krausmary krausmary komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Páni, tohle byla jízda. První díl mě vážně dostal, ale ten druhý? Nemohla jsem se odtrhnout. První část knihy byla taková klidnější. Objevování a vysvětlování nových věcí z nížin mi vůbec nevadilo, naopak, ráda jsem se dozvěděla o tomto světe víc. Postupně jsem s Ilan objevovala nová tajemství, jak ze světa pětadvacítky, tak ze světa sklenařů a pomaloučku, hodně pomaloučku to do sebe začalo zapadat. Ale ani po půlce knihy jsem netušila o co vlastně jde a to mě drželo pořád ve střehu, musela jsem to zjistit. A pak to začalo být tajemnější a děsivější až mi občas naskakovala husí kůže, ale ke konci se to začalo vybarvovat. Už jsem tušila co se stane, ale potom mě autorka na konci opět překvapila a dokázala ve mě vyvolat jenom další zvědavost...

01.03.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tahle kniha je naprosto skvělá, úplně jsem se nechala pohltit tímhle ne zrovna krásným světem. Naopak tenhle svět je hnusný, odporný, děsivý, ale zcela fascinující. Sklenaři jsou nuceni žít v nuzných podmínkách, jsou nemocní a většina z nich má i různé tělesné deformace, kvůli těžbě sklenitu. Musí žít ve špinavých ghettech a jako otroci poslouchat a vykonávat to, co se jim řekne. Petra Stehlíková nám tento svět pomalu, kousek po kousku, odhaluje pomocí Ilan, která se narodila v ghettu a je nucena cestovat do Nížin s pětadvacítkou. Příběh je nevšední, neotřelý, originální a zcela jistě je pořád co objevovat. Otevřený konec mě nutí se hned pustit do pokračování.

24.10.2018 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Tak tohle byla pecka! Pavel Bareš pozvedl laťku české literatury hodně vysoko. Bavilo mě objevovat tenhle nový postapokalyptický svět, kde jsou na jedné straně lidé v Centru, užívající si svůj luxusní život a na druhé Downtowneři bojující o svůj život pod Plošinou. Vykreslení všech postav se Pavlovi podařilo na jedničku a příběh je originální a neotřelý, už se nemůžu dočkat pokračování.

09.10.2018 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Well, z téhle knihy mám dost rozporuplné emoce. Na jednu stranu to byl skvělý příběh plný potenciálu a spoustou skvělých postav, ale na druhou stranu to bylo hrooozně zdlouhavé, byla tam spousta zbytečných odboček a popisků, které jsem přelouskávala spíš s nechutí. U většiny Kingových knih jsem se třásla strachy, ale tady ne. Občas jsem zatajila dech z toho co přijde, ale nakonec vlastně nic nepřišlo. Pro mě to bylo spíš zklamání. :(

04.06.2019 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na tuhle knihu jsem se moc těšila a ani v nejmenším mě nezklamala. Pravda, začátek byl trošku delší, vlekl se, ale i tak jsem zoufale chtěla vědět, jak to s Ilan bude. Z druhého dílu jsem si odnášela spoustu nezodpovězených otázek a hádanek a třetí díl mi odpovědi nechtěl dát zadarmo, ale přesně takové knihy mám ráda. Svět sklenitu pořád překvapuje a odhaluje svoje tajemství, Ilan stále všechno zkoumá svojí dětinskou zvědavostí, o všem přemýšlí a snaží se všechno vyřešit, všem pomoct a všechno vědět. Začíná ale pomalu dospívat v ženu a ponořuje se stále hlouběji do zapomenutých tajemství sklenařů a mě zajímá jak se s tím vším vypořádá. A i když je začátek pomalejší, druhá polovina knihy je naopak nabitá vším. A je to pecka! Každopádně je toho ještě hodně, co musí Ilan najít a zjistit a já se moc těším až to budu hledat s ní. :)

23.09.2021 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Když jsem poprvé četla anotaci, tak jsem si říkala, že to asi nebude nic pro mě, ale i tak jsem se rozhodla tomu dát šanci. A díky bohu za to, protože tahle knížka mě sakra úplně pohltila. Ryan vytvořil skvělý svět se spoustou skvělých postav. Příběh krásně utíká, tak jak má, nejsou tam žádné zbytečné popisy a styl psaní mi sedl jak prdel na hrnec. Příjemně mě překvapilo, jak byla vykreslená a popsaná válka. Ve většině knih jsem s tím měla problém, buď mě to nebavilo nebo to bylo moc zdlouhavé a zmatené, ale tady mě to doslova pohltilo. Jediné, co tak můžu vytknout je, že mi tam chyběla více magie. Byly tam akorát takové náznaky, ale jelikož mám už rozečtenou druhou knížku, tak můžu s jistotou říct, že první díl je jenom takový předvoj. Za mě rozhodně must read knížka pro všechny fanoušky fantasy.

04.06.2019 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Kdysi jsem viděla film (měli jsme to školou povinné) a kvůli tomu jsem se prostě nemohla na plno ponořit do jinak skvělého příběhu. Pořád jsem měla před sebou ten šílený xicht Jacka Nicholsona jak se snaží rozmlátit dveře sekerou... Nic proti, Nicholsona mám ráda a pro film to byla rozhodně výborná volba, nicméně kvůli tomu jsem si knížku nevychutnala tak jak bych chtěla. I přesto doporučuji jak knihu tak i film - v tomto pořadí!

11.08.2017 4 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Skvěle napsaná kniha se silným příběhem, který se odehrává v jednom z nejodpornějších období dějin. Chlapec potká dívku a z přátelství se začne vyvíjet něco víc. Jenže pak nacisté odvedou Rebeccu pryč a Christopher, odhodlaný ji najít, se dobrovolně přihlásí k SS a začne pracovat v Osvětimi. To ještě ale netuší, co přesně za zvěrstva se tam dějí a jak náročné bude ji najít a udržet si přitom svojí lidskost. Nevadily mi časové skoky a uvítala jsem seznam a vysvětlení německých hodností. Určitě doporučuji.

25.01.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač je číslo 1 v žebříčku mých nejoblíbenějších fantasy, moje srdeční záležitost.
Doporučuji!

22.12.2017 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Ano, ano, ano! Konečně jsem se dočkala té divoké vraždící Celaeny, kterou kniha slibuje od prvního dílu, a to se vším všudy. Druhý díl mě nezklamal, byl přímo nadupaný akcí a naprosto nečekanými zvraty (tedy až na ten, co byl na konci knihy, který tak nějak očekáváte od první nepatrné zmínky). Celaenu jsem si v tomhle díle naprosto oblíbila, Dorian se tu konečně zmužil a Chaol je prostě Chaol, kterého jsem si zamilovala hned od začátku. Líbí se mi jak se všechno postupně odhaluje a pomalu do sebe zapadá, pořád je ale co objevovat a vzhledem ke konci knížky je jasné, že teď teprve začne ta pravá sranda, vzhůru do ní.

22.08.2018 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ze začátku mě kniha nijak nepohltila a bála jsem se, že jí ani nedočtu. Naštěstí se to začalo pomalu, ale jistě rozjíždět... potom se to rozjelo na plno, až mi hrůzou vstávaly vlasy a můžu s jistotou říct, že pachuť hlíny mi dlouho zůstane na jazyku. :) Byla to moje druhá kniha od Kinga a už se těším, až se pustím do další. Rozhodně stojí za to si jí přečíst.

23.07.2017 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Moje úplně první manga a ejhle, strašně se mi to zalíbilo. Nejvíc jsem se bála obráceného čtení, ale hned po pár stránkách to bylo v pohodě. Příběh byl skvělý a zároveň děsivý. Líbil se mi ten nápad, ilustrace i styl. Prostě krása. Jediné co můžu vytknout je, že to bylo hrozně krátké!

20.06.2019 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Na začátek musím říct, že jsem čekala něco trochu jiného, hlavně bych počítala s větším zapojením křídových panáčků, kteří, no, tam byli spíš na okrasu. Ale jinak se mi kniha celkově dost líbila. Podoba k TO od Kinga je tam hlavně na začátku znát, parta dětí, zrzka se zlým otcem... ale postupně se příběh mění a odlišuje se. Styl psaní se také dost podobá Kingovi, za což jsem byla ráda. Postavy byly celkově super, ale Eddie mě občas dost rozčiloval. Jediné co mě zklamalo byl konec a celkové zakončení většiny postav. Po skončení jsem pořád měla spoustu nezodpovězených otázek, které by mi pomohli ten konec lépe pochopit.

04.06.2019 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Já osobně mám ráda tyto temnější verze známých pohádek a Leigh Bardugo je dokázala naprosto skvěle zpracovat. Nečekejte žádné šťastné přeslazené konce, ba naopak, příběhy jsou temné, smutné, kruté a rozhodně nekončí tak, jak předpokládáte. Nejvíc jsem si oblíbila příběhy Ayama a trnitý les a Když voda zpívá oheň, ale třeba Princ vojáček mě zase tolik nenadchl. Obálka je úžasná a ilustrace, které se mění po otočení každé stránky, jsou skvostné.

03.11.2018 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Podle pozitivních recenzí, jsem čekala něco lepšího. Do kvalitního hororu má kniha opravdu daleko, začátek byl zmatený a ztrácela jsem se mezi postavami. Příběh Sáry se mi na druhou stranu opravdu líbil, možná víc než příběh ze současnosti a po půlce knihy jsem se konečně začetla a začalo to být zajímavější, ale při každém momentu, co jsem si říkala, že už se budu konečně pořádně bát, mě autorka zase zklamala. Nápad byl skvělý, ale přišlo mi to nedotažené. I tak řadím knihu spíše do nadprůměrných, četlo se to dobře a nakonec do sebe všechno zapadlo, ale bohužel od konce jsem čekala mnohem víc...

18.09.2018 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Skvělé zpracování tragického příběhu. Knihu jsem přečetla skoro na jeden nádech, líbilo se mi originální pojetí, že to celé vypráví Smrt. Smutný, srdcervoucí, ale zároveň úžasný příběh.

01.03.2018 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Pro milovníky Zaklínače se tomu nedá nic vytknout. Skvělý příběh, skvělé ilustrace, skvělý Geralt.

07.02.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Jelikož jsem první viděla seriál, který je opravdu skvělý, chtěla jsem si přečíst i knižní předlohu, která mě naopak už tolik nenadchla. Ne, že by to bylo špatné čtení, to zas ne. Líbilo se mi, že to vlastně vypráví "Fredova" i příběh samotný byl super, děsivý, ale dobře napsaný a hlavně dost uvěřitelný. Trochu mi vadilo, že nás autorka hodila hned do děje, kde se postupně, formou vzpomínek, dozvídáme jak se vlastně "Fredova"dostala tam kde je teď. Taky mi prostě nesedla hlavní postava celé knížky i to její barvité popisování úplně všeho. Konec příběhu hodnotím spíš kladně, ve většině podobných případů se stejně převážně nedozvíme co se stalo a to se mi vlastně líbilo, ten otevřený konec.

19.06.2019 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Druhý díl se mi líbil o trochu více než první. Už to není příběh jenom o Vélinovi, nýbrž se rozrůstá o další tři příběhy - Lyrny, Frentise a Revy. Každý z těch příběhů se ubírá jiným směrem, ale všechny směřují ke stejnému cíli. Opět propukává válka a já si jí znovu užívám, styl psaní i barevnost vyprávění mě pořád baví jako u prvního dílu. Anthony Ryan s tímhle tématem jednoduše umí pracovat a je to nádhera. Dozvídáme se více o světě ve kterém hrdinové žijí, o nových národech, o Obdařených i o našich hlavních postavách. Tahle série mě prostě pohltila a už se těším až se pustím do posledního dílu!

19.06.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tyhle knihy se tak špatně hodnotí... Obdivuji každou podobnou knihu, každý příběh a člověka, který je ochotný se s celým světem podělit o to co prožil a hlavně který po tom všem byl schopný začít znovu žít. Příběh paní Violy je silný, srdcervoucí a odporný a i když vám u každé kapitoly běhá mráz po zádech, nemůžete se od ní odtrhnout.

26.09.2018 5 z 5