kerstyn kerstyn komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nepamatuji si na knihu, která by ve mě vyvolala takovou vlnu emocí, které by vyšly na povrch... Přečetla jsem už spoustu knih na téma holocaustu, x smutných osudů.. ale způsob, jakým zde autorka popisuje příběh Hany je jedinečný, křehký jako Hana sama. Pláčete, opravdu pláčete nad nesmyslností událostí dané doby, nad osudy, které už nelze změnit. Plný počet bodů tady nestačí...sto hvězd nestačí. Určitě se podívám i na další autorčina díla, její vypravěčský talent je úžasný.

03.05.2017 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vrány nejvíc doporučuji k přečtení! Krátké rozsahem, o to intenzivnější prožitkem. Příběh studený a syrový, který vás ale chladnými rozhodně nenechá. Co se všechno může dít ve zdánlivě spokojené rodině. Ponižování, bití, shazování. Přes matčinu touhu po dokonalosti a neschopnost komunikace už není prostor na to, co je pro dceru důležité - láska a pochopení. Vyjde ještě letos něco, co Vrány trumfne?

30.01.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Každý, kdo dával ve škole pozor tenhle příběh zná. Možná proto jsem čtení knihy Dva proti Říši neustále odkládala... Do teď. Upřímně, nečekala jsem, že mě to tak rozseká a budu u knížky bulet. Jiří Šulc naprosto precizně vystavěl příběh českého odboje během druhé světové války, výsadky parašutistů, přípravu a pak samotný atentát na Heydricha, šílené represe ze strany Němců (popravy, mučení, vypálení Lidic a Ležáků), zradu Karla Čurdy až po závěrečnou bitvu v kostele. Když k tomu máte za sebou i filmy jako Lidice, Operace Silver A nebo Anthropoid, události pak nabírají konkrétnějších představ. A je to vážně děsivý.

13.02.2020 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová umí ve svých knihách dokonale vystavět příběhy založené na složitých rodinných vztazích, nebojí se témat, o nichž se sice mluví, ale ideálně tak s psychiatrem. Klade důraz na okolnosti, které jsou všudypřítomné, jenom mít pořádně otevřené oči. Jako číst v téhle době knížku skrz naskrz prošpikovanou čistou depresí by se mohlo zdát uplně mimo… Ale Hanišová je prostě tak dobrá, že si i téma sebevraždy, jako je tomu v tomto povídkovém souboru Dlouhá trať, úplně v klidu necháte naservírovat na zlatém podnose, protože ty příběhy jsou sakra dobrý. A ještě nějakou dobu se vám pak honí hlavou. A to je přesně to, co mě na čtení baví.

21.10.2020 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Vynikající záležitost. Nejdřív jsem se lekla, co to bude za duchařinu, ale je to tak krásně propracované! Promyšlené tři příběhové linky, které se setkávají, chytají za srdce a máte je v hlavě. Tohle čtení určitě moc doporučuji! :)

22.09.2018 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Jakubský rybník nedaleko Městce Králové jako spojujícím prvek pěti povídek. Nejedná se úplně o typický povídkový soubor, události v časové souslednosti za sebou jdoucí, se neustále vrací k jednomu místu. Místu, které je němým svědkem malých životů a situací v nelehkých dobách. Nejsem fanda povídkových souborů, ale tohle bylo jiné - napínavé, autor krásně vystavěl stísněnou atmosféru každé povídky a knihu jsem nedokázala odložit dokud jsem každou z nich nedočetla do konce. Nominace na Magnesii Literu se v tomto případě doufám přemění v konkrétní ocenění, protože to vážně stojí za to!

16.05.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Příběh není špatný, ale... Ale už jsem evidentně přethrillerovaná. Příběh mě vůbec netáhl, nebyly tam žádné wow momenty a bohužel začínám mít odhady na postavy, kdo hraje leváka a jak to asi tak dopadne... Těšim se, až objevím thriller, ze kterého si sednu na zadek jako třeba z Larssona.

28.01.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je záruka kvalitního čtení. Je to laskavé vyprávění v tak nelaskavých dobách... Nevím, jak to paní spisovatelka dělá, ale strašně bych si přála být dítě, a aby mi paní Mornštajnová vyprávěla pohádky.... :)

24.05.2017 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je prostě mistryně vypravěčka... Miluju tyhle zdánlivě obyčejné příběhy, ve kterých je toho ale tolik mezi řádky! Ani tento příběh mě v ničem nezklamal.

29.04.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nemám slov. Příběh ve mě ještě stále silně rezonuje, zaměstnává moje myšlenky. Skvělá kniha a už se těšim, až se podívám i na seriál. :)

10.01.2019 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jedna hvězda za to, že se to naštěstí dalo přečíst ryhle. Jinak to celé bylo strašně hloupé a trapné, příšerné dialogy, uměle vykonstruovaný příběh, ústřední postavy sexy magor a naivní holka, ... Co dodat, nic dalšího od paní spisovatelky už číst nepotřebuju.

26.04.2018 1 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Igor je nejspíš magor, ale musím říct, že Karika to vystupňoval skvěle. První večer jsem začala, třetí skončila. Musela jsem už prostě dočíst, nutilo mě to neustále dál a dál. Je to snad první "horor", co jsem četla po mých dávných dobách Stephena Kinga, a zase si dám na chvíli pokoj. :D Les je geniální místo na tajemno. Bylo, je a bude. Slovenské hory miluju, Tribeči se ale asi vyhnu. :D

16.04.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Moje první kniha podobného formátu. Bála jsem se, bála jsem se, že mě to nebude bavit, a že knihu stejně odložím. Protože politika. A politika je nuda. Opak byl skutečností. Pan Tabery píše nádherně srozumitelně a čtivě. Leccos se mi potvrdilo a složily se mi dílky do skládačky aktuálního politického dění. Podloženo fakty, ověřitelnými zdroji. Bylo by fajn, kdyby kniha byla výrazně doporučovaná snad všude... (povinná snad ani ne - to, co číst CHCETE je lepší, než to, co číst MUSÍTE) Ve školách, na vysokých školách alespoň. A já doufám v lepší zítřky. Lepší pro tu naši opuštěnou společnost.

21.11.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tolik smutných osudů přinesla druhá světová válka, ať už během nebo těsně po jejím skončení. Lidi ničí nejen naši planetu, ale i sami sebe. Poutavý příběh o kapitole dějin, před níž se dlouho přivíraly oči. A mně to zase otevřelo nové obzory. Díky za to. A stále žiju (zřejmě v naivní) představě, že se lidé nebudou již dopouštět stejných chyb.

07.08.2017 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Peter May i do třetice neztrácí dech. I když mi chvilku trvalo se začíst, byla to opět nádherná jízda na vlnách moře kolem Vnějších Hebrid. Jako samostatné příběhy i jako celek výtečné čtení - příběhy, kdy vás neustále něco překvapuje; příběhy, kde nemusí téct hektolitry krve ani není nutné číst o vyhřeznutých vnitřnostech a přitom je to nesmírně čtivé a kvalitní.

06.01.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Sněžný měsíc byla moje první detektivka od Míši Klevisové a musím říct, že mě tohle čtení mile překvapilo! Solidní detektivka, kdy sice pachatel není šokující, ale není zde halda krve a vydloubaných očí, přesto příběhová linka pěkně odsejpá. A to mě baví. Takže určitě si ráda přečtu i předešlé detektivky od Klevisové! :)

28.07.2019 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Musím říct, že mě kniha docela zklamala... I přes obrovsky zajímavé téma, které vás nemůže nechat chladným, nemůžu říct, že by mě kniha vtáhla do děje. Prvoplánové hraní na city, vedlejší absolutně nepodstatná milostná linka, výplňové “prázdné” části a vyloženě grande finale, který to všechno podtrhlo. Hrozně je z toho cítit takový ten "americký" styl...

16.07.2019 3 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Absolutní pecka! Má první a určitě ne poslední kniha od této autorky. Bylo to tak tísnivé, člověk skoro pořád chtěl křičet, aby se někteří ti dospělí sakra probrali... Tohle budu chvilku vstřebávat...

21.05.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Šelma konečně vybočuje z těch norských detektivek, což je vítaná a osvěžující změna. Líbilo se mi pátrání vědce na vlastní pěst, nikoliv detektivů. Krátké kapitoly udávaly rytmus, nutí vás to neustále číst dál a dál... :) I když totožnost "Šelmy" není žádná senzace, rozhodně ho během knihy neodhalíte. Tahle knížka mě prostě a jednoduše hodně bavila!

11.11.2018 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Za mě je tohle nejlepší kniha od Petry Soukupové (ačkoliv ona si to nejspíš nemyslí :)) ). Nejdřív jsem si říkala, že tahle knížka je trochu slabší. Děj tak zlehka plynul. Jenže s koncem už jsem to zase prožívala a závěr, osudy hlavních protagonistů, mě dostaly. Všechno tak zdánlivě běžné, ale vykreslení postav, situací a okamžiků umí Soukupová prostě dokonale. Zase si člověk uvědomí, jak čas plyne strašně rychle, všechno je pomíjivé, jak nás opouštějí ti, které milujeme, jak s náma může život zatočit. Jak zůstane nevyřčené to, co říct chceme, ale nakonec si to zase necháme pro sebe. Byla to knížka, která ve mě dokázala vyvolat emoce, téměř mě rozplakat a následně mě donutila k zamyšlení v rámci svých vztahů s okolím. K moři fakt doporučuju, a to nejen k moři. Petra Soukupová je prostě boží!

28.06.2018 5 z 5