Projekt Kronos

Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech… Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku. Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335582/big_projekt-kronos-hxb-335582.jpg 4.3447

Kniha Projekt Kronos

Dragell

Temná sci-fi nás přenáší do neblahé budoucnosti a jednoho města, které se utápí ve své špinavosti. Jen ti nejbohatší totiž mohou žít tam nahoře na čerstvém vzduchu, zatímco střední třída si musí vystačit s umělým osvětlením v hlubinách tohoto do nebes rostoucího kolosu. Chtělo by to nejspíše superhrdinu, který by prosté lidi zbavil kriminality a vyvedl je opět na světlo.

Příběh především dvou hlavních hrdinů, Jonase, který žije v Attiona city a přeje si vše změnit, tak jako jeho otec, a také Luca, který je pro změnu nabrán organizací pro výcvik vojáků. Oba žijí své životy jinak, než by si představovali a příběh se začíná splétat. Kromě nich ovšem sledujeme události očima také jiných vedlejších postav, abychom měli komplexnější pohled.

Ponurou budoucnost také protne příslib akce, krve a mrazivých okamžiků. Nikdo se totiž s ničím nemazlí, v čemž vás vlastně hned otestuje první scéna, která předá trochu své morbidnosti. Žádnou prostou střílečku ovšem nečekejte, Projekt Kronos je promyšlené dílo, u kterého je potřeba sledovat bedlivě děj a to i z důvodu příběhových linek vracejících se také do minulosti. Především pak v jeho audioknižní podobě. Tam mne sice Ondřej Novák jako interpret oslovil, na druhou stranu mi chybělo důslednější a přehlednější oddělování scén rozdílných charakterů.

sarahmoon

Audiokniha - Souhlasím s komentáři podemnou.

Jako mazec, toto :o). Sledovat dějové linky, postavy, všechny postřehy, dny.... (Jako fakt, se tohle všechno událo během pár dnů?! :o) Je teda dost náročné.

vím, že to nebylo naposledy.... Už poslouchám 2 díl. :o)

Tleskám autorovi. Tak náročné a přesto tak čtivé...

zandu

Naprostý souhlas s komentářem uživatele groula - též pořádně nechápu. Přesto mě to hodně baví a jsem zvědavá, co bude dál.

groula

No. Do šedesáti procent knihy jsem vůbec nechápal o co jde. Četl jsem to jako E knihu a tudíž tam chyběly ty poznámky a vůbec výstřizky z novin nešly přečíst. Musel jsem si vzít lupu.
Každopádně šedesát procent knihy jsem četl a četl a četl a nechápal, nechápal, a nechápal. Pak to konečně začalo bejt zajímavý a trochu mi to začalo dávat smysl.
Jdu na druhej díl, tak snad to bude lepší.....

Mishak

Nemůžu si pomoct, ale i po třetím přečtení téhle knihy jsem nadšená! Postavy jsou skvělé, nikdy pořádně nevíte, co nového se o nich dozvíte, co zvládnou, nebo naopak podělají. Jestli jsou dobré, nebo naopak špatné. Tohle mě prostě baví!

Neustále velmi silně prožívám kapitolu Blackout, protože ta je tak dokonale napsaná, že si přijdu, že jsem tam také a bojuji o svůj život stejně jako naše postavy.

Pavel umí mistrně přeskakovat v čase a po chvíli se vrátit zpátky, aby právě v ten přesný moment vše zapadlo do sebe. Ještě u žádné knihy jsem takovýhle pocit přímo nezažila. Několikrát jsem byla nucena otáčet stránky zpátky a utvrzovat se ve svém přesvědčení. Úžasné! Miluju to!

Největší problém jsem měla při každém čtení s tou obrovskou spoustou postav, ale nebojte se, ve všech se nakonec vyznáte. A když ne, napište si na papírky pomůcku.
Knihu mohu více než doporučit! A já jdu podruhé na druhý díl, protože konečně už mám i ten závěrečný, aby příběh nezůstal otevřený.

puczmeloun

Projekt Kronos je velmi čtivý, a to přitom rozhodně nevychází čtenáři vstříc – skáče se v čase, mezi postavami, v ději... Začátek je tak těžký a pokaždé, knihu jsem četl třikrát*, jsem měl pocit, že se dostatečně nechytám. Jak se ale začnou jednotlivé linky spojovat a propojovat, začíná to dávat smysl. Zmatení tak střídá nadšení z umně spletených časů. A s každým dalším čtením člověk zjišťuje něco nového.

Když jsem se do knihy vrhl poprvé, mrzelo mě, že se na první pohled tvářila jako uzavřený příběh, ne vše se ale dokončilo. Čtenář pak ani nevěděl, jestli některé nedovysvětlené a nedokončené věci jsou "tajemné" schválně, nebo přijde ještě nějaké rozpletení. Teď, když je trilogie kompletní, ono prvotní překvapení mizí a naopak oceňuji, že jistou formu závěru to má. Ani tak si ale nejsem jist, co vše napsané je důležité i pro čtenáře. Respektive, zda ve své vcelku komplikované formě kniha neskrývá i některé důležité věci a spojení (je velmi jednoduché něco přehlédnout). Bylo by určitě zajímavé psát si jednotlivé otázky a zjišťovat, zda na ně autor postupně odpoví. Nebo porovnávat drobné náznaky. Jen nebýt tak líný :)

Každopádně jde o dílo plné příběhových i grafických nápadů a té správné postapokalyptické atmosféry. Autor má dostatečný dar jazyka, že je čtení svého druhu zábavným akčním filmem. Divím se proto, že se kniha nesíří do ciziny. Na tuzemskou literaturu jde o nezvyklou úroveň promyšlenosti.

A mimochodem, knihu jsem četl v roce 2018 a 2019. Teď v roce 2022 po více než dvou letech pandemie je dosti zvláštní číst o nákaze, karanténě nebo nechuti nosit respirátor...

* Druhá kniha Kronovy děti je zdá se ještě o krapítek nepřístupnější a bez osvěžené znalosti prvního dílu nemá čtenář bez velmi dobré paměti šanci. Jsem zvědav na třetí pokračování Kronův odkaz, kvůli kterému pro jistotu začínám znovu od začátku.

Mikulík
29.11.2021

Naprosto mě to uhranulo, do tohohle světa jsem uvrtal i mojí češtinářku prostřednictvím mého asi dvacetistránkového ČD, přičemž oba napjatě čekáme na Odkaz. Poslední dvě hodiny literatury nebyly o ničem jiném a je to dobře, tahle kniha si to určitě zaslouží. Konec mě naprosto uhranul a původně jsem si myslel, že je to standalone. A ve výsledku se to dá, jakožto standalone brát. Pokud Vaše peněženka nezvládne nápor trilogie, je to podle mě úplně ideální.

Míša1980
11.11.2021

(+ SPOILER) Když jsem knihu otevřela a dočetla o městu rozděleném plošinou, o městu, kde chudí jsou dole a bohatí nahoře, měla jsem dojem, že se nám autoři urbanfantastiky "točí" kolem stejného tématu, protože jsem nedávno dočetla druhý Kotletův Underground a Město v oblacích od Sněgoňové (reálně jsou Kronovy děti mnohem starší), ale pak jeden z hlavních hrdinů použil billboard jako portál a dál už jsem jen žasla. Město jako živý organismus, jednotlivé jeho prvky, které dokáží hrdinové měnit, tvarovat a používat tak, jak potřebují. Hrdinové, každý jiný, každý hluboce lidský a každý čtenáře nějakým způsobem zasáhne. Dějové linky se proplétají v relativně velice krátkém období, obdivuji úžasnou propracovanost. Sama se považuji za povrchního čtenáře, který dějem proletí, ale nemám dojem, že bych se v téhle tlusté knize ztrácela v počtu postav (větším, než bývá obvyklé), nebo čase. Jediné, co mě trošku zamrzelo, bylo, když na konci „zbyly“ v podstatě jen mladé (ne dějem, ale věkem) postavy. Ale kniha jako celek mi přijde ÚCHVATNÁ! A už šetřím na další díly :)