Svět podle Garpa

kniha od:

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4.3 3346

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The World According to Garp , 1978


více info...

Komentáře (380)

Komentáře 380 Recenze 2

blak
blak
25.11.2023 4 z 5

Předně díky Kecům&Politice za tip na čtení. Přečteno poprvé v pětadvaceti, těším se na opáčko za dvacet let. Zajímavá kniha, příběh. Vlastně mě hrozně překvapilo, kolik toho Garp za svůj život stihl. A hrozně se mi líbil konec. Dozvědět se, co se s každou postavou stalo. Hezké uzavření románu.

jaroiva
jaroiva
03.11.2023 5 z 5

Poněkud bizarní román s dalšími podromány od Garpa uvnitř... Místy sexuálně, místy jinak ujetý. Přesto se mi to líbí.
Líbí se mi styl psaní J. Irvinga a mám ráda zhruba takhle dlouhé knihy, kdy se čtenář stihne začíst a užít si příběh.
Přesto se mi ale nepodařilo ponořit se do knihy hlouběji, tak jako u Modlitby za Owena Meanyho. Owenovi jsem propadla. Garpa jsem sledovala jen z odstupu.


markulina711
markulina711
11.09.2023 3 z 5

Knihu jsem četla před 20 lety a byla z ní nadšená, teď jsem si ji dala znovu kvůli čv. Už to nebylo ono. Nevím proč.

MíšaS.
MíšaS.
30.08.2023 4 z 5

Musím souhlasit s uživatelkou Kryštofkou. Když jsem četla knihu před 20. lety poprvé byla jsem z ní nadšená, ale teď jsem trochu rozpolcená. Bylo toho trochu moc. Dostali jsme náhled na spoustu témat, spoustu postav, ale oblíbit si nějakou jsem nedokázala. A bohužel se nedostavila ani radost ze čtení.
Takže snižuji z 5* a třeba zase za nějaký čas...

RaptoR
RaptoR
24.07.2023 5 z 5

Hanba mi, že jsem irvingova génia poznal až takhle pozdě! Svět podle Garpa na mě pomrkával z knihovny hezkých pár let a teď se konečně dočkal. A odměnil mě příběhem, který přesahuje běžný rámec vyprávění. Zvláště, když máte doma děti a Spodní výr na vás vykukuje na každém rohu... Za mě plný počet a oddanost novému autoru.

capricorn__
capricorn__
22.05.2023 5 z 5

Pořád tak nějak doufám, že od Irvinga dostanu do rukou knihu, která mě bavila zaujala tak, jako se tomu podařilo autorovi u "Pravidel moštárny", nicméně "Svět podle Garpa" mě zhruba od druhé poloviny také velmi chytl a zpětně mě příjemně překvapuje, že jsem v knize nenašel žádné výrazné slabší místo. (Akorát mě upřímně nebavily pasáže z Garpových uměleckých děl, mohly být buď kratší, nebo by tam nemusely být vůbec - stejně jsem se totiž o Garpovi jako spisovateli z takových pasáží moc nedozvěděl.) Postavy jsou velmi zajímavé, Jenny mě zaujala asi nejvíc, příběh je pro mě sice neuvěřitelný, ale velmi chytlavý. Autorovi se také podařilo otevřít kontroverzní témata, především pak feminismus, u něhož zachytil ty kladné, ale i záporné stránky. Velmi zajímavý román, ke kterému se někdy určitě vrátím.

Margherita_N
Margherita_N
23.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Nejdřív jsem myslela, že román bude navzdory názvu o Garpově mámě Jenny, a to se mi moc líbilo, rázná a emancipovaná žena mi byla sympatická. Že je malinko šibnutá, ale pořád mile, naznačoval její praktický plán na početí dítěte. Nicméně jí vyšel perfektně, Garp se narodil a nedostal otce, a dokonce ani křestní jméno. Říkalo se mu Garp, ale to bylo vlastně příjmení. Ač ho autor nelíčil nijak atraktivně, ale jako menší dítě připomínající vzhledem tuleně, Garp z toho patrně vyroste, odjede během střední školy se svou výstřední matkou do Vídně, kde se v něm probudí naplno náklonnost k ženám, spustí se s prostitutkama a tím částečně určí směřování svého bláznivého života. Kde se u jeho matky vzaly pohnutky vzít výlet do Vídně jako soustředění na literární práci, která se v ní náhle probudila, nevím - asi že je to ten druh knížky, kde spisovatel promítá do postav své literární ambice a přemítá jejich prostřednictvím nad svou prací.
Garp se vrací do Spojených států inspirovanější než Jenny a rozhodne se vzít si svou velmi tolerantní kamarádku z let, kdy bydleli s matkou v areálu střední školy. A pak už mají dvě děti, žena pracuje na univerzitě, on je doma a nějak píše, nikdy nezačne normálně pracovat, ale nikomu to nevadí, nad tím jsem se zarazila jen já. Všichni jsou volnomyšlenkářští, co se vztahů týče, a následkem toho se v životě téhle rodiny stane několik šílených zvratů. A oni to berou tak, jako by prožívali těžkosti, ale nikdo nehysterčí, nikdo nekolabuje nebo podobné reakce, které by člověk asi čekal. Je to zvláštní kniha, která vám dovolí prožít tragédie a dívat se na ně jinak. Tak, že jimi život nekončí. A nechá vás pochopit, že každý se má místo odsudků starat o sebe. Dnes už nebudou témata nevěry nebo transsexuality a otevřené zobrazování tělesných poškození tak pobuřující jako v době vydání knihy, ale nemůžu říct, že by byla překonaná. Každý si v ní pořád najde to, co se ho osobně dotýká.

PetrCepek
PetrCepek
22.04.2023 5 z 5

Můj čtvrtý nebo dokonce už pátý návrat k T.S. Garpovi a jeho pozoruhodné matce Jenny Fieldsové, kteří nikdy nezklamou. Zatímco u jiných knih děj s postupujícím počtem přečtených stránek vázne a klopýtavě míří k jakémusi konci, tato kniha naopak postupně graduje.
Kdo nečetl, měl by si doplnit vzdělání.

PS - Od ledna zkouším postupně přečíst - pěkně popořadě od Amise až po Zweiga - všech 46 knih ze skvělé odeonské edice Galerie moderních autorů. Taková čtenářská výzva, jen trošku početnější.

Zuna1990
Zuna1990
04.04.2023 5 z 5

Preslávený román Johna Irvinga líči život a názory fiktívneho spisovateľa T. S. Garpa. Ako syn excentrickej Jenny Fieldsovej, ktorá si zmyslela mať dieťa bez manžela, dospieva Garp pod jej vedením v dosť svojráznu osobnosť. Po maturite odchádzajú s matkou do Viedne, obaja s rovnakým cieľom: začať písať. Jenny spíše svoj životopis Sexuálne podozrivá, ktorým sa razom preslávi, a stane sa vedúcou autorkou ženského hnutia. Garp zase napíše poviedku, aby sa mohol oženiť s Helenou, ochotnú vziať si jedine spisovateľa.
Na začiatku veľmi nudné, na konci strhujúce. Presne takto by som Irvingov Svet podľa Garpa charakterizovala. Skutočne som pri prvom cca 200 stranách mala čo robiť, aby som knihu nezaklapla a už nikdy neotvorila, ale pokračovať v čítaní sa vyplatilo. Myšlienka knihy každý má právo byť sám sebou, je tu rozobraná zo všetkých možných smerov. Tlieskam autorovi za skvele premyslený príbeh plný nečakaných zvratov, ktorý sa mi doslova zaryl pod kožu a ešte dlho tam zostane. Príbeh plný erekcií, sexu, individuality, absurdít, životných paradoxov, lásky, transexuáov, feministiek, tragédií, komédií, zranení, strachu zo smrti, vypichnutých očí, odtrhnutých končatín, či vyrezaných jazykov. Je to skvelé, je to jedinečné, je to poburujúce a pohoršujúce, no napriek tomu geniálne.

Danago
Danago
31.03.2023 5 z 5

Audio zpracování mě úplně dostalo. Celkově moje první kniha autora, lapala jsem po dechu.

LittleAndy
LittleAndy
16.03.2023 4 z 5

Svět podle Garpa je svojským pohľadom na život... i keď zase až taký originálny nie je. Garp ako postava je aj napriek svojej individualite v mnohých ohľadoch tuctová , ale to je zámer. Autor v postave dobre kombinuje unikátnosť jednotlivca so spoločenskými normami, náladami a celkovou situáciou v danej dobe.
Román sa nebral príliš vážne, najmä prvá kapitola o zrodení Garpa bola úsmevná. Silnou stránkou je štýl autorovho písania, ktorý aj pri opise rutinných udalostí dokáže baviť. Aspoň väčšinou... v niektorých pasážach som nedokázal nájsť nič podstatné, čo viedlo k nude. Tú však vždy čoskoro vystriedala ďalšia bizarná udalosť z Garpovho sveta. Pekným prídavkom sú aj texty v texte, teda Garpove poviedky, najmä Svět podle Bensenhavera. Aj napriek tomu by sa román dal skrátiť, a príliš by z neho neubudlo.
Vo všeobecnosti zábavné čítanie s nadčasovými témami, ktoré boli spracované pohľadom neobyčajne-obyčajného človeka, pri ktorom nechýbalo ani napätie medzi jednotlivcom a spoločnosťou. Osobitne vyzdvihujem autorov subtílny absurdný humor a istú úchylku v tom, že starostlivo opísal smrť takmer všetkých postáv.

BaPe895
BaPe895
28.01.2023 3 z 5

Trochu bizár kniha

marlowe
marlowe
21.12.2022 1 z 5

Z mého pohledu naprostá katastrofa! Vůbec nechápu, co se stalo. Pravidla moštárny mě doslova okouzlila, tam jsem si vychutnal každičké slovíčko, líbila se mi i Irvingova Čtvrtá ruka, byť nebyla tak dokonalá, jako Moštárna, ale přesto byla pořád hodně dobrá, jenže u Garpa nic nefungovalo. Vypadalo to, jako kdyby jehla vůbec nezapadla do drážky. Knížku jsem poslouchal, Martin Zahálka ji četl velmi dobře, jenže ten text po mně stékal jako voda po plechové střeše a já nenašel jediný výstupek, kterého bych se mohl zachytit. Irvingův/Garpův svět pro mě zůstal „zemí, kde přebývají lvi“, a přestože většinu čtenářů, jak vidím, tenhle příběh něčím zaujal, já se do Garpova baráčku dobýval marně, dveře zůstaly zamčeny na závoru, okenice zabedněné, komín ucpaný slámou. Nic jsem nepochopil.

JitaJL
JitaJL
16.12.2022 1 z 5

Namlsána Moštárnou jsem se pustila do Garpa... a byla jsem velmi zklamaná. Knížka se mi nelíbila. A těch hrubek nebo snad tiskových chyb v ní bylo nepočítaně!

Aleh
Aleh
04.12.2022 4 z 5

Pro mě velmi zvláštní román. příliš dlouhý, i když si jsem vědoma toho, co všechno nám chtěl autor říct, s čím se chtěl se svými čtenáři podělit, která témata chtěl vyzdvihnout. Garp i jeho matka touží psát a taky se tak děje. Tak trochu je toho v knize moc. To, co chtěl napsat její autor John Irving, to, o čem psala Garpova matka, to, co světu chtěl sdělit samotný Garp. Možná, že by pomohlo, přečíst si celou knihu znovu, ale i tak musím říct, že jsem často přeskakovala pasáže, které mě nezaujaly a možná, že to byla chyba. Zvláštní, mám raději, když je vše jasně a srozumitelně napsáno a čtenář tak ví, na čem je. Možná, že se ke knize někdy vrátím... Až bude více času. Bude někdy?

Dhanill
Dhanill
23.11.2022 5 z 5

...ty Irvingovy zvraty!:)

Pettato
Pettato
17.11.2022 3 z 5

Pro mě velmi zvláštní kniha. Některé pasáže ze života Garpa a jeho rodiny mě bavili, ale nad zbytkem jsem se trápila. V této knize je snad všechno, co život může člověku přinést a přesto mě některé pasáže překvapili. Jako třeba hned v první části knihy početí Garpa.
Je to originální dílo plné tragédií a absurdit, ale já jej nedokážu náležitě ocenit.

Monika1717
Monika1717
14.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím.Viděla jsem i film,byl také super,ale kniha je lepší. Jen ten rozsah, skoro 600 stran je fakt hodně. Nedivím se, že někoho odradí.

BlaV.
BlaV.
05.11.2022 5 z 5

Byla to první Irvingova kniha, kterou jsem četla a líbila se mi, četla jsem opakovaně.

Anasa
Anasa
23.10.2022 4 z 5

Četla jsem docela dlouho, musela jsem se soustředit. Zábavný mi román přišel hlavně zkraje, když byla hlavní postavou Jenny. Pak jsem se chvílemi bavila, chvílemi jsem nacházela místa zajímavá a chvílemi jsem měla chuť pasáž přeskočit. Zvláště ukázky Garpových děl. Román se mi líbil, ale dalšího Irvinga až s odstupem.

rabor
rabor
17.10.2022 2 z 5

Jedna z těch dalších knih o které se nebojím tvrdit, že je o ničem, nafouknutá drahým vzduchem jak supervelké balení stogramových čipsú. Nechápejte mě špatně, nějaké písmenka tam na těch více jak pětistech stranách jsou, občas vám předají nějakou informaci, jen je to také zbytkové bez nějaké hlavní nosné myšlenky, bez ústředního děje. Jen takové útržky, sem tam příhoda, zajímavá postava, nějaká ta myšlenka nebo názor, kus nedopsané povídky, nápad na knihu atd., takové trochu autobiografické dožírání literálních zbytkú táhnoucí se odnikud nikam. Kniha má několik zoufalých tendencí šokovat a pár podivností, jakože třeba se téměř o každé postavě dozvíme jak zemře a to i přestože se postava sotva ukázala na scéně a do konce knihy se s ní už nesetkáme, ale ani tak to nedokázalo porazit moji nudu, nezájem a antipatie k hlavní postavě.

Vivetkav
Vivetkav
14.09.2022 4 z 5

Pro mě vzpomínka.. četla jsem před 20 lety a je zajímavé, když čtu takhle po letech, jak si pamatuji některé věci přesně, některé vůbec a některé na mě mají úplně jiný pohled úhlu.. tak to má ale být...krásná kniha od Irvinga .. doporučuji

Ivule9
Ivule9
06.09.2022 4 z 5

Svět podle Garpa má "něco", jakýsi možná genius loci. Garp napíše za život pár románů a jejich ukázky jsou v knize i vložené, takže čteme i "knihy v knize" a vidíme, jak Garpův život ovlivňuje psaní románů a naopak.
V celém příběhu je hodně témat k zamyšlení - strach o děti, láska, nevěra, vztah mužů k ženám, znásilnění, chlípnost.
S čím jsem se potkala snad poprvé - i po závěru knihy autor pokračuje s několikastránkovým vysvětlením, jak dopadly jednotlivé postavy.
Garpa jsem si oblíbila, ale myslím, že kdyby měl o sto stránek míň, pořád by bylo řečeno vše (rozsah románu je 570 stran). Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a chci si časem přečíst další knihy od Irvinga.

helena8303
helena8303
04.09.2022 5 z 5

Nejprve se mi chtělo knihu odložit. Peripetie okolo zplození Garpa byly pro mne moc silné kafe.
Jsem ráda, že jsem se pročetla o kousek dál. Kniha mě naprosto strhla a považuji ji za snad ještě lepší, než naprosto skvělá Pravidla moštárny.
Kéž by bylo na světě víc Garpů.

ydnac
ydnac
10.08.2022 4 z 5

EXCENTRICKÉ...

Příběh spisovatele Garpa má v sobě hodně výstřelků, pobuřování, rozdělování společnosti.
Garp zažil lásku i tragédie.
Měl rodinu, peníze a slávu.
Měl chorobný strach o svoje děti.
Měl talent, ale ne každý mu rozuměl.
Je to zvláštní kniha, ale prostě jsem ji musela dočíst :-)
Něco na ní je, možná hodně pravdy, možná předběhla dobu...
Prostě život podle Garpa :-)

betička
betička
21.06.2022 3 z 5

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Děj se mi zdá tak roztahaný, místy nezáživný. Rozhodně nemůžu říct, že bych se do jakékoli postavy dokázala na chvíli vžít. Nedokázala jsem se k nim nějak dostat, pochopit je atd.
Jenny (Garpovy matky) přístup k životu byl velmi svérázný, působila na mě jako osoba s autistickými rysy. Samotné zplození Garpa je velmi svérázný akt.
Garp byl vlastně chlap, který nikdy nic pořádného neudělal. Nechal se bez nějakého svého přičinění ovlivňovat svými city a strachy.
Nejsympatičtější mi byla Roberta (žena, která byla coby muž hráčem ragby).

Z knihy se ale dá vytáhnout i velké množství zajímavých myšlenek a obrazů.
Asi absoluňte nevíc absurdní a snad i trochu děsivé (protože reálné a pravdivé) je líčení feministického hnutí ( stoupenkyně vyštvou vlastního syna Jenny z jejího pohřbu, protože je to chlap) a pak chování spolku Elen Jamesové (dívky s vyříznutým jazykem). Spolek je tak radikální a razí si svou vlatní cestu tak bezhlavě, že vlastně už pro stoupenkyně není ani důležité, že se od nich sama Elen distancovala. Zde mě přijde velmi aktuální to co k tomu Elen v knize říká - Nutí člověka, aby byl jako ony, jinak je jejich nepřítel.

Imor
Imor
10.06.2022 3 z 5

Tak dobře naskládané životní situace (které mi občas pěkně brnkaly na nervy), že se z této knihy stala velká biografie hlavního hrdiny. Na Irvinga je třeba si umět zajít a potom to je radost číst, ale někdy taky ne :-)

Peter74
Peter74
09.06.2022 5 z 5

Mal som možnosť výberu formy audio či knihu. Vybral som audio, dokonca v češtine. Aj keď je kniha, v niektorých krajinách sveta zakázaná, v rámci určitých popisov, mne sa osobne páčila.
Veľký hold autorovy za toto dielo.

Alizon
Alizon
07.06.2022 3 z 5

Musim konstatovat, ze mi Irving proste uplne nesedi. Pred najakou dobou jsem precetla Pravidla mostarny - pres urcite vyhrady jsem dala 4 hvezdicky, ale nejak jsem necitila potrebu se k Irvingovi vracet. Tato druha kniha od nej (pujcena a hodici se do ctenarske vyzvy) mi pouze potvrdila, ze se mezi me oblibene spisovatela nezaradi. Je az neuveritelne, ze hlavni vyhrady vuci knize mohu shrnout do tri zakladnich bodu, ktere se prakticky shoduji s vyhradami, ktere jsem mela ke knize predchozi.
Takze: a) Zacatek knihy (tedy cele Garpovo detstvi) me bavil hodne a do deje jsem byla doslova vtazena. U vetsiny knih to mam naopak. Nasledne se ale dej rozpliznul od niceho nikam a dospely Garp me doslova stval. Jeho matka Jenny byla pro me postavou mnohem zajimavejsi, ovsem v druhe casti knihy uz ma podstatne mene prostoru.
b) Milostna linka - stejne jako u Pravidel mostarny jsem hrdinovi jeho lasku "neverila" - opet se zamiloval prakticky do prvni zeny, ktera sla okolo... proc vlastne? (Ok v teto knize to byla jeho druha milostna zkusenost... ale i tak.)
c) Hrdina me stval, jeho jednani me stvalo a opet (jako u Pravidel mostarny) si to u me jistym cinem/jednanim zcela pokazil - opet v souvislosti s jeho ditetem.
V druhe casti knihy me tak nejvic bavila hrdinova literarni tvorba. Plus nektere dilci epizody, ktere se vlastne Garpa dotykaly jen neprimo. Na jedne strane urcite nezapomenutelna kniha se zajimavymi castmi, na strane druhe jsem se s jeji druhou casti pomerne trapila a cetla ji po kouskach. Takze minimalne na par dalsich let davam Irvingovi (docasne) sbohem.

Kabuky
Kabuky
06.06.2022 5 z 5

Palec nahoru.