Svět podle Garpa

od:

Svět podle Garpa

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1053/svet-podle-garpa-1053.jpg 4.32235
Originální název:

The World According to Garp (1978)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (229)

Přidat komentář
Darknessfriend
19. září

Na tuhle knihu a životní pribeh nikdy nezapomenu.Diky mami diky pane Irving plny počet.

Boby17
15. září

Nemám ve zvyku knihy nedočíst, ale tady jsem měl namále. Musel jsem dost zatínat zuby, abych to zvládl. Pravda, byly tam scény, které mám v paměti dodnes, ale jinak z mého pohledu žádná hitparáda. Takže za tři.

Dajda
14. září

Příjemně nepokojné čtení..jakoby celý děj směřoval ke konci..doslova - konec knihy a jeho stručné popsání dalších osudů protagonistů pro mě byl nejsilnější

katrin.ka
29. srpna

vrátila jsem se ke knize po mnoha letech a královsky jsem se bavila... svižný a nesmírně vtipný satirický obraz Ameriky a současného světa vůbec... stále aktuální...

MilkyA
09. srpna

Veľmi výtečne napísaných 608 strán o hovne. Irving čau zase v ďalšom živote, keď sa pomýlim.

Pablo7
29. července

Kniha je plná neuvěřitelných situací. Život Garpa je už od narození výjimečný. Je to dobře napsáno. Snad jen ukázky z Garpovi literární tvorby mě ne vždy bavili. Přesto jsem se dost nasmál. Ke knize se chci vrátit.

markettH
27. července

Tuto knihu jsem měla v povinné četbě k maturitě. Zpočátku jsem k ní přistupovala s nejistotou, jestli nebudu muset všechny stránky pouze přetrpět, ale přišlo příjemné překvapení. Garpa jsem zhltla a všem ji doporučuji :-) Jen je škoda, že příběh uplyne až příliš rychle.

slaska77
26. července

Knížka je to milá, ale ve srovnání s Pravidly moštárny, která jsou prostě boží, jsem se neubránila maličkému zklamání. Obdivuji autorovu představivost a jistě přečtu i něco dalšího.

Audrina
12. července

Kniha, která se rozhodně nebude líbit všem. Irving má celkem dost specifický styl psaní, který buď rádi máte a nebo ne. Svět podle Garpa je jedinečný v příběhu samotném...kniha o spisovateli, ve které se přímo objevují úryvky z jeho děl. Bohužel se v ní často střídají části, které jsou skvělé, a od kterých se nedokážete odtrhnout s těmi, které vás celkem nudí.

Klarinecka
23. června

Jen dve hvezdicky. Irving za to nemuze. Muze za to nakladatelstvi, ktere odvedlo opravdu mizernou praci. Ta kvanta hrubych pravopisnych chyb a preklepu na kazde strance mne poradne hnula zluci a dokonale mi otravila cele cteni :(

Terezz123
18. května

Neuveritelne čtivá kniha, spíše pro takové zklidnění, kdo v tom nenajde zalíbení a knihu nepochopí tak se mu líbit nebude

pauele
16. května

Odpočúvané ako audiokniha, kde pan Zahálka dáva románu poriadnu pridanú hodnotu. V knihe sa striedajú výborné a nápadité časti s nudnými a zdĺhavými. Miestami som mal dojem, že by pan Irving mohol takto pokračovať do nekonečna. Odbočky a z odbočky ďalšie odbočky a ešte ďalšie. Nie nemôžem to kritizovať, ale ani to nejde pochváliť. Bude mi to počúvanie chýbať, som však rád, že to mám za sebou. A taký je vlastne celý "svet podľa Garpa".

Ence
25. dubna

Vydání osmé, v EMG páté a asi na deseti místech je místo Garp napsáno Gael? Trochu s podivem (nemá vliv na mé hodnocení).

tlllk
24. dubna

na rozdiel od jeho predchádzajúcich kníh som si tu vyslovene neobľúbil ani jednu z postáv, ani tá otázka feminizácie spoločnosti ma zas tak neoslovuje, ale ako celok to malo opäť hĺbku a pointu nad ktorou budem ešte dlho rozmýšľať.

najviac ma ubíjali tie časté odbočky na rozpracované poviedky, kde som nevidel priamy súvis s prebiehajúcim dejom, ale ako audioniha to bolo znesiteľnejšie.

francouz
02. dubna

No musím říci, že jsem se místy opravdu trápil. Knížka střídala moc hezké okamžiky s fadní nudou, která mi protékala mezi prsty. Ale na druhou stranu je pravdou, že zde člověk najde spousty pěkných a poučných myšlenek, které jaky by najednou vystupují z běžné šedi. A je to víc než dráždívé, ten pohled, který nám připadá známý, jako by byl náš a podruhé jako by k nám někdo promlouval z dálky, protože mu není vůbec rozumět. Ano a hlavně pozor na spodního víra.
Každá doba bojovala se svými předsudky, doba poválečná v Americe, nebyla vyjímkou.

Sonik19
17. března

Kvůli dvoum posledním stránkám poslední kapitoly ta kniha stála za to..jinak to bylo utrpení číst, pořád sem čekala co se stane a o čem to je...Bohužel nepatřím do sorty lidí, která se zvládla ztotožnit se smýšelním pana Garpa.

Marbo
11. března

Svět podle Garpa - další freska poválečných USA, tentokráte z pohledu zdravotní sestry a spisovatele. Irving moc dobře vystihl ten typ lidí, co huláká svou pravdu a každý, kdo se odváží mít názor opačný, je hnusák, fašoun, rasista, komunista ( poznáváte se ? měli bychom, v tomhle žijem ). Knihu však sráží závěr, nesedly mi pasáže z Garpových knih a hlavně vymlácení postav v Shakespearovském stylu. Ke knize se určitě ještě vrátím.

Misty_blog
03. března

Původně jsem si knížku vybrala jen kvůli povinné četbě a ani ve snu by mě nenapadlo, že by se mi mohla začít líbit. Jak jen jsem se spletla! Svět podle Garpa je tak skutečný, a život po Garpovi.. :) Líbí se mi Irvingův styl psaní (překvapivě). Příběh měl hlavu i patu, a postavy byly přesně takové jaké by být měly. Je tam tolik skvělých myšlenek, které stojí za zapsání. Protože, ve světě podle Garpa jsme všichni smrtelné případy. za mě 5* :)

Ema22
27. února

Dokonalé polytematické dílo, postmoderna jak vyšitá. Hodně mě baví samotný proces psaní, i když některé Garpovy texty malinko pokulhávají. Ale jinak jsem při každém dalším čtení nadšena. Tolik myšlenek, které stojí za zaznamenání. Pozor na Spodního víra!

roman9739
27. února

Laskomina. Jsem moc rád, že jsem před lety, pro nepochopení, tuto knížku odložil. Teď jako dvojnásobný otec jsem si na ní smlsnul. Od této chvíle bude pro mě svět před a po Garpovi. Souhlasím s autorem v tom, že existují knihy, které mohou ovlivnit Váš život.

ufounek173
18. února

Výborná knížka.

intelektuálka
12. února

Tak tohle není můj šálek kávy. Dočetla jsem ale nic moc mi neřekla.

abicka
07. února

Nepřišla jsem ji na chuť. Dočetla, nerada odkládám nedotčené, ale přetrpěla.

Hadrák
07. únoraodpad!

Dvakrát jsem začal číst, ani jednou to nevyšlo. Strašná kniha.

chamyl
05. února

Přetrpěl jsem to. Doslova. Pět set stran nudy nebo geniality, která mě ovšem minula. Slovy klasika se u mne střídaly fáze očekávání a fáze zklamání. Tedy přesněji: po skvělých Pravidlech moštárny, knize napsané hlavou a srdcem, fáze nezměrného očekávání s fázemi naprostého zklamání nad řádky, které Irving psal zřejmě – s prominutím – penisem.
Alegorie, vtip, nadsázka, výsměch společnosti… Mluvíme stále o Světě podle Garpa? Já jsem četl absurdní pojednání o lidech, z nichž prakticky nikdo není „technicky“ v pořádku – ať už tím míníme stránku fyzickou, psychickou, sexuální či vlastního osudu. V tom má zřejmě být originalita tohoto díla, pro mne však neuchopitelná a samoúčelná. Snad všechny zásadní události a jejich vývoj souvisí s „volačem ve volaču“, případně s „volačem“ v ruce, v ústech nebo alespoň ve vzdouvajících se trenýrkách. Sexualita je bezpochyby velkou součástí našeho života a to i u lidí, kteří ji striktně popírají, ale takto násilně vystavět téměř všechny osudy jako pouhé důsledky chlípnosti či jejího odmítání, mi prostě přišlo zoufalé a podbízivě laciné. Věřím, že v 70. letech minulého století sklízela kniha plusové body za určitý průlom do ještě vcelku intimních zón lidského soukromí, ale že by to hned proto mělo být mimořádné a nadčasové dílo?
Ne, já jsem tuhle autorovu hru nedokázal přijmout a tak v Garpa nevěřím. Dávám 2* za několik spíše náznakem zajímavých či úsměvných momentů a s ohledem na „moštárnu“ i sentiment k autorovi, ale ke čtení knihu doporučit nemohu.

fruitbueno
23. ledna

Bez mučení přiznávám, že mě Irvingův text potrápil a nemít na zřeteli čtenářskou výzvu, knihu odložím, nedočtu a nikdy se k ní nevrátím. Neříkám, že je formálně kniha špatná, styl, věty i dialogy se daly strávit. Jenže problém nastává v tom, jak přistoupit k celku - co tím chtěl autor říct? Kam míří? Co si mám z knížky odnést kromě pocitu masivní ztráty času a nervů? Na druhou stranu, možná mi něco doopravdy uniklo, špatně jsem četla mezi řádky (ačkoli mi to běžně jde) a s knihou jsem se prostě a jednoduše minula. Za jedinou doopravdy povedenou pasáž považuji úplný úvod knihy, příběh Jenny. Pak už to bylo utrpení, křeč a bolestné vyhlížení konce.

MarVo86
10. ledna

Tak tohle je vážně zvláštní smysl pro humor!Možná proto mě to tak bavilo :) Tragické osudy hlavních postav jsou popsány s takovou dávkou cynismu,že nad tim zůstává rozum stát....

St.Evelin
29.12.2016

Kniha je zajímavá. POprvé jsem ji četla co by puberťák a tak nějak nevěděla, co si o ní myslet, obzvláště o způsobu početí malého Garpa. O pár let později jsem knihu zlhtla během pár dní a stala se mou oblíbenou!

denib
29.12.2016

Podle mě výborná knížka, kterou jsem četla už několikrát. Tak nějak mě uklidňuje, že nikdo normální není normální :-) Připadá mi to pochmurné i humorné zároveň - osudy postav jsou drsné, ale rozhodně jsem u čtení nebyla smutná. Nějak se mi nedaří to vystihnout, takže jen opakuji: výborná knížka.

JitrniPoutnik
27.12.2016

Při pokusech knihu odložit mě vždycky znovu lapila a nedovolila nedočíst ji. Ten život co žije hlavní hrdina a jeho matka, hrozně se podobá tomu "normálnímu", co žijeme....