Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Nešikovný mladý muž ujde 1 500 kilometrů pěšky v Nepálu a v Číně. Dějí se mu hrozné věci, ale on se jim jen směje. Když mi byly tři, rozbil jsem si hlavu o bidet. Když mi bylo devět, rozbil jsem si hlavu o kolo, které jsem vedl do kopce. Myslím, že bych vůbec neměl cestovat, protože jsem hrozně nešikovnej. Ale stejně to dělám. Radši ale chodím pěšky, protože tak je to nejbezpečnější. Jednoduše vyrazím na cestu a čekám, co mě tam potká. Tentokrát jsem se vydal do Číny a Nepálu. V kraťasech ze supermarketu a brýlích z drogerie jsem prošel Himálaj i úplně neznámé vesnice v údolích řek. Mnohokrát jsem spal u úplně cizích lidí doma a poznával, jak se jim doopravdy žije a co jim přináší štěstí. Už na cestě jsem o nich začal psát tuto knihu. Času na psaní byl dostatek, protože ujít pěšky 1 500 kilometrů trvá docela dlouho. Jak si teď po sobě knihu čtu, myslím, že se mi povedlo vytvořit pěkné svědectví o jednoduchosti života a půvabu svobody. Jestli se chcete dozvědět něco o památkách a historii, radši si ji ale nekupujte. Kniha je jen o Číňanech, Nepálcích a jejich životě. A taky trochu o mně. Tomu se člověk nevyhne, když jde sám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/311414/pesky-mezi-buddhisty-a-komunisty-F6H-311414.jpg 4.41107
Literatura česká, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, BizBooks

Péťa1950

Pro mě zklamání. První část lepší. O Číně jsem se v podstatě moc nedověděla. Pouze to, že se s vámi chce každý Číňan vyfotit, chce vás pohostit, ubytovat, v noci leje, všude se staví dálnice a ohrožují vás kamiony. Humor tomu tentokrát nepomohl.

Mánička178

Trochu jsem se obávala, jestli mě vtipný styl prince Ládíka nebude po nějaké době nudit - takovéto dojmy z knihy se mnou totiž v minulosti někdo sdílel.
Naštěstí se ale stal opak: Láďův styl psaní mám v oblibě a při čtení jsem se těšila na další příhody, které mu na cestě přinášely nové všední dny v zemi, která je nám kulturně tolik vzdálená.
Sympatie ve mně vyvolává i filozofie jeho pěších cest. V době, kdy urvat kus FB popularity a místo v regálech knihkupectví, touží čím dál víc "cestovatelů", kteří pro svou chvíli slávy vymýšlí různé extrémy a blbosti - schází snad už jenom objet Súdán na tříkolce. A v téhle době se Zibi rozhodne protínat svůj život hlavně s místními obyčejnými lidmi, daleko od turistických atrakcí a dalších turistů, a to po svých. Díky tomuto stylu mám pocit, že jsem se o lidech v Nepálu a Číně dozvěděla opravdu hodně. V kombinaci s darem tyto všednosti vtipně zachytit, až se nad knížkou člověk od srdce nahlas zasměje, je kniha jednoduše odsouzena k úspěchu - a to mu moc přeju! :)
Díky za krásný závěr a za radost, jakou člověku přínášíš, Zibi!

Martian

Tohle mě bavilo, Zibura je docela vtipný.

Veroba
23.12.2018

Moje druhá přečtená kniha od L.Zibury.Líbila se mi ještě víc než "40 dní pěšky do Jeruzaléma".Pobavila jsem se, dověděla se něco nového a moc se mi líbil upřímný a dojemný závěr knihy.Doporučuji, stejně jako autorovy přednášky ????????????

Amazonka72
14.12.2018

Cestopis mladého dobrodruha, tak trochu samotáře, zmatkaře, ale vlastně velmi odvážného člověka. Uprostřed nevlídného a sychravého pozdně podzimního počasí jsem zkrátka potřebovala sáhnout po knize, která mě alespoň na chvilku odpoutá od všedních dní a přenese do jiných dimenzí. A tato kniha byla logickou volbou, nutno dodati, že tou nejlepší, jakou jsem si mohla vybrat. Upřímné líčení cesty po Nepálu a Číně, mimo hlavní turistické trasy. Díky tomu měl autor možnost stát se na pár týdnů součástí, pro nás jistě velmi neobvyklé, kultury. Oceňuji prosté vyprávění, bez všech těch “kudrlinek” a “velkých myšlenek”, které cestopisy někdy obsahují. Na cestě je krásné to, že si z ní po čase uchováváme jenom ty pozitivní zážitky. A přitom je takové putování mnohem více provázeno zážitky nepříjemnými, kdy bychom nejradši vše zabalili a utekli zpátky domů - déšť, zima, hlad, špatná cesta, strach... Ladislav Zibura je obyčejný mladý muž, který rád cestuje. Má dost odvahy se do dalekých zemí pustit sám a bez větší přípravy a píše o tom vtipně a čtivé knihy doplněné vkusnými ilustracemi, které celou knihu tak nějak dotváří. Grafická podoba knihy ještě umocňuje zážitek z vyprávění, já jsem naopak ráda, že se zde fotografie neobjevily, protože díky tomu si mohu vše představovat pouze ve své fantazii. A o tom přeci to cestování, i když na dálku a prostřednictvím papíru, také je. Příjemné čtení a ráda se pustím i do dalších knih, až nastane ten správný čas.

maja2712
13.12.2018

Příjemná a zajímavá kniha. Může zároveň posloužit jako návod pro dobrodruhy milující svobodný pohyb po různých částech světa.

hapac
11.12.2018

Docela milé překvapení. Neotřelé postřehy mladého cestovatele. Vtipné, poutavé, svěží. Časem si určitě přečtu i další knihu. Váhám mezi 3-4.

DericCaster
29.11.2018

Mě se tedy knížka velmi líbila. Autor píše velmi poutavým a vtipným stylem. Líbí se mi jak hezky barvitě používá náš jazyk. Samotné cestování mu docela závidím. Určitě si přečtu další autorovu knížku.

Dáma s hrnstjm
26.11.2018

Z jazykového a čtenářského hlediska si nemůžu stěžovat, kniha je čtivá, celkem vtipná, psána neobvykle barvitou češtinou. Z lidského hlediska jsem na rozpacích, pro mě osobně byly mnohé situace už za hranicí slušnosti, ale chápu, že každý to má trochu jinak.

Karborund
24.11.2018

Putování Nepálem mě nadchlo v Číně už to byla trochu nuda, samozřejmě pro mě ne autora. Jinak Ziburův projev je fajn.

declen
16.11.2018

Bavila víc než předchozí, určitě čtivější styl. Příjmená atmosféra.

VílaElvíra
14.11.2018

Pěšky do Jeruzaléma se mi moc líbilo, ale tahle je ještě lepší. Je psaná trochu jinou formou, je zajímavá a hltala jsem každou stránku. Ani chvíli jsem se nenudila a těším se až se začtu i do Ladislavovi třetí knihy.

magda24
10.11.2018

Tato kniha byla moje první přečtená od Ladislava Zibury a zároveň můj první cestopis vůbec. Myslím si, že jsem si nemohla vybrat líp. V knize se dozvíte o tamější kultuře a lidech, vtipné historky z autorovy cesty přes Nepál a Čínu a také nějaké zajímavosti o dané zemi. Pokud ale hledáte cestopis se spoustou památek a historií země, tak tohle nebude úplně pro vás. Autor totiž prozkoumává spíše odlehlejší části země a ne příliš turistické oblasti. Na druhou stranu je kniha skvělá na odreagování a pobavení. Ladislav Zibura píše moc čtivě a svými příběhy vás zaručeně pobaví. A to jsem ještě nemluvila o dokonalých ilustracích od Tomski&Polanski, které se sem podle mě skvěle hodí. Od knihy jsem toho moc neočekávala a byla jsem opravdu mile překvapena.

Dorry
05.11.2018

přečela jsem jako první od Zibury a absolutně mne nadchla.

ivana02
26.10.2018

Byla jsem zvědavá, proč cestopis okouzlil tolik čtenářů. To většinou nebývá, většinou je to lehčí beletrie, která hýbe instagramem a blogy. V knihovně je na ní stále rezervace a já zvědavka jsem si ji musela také objednat. Už při pouhém prolistování se mi kniha zalíbila svým moderním zpracováním. Obsah za vizuální stránkou rozhodně nepokulhává, autor píše vtipně a navštěvuje hlavně neznámá, turisty neobjevená místa. Asi se mi ještě nestalo, že bych se při čtení cestopisu smála nahlas. Zcela jistě si přečtu od autora i další knihy.

Ninjer
23.10.2018

Zibura se vrací. Teda, už se spisovatelsky vracel před nějakým tím pátkem, ale já si teprve teď přečetl jeho druhou knížku. Stejně jako u "jedničky" (40 dní pěšky do Jeruzaléma) se i zde vyplatí vidět jeho stand up (tentokrát jsem viděl naživo a skoro non stop jsem se smál) i přečíst si knihu o stejném výletu. Kniha je také vtipná, ale jde mnohem více do hloubky a Ladislav nám tak dává více nahlédnout do své křehké duše nesmělého zmatkáře. Jinými slovy vidíme, že na cestách i dost trpí.

Co Ladislav říká na dané země nebudu prozrazovat, ale rozhodně je čtenářům originálním způsobem představuje a nijak zvlášť při popisování nespěchá, a tak skoro budete mít pocit, že jste si to jeho cestování prožili s ním. Jen vás tedy nebudou tolik bolet nohy a prázdný žaludek.

První kniha v Jeruzalémě byla možná o něco zábavnější, ale i v Číně a Tibetu ukazuje Zibura, že je nejen dobrý chodec, ale také i inspirativní spisovatel.

Sedm prasknutých puchýřů z deseti.

Milda24
10.10.2018

Oddychovka, která docela ušla. Mám docela bujnou fantazii, ale fotografie bych v této knize uvítal víc, než kresby.

ediprdi
09.10.2018

Já bych k tomu asi řekla jedině toto. Ziburu mě baví mnohem více poslouchat, než číst.

Milonak
06.09.2018

Kniha splnila přesně to, co jsem od ní očekával (což u Zibury ani není složité) , ačkoliv chvílemi to už byla trochu nuda - zřejmě i díky tomu, že jsem před ní už četl "40 dní do Jeruzaléma". Nicméně kdo si chce přečíst cestovatelskou oddechovku, tak je to přesně pro něj.

venora
04.09.2018

Dobře se čte, pobaví i (nenásilně) poučí

LucušN.
04.09.2018

Výborná práce, Ladislave. Potěšil jste mne i pobavil. Zdá se mi, že děláte svět krásnějším.

Nosorozec_91
02.09.2018

Poměrně těžko se čte na jeden zátah, protože pak se situace začnou hodně opakovat a je to furt to samé dokola. Také mi trochu vadilo, že kniha nebyla víc členěná do odstavců a že zajímavosti v rámečcích nebyly umístěné mezi dva odstavce (nebo aspoň věty), ale klidně přetrhly větu uprostřed. Jsou to možná malichernosti ale na pohodlí čtenáře a celkovém dojmu z knihy to podle mě pár bodů (možná nevědomky) ubere.

Jinak ale byla kniha vtipná, nejednou jsem se zasmála zdařilým obratům a tozhodně mám nyní v hlavě lepší představu o vesnickém životě Nepálu a Číny. Rozhodně doporučuji, jen ale nečekejte, že se dozvíte nějaké faktické informace.

Glivuska
29.08.2018

Patří do řady knih, které nejsem schopná dlouhodobě číst v kuse. Možná je to prostě vypravěčským stylem, ale působí to na mě těžkopádně, zdlouhavě. Některé situace jsou samozřejmě velmi vtipné a musím říct, že i dobře popsané, na druhou stranu pro člověka, co hodně cestuje, to může působit i trochu nudně, protože prostě z mého pohledu není co popisovat. Nicméně velice oceňuji grafiku, která je opravdu povedená.

Briv
27.08.2018

Tato knížka byla pro mě dalším balzámem na mou cestovatelskou duši. Nechodím sice tak moc pěšky, jako Ládík, ale s ním si vždy obuji dobré boty a pomyslně jdu a jdu. Tentokrát jsme spolu prošli Nepál a Čínu. Mluvili jsme se spoustou lidí, nechali se pozvat na jídlo i nocleh a sem tam s místními i popíjeli. Dostihly nás deště i otravoval přerostlý hmyz. Hlavně jsme ale viděli ŽIVOT. Ne jen krásné stavby, chrámy, scenérie a přírodu, kvůli kterým do těchto zemí jezdí spousta lidí. My tam ten život I ŽILI. Moc ti děkuji Ládíku, že, jsi mi to všechno ukázal. Naprosto s tebou sdílím tvůj pohled na svět, který jsi shrnul na závěr. Děkuji ti za to a tvou knihu doporučuji.

Evina74
27.08.2018

Úžasné zážitky, skvělý přístup k životu, prostě princ Ládík je obdivuhodný člověk. Poučné a zábavné zároveň. Audiokniha namluvená autorem prostě nemá chybu.

Kristy78
24.08.2018

Po putování do Jeruzaléma jsem vyrazila se Zibim do Nepálu a Číny. Opět pohodové čtení plné trefných hlášek, díky kterým mě tyto cestopisy baví číst. Možná bych brala méně básniček. Ale jinak fajn kniha se spoustou místních reálií a nahlédnutí do života běžných lidí.

Kaik
23.08.2018

Mírně lehkomyslné pěší cestování po Asii má jistě něco do sebe. Zdánlivě jednotvárnou pouť dokázal Ladislav protkat úžasným množstvím vtipů a hlášek, kterými překonával nehostinné situace a bavil mě jako čtenáře. Obdivuji jeho minimalismus, se kterým po celou cestu vyžil. Snažil jsem se s knihou konfrontovat své vlastní cestovatelské zkušenosti, ale Asie je natolik pestrá a mnohdy nepochopitelná, že se mi to úplně nepodařilo. Pochválit musím moc hezkou češtinu a dojemný konec.
A Tobě, K, děkuji za zajímavý čtenářský tip. :)

Netopyr07
12.08.2018

Trvalo mi, než jsem se začetla. Nicméně obsahově a jazykově je to báječný cestopis. Víte, mně hrozně vadila grafika knihy. Knížka o Turecku a Izraeli měla bezvadně nalámaný text a ilustrace vše korunovaly. Kniha se četla sama. Ilustrace této knihy se mi NELÍBÍ, mnohdy mi přijdou až zbytečné, a text je nalámaný tak, že vznikají příliš dlouhé odstavce a čtení je tím pádem poněkud únavné. Nechci se nikoho dotknout. Kéž by se autor vrátil k první ilustrátorce !!! Protože jeho humor je vynikající.

Chajda69
06.08.2018

Příjemné oddychové čtení, u kterého jsem se nejednou pousmál. Přesto však bylo z mého pohledu 40 dní pěšky do Jeruzaléma lepší.

mia.com
28.07.2018

Druhá kniha opět nezklamala a ačkoliv cestopisy nečtu, u prince Ládíka vždy ráda udělám vyjímku, protože se čte prostě skvěle a baví mě jeho humor...až na vtip o morčátku.