jfialova jfialova komentáře u knih

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Téma kouzelného auta, podobně jako v knize Christina. Průměrná kingovka z prostředí malé policejní stanice.

22.08.2018 3 z 5

Celou dobu jsem jí držela palce, aby se z toho šíleného lesa vymotala, holka jedna :-) Dobrá kniha, opět se ukazuje mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

Žhářka Žhářka Stephen King

Dobrá průměrná kingovka. Zpracovává téma již v minulosti zachycené v knize Carrie, tady propracovaněji. Zajímavá ukázka toho, jak americká vláda testuje nové látky na studentech. Když jsem svého času četla článek, jak v US podávali v ústavech mentálně postiženým slazené nápoje a zkoumali, jak se jim budou rychle kazit zuby, tak jsem si na tuto knihu vzpomněla. Jestli ta realita vlastně není možná ještě horší než fikce.

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Obdivuji, jak je možné napsat 300 stran o tom, jak je někdo připoutaný k posteli a nemůže se odtud dostat tak, aby se to dalo číst. A nejen to, aby to bylo napínavé, aby to mělo spád. Za mě jedna z nejlepších kingovek, i když skalní příznivci ji asi budou řadit spíše na konec žebříčku.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dobrá kniha, zajímavý příběh. Co všechno je člověk schopný udělat pro to, aby jeho milovaní nezemřeli a o tom, jestli to za to stojí.

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nápad dobrý, četlo se to taky dobře, ale není to kniha, která by mi zůstala v hlavě navěky. Pro mě průměrná kingovka.

Osvícení Osvícení Stephen King

Výborná kniha a výborný film. Málo knih se dočká tak perfektního filmového zpracování. Doporučuji tedy obojí. Čtyři hvězdy dávám jen díky tomu, že existují určitě i lepší knihy, tato prostě zrovna měla štěstí-ale je nutno dodat, že zaslouženě.

Carrie Carrie Stephen King

Dobrá kniha, ale jde poznat, že to ještě není úplně "ono". První kniha, takže autor se ještě trochu hledá. Téma ale zajímavé, stále aktuální. Šikana je hnus.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jedna z nejlepších kingovek, co jsem kdy četla. Super tlustá bichle, co vydrží fakt dlouho, ale u které se určitě nebudete nudit. Podle mě je zde mistrně zachyceno, jaký má celá událost dopad na přírodu a samozřejmě i na psychiku lidí uzavřených pod neprostupným poklopem. Zachycení mikrosvěta pod kopulí se povedlo dle mého názoru mnohem lépe, než vykreslení postapokalictického světa ve Svědectví-nemohu si pomoci, ale nějak bych obě knihy postavili v knihovničce vedle sebe, jelikož námět se mi zdá podobný. King překvapil i vzhledem k tomu, že většina autorů s postupujícím časem ztrácí na přitažlivosti, což zde určitě neplatí.

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Asi to není úplně fér, ale v době, kdy jsem tuto knihu četla, mě strašně zklamala. Dodávám, že mi bylo asi 10 let a čekala jsem něco ve stylu tehdy mnou velmi oblíbených verneovek. No, žádné velké vzrušení a strhující děj opravdu nečekejte. Pokud vás baví encyklopedické popisy a zajímáte se o lov velryb, budete nadšení.

22.08.2018 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kniha mě potkala až poměrně pozdě, většinou si to každý přečte už na střední. Rozhodně nelituju. Opravdu mistrovské dílo. Přesto, že jsem věděla, co hlavní hrdinku potkalo, nějak se mi na začátku knihy nechtělo věřit, že je to jedna a ta samá Sophie. Taková lehkovážná poťouchlá holka přece nemohla prožít tak otřesné věci. A ono jo. Prostě člověk nesmí dávat na první dojem. S hrdiny jsem se opravdu sžila, bylo mi pak opravdu líto, když kniha skončila a to ještě tak, jak skončila. Určitě doporučuji k přečtení.

22.08.2018 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Nedá se nic dělat, ale nula bodov. Trapné dialogy, odhadnutelný vývoj příběhu a když už čtenáře nudí popisy sexuálních scén (které jsou jak přes kopírák, takže i opravdu svědomitý čtenář přeskakuje), tak tam frkneme neplánované těhotenství. Lidi, fakt se vám takové ubohé knihy líbí? Zkuste šestákové harlequiny, opravdu to je lepší kvalita a ty příběhy jsou aspoň krátké.

22.08.2018 odpad!

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Asi ještě horší než první díl, autorka jen dále těží z úspěchu první ubohé knihy. Kdybych měla v době, kdy jsem to četla, po ruce něco jiného, toto by letělo do koše.

22.08.2018 odpad!

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Odpad. Dočetla jsem to jen díky tomu, že jsem měsíc musela ležet v posteli a nic jiného nebylo po ruce. Absolutně nechápu, jak se z toho mohl stát takový trhák. Svého času jsem přečetla dvě paperbackové harlequinky a ty mi připadaly zajímavější a lépe napsané. Síla marketingu v praxi, jinak to nedokážu pochopit.

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Knihu jsem si půjčila vlastně omylem, když jsem v knihovně sáhla do regálu pro Murakamiho, ale nepodívala se na křestní jméno. To jsem teda pak zírala :-) Kdo nemá rád feťácké a nihilistické knihy, ať to nečte nebo si pak nestěžuje. Není to opravdu žádné jemně vykreslené povídání o japonské mládeži, ale syrový nářez, který změnil můj osobní pohled na japonskou společnost. Nějak mi nedošlo, že tam taky žijí podobně ztracené děcka...

Cujo Cujo Stephen King

Další povedená kingovka. Moc se mi líbí, jak autor dokáže s naprosto banálního a jednoduchého příběhu udělat třísetstránkovou knihu, která se navíc dá číst, a to hodně dobře. Opět jsem se nemohla odtrhnout.

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Moje první setkání s autorem a opravdu mne to zaujalo :-) Takový bizár se jen tak nevidí, originál každým coulem a to mám ráda. Něco jako artové filmy. Pro někoho nechutná přízemní kniha, já osobně v tom vidím i něco víc.

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Středoškolská kultovka, kterou jsme četli jedním dechem a dlouho o ní diskutovali :-) Filmové zpracování jsem viděla s mnohaletým odstupem a není to ono :-( Mnoho momentů z knihy pořád nosím v hlavě a i když jsem pak od Irvinga přečetla skoro vše, co napsal, Garp je prostě jednička.

Christina Christina Stephen King

Taková průměrná kingovka-dobře se čte, má zajímavý příběh, výbornou atmosféru, ale tahle konkrétně ve mně žádné hlubší pocity nevyvolala. Jediné, co mě tak nějak při čtení napadlo, jak rozdílný je život středoškoláka v US a u nás, když beru v potaz i to, že příběh se odehrává v době, kdy moji rodiče byli ve stejném věku jako hlavní hrdinové. Tady si o vlastním autě opravdu mohli nechat jen zdát :-)

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Velmi dobrá kniha, příběhy originální, jemně a nenásilně propojené (narozdíl od Atlasu mraků, kde mi to někdy přišlo trošku "tvrdé"). Velmi se mi líbil u každého příběhu jiný způsob osobní výpovědi hlavního hrdiny, který k němu hezky seděl, dělalo to knihu pestrou. Navíc vyprávění jednotlivých osob v první osobě nutí čtenáře přemýšlet o některých jen naznačených souvislostech. Určitě stojí za přečtení.