jfialova

Přečtené 310Meč v bouři
? - červen 2022
Meč v bouři 2001, David Gemmell

Téma mě osobně nějak neoslovilo, ale nemyslím si, že je kniha vyloženě špatná. Čte se dobře, děj je napínavý a nedá se moc předvídat, co se bude dít. Líbilo se mi i prolínání mezi reálným světem lidí a světem nadpřirozených bytostí. Další díl si možná v budoucnu přečtu, ale zatím necítím potřebu pokračovat.


Slepý vrah
? - červen 2022
Slepý vrah 2001, Margaret Atwood

Parádní kniha, žádná jednoduchá oddechovka, ale poctivý umělecký kousek. Čtu každý den pouze před spaním, s prací a třemi malými dětmi se k tomu člověk jindy prostě nedostane, přesto jsem se pokaždé těšila. Výborný sloh, plno myšlenek, prolínání jednotlivých časových a vypravěčských rovin udržuje čtenáře stále ve střehu, protože nikdy nevíte, co se vynoří. I když postupně si čtenář dává jednotlivé střípky dohromady, vše se odhalí až v úplném závěru knihy. Postavy jsou perfektně vykreslené, od trošku podivínské Laury, která je vlastně obětí své rodiny a doby, čistá duše zatažená do nečisté doby, její sestry Iris, která je vlastně hlavní vypravěčkou příběhu a tvoří Lauřin protipól průměrného tehdejšího člověka, až po jejího příšerného manžela Richarda a pošahanou švagrovou Winnifred. Moje nejoblíbenější postava byla každopádně Rennie, žena z lidu, která měla vždycky na všecko tu správnou odpověď-tam bych asi spatřovala ten avizovaný humor, ale nejde určitě o nějakou lidovou srandu, kdy se za břicho popadáte.


Tiché roky
? - červen 2022
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Celkově dobrá kniha, dobré téma, zajímavě pojaté ve dvou liniích, kdy vypravěči jsou dvě z ústředních postav. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, jakoby to bylo psáno "z rychlíku", skicovitě, jakoby šlo o nějakou cvičnou verzi, nápad, který teprve má být podrobně zpracován. Vzhledem k tématu, kdy jde hodně o vnitřní pocity vypravěčů příběhu, mi styl psaní a téma nějak nejdou dohromady. Přitom z Hany vím, že autorka je skvělá vypravěčka. Každopádně ráda si přečtu i některou z jejích dalších knih.


Ďáblova hora
? - květen 2022
Ďáblova hora 2015, Deon Meyer

Detektivka ze zajímavého prostředí Jižní Afriky, pro mě absolutně neznámého. To příběhu určitě přidalo minimálně jednu hvězdu, protože Londýna a severoevropských měst už bylo dosti. Nějak mi moc neseděl nahuštěný děj samotného vyšetřování a jen velmi okrajově popsané okolnosti života Thobely, kde si čtenář musí mnohé domýšlet. Místy mi připadalo, že čtu již několikátý díl série, a proto jsem trochu mimo. Další díl určitě zkusím.


Deset malých černoušků
? - květen 2022
Deset malých černoušků 2009, Agatha Christie

Stará dobrá klasika ve formě ostrovní vyvražďovačky. Ač je kniha již staršího data, určitě to není nuda a dýchá z ní atmosféra doby, kdy ženy byly ještě dámy a muži gentlemani, scházeli se na čaji o páté a o dům pečovalo služebnictvo. Vraha se mi v průběhu nepodařilo odhalit, ale zpětně musím říct, že vydedukovat se to dalo. Ke konci se ale čtenář dozví několik poměrně podstatných informací, které poměrně zásadním způsobem ovlivňují výsledek. Takže uhodnout kdo, proč a jak není opravdu sranda. Kniha určitě nezklame!


Než jsem tě poznala
? - květen 2022
Než jsem tě poznala 2013, Jojo Moyes

Kniha určená patrně převážně pro ženské publikum. Popisuje osudy lidí, kteří by za běžných okolností patrně vůbec nedošli do styku. Zásahem vyšší moci se však dostanou do velmi blízkého kontaktu a vzájemně ovlivní svoje životy. Vážné téma včetně práva nevyléčitelně nemocného člověka na eutanazii je uchopeno vtipně, přesto vkusně a citlivě. Film jsem neviděla, takže nedokážu soudit. Kniha je ale napsaná dobře, závěr není tuctový, i když asi předvídatelný.


Nezvaný host
? - květen 2022
Nezvaný host 2001, Lee Child

Kniha je napínavá a dobře se čte. Konec byl docela překvapivý, i když zpětně musím říct, že se to dalo vydedukovat :-) Reacherovy postřehy byly místy trošku mimo mísu, ale nebyl to extrém, tak se dalo přimhouřit oko. Co mě ale u celé série dere, je odfláknutý překlad, kdy některé části textu nedávají pak vůbec smysl. Například: vanu naplnila 6 centimetrů pod okraj, pak do ní vlezla a hladina jí dosahovala až po kotníky (volně citováno). Nebo že z cedru opadaly všechny červené plody-mám teda doma cedry dva a kromě šišek na nich vážně nic, co by připomínalo červené plody, neroste :-)


Jmenuji se Reacher
? - květen 2022
Jmenuji se Reacher 2018, Lee Child

Kvalita jednotlivých povídek značně kolísá. Najdou se tam super kousky, na druhou stranu některé z nich jsou fakt slabé. Takže autor evidentně psát umí, ale občas mu to nějak drhne. Překlad slabší, takové knihy ale asi nebude překládat Milan Lukeš nebo Zdeněk Urbánek.


Outsider
? - duben 2022
Outsider 2019, Stephen King

Mezi kingovkami to určitě nebude moje nejoblíbenější, ale jako vždy je příběh napínavý, postavy jsou perfektně vykreslené, celé to má spád a nechybí notná dávka napětí. Kdo je autorovým věrným čtenářem, nalezne v příběhu starou známou Holly z Mercedesového vraha-prolínání jednotlivých příběhů je prostě jeden z autorových neodmyslitelných bonbónků pro čtenáře, které nutí stále přemýšlet, proč mi je to nebo ono povědomé, na druhou stranu ti, co ještě neměli tu čest, se v příběhu neztratí.


Colorado Kid
? - duben 2022
Colorado Kid 2017, Stephen King

To se teda povedlo, každou chvíli se přistihnu nad tím, že přemýšlím, jak to vlastně bylo... Navíc ten doslov, že prý existuje minimálně jedno povedené vymazlené řešení-no já sama jsem došla jen na samé béčkové konce. Na jednu stranu by se dalo říct, že je to pěkná habaďůra na čtenáře, který se užuž těší, jak se to celé vyřeší a následuje jen zadní přebal knihy, na druhou stranu je to teda geniální počin, protože než toto vyženu z hlavy, to bude trvat pěkně dlouho.


Mrtví se někdy vracejí
? - duben 2022
Mrtví se někdy vracejí 1992, Stephen King

Povídky jsou podle mě Kingova doména, kratší formát jeho dílům prostě padne jak ulitý. U rozsáhlejších knížek mi někdy přijde, že zabředne do omáčky kolem hlavního příběhu, a to je někdy spíš na škodu. Tento soubor povídek je zvlášť povedený, každá je úplně jiná. Nekuřáci, a.s. a Římsa jsou moji favoriti. Mrtví se někdy vracejí je dobrá, ale námět je takový trochu ohraný. Noční směna má lovecraftovský nádech, dobře napsaná. Šroťák je trochu praštěný (zajímavá je fascinace Kinga prostředím prádelen, připomnělo mi to Srovnáno se zemí). Bojiště mi připomnělo film Noc v muzeu :-) Celkově ale proč ne? Na dobrou noc je prolíná s upírskou vyvražďovačkou Prokletí Salemu. Poslední příčka žebříku je celkově laděná jinak, takový smutný příběh ze života, což Kingovi taky jde moc dobře. Celkově povedené.


Running Man
? - duben 2022
Running Man 1993, R. Bachman (pseudonym)

Kniha mi svým tématem velmi připomíná Bachmanovku Pochoduj, nebo zemři. Ta mi ale přišla vydařenější-nejsem moc fanda přehnaně akčních scén, kterými se Running man jen hemží; Pochoduj má takovou komorní atmosféru, která mě mnohem více oslovila. Nicméně jde o zdařilý počin, v některých bodech je velmi snadné vidět paralelu s dnešním světem: moc sdělovacích prostředků, touha po senzaci, dezinformace, manipulace... Děj je napínavý a poutavý, vyústění pochopitelné, vyznění Bachmanovsky depresivní.


Dům co postavil Jack
? - březen 2022
Dům co postavil Jack 1993, E. McBain (pseudonym)

Eda McBaina mám ráda. Přestože jeho knížky jsou už trošku retro, myslím, že i na dnešní poměry jsou to čtivé detektivky, mnohdy s lepší zápletkou, než co jsou schopní vyprodukovat dnešní autoři. Jako oddechovka je to moc fajn čtení.


Temné vize
? - březen 2022
Temné vize 1996, Stephen King

Různorodé povídky, které potěší každého fandu hororu. I když se vám některá zrovna dvakrát nelíbí, určitě se najde jiná, lepší. Líbil se mi široký záběr námětů a stylů, na každé povídce bylo něco originálního.


Šikmý kostel 2
? - březen 2022
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Druhý díl je obsáhlejším pokračováním dílu prvního. Jelikož jsem obě knihy četla hned po sobě, už ani nedokážu říct, kde končí děj prvního dílu a začíná díl druhý. Jak je vidno, historie se stále a stále opakuje, bohužel. A žádné krásné osudy hrdinové určitě nebudou prožívat ani v dílu dalším. Užívejme si každý den, kdy jsme zdraví, máme kde bydlet a co jíst, protože zbytek jsou malichernosti. Stokrát opakované klišé, po přečtení této knihy vzhledem k aktuálnímu dění ale nelze jinak...


Šikmý kostel
? - únor 2022
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Velmi hezky a poutavě napsaná kniha. Téma poměrně náročné, oceňuji, že se do toho autorka dala, protože prorazit v dnešní době s takovou knihou je téměř zázrak. Moc se mi líbí přidávání místních výrazů, dodává to to knize osobitou atmosféru. Nechce se pomalu ani věřit, jak lidé žili ještě před sto lety! Kdoví, co nás teď čeká, ale ještě donedávna jsme si opravdu neměli nač stěžovat...


Srovnáno se zemí
? - únor 2022
Srovnáno se zemí 2005, R. Bachman (pseudonym)

Příběh o totálním rozkladu jedné lidské bytosti. Myslím, že nápad výborný, v dnešní uspěchané, náročné a na zvraty bohaté době aktuálnější než kdy jindy, ale moc mě zklamal úplný závěr. Pořád jsem čekala, že King/Bachmann přijde s něčím fakt originálním, což se nekonalo. Jinak napsáno dobře, zachycení postupného magoření hlavního hrdiny jde autorovi na výbornou.


Z lásky k Praze
? - únor 2022
Z lásky k Praze 2018, Gene Deitch

Velmi milá, lidská a intimní zpověď člověka, který v životě mnohé zažil a dokázal. I přesto, že jsem četla český překlad, je zřejmé, že kniha byla napsána pro amerického čtenáře. Vůbec to ale nevadilo, pan Deitch Američan byl, i přesto, že větší část života prožil v Praze. Naopak to dělá jeho výpověď autentickou, na nic si nehraje, nedělá ze sebe žádného odborníka a specialistu na české poměry. Celou knihou prostupuje neskutečná pokora, láska k jeho ženě i k práci a lidství. I přes to, že k němu a jeho blízkým osud nebyl často laskavý, nepřišel o nadhled, nestěžoval si na svůj osud, i když otevřeně přiznával, že některé okamžiky nesl těžce. Jeho pohled na české dějinné zvraty mi přijde velmi zajímavý a cenný, protože vše, co se tady dělo se ho zároveň týkalo, ale vlastně i netýkalo, protože měl přece jen o něco větší možnosti než většina běžných Čechů. Jednoznačně doporučuji.


Strážci zákona
? - únor 2022
Strážci zákona 1998, R. Bachman (pseudonym)

Nejde o žádný literární klenot, ale při čtení si člověk vyčistí hlavu a navíc musím říct, že fakt se nedá dopředu odhadovat, co se stane. Šílená vyvražďovačka, kde všechny postavy mají zhruba stejné šance na přežití, a to v podstatě nulové. Ani u hlavních postav si nemůžete být jistí, že to v dalším okamžiku neschytají. Podobnost s Beznadějí je minimální, možná jen jména některých postav se shodují, vlastnosti už ale nikoliv. Dalo by se kritizovat ledacos, ale podle mě je to zbytečné. Toto nemá být žádné vyšperkované dílo, podle mě to King ze sebe prostě "vyblil" a muselo se mu teda strašně ulevit :-)


Beznaděj
? - leden 2022
Beznaděj 1998, Stephen King

Začátek byl super-opuštěná dálnice v poušti a ejhle, policajt. A už tam ty šoféry sbírá jak hrušky a vozí si je pěkně na jednu hromádku do divného opuštěného městečka. Napětí roste, nevíme proč se to děje, co je to za chlápka, koho dalšího v městečku ještě najdeme. Za polovinou knihy se teprve začíná rozkrývat pozadí celého příběhu a přestože to celé tak nějak sedí, v porovnání se začátkem už to prostě není ono. Takže s plánovaných pěti hvězd jsou nakonec jen čtyři.


Prokletí Salemu
? - leden 2022
Prokletí Salemu 1994, Stephen King

Tak sice téma docela ohrané, ale musím říct, že přesto se to dalo číst. Je znát, že autor ještě není ve vrcholné formě, jde o jeho teprve druhou knihu. Za určité mínus bych považovala příliš velké množství postav, běžně mi to nevadí, ale tady je o každém pár vět různě rozházených po celé knize, takže při každé další zmínce marně vzpomínáte kdo že to vlastně je... Postavy nemají ještě takovou tu kingovskou hloubku a konec knihy je takový nedotažený. Příběh je ale již hezky vystavěný, napínavý a dobře se čte.


Domácí úkoly: úvahy a rozhovory
? - prosinec 2021
Domácí úkoly: úvahy a rozhovory 2014, Bohumil Hrabal

Útlá knížečka, která alespoň u mně ale vyžadovala poměrně více času. Občas, v klidné chviličce, jsem si sedla a přečetla jednu dvě stránky, protože je to hutné v dobrém slova smyslu a každý odstavec si zaslouží být vychutnán. Typicky hrabalovské a velmi osobní, humorné i velmi smutné. Krásné.


Nadaný žák
? - prosinec 2021
Nadaný žák 1991, Stephen King

Až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že už jsem ji kdysi četla. Obě povídky mají společné téma fascinace smrtí, i když v každé z nich na to jde autor z jiné strany. Zatím co v první povídce je hlavní hrdina smrtí zvráceně fascinován, v druhé jde o čirou dětskou zvědavost. Nadaný žák mi přijde zajímavý i tím, že tam v podstatě není žádný kladný hrdina-ti dva hlavní jsou zvrhlí úchyláci, rodiče jsou pitomci a alibisti, výchovný poradce je taky divný a i když se na konci snaží to šílenství zastavit, nepochodí. Povídka Tělo mi přijde velmi silná, uvízla mi hodně v paměti. Hlavní hrdinové, partička malých smradů, kteří se vydají za dobrodružstvím-najít tělo vlakem sraženého kluka. Výlet nakonec ale znamená především konec dětství a procitnutí do kruté reality, která předurčuje i další osudy jednotlivých aktérů. Zajímavá sociální sonda do poměrů amerického poválečného venkova.


Jatka
? - prosinec 2021
Jatka 1999, Lee Child

Neurazí, ani nenadchne. Odpočinkové čtení pro dlouhé zimní večery, tedy pro někoho, komu nevadí hromada mrtvol a spousta akce :-) Kniha je čtivá, byť tedy překlad je hrozný, místy je to nereálné, ale není to encyklopedie. Kdo nehledá nějaké hluboké myšlenky a nechce se mu koukat na americké akčňáky v telce, může si to dát komorně s Reacherem a Roscoe v malém americkém zapadákově, kde přišli na zajímavý způsob, jak si vydělat spoustu peněz ne zcela legálním způsobem.


Řemeslo urozených
? - prosinec 2021
Řemeslo urozených 2003, Pierre Boulle

Zajímavě pojatá sonda do nitra vojenského vyzvědače zasazená do reálií druhé světové války ve Francii. Kde je hranice mezi hrdinstvím a zradou, jak lze své jednání obhájit před okolím a před sebou samým, jak zůstat hrdinou a zároveň přežít a nejlépe se zalíbit všem. Kniha plná situací dotažených až do absurdna. Hlavního hrdinu nejprve možná trochu obdivujete, pak ho jste schopni ještě chvíli omlouvat, ale od určitého bodu už je to jenom beznadějný psychopat. A k zamyšlení je, kde má kdo tento bod zvratu-kniha mě osobně nutila stále přemýšlet, co bych udělala v jeho situaci já sama.


Ultimus
? - listopad 2021
Ultimus 2021, Ondřej Neff

Už opravdu dlouho jsem si nedala žádné echt sci-fi, ale když jsem narazila na nový román Ondřeje Neffa, nějak se mi zastesklo a s chutí jsem se začetla. Přestože z předchozích knih série jsem zatím nic nečetla, nepůsobilo mi to nějaké zvlášť velké problémy. Velké plus je opravdu hezká čeština-po řadě překladů, které jsem teď měla v ruce, je to nebetyčný rozdíl. Narážky na dnešní politicko-společenské klima mi přišly vtipné, někdy tedy až děsivě, protože kdoví, jestli ty největší excesy nebudou za pár let smutnou realitou. Zatím se tedy dobře bavte :-)


Pavučina snů
? - listopad 2021
Pavučina snů 2002, Stephen King

Klasická kingovka popisující partičku chlápků, kteří se každý rok scházejí na lovecké chatě a pojí je pevné pouto z dětství. Tentokrát do toho vstupují ne zrovna přátelsky naladění mimozemšťané. I když příběh samotný stojí v této knize spíše v pozadí-děj by se dal shrnout několika větami-přesto mi to přišlo jako zajímavé a napínavé čtení. Zpětně musím říct, že vlastně hlavní hrdinové většinu děje stráví útěkem nebo vzájemným naháněním se ve sněhové vánici, přesto mě to nenudilo a těch 600 stran uběhlo celkem rychle. Za mě to není autorovo nejlepší dílo, co jsem kdy četla, ale něco do sebe má.


Franta spadl blízko školy
? - listopad 2021
Franta spadl blízko školy 2015, Robin Král

Maličký sešitek obsahující básničku s příběhem malého Franty, který skončil po nešťastném zakopnutí v nemocnici. Hezké a vtipné veršíky doprovázejí milé ilustrace. Věnuji synovi Františkovi na vánoce :-)


Lunapark
? - říjen 2021
Lunapark 2013, Stephen King

Kniha patří v autorově portfoliu mezi trošku slabší kusy. Oceňuji originalitu námětu-knihu z prostředí lunaparku jsem snad ještě nečetla. Postavy mi přijdou takové odosobněné v porovnání s tím, co autor umí. Nějak jsem se za celou dobu s nimi nesžila. Finále napínavé, úplný konec dojemný.


Zhubni
? - říjen 2021
Zhubni 2012, R. Bachman (pseudonym)

Námět zajímavý, samotná kniha mně ale moc nechytla. Na Kinga mi to přijde slabé, hlavně co se charakterů postav týče. Spousta věcí mi tam přijde jakoby navíc, například postava kamaráda-gangstera (jako proč?), doktor, který nejdřív celý problém bagatelizuje a pak najednou vydá na pacienta "zatykač", postava dcery mi přijde jak z jiné reality (chvíli tam je, pak tam není a nikomu, zdá se, extra nechybí, nakonec se teda nečekaně objeví)... Závěr dobrý, ale ta celková omáčka je prostě slabší než jindy.


Konec hlídky
? - říjen 2021
Konec hlídky 2016, Stephen King

Poslední díl série pokládám za nejslabší. Děj se hodně vlekl, další události byly předvídatelné, do toho chudák Kermit už fakt nebyl ve formě... Ten nápad s hracími konzolemi mě taky nějak zvlášť nechytil. Autor se nedá zapřít, styl vyprávění je jako vždy výborný, ale oproti předchozím knihám ze série musím jednu hvězdu ubrat.


Pan Mercedes
? - září 2021
Pan Mercedes 2014, Stephen King

Dobrá detektivka v podání mistra hororu S. Kinga. Začala jsem druhým dílem série, který mi přijde oproti jedničce méně uvěřitelný a víc filozoficky laděný, asi vzhledem k tématu literární tvorby a knih obecně. Jednička je více syrová, hlavní pachatel je fakt pošahaný magor a hlavní hrdinové-klaďasové se hezky doplňují. Našly by se slabší momenty, já vzhledem ke znalosti následujícího dílu jsem věděla, jak vše dopadne, přesto se to ale čte dobře a ráda si dám i poslední kousek.


Právo nálezce
? - září 2021
Právo nálezce 2015, Stephen King

Trilogii jsem začala odprostřed, ale podle všeho to nějak zvlášť nevadí. Důvodem bylo to, že jsem si o knize dopředu nic nezjišťovala a prostě jsem po ní hrábla-je to od Kinga, nebudu nad tím přemýšlet. Po celou dobu jsem pak čekala na nějaké to kingovské nadpřirozeno, že se pomalu do příběhu vkrade, třeba v podobě nějakých démonů v Morrisově hlavě, a ejhle, ono jsme na konci a je to vlastně krimi :-) Zápletka dobrá, i když děj se dá dopředu tak trochu odhadnout. Těším se na prví díl.


Kočka v botách
? - srpen 2021
Kočka v botách 2000, E. McBain (pseudonym)

Kniha je čtivá, ale nějak mi nesedla natolik, abych hodnotila výše. Možná i vinou slabšího překladu, třeba to věčné "nu" mi pak už vyloženě lezlo krkem. Prolínání různých časových rovin a příběhů vyprávěných z pohledu jednotlivých postav bylo zajímavé, to dávalo celé knize šťávu. Téma samotné mě ale nějak zvlášť neoslnilo. Poctivé tři hvězdy.


Vražda předem ohlášená
? - srpen 2021
Vražda předem ohlášená 2003, E. McBain (pseudonym)

Mnozí dnešní autoři Edovi nesahají ani po kotníky. Opravdu není třeba, aby kniha měla 500 stran, aby vyšetřovatelé používali supermoderní počítače a laboratoře, hlavní postavy byly dokonalé a nesmrtelné, dosahovaly neuvěřitelných dedukcí a autor se snažil dílo ozvláštnit něčím extra. Chlapům z 87 stačí vlastní nohy a mozky, kávovar a maximálně policejní portrétista a databáze otisků prstů. Jednoduché, uvěřitelné, doplněné o fajn dialogy. Moc hezké čtení.


Rose Madder
? - srpen 2021
Rose Madder 1997, Stephen King

Od Kinga jsem četla lepší knihy, i když ani tato není vyloženě špatná. Obraz a jeho svět mi ale tak nějak nesedí, sice čtenář nemusí vědět vše a nějaké otazníky můžou dodat na šťávě, tady mi ale přijde, že jsem až do konce zůstala jaksi mimo. Líbilo se mi zpracování hlavní hrdinky Rose, vcítění se do pocitů, myšlenek a nálad týrané ženy bylo parádní. Bill mi ale přišel tak nějak do počtu a Norman-ať shnije v pekle, ale vykreslený byl teda skvěle.


Hodina děsu
? - srpen 2021
Hodina děsu 1992, Stephen King

Někdy mi přijde, že i když napíše King nákupní seznam, šlo by to vydat knižně :-) Tuto povídkovou knížku už jsem kdysi četla, zejména Prám si dodnes pamatuju. Je to přesně ten typ povídky, kde jsou jen 4 lidi, opuštěné jezero a "to", neřeší se, co bylo předtím, co bude potom, za mě geniální. Zbytek je taky dobrý, s paní Toddovou super nápad a skvěle vypravěčsky podané, Úžina je hodně nostalgická a má takovou studenou zimní atmosféru. Při delší cestě vlakem se to dá dát na jeden zátah :-)


Večerní škola
? - srpen 2021
Večerní škola 2017, Lee Child

Průměrná detektivka, první ze série, která se mi dostala do ruky. Čte se dobře, začátek byl zajímavý a neotřelý, bohužel pak to sklouzlo do běžných kolejí-Reacher je ve všem největší machr, ostatní jsou tam víceméně do počtu a dělají mu křoví, jedinou ucházející ženskou samozřejmě dostane do postele, má neuvěřitelné dedukční schopnosti atd. Mimochodem, postup vyšetřování postavený na naprosto neuvěřitelných odhadech a dohadech, kdy se v podstatě ani jednou vyšetřovatelé nedostali do slepé uličky, mi přijde jako nejslabší část celé knihy. Pokud se ale oprostíte od přehnaných očekávání, jako odpočinkové čtení to není špatné.


Ruka Fátimy
? - červenec 2021
Ruka Fátimy 2010, Ildefonso Falcones

Výpravný historický román pojednávající o střetu islámu a křesťanství ve Španělsku na přelomu 16. a 17. století. Kniha zachycuje téměř celý život hlavního hrdiny Hernanda, syna muslimky a katolického kněze, který nezapadá ani mezi křesťany, ani mezi muslimy. Zůstává však muslimem, a to i po násilné katolizaci morisků. Celý život pak zasvětí hledání cesty, aby obě náboženství mohla vedle sebe existovat v míru. Děj je plný zvratů, historické reálie jsou podané tak, aby čtenáře zaujaly, ale nenudily. Zpracování tématu bych označila za lepší průměr (v kontextu v poslední době přečtených několika románů, které lze považovat za historické pouze podle popisu na přebalu). Pokud neočekáváte, že dostanete do ruky literární klenot, ale chcete se při četbě odreagovat a osvěžit si středověké dějiny a nevadí vám sem tam nějaké krvavé scény, budete spokojeni.


Červená Karkulka
? - červenec 2021
Červená Karkulka 1973, Jan Suchl

Oblíbená kniha všech našich dětí. Obrázky jsou naturalistické a ten, kde vlk žere Karkulku, jsme museli přeskakovat. Pak se na něj sadomasochisticky potají dívali, vždycky hromadně pomaloučku otevírali knížku na příslušném místě a pak ji strašně rychle zaklapli :-) Doprovodné texty jsou hezky napsané. Škoda, že dnes takové knížky nevychází.


1 ...