Svět podle Garpa

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/big_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4.33065

Vydáno: , Odeon

The World According to Garp, 1978

Kniha Svět podle Garpa

Kryštofka

Zajímavé je, že s věkem moje okouzlení knihou klesá. V osmnácti jsem byla bezmezně nadšená, teď je toho všeho na mě nějak moc. Nejvíc se mi líbí úvod knihy aneb jak Jenny ke Garpovi přišla. To je tak krásně faktické a racionální a absurdní a vyšinuté, že pro mě kniha stále zůstává v kategorii oblíbené. S méně oblíbenými částmi.

petr2934

Irving znovu potvrdil svou extra třídu. I když jsem musel knihu jednou asi na týden odložit, abych ji vstřebal, tak o to víc jsem z ní nadšený.

Richard Skolek

Zhruba od poloviny jsem usilovně přemýšlel, jestli je to dobrá kniha a jestli mě baví, a vrtá mi to hlavou i teď, týden po tom, co jsem ji dočetl. Na jedné straně mi to někdy přišlo zbytečně pornografické a docela monotónní, zároveň to ale bylo velmi vtipné a dvě hlavní témata, tedy pohlavní identitu a smrt, to zkoumalo chytře, a vzhledem k datu vydání i velmi odvážně. A některé postřehy o spisovatelské duši byly neuvěřitelně výstižné:

"Začínají mi docházet lidé, které si dovedu představit, myslel si. Budu se bohužel muset s nějakými novými seznámit."

Za přečtení kniha každopádně bezpochyby stojí.

SadUnicorn

Nevím proč, ale od této knihy (zvolila jsem audioverzi, takže vlastně audioknihy) jsem očekávala úplně jiný příběh. Očekávala jsem něco dobrodružného a skrz naskrz vtipného, jako Forest Gump. Přiznám se, že film jsem neviděla, ale asi se na něj podívám. Nekdy... Svět podle Garpa totiž rozhodně není pro každého a kniha je to poměrně náročná. Po poslechu jsem si musela dát několik dní pauzu od jakékoliv další knihy a recenzi jsem musela psát s časovým odstupem.
První část, která je o Garpově matce Jenny a jejích společensky kontroverzních rozhodnutích, mě asi bavila z celé knihy nejvíc. Ještě Garpovo dětství a vyrůstání ve škole mě dost bavilo, jejich pobyt ve Vídni už o něco méně, ale poté, co se Garp oženil, pro mě kniha něco ztratila. Asi šlo o to, že od samostatné a emancipované ženy se příběh posunul k manželskému životu průměrného spisovatele, na kterém vlastně nebylo nic tak extra. Bohužel, postupně pro mě kniha ztrácela na zajímavosti. Garpovy literální počiny sice knihu oživovaly, ale zase ne tolik, protože krom první povídky to rozhodně nebylo nic, co bych si chtěla přečíst. Ani polyamorní vztah s Heleniným kolegou z práce a jeho ženou příběh nějak výrazně neposunul zajímavým směrem. Poté, co v životech postav nastane tragédie (kde vemi oceňuji autorův kousek, kdy jedna z hlavních postav zemře a čtenářovi/posluchačovi nějakou dobu trvá, než mu to dojde, protože je to skvěle zakamuflované a není to přímo řečeno) se děj trochu posouvá, ale následně zase ztrácí spád. Až konec knihy, kdy přicházejí další tragédie a seznámíme se s dalšími osudy postav trochu přidává k ději, ale ten počáteční náboj kniha už ztratila.
Nicméně styl autorova vyprávění je velmi napínavý a dokáže si udržet čtenářovu pozornost. Kniha je plná sexu, nevěry, feminismu, tragédií, společensky kontroverzních témat a zajímavých postav. Bohužel musím souhlasit s tím, co bylo v knize. Jennina literatura a život byly zajímavější a lépe podány, než Garpovy. Je to škoda, protože autor rozhodně potenciál na úžasnou knihu má. Tahle byla sice dobrá, ale ne úžasná. Ale zanechala stopu a to se taky počítá.

Majto

Prvýkrát som túto knihu čítal bez pár mesiacov pred 30-imi rokmi. Opakovane k tomu došlo o 2 roky neskôr, keď som si ju kúpil. Že mi neskôr bola nevrátená a že som na autora zabudol, bo som sa prestal venovať čítaniu kníh na veľa rokov (hoci som priebežne zopár kúpil) je vec iná. Pred časom ma to opäť chytilo a čítaniu venujem veľa času, tak prišlo aj na zháňanie tejto knihy. Dočkal som sa a opäť ju vlastním. Prečítal som ju a plne chápem, čo ma na nej pred rokmi zaujalo. Absurdita vsadená do reálneho sveta, cynizmus, sarkazmus... Teraz, keď čítam tvorbu Irvinga postupne, vnímam jeho vývoj ako autora a teším sa na ďalšie knihy (medzičasom som si pozháňal všetky v českých verziách). Bodovo by som to dal na 90%, len to je tu nemožné, tak dám kompletku.

Čtenářka73

Tak to nebyl úplně můj šálek čaje. Přečetla jsem díky výzvě a protože jsem se zastyděla, že takhle klasika mě minula. Na můj vkus až moc nechutností a absurdit, ale nejspíš tenhle styl jen nedokážu ocenit. Originalita se rozhodně upřít nedá. Teprve v poslední třetině jsem se začetla. Nejsem si jistá, jestli se někdy odhodlám k dalšímu Irvingovi.

Yukon

Bohužel odkládám nedočtené, což obvykle nedělám. Nějak u toho vůbec nic necítím a na nikom mi tam nezáleží. Po skvělém zážitku s Owenem Meanym je Garp zklamání.

L.Helena

ČRo Vltava - četba s hvězdičkou
Četla jsem již před mnoha lety, pak jsem párkrát viděla film, nyní jsem si ráda vyposlechla audio verzi této skvělé knihy. Překvapilo mě, kolik scén se do filmu nevešlo a tudíž jsem na většinu z nich od doby, kdy jsem knihu četla, zapomněla. Jen si vzpomínám, že tehdy jsem si při čtení postavy i prostředí představovala úplně jinak, nyní jsem již byla hodně ovlivněna filmem. Ale i tak, opět parádní zážitek.