Žhářka

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká pro to, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72110/big_zharka-cR3-72110.jpg 4.21144
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter, 1980

Kniha Žhářka

MamaKnihomolka

Kromě zajímavé anotace můžete vidět i vážně vymazlenou obálku, která Kingovu sbírku zase povznesla výš.
V příběhu jde hlavně o malou Charlie, která ovládá pyrokinezi. Někdo by řekl: Super! Ale z jejího pohledu se dozvídáme, že to až tak super není, když svou schopnost neumí pořádně ovládat a může způsobit opravdovou pohromu. Proto se o ní zajímá tajná organizace Dílna, která Charlie a Andyho jejího otce, který zase umí někoho ponouknout, chce pro svoje účely.
•••
Je to skvělá kniha o boji proti systému, lásce mezi otcem a dcerou, o testování drog na studentech a následcích experimentů. Z příběhu je zjevné odhodlání a to, že se nemáte vzdávat i přesto, že šance na vítězství je mizivá.
U Kinga není novinka takovéhle téma. Stačí si jen vzpomenout na Carrie a k čemu ji lidé donutili...
•••
Věřím, že kdyby někdo měl byť jen podobnou schopnost, dnešní společnost a tajné společnosti by s ní jednaly dost podobně nebo i hůř.
•••
Kniha na mě hodně působila stejným dojemem jako Christina. Není to nejlepší dílo, ale také zdaleka ne nejslabší. Jako každá Kingova kniha do sebe něco má a člověk se nad příběhem zamyslí.
A jako vždy po přečtení knihy, se těším na film.

Jellus

Skvela a ctiva kniha, ale Charlie by mohla byt sestrenie Carrie.

evaval

Skvělá Kingovka, z které jsem byla nadšená a ještě dlouho ve mě doznívala.

Pitbullka

Charlie byla skvělá. Na Kinga mi to přišlo dost citově zabarvené, ale byla to zajímavá jednohubka.

Arkagas

Příběh malé Charlie, která je pyrokinetička a jejího taťky Andyho není klasická Kingovka ve svém slova smyslu. Není to totiž horor, ale román, poukazující na problematiku testování drog a jiným látek v tajných laboratořích na lidech, o čemž se v 80.letech hodně mluvilo, ale nikdo to neřešil. Stejně jako Andy i v reálu chodili do těchto laboratoří převážně studenti, kteří si tak chtěli přivydělat. Žhářka je příběhem o lásce, odhodlání, boji proti systému, přátelství, nadpřirozených schopnostech, ale ani napínavé scény samozřejmě nechybí. Žhářka je kniha, která nemá obvyklé pomalé Stephenovo tempo, ale naopak je to kniha nabitá akcí, od které se nemůžete odlepit. Dalo by se říct, že dnešní generace by v téhle knize mohla vidět podobnost se Stranger Things, jen tady je to takové krásně klasicky Kingovské :)

esfinge

Četla jsem i lepší Kingy, ale to neznamená, že by Žhářka nestala za přečtení. Zajímavý příběh o nešťastném daru pyrokineze.

taikatalvi

Dlho som to odkladala ale nakoniec som sa tak zahryzla do deja, že som musela zistiť, ako sa to skončí. Veľmi príjemné čítanie :) King je proste king :)

poloborec

Občas divné, ale celkově dobré. Moje poprvé od Kinga a myslím, že jsem si vybral dobře. Podobným panicům doporučuji klidně začít s touto knihou.