Lion Feuchtwanger

německá, 1884 - 1958 statistiky · web

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 27 knih

Komentáře (5)

Přidat komentář
assilem
17.01.2016

Jeho knihy čtu s tužkou a papírem na stole. Mám vypsaných spoustu jeho citátů. Každý líc má svůj rub a čím větší je líc tím větší je rub. Tak to se stalo mým životním krédem, i když někdy těžko hledám a jen spoléhám na to, že to opravdu platí. Např., že i každý rub má svůj líc.

Marika Vanova
06.05.2015

Židovka z Toleda je super kniha.

nightlybird
31.10.2011

Pro úplnost a korektnost diskuze tady přidávám odpověď, kterou mi poslal Weil poštou :

"Fašisté zneužili knihu Liona Feuchtwangera - Žid Süss, a natočili podle ní film, o který se dlouho opírali jako o zdůvodnění svého budoucího počínání. Kniha vyšla v r. 1925.
A autor skrz své protifašistické názory a veřejná vystoupení musel prchat a prchat, jinak by byl zastřelený a ani by si v koncentráku nepobyl."

Protože si nemyslím, že by jediná kniha byla důvodem k holocaustu, vrátím se k problematice Feuchtwangerova "pekla na zemi" po bližším seznámením s prameny. A všiml jsem si teď, že jste svůj původní komentář smazal - takže asi celá věc ztrácí smysl a jak vidím, bude dobré si v případě poněkud kontroverzních názorů tyto zkopírovat do vlastních reakcí, aby nakonec člověk sám nevypadal jako blázen, který plácá nesmysly.

nightlybird
29.10.2011

Pane Weile, o jakém pekle mluvíte? Pokud vím, nebyl jako Žid ani v koncentráku, ani za svého pobytu v SSSR pro své názory v gulagu. A v dětství také určitě nijak nestrádal. Jediné, co by se dalo za jako nepříjemné považovat, byla krátká internace ve Francii za 2. sv. války - tam byl ale internován jako Němec, nikoliv kvůli knihám (nebo že by se Frantíkům nelíbila Bláznova moudrost?). Co se mu tedy vlastně tak děsného přihodilo - a kvůli které jeho knize (pokud jste nějakou četl). Já se přiznám, že nepatří mezi mé nejoblíbenější autory a mám v knihovně jen několik jeho nejznámějších knih a proto mám nepochybně značné mezery. Rád se nechám ale poučit a vy budete nepochybně ten, kdo mi může rozšířit obzory, jak v skrytu duše doufám - na vědomosti není nikdy pozdě!

WEIL
16.10.2011

Účastnil se protifašistických a protiválečných kongresů, patřil mezi nejaktivnější stoupence antifašistického hnutí....Jako literát se proslavil knihou Jud Süss, 1925, č. 1929. Tento román byl za faš. režimu zfilmován a hrubě zneužit k antisemitské propagandě.