Opuštěná společnost

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350190/big_opustena-spolecnost-C20-350190.png 4.61065

Kniha Opuštěná společnost

NGC6715

Trochu fňukání po tom, že nejsou politici jako Masaryk, který byl ten jediný pravdomluvný a geniální, trochu nadávání na vše ostatní. Trochu programu Antibabiš (Babiše nemám rád, ale dostal se k moci proto, že to, co předváděli „demokratické“ strany byla ubohost – Babiš není o nic horší nebo lepší než Kalousek, Havel, Klaus, Fiala a další „demokraté“). Vlastní myšlenka v podstatě žádná. Kniha je svou kvalitou na úrovni naší politické scény, možná s tím rozdílem, že je podaná o něco záživněji. Pokud jde o informační hodnotu, stačí si přečíst pár článků Respektu a pak už tohle číst nemusíte. A jak je v naší době zvykem, návrhy na řešení žádné nebo naprosto nepoužitelné.

ovce_na_balkone

Mám s knihou podobný problém jako s Respektem. Dopředu člověk ví, co bude číst. Kdo bude dobrý, kdo špatný. Kritika těch dobrých se odbyde tím, že každý přeci dělá chyby. Způsob argumentování dopředu předznamenává, že se kniha bude líbit těm, kteří mají stejný názor. Ale nedonutí zamyslet se lidem s názorem opačným.

ujira

Novodobý průvodce českou politickou situaci. Autor uceleně, systematicky a pragmaticky předkládá pohled na to, kam směřovala a směřuje česká společnost a její politická garnitura v rámci Evropy i s ohledem na celosvětové směřování. Naše společnost se potácí mezi touhou po demokracii a touhou po poslušnosti vůči silné vůdcovské osobnosti, byť bude vedena do pekla. Doporučuji přečíst před volbami.

Haloon

Už nějakou dobu jsem si přál, udělat si procházku panoptikem naší domácí politiky. Tato publikace mi přání splnila. Text opírající se o elementy politické slušnosti a poctivosti, jak by to mělo správně být, vás vezme za ručičku a udělá vám exkurz po muzeu kauz a přešlapů, které vás možná pobaví, možná rozpláčou. A možná obojí.
Kniha má však i větší přesah, ve kterém se snaží vyložit naše místo v Evropě a ve Světě, a to způsobem čtivým a poutavým.

Razič

Mimořádně kvalitní analýza situace naší společnosti na našem místě v Evropě. Tabery odvedl opravdu vyjímečnou práci. Samozřejmě za těch několik málo let od vydání knihy se událo spousta důležitých věcí, které přidávají z dnešního pohledu nový kontext a které jistě budou vodou na mlýn pro další psaní.
Těšil jsem se, až v textu najdu něco, co s čím budu nějak zásadněji nesouhlasit. To se ale nestalo.

kramver

Víc než kdy jindy je potřeba se umět kriticky zamyslet, dát si práci s vyhledáváním informací, nejednat bez rozmyslu, ale přemýšlet v souvislostech. Erik Tabery velmi srozumitelnou formou zasazuje do kontextu dobu, ve které žijeme. Nenásilně vysvětluje vztah k Evropské unii, naše postavení v Evropě. Na mnoha místech jsem se zastyděla. Autorovy názory jsou mi blízké, jeho argumenty jsou pochopitelné a logické.

Sudeda

Skvělá kniha pana Taberyho shrnující politický vývoj našeho státu po současnost. Čtenáři, jenž není v politickém dění znalý, rekapituluje veškerá historická fakta do souvislosti. Skvělé je autorovo kritické myšlení, které nám snad ukazuje příkladem, jimiž by jsme se měli v budoucnu vést.

Pralev

Tuto knihu jsem začal číst okamžitě po dočtení neuvěřitelně pozitivně a optimisticky působící Faktomluvy, takže velmi kritický a negativní tón knihy (alespoň na mě to tak působilo) byl pro mě jako facka. Zároveň to není jen suchá snůška faktů, velmi silně se knihou nesou názory autora. Já mám ty názory stejné jako autor a myslím si, že je mám i podložené vzděláním a fakty (ale to si druhá strana zcela určitě myslí rovněž), takže mně se to pak četlo příjemně a v názorech mě to utvrzovalo, ale úplně si neumím představit, že by odpůrce těchto názorů kniha přesvědčila je přehodnotit (například si myslím, že člověk, který uvěřil propagandě a dezinformacím namířeným proti Havlovi, viz neustále omílaný hoax v podobě výroku o humanitárním bombardování, tuto knihu odloží po prvních pár stranách). Kvůli tomu jedinému nedávám plné hodnocení - z mého pohledu by kniha mohla mít daleko méně ostrý a rozdělující tón (ale to je samozřejmě subjektivní záležitost, někdo jiný to tak vůbec vnímat nemusí).