Opuštěná společnost

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350190/opustena-spolecnost-C20-350190.png 4.61025
Politologie, mezinárodní vztahy, Sociologie, Žurnalistika, publicistika
Vydáno, Paseka

Kniha Opuštěná společnost

Razič

Mimořádně kvalitní analýza situace naší společnosti na našem místě v Evropě. Tabery odvedl opravdu vyjímečnou práci. Samozřejmě za těch několik málo let od vydání knihy se událo spousta důležitých věcí, které přidávají z dnešního pohledu nový kontext a které jistě budou vodou na mlýn pro další psaní.
Těšil jsem se, až v textu najdu něco, co s čím budu nějak zásadněji nesouhlasit. To se ale nestalo.

kramver

Víc než kdy jindy je potřeba se umět kriticky zamyslet, dát si práci s vyhledáváním informací, nejednat bez rozmyslu, ale přemýšlet v souvislostech. Erik Tabery velmi srozumitelnou formou zasazuje do kontextu dobu, ve které žijeme. Nenásilně vysvětluje vztah k Evropské unii, naše postavení v Evropě. Na mnoha místech jsem se zastyděla. Autorovy názory jsou mi blízké, jeho argumenty jsou pochopitelné a logické.

Sudeda

Skvělá kniha pana Taberyho shrnující politický vývoj našeho státu po současnost. Čtenáři, jenž není v politickém dění znalý, rekapituluje veškerá historická fakta do souvislosti. Skvělé je autorovo kritické myšlení, které nám snad ukazuje příkladem, jimiž by jsme se měli v budoucnu vést.

Pralev

Tuto knihu jsem začal číst okamžitě po dočtení neuvěřitelně pozitivně a optimisticky působící Faktomluvy, takže velmi kritický a negativní tón knihy (alespoň na mě to tak působilo) byl pro mě jako facka. Zároveň to není jen suchá snůška faktů, velmi silně se knihou nesou názory autora. Já mám ty názory stejné jako autor a myslím si, že je mám i podložené vzděláním a fakty (ale to si druhá strana zcela určitě myslí rovněž), takže mně se to pak četlo příjemně a v názorech mě to utvrzovalo, ale úplně si neumím představit, že by odpůrce těchto názorů kniha přesvědčila je přehodnotit (například si myslím, že člověk, který uvěřil propagandě a dezinformacím namířeným proti Havlovi, viz neustále omílaný hoax v podobě výroku o humanitárním bombardování, tuto knihu odloží po prvních pár stranách). Kvůli tomu jedinému nedávám plné hodnocení - z mého pohledu by kniha mohla mít daleko méně ostrý a rozdělující tón (ale to je samozřejmě subjektivní záležitost, někdo jiný to tak vůbec vnímat nemusí).

Kvothe

Ano, je to dobré, ale pro čtenáře Respektu je to takové opáčko, ničím novým to moc nepřekvapí, ale shrnutí dobré. Možná trochu moc spjaté s dobou vzniku plus mínus 5 let (určitě druhá polovina knihy). Ale tomu se u podobného politického komentáře osobností dá asi těžko vyhnout, takže to není myšleno jako kritika. Pro utřídění myšlenek a jejich kontext velmi dobré a čtivé.

adales

Výborná a podnětná kniha/esej. Přečteno již několikrát a stále se k ní vracím. Spoustu informací a souvislostí k zamyšlení. Doporučuji.

xxtom

Pan Tabery v knize popisuje souvislosti politického a společenského dění za posledních pár desítek let. Určitě bych doporučil přečíst každému, nejen těm, kteří se zajímají o politické dění v Čechách.

sandratea

Skutečně jedno z mála zevrubných děl věnovaných současnosti, kde jsou tak rozpracované příčiny jevů a jejich následky, kdy se vidíme jako na dlani a nestačíme zírat. Skutečná novinářská práce, děkuji Eriku.