Svět podle Garpa

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4.32783
Vydáno, Odeon

The World According to Garp, 1978

Kniha Svět podle Garpa

Velekněžka

Nespisovný život spisovatele Garpa utáhl svou smyčku abnormalit v jeden dokonalý celek leč v nedokonalém světě…

Dáma s hrnstjm

Žila jsem v přesvědčení, že Svět podle Garpa je pojem, kultovní kniha, součást jakéhosi základního čtenářského rozhledu. S tímto velkým očekáváním jsem začínala číst a ze začátku měla dojem, že kniha můj dojem naplňuje. Po návratu z Vídně mi už ale přišlo, že příběh začíná drhnout... Je to asi opravdu tragikomická záležitost, ale vzhledem k tomu, že jsem ji četla v průběhu těžšího životního období, si asi budu pamatovat spíš ty tragické věci. Druhá polovina knihy je náročná, ale závěr o osudu jednotlivých postav se mi moc líbil. Takže sama pro sebe "mám splněno," ale ke knize se už vracet nehodlám.

Vydání Odeon 2008 - šílené překlepy a pravopisné chyby po celé knize... nechápu, jak toho mohlo tolik uniknout pozornosti, klidně i "Gael" místo "Garp"... to mi při čtení hodně vadilo.

Rav3n

Jako je svérázný Garp, je stejně svérázná kniha.
Veselá kniha o smutných věcech. Jedna z těch, kterým dovolíte dostat se pod kůži především otevřeností a komplexním profilem postav. Prostě je znáte, vnímáte je a žijete s nimi. A ony vás jen tak neopustí. V tom je ta největší síla knihy.

Lili

Moc jsem si přála, aby se mi Irving zalíbil, ale jsou věci, který si nevynutíme. Mně ten groteskně tragický styl prostě nesedí. A přitom i život sám je takový. Jednou jste dole, jednou nahoře. Mám ale na mysli černý humor, který nikdy nebudu používat a jaký tak nerada poslouchám. Vadila mi Garpova arogance a zabedněnost v některých věcech. Kdybych si odmazala všechny tyhle „neřesti“, zůstal by Svět podle Garpa daleko tlumenější a vážnější a mně by se moc líbil, ale to by zase nebyl Irving. Musím taky napsat, že jsem hodně situací a úvah obdivovala; příkladem třeba to „o spodním výrovi“ (není tu žádná hrubka, až budete číst, pochopíte smysl). Celou dobu mi příběh svojí atmosférou i jinakostí připomínal Forresta Gumpa.
Neházím flintu do žita. Možná jsem si jen potřebovala uvědomit, že Irving je jiný než jsem původně myslela. Zrovna tak Pravidla moštárny (jako první přečtená) měly podobnou hořkosladkou příchuť. Příště to zkusím s titulem Rok vdovou a Modlitbou za Owena Meanyho a budou další, vždyť to vím.

„Vždycky jsem věděl, že snaha dosáhnout dokonalosti je smrtelný návyk.“

***
NEOBVYKLOST:
Moje vydání od Odeonu (1990) mělo jednu zvláštnost. Chybělo tu 33 stran a jiných 31 stran tu bylo dvakrát! Nikdy dřív jsem se s tím, v takovém rozsahu, nesetkala. Takže mi nezbývalo než zasednout k notebooku, dohledat chybějící strany a přečíst si je tak.

elcapitano

Četl jsem to poprvé coby teenager na gymplu. Tehdy fascinován otevřeností a komikou sexuálních scén. Nyní, po letech jsem se ke knize zvědavě vrátil. Samozřejmě jsem zde našel něco úplně jiného. Musím ale říct, že mi jako celek kniha v zásadě nesedla. Místy až obsedantní rozpitvávání motivů, důsledné dořečení každé situace... chápu to jako autorův pokus o komplexnost, koneckonců to má kniha v názvu, ale kdo to má číst, že. Úplně autora vidím, jak se v noci probouzí a píše si na papírek .."ještě toto a toto..". Bavila mne určitá vykolejenost Garpa a jeho střet s reálným životem i jeho síla si realitu přetvářet k obrazu svému.

Sofós

Kniha o spisovateli Garpovi usilujicího o prožití smysluplného života byla zajímavá, vtipná, smutná, překvapivá... Autor neotřelým způsobem zpracovává téma feminismu a lidí vybočujících z obecných norem. Jako celek hodnotím knihu jako skvělou, nicméně občas měla nezáživné pasáže, za což strhávám 1*.

PetK

Četla jsem to snad někdy na střední a pamatovala jsem si možná jen medvěda na jednokolce a to, že hlavní hrdina běhal. Teď jsem si dala audio. Martin Zahálka na můj vkus dost polyká konce vět, ale to je k audioprovedení snad jediná výtka.
Celkově se ztotožňuji s martinasudová, v průběhu poslechu to pro mě mělo kolísavou zajímavost, místy jsem si říkala "proboha, musí zrovna tohle rozpitvávat do tří kapitol", ale pak se zase objevily situace, které mě fascinovaly. Jednak hned na začátku příběh Garpova zplození, pak situace s buickem a celkově asi takový ten zvláštní pohled na nejrůznější situace - absurdně-vtipno-smutno-tragický. Svět podle Garpa teď po "dočtení" vidím na jednu stranu jako vlastně úplně obyčejný, na druhou vlastně úplně fascinující. A je to vše jen o úhlu pohledu. To je asi to nejdůležitější, co si z knížky odnesu. A dám si další Irvingy.

martinasudová

Jsem rozpolcena. Kdyby se mě někdo zeptal po přečtení půlky knihy, tak odpovím "nic moc". Ale jako celek musím říct "nebylo to vůbec špatné". Ještě dlouho ve mě dozníval svět podle Garpa.

Mapa času
Mapa času