátké kapitoly a člověk opravdu nemůže přestat číst.

Jediné co mě při čtení rušilo je opět poměrně dost překlepů. Což ale není problém samotného autora a díla, ale české korektury. Bohužel na tohle u nových knížek narážím čím dál častěji...

16.09.2021 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Druhý díl a opět skvělé. Je ovšem pravda, že z pohledu vyšetřování a případu mě více bavil případ Luly Landryové, kde na mě dýchala atmosféra věčně upršeného Londýna víc romanticky a taky přívětivěji (pokud toto lze o vyšetřování smrti mladé modelky tvrdit). Nicméně v Hedvábníkovi dostal větší prostor soukromý život a vztahy Robin a Cormorana, což je skvělé, protože jsou to výborně napsané postavy, jenže zhruba v půlce knihy jsem si uvědomila, že mě tyhle části baví víc, než samotný případ.

Pravda je, že J.K. skvěle vykreslila nevraživou nenávistnou a nekompromisní atmosféru, která mezi jednotlivými podezřelými z branže panuje. Navíc to vše doplnila o Quinovo "veledílo" (které kdyby měl člověk přečíst celé prakticky na jeden zátah tak jako Strike, rozhodně by potřeboval přinejmenším dvojitého panáka, antidepresiva a možná i psychoterapii). A k tomu tu je samozřejmě neutěšená spisovatelova rodinná situace, mrazivé nepříjemně vlezlé počasí, bolest Cormoranova kolene a jeho frustrace z případu a máme tu skvělou knihu, které ve mně zanechala nepříjemný pocit, kterého se už druhý den nedokážu úplně zbavit. A to se doposud povedlo snad jen Kingovi.

15.09.2021 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Na knihu jsem narazila tady na databázi spíš náhodou, ale rozhodně nelituji. Jsem ráda, že letos vyšel druhý díl a doufám, že se dočkáme i dalších dílů, protože tahle kniha mě opravdu bavila od začátku do konce. Zoe i Tatum jsou sympatičtí, ač každý jiný. Díky krátkým nahlédnutím do jejich soukromého života (hlavně tedy Tatuma) jsou v knize i odlehčená a vtipná místa.

Příběh je ale hlavně o pomatené mysli psychopata, do které můžeme díky Zoe z části nahlédnout. V knize je zkrátka skvělá rovnováha mezi napětím, vyšetřováním, znechucením z vrahova uvažování a pitváním se v minulosti hlavních vyšetřovatelů. Doporučuji a jdu si sehnat druhý díl.

15.09.2021 5 z 5