Opuštěná společnost

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350190/big_opustena-spolecnost-C20-350190.png 4.61195

Kniha Opuštěná společnost

Runningdog

Závažná témata srozumitelnou formou. Dnes snad ještě aktuálnější, než v době vzniku. Měli bychom se věnovat věcem veřejným a snažit se jim porozumět.
Jako audiokniha skvěle zpracované.

veriszv

Informace, postřehy a hlavně souvislosti!
Opravdu výborná kniha, díky které jsem si spoustu věcí uvědomila, poskládala a propojila.
Tabery spojuje do celků, předkládá fakta a nabízí podložené závěry. S těmi samozřejmě nemusíte souhlasit, ale pokud ne, tak spíše z ideologických důvodů.
I přes těžší téma se kniha čte velice dobře a je to opravdu přístupný text.
Já jsem tedy navíc poslouchala jako audioknihu, kterou načetli Jiří Dvořák a Ivan Trojan a to bylo skvělý.

sabina5156

Relativně objektivně a kvalitně zmapovaná cesta národa Československého a Českého do bodu, ve kterém stojíme nyní. Autor se pokusil zachytit důležité mezníky v naší historii, které formovaly náš postupný vývoj k době totalitní až po znovunalezení demokracie v naší zemi. Zaměřuje se především na umělecké spektrum, které se snažilo motivovat názorový proud intelektuální společnosti k větší hrdosti, odvaze i schopnosti sebereflexe. V rámci politické kritiky se jedná o relativně neobjektivní hodnocení, které klouže po povrchu. Kniha je každopádně velice dobrá, osnova musela být propracovaná a udržení si názorové neutrality chtělo velké množství sebereflexe.

Janadvorackova

Jediným problémem této knihy je, že si ji nikdy nepřečtou lidé, kteří by si ji přečíst měli - takoví ti zabedněnci, kteří například v dnešní době překypují nenávistí, podléhají dezinformacím, věří informacím v řetězových mailech a... takoví podobní...

Jrsnbl
21.11.2022

O populismu, intelektuálech, neziskovkách, sluníčkářích a vlastně všem, co tak nějak zosobňuje českou politickou společnost.

Rozhodně fajn titul na čtení ve chvíli, kdy si chcete zrekapitulovat výsledky posledních voleb a pokládáte si otázku: "jak to zase mohlo dopadnout takhle?" Neříkám, že vám kniha na to dá úplnou odpověď, spíše vám odkryje šedá místa, na která jste při svých úvahách mohli zapomenout a ujasnit možné pohledy.

nevermore3
17.11.2022

Celkem fajn kompilát posledních 150 let české mentality. Nic nového jsem se sice neodzvěděl, a taky to spíš budou číst čtenáři, kteří to "nepotřebují",ale tak i kdyby to změnilo úhel pohledu jen jednomu zabedněnci, tak to má smysl.

Lálin59
16.10.2022

Už dlouho jsem si chtěl tuhle knihu přečíst, ale došlo na to až v této době.
I když je to napsané před pěti lety, je to v dnešní době velmi aktuální.
Pro mně osobně velice podnětné dílo, protože mě donutilo přemýšlet o křehkosti demokracie nejen u nás a také o nutnosti neustále za ní bojovat.

Renatka11
24.09.2022

Miluju beletrii, ale čím jsem starší, tím víc mi hodně dávají i knížky zabývající se současným děním, minulostí, životopisy nebo úvahami lidí, kterých si vážím. Zatímco romány mě přenáší do jiných míst a časů a probouzí moji představivost, literatura faktu mě přivádí ke mně, k tomu, co je pro mě důležité, a probouzí moji touhu dané  téma ještě víc poznat a pochopit. Takový pocit mám i po dočtení Opuštěné společnosti, která mě nejen bliž seznámila s historickými i současnými souvislostmi naší země, ale hlavně přiměla o nich přemýšlet, udělat si na ně vlastní názor a neváhat ho vyjádřit. A přestože v naší vesnici v probíhajících komunálních volbách tentokrát kandiduje jen jedna strana, ráda jsem ji dnes svým hlasem podpořila.