Kolem Jakuba

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pozoruhodná povídková sbírka je svérázným autorským příspěvkem k věčnému literárnímu tématu malého člověka ve víru velkých dějin, příběhy konkrétních jednotlivců na pozadí dějinných zlomů a společenských přeměn, které zásadně zasáhnou do jejich života. Spojujícím prvkem je bod v krajině, rybník Jakub, který se každého z nich dotkne. Jednou je to válka se Švédy a v ní uvízlé děti, podruhé sedlák v malé osadě ohrožený přítomností Rudé armády, jindy dostihne politického prominenta revoluční spravedlnost. Podoba a úmysly hybatelů dějin však nejsou důležité tváří v tvář bezprostřednímu ohrožení holé existence člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418399/kolem-jakuba-6fj-418399.jpeg 4.5104
Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (47)

Kniha Kolem Jakuba

Přidat komentář
hvozdik
16. října

Čekala jsem ještě trochu víc. První a čtvrtá povídka přímý zásah. Skvěle napsány. Povídka "maďarská", hodnoceno zpětně, také silná. Poslední pátá povídka ovšem pokazila celý dojem. I když třeba to byl záměr, aby současnost působila tak prázdně a nesympaticky.

boticelli
11. října

Povídky zachycují chování lidí v různých (vypjatých) situacích a to ne zrovna v pozitivním světle. Témata temná, napsáno ovšem čtivě. Nejvíc se mi líbila poslední povídka, na pár stránkách popsáno hned několik postav, každá jiná a všechny charaktery bravurně vykresleny!


david6273
07. října

Velmi povedené dílko s do detailu popsanými částmi příběhu. Všechny povídky měli svůj génius loci, zkrátka kniha příjemně tekla. Ty drsné osudy nám autor dokáže skvěle vykreslit a čtenářovi nezbývá jenom nedočkavě čekat jak vše dopadne. A to čekání stojí za to. 5/5

DracoMalfoy
04. října

3,75* Skvělý nápad, zajímavé provedení. Plné hodnocení nemůžu dát, protože si myslím, že knize by slušelo o 50 stran navíc, a hlavně jinej jazyk. Téměř všechny postavy jakoby mluvily stejně. Ačkoliv bylo vidět, že se jim autor snažil dát nějaký kraji charakteristický nářečí, zapomenul na styl jazyka - ten byl u všech postav téměř totožný.

engelbert
16. září

Tolik křivd a hořkosti! A přitom jako by to celé vyústilo do dneška. Velmi se mi to líbilo.

lubtich
21. srpna

Velmi chytře a nápaditě strukturovaná kniha plná tísně, strachu a nejistot. Sevřené, vypointované povídky. Občasně působí to propojení kolem rybníka křečovitě, ale to je v podstatě šumák.
Musím ocenit velmi zevrubný místopis a popis prostředí, stejně tak důvěryhodnost postav, které jsou díky detailům velmi osobité. Jazyk (dialekt bych tomu asi neříkal) je přiměřený k prostředí, občas drobet přehrává, než je na oblast třeba.
Nejvybroušenější povídka je bezesporu Na motorce, ale mě uchvátil maďarský odklon do Budapešti. Tam se o spjatosti s Jakubem dá láteřit, ale mě to vedle těch dalších působících národů (Švédi, Rusové) sedělo obstojně. První a poslední kus je grandiózně svázán.
Mávnutírukouhodný marginálie (nicméně já si zalamentuju): Občas mi do očí bila krkolomnější větná vazba. A odstavce mi přišly možná až zbytečně členěný, ale jak říkám, to jsou titěrnosti.
Vedle nemála kontroverzních titulů v nominacích Litery za prózu vidím Kolem Jakuba jako žhavýho favorita.

tanuki
06. srpna

Pět povídek z různých časových období, které jsou lehce provázané místem či vystupujícími osobami, které ale mohou být zmíněny třeba jen v jedné nepatrné poznámce. Brilantně napsané, krásný jazyk. Bohužel povídky mají většinou pochmurnou atmosféru strachu, ohrožení, útisku, útěku či bolesti. Nevyžaduji sice v příbězích nutně šťastné konce, ale tady byl nedostatek pozitivních vibrací příliš vyčerpávající. Oceňuji, že mě autor v jedné povídce přinutil fandit i evidentně nesympatické a záporné postavě, za což jsem byl potom sám na sebe naštvaný. :o) Nevím, jestli to mělo být poselství o tom, že ti špatní si většinou prohnaně poradí a ze svých problémů vybruslí, ale ti dobří jdou přímočaře na základě své morálky vstříc pohromě. Snad ne pokaždé.

ladyka
06. srpna

Mrazivé a napínavé povídky, tajemné jako voda v rybníku Jakub, který je všechny spojuje. U prvních dvou povídek mi běhal mráz po zádech....Krásná obálka, poutavý a čtivý styl, bez váhání plný počet! Už se těším na další tvorbu autora.

1

Doporučujeme

Zmizet
Zmizet
Babička
Babička
Praha noir
Praha noir
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Štítky

lidé historie války revoluce kolektivizace vesnice strach osudy lidí

Autor a jeho další knihy

Michal Vrba
česká, 1976

Podobné knihy

Kniha Kolem Jakuba je v

Právě čtených5x
Přečtených121x
Čtenářské výzvě11x
Doporučených12x
Knihotéce55x
Chystám se číst139x
Chci si koupit32x
dalších seznamech1x