Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1521 1521

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos
Originální název:

Cadáver exquisito , 2017


více info...

Přidat komentář

Sidonie
předevčírem 3 z 5

Svět, ve kterém začnou zvířata přenášet smrtící virus, a tak je lidi musí přestat jíst (a navíc je všechny vymlátí). A místo toho, aby si uvařili třeba chilli sin carne nebo si dali beyond burger, začnou se požírat vzájemně. Vše se brzy – pod nátlakem obřího živočišného průmyslu, kterému hrozí krach – zlegalizuje a lidi se začnou chovat na maso.
A tak se lidé stávají obětí vlastní krvelačné víry v karnismus.

Za mě super premisa. A až zebe z toho, jak reálně to vlastně působí. Když jsem to četla, říkala jsem si "já si umím představit, že se tohle vážně děje, lidi takhle OPRAVDU přemýšlejí, takhle opravdu jednají!".
Při čtení se mi vybavovaly části z Věčné Treblinky a já měla husí kůži z toho, jak mi docházelo, že takhle by to vážně mohlo být. Že je tak snadný přesvědčit lidstvo, že "tohle je ta skupina bytostí, na kterých nezáleží". V historii se to stalo už několikrát různým skupinám lidí. A dosud se to samozřejmě děje ostatním zvířatům.
Degradujeme je. Uděláme z nich kusy. Věci. Začneme používat zdrobněliny a krycí názvy, které nám to vše usnadní. Už to není kráva, je to hovězí. Už to není člověk, je to speciální maso. Už to není vražda, je to porážka. Je to kolínko. Jsou to žebírka. Je to ledvinka. Není to žena, je to samice. Není těhotná, je zabřezlá. Není to dítě, je to mládě.

První část knihy je silná. Při čtení jsem ji musela i několikrát odložit, abych zpracovala právě přečtené. Umím si představit, že lidé, kteří se třeba dosud nezajímali o to, jak to v živočišném průmyslu vypadá, budou knihou tak znechuceni, že ji odloží a nedočtou. Pro ostatní to bude v něčem lepší (nic nového), v něčem horší (nebudou to vnímat jen jako "strašlivý horor", ale bude jim to připadat mnohem reálnější).

Samozřejmě tu jsou nějaké nelogičnosti: Například povaha samotného viru. Vir, který napadá všechna zvířata vyjma lidí? Jak by to bylo možné? A proč bylo třeba zabít i všechny domácí mazlíčky? Jak by ti mohli někoho nakazit? To spíš lidi by mohli nakazit je, když ti mazlíčci jsou doma, ne?
I kdyby to byla zoonóza přenosná konzumací, nechápu, jak by se mohla nakazit všechna zvířata. A mezi lidmi už by se to pak stejně šířilo dál (třeba jako AIDS, který je taky původně z opičího masa). A takový ty náznaky na konspirační teorie, ty jsem radši přehlížela, ty z toho dělaly už úplnou frašku. To raději přijmu, že vážně existoval takový divný virus.
Ale to člověk musí zkrátka přijmout. Nějaký důvod autorka vymyslet musela.

Svět je tu promyšlen do detailu. To oceňuji. (Ač to, uznávám, neměla autorka těžké. V podstatě jen vzala realitu a nahradila zvířata lidmi.) Co mi ale absolutně nesedlo, byl ten přítomný čas vyprávění. Podle mě by se s přítomným časem mělo šetřit. Je pravda, že zrychluje tempo a zvyšuje napětí, ale když je používán nonstop, začínám z toho být unavená.

Hodně prostoru se věnovalo detailním popisům světa. I toho jsem už po chvíli měla dost. Škoda, že postava tu byla v podstatě jen od toho, aby nám dělala kameru, abychom se mohli dívat jejíma očima. Během celého příběhu k ní nedochází k žádnému morálnímu posunu.
Je to člověk, který dělá, co od něho společnost očekává, ač někde v hloubi duše možná o všem pochybuje, ale nakonec se stejně nijak nezmění. Když už pravidla poruší, tak ne proto, že by ho k tomu tlačilo svědomí, ale pro vlastní sobecké potěšení, aby mohl někoho znásilňovat.

Škoda, že se postava nevyužila k tomu, abychom mohli nahlédnout do myšlení lidí. Do toho, jak si vše zdůvodňují, obhajují, jaké to je jejich očima. Úplně si to umím přitom představit:
"Oni jsou chování na maso, je to jejich smysl."
"Kdybychom je nechovali kvůli masu, neměli bychom důvod je chovat - takže by se nikdy nenarodili."
"Že nám dají své maso je pro ně daň za to, že jsme se o ně starali."
"Já kupuju maso jen z domácího chovu, kde lidi chovají na trávě a sluníčku."
Protože takhle jsem ten svět stále vnímala našima očima, mýma očima. Kniha nám moc nedala možnost nahlédnout do toho, jak to vidí ti, kteří v tom všem nic špatného nevidí, pro které je to normální. A tak nedokážeme pochopit chování člověka, který oplakává mrtvé dítě, zatímco pracuje na jatkách, ženy, která pořádá poslední rozloučení s mrtvým otcem, zatímco podává lidské maso, plačící ženu hroutící se z toho, že právě umřel její spolupracovník, zatímco denně přihlíží vraždění tisíců nevinných.

Chápu, že postava měla být tak trochu od všeho odtažená. Chápu, ale ve výsledku zbyl z knihy jen svět a hodně krátký, nijak zvlášť promyšlený příběh, který by bez popisů světa vyšel sotva na povídku.

Líbil se mi ale závěr. Totiž, samozřejmě nelíbil, ale byl to jediný správný závěr, který mohla kniha mít. Nic jiného by nedávalo smysl.

SVĚT ***** PŘÍBĚH *

Nikky000
07.06.2024 3 z 5

Téma zajímavé, a tím to tak končí. Kniha se táhne, styl psaní je jednoduchý, předvídatelný, ničím ojedinělý. Jednohubka na víkend, která neurazí.


Dobraadresa
02.06.2024 3 z 5

Na jednu stranu se dá říct, že po přečtení knihy o potravinářském zpracování lidí jsem se na lidi začal dívat novým způsobem. Na druhou stranu jde určitě i o podobenství o tom, jak hnusně nakládáme s jinými živými tvory. Literárně nejde o nic převratného, ale téma samo táhne příběh až k (nijak extra výraznému) závěru a čtení nenudí. Co zaslouží pochvalu, je parádní obálka českého vydání.

whack
17.05.2024 3 z 5

Pomimo bočnej pointy o víruse, ktorým sa očividne problém preľudnenia vyriešiť nepodarilo, je v knihe brutálnym spôsobom vyobrazená oblasť živočíšnej výroby. Či obete majú dve alebo štyri nohy, ľudstvo ma už nemá čím viac zhnusiť v jeho ťažení za ukojením svojich úchylných potrieb, pôžitkárstva a párminútovým ulahodením svojich chuťových buniek.

Lendie
10.05.2024 odpad!

Poprvé jsem četla tento druh žánru a asi ani nic podobného vyhledávat v budoucnu nebudu. Knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Byla nudná, předvídatelná a celou dobu jsem si říkala, že tohle napsat není umění. Kniha vlastně dost bez fantazie.

Zanda96
09.05.2024 4 z 5

Jako mnohé, i mě zaujala nejvíce obálka. Po přečtení jsem ovšem nevěděla, co napsat do hodnocení. Kniha mě velmi bavila i přes fakt, že se události v knize popsané, (doufejme), nikdy nestanou. Začetla jsem se a chtěla vědět, jak příběh skončí, zároveň tento surový a nechutný příběh rozhodně není pro každého.

ClariceL.
02.05.2024 4 z 5

Dárková e- kniha. Když se to kolem Znamenité mrtvoly rozjelo, moc jsem ji neregistrovala. Upřímně, spíš odvracela zrak od obálky, která mnohé zaujala. Proč? Podobných obalů vidíme denně, jenom jiný předmět porcování. Několik prvních kapitol jsem si říkala, jestli to bude pořád takhle, tak nevím teda. Čtu horor, thriller s různou nechutností, ale tady je to tak syrové a emočně chudé, že se prostě bráním do toho pomyslného zrcadla nakouknout. Není to přímo děj, spíš popis společnosti a ukázka charakterů. Určitě je nad čím se zamyslet. Konec, vzhledem k tomu, jakým stylem se příběh ubírá, nemohl být jiný. Chladná a věcná manufaktura

micha-ella
01.05.2024 5 z 5

Tohle se nestalo a nikdy nestane, proto jsem tu knížku dokázala přečíst, ačkoliv jindy jakékoliv popsané surovosti a krutosti buď přeskakuju, nebo knížku odkládám a nedočtu. Tady to nešlo.
Je to vegetariánský protest, je to obžaloba! To, co se dnes děje chovným zvířatům, se v tom příběhu děje lidem. Hrozné, šokující, mrazivé, příšerné, nechutné, nelidské. Připomnělo mi to knížku Pod kůží (Michel Faber). Tady v komentářích čtu, že je to jednoduché čtení, krátké věty, odpočinkové! Napsané jednoduše. Cože? Třeba to, co říká hlavní postava o svém domově? Cituji: "Místo plné popraskaných slov, odmlk vrostlých do zdí, místo, kde se nahromadily smutky a tříští vzduch, škrábou ho, až kyslík pod jejich tíhou puká. Dům, v němž pomalu dozrávalo šílenství, krčilo se, připraveno vyrazit." Jiná čtenářka postrádá příběh, prý jí chyběly (s hrubicí!) jakékoliv myšlenky, pocity, pro jiného je styl téměř bez dialogů, ač je jich tam tolik. Žasnu! Je to výborně napsané, popis zkázy v prázdné ZOO je fascinující, střídání hrůz s poetickým vztahem hlavní postavy k otci mě bralo za srdce. Tahle knížka ve mně bude dlouho ležet.
Katko, ty to rozhodně nečti!

TessieB
27.04.2024 3 z 5

Uf, tak co k téhle knize napsat... dala jsem jí za dva dny a to asi hlavně proto, abych to čtení měla už za sebou. Jsem docela otrlý čtenář, ale tohle byl masakr. Doslova. Asi nemůžu říct, že by se mi to líbilo, protože nejsem masochista, zároveň si myslím, že kniha splnila svůj účel - šokovat. Byla jsem znechucená skoro po celou dobu čtení, často jsem se přistihla, že neovládám svůj obličej a do knihy se šklebím. Bude ze mě vegetarián? Minimálně na pár dnů až týdnů ano, protože při pomyšlení na to, že bych měla teď něco s masem připravovat, se mi zvedá žaludek. Jsem ráda, že už mám čtení za sebou a těším se, až knížku hezky pěkně vrátím do knihovny a už jí v životě neuvidím.

Aya81
25.04.2024 2 z 5

Tohle se nějak nepovedlo. Zajímavá myšlenka, námět, ale nic z toho. Příběh takový nijaký, styl psaní divný. Místo zápletky jen nekonečné popisování praktik v chovu, zabíjení a zpracování chovných lidí. Jestli to mělo působit na lidí, aby si pod tím představili obdobné praktiky u chovu zvířat, nebo jestli kniha měla jen šokovat? Nevím, každopádně mi to přišlo prostě jen nechutné. Absolutně zahozená myšlenka.

Janeee
20.04.2024 3 z 5

Skvělý námět, ale jak píšou i ostatní... Znovu knihu číst už nikdy nechci... Popisy rozhodně nebyly vůbec zdlouhavé, jak se píše v komentáři níže... Kniha se četla svižně a rychle. Ale bylo to tedy silné kafe. ..

Airelle
10.04.2024 2 z 5

Nemůžu říct, jestli se mi kniha líbila nebo ne, protože jsem měla celou dobu pocit, že hlavním cílem autorky je šokovat. Respektive ukázat jak se my lidé chováme ke zvířatům, když je zpracováváme na maso. Vzhledem k tomu, že jsou mi tyto technologie známy, nepřinesla mi nic nového.

Bohužel ani styl psaní mi moc neseděl, protože se jedná o dlouhé popisy a děj se absolutně nikam neposouvá. Postupem jsem si od knihy vytvořila odstup a viděla jsem víc negativ než pozitiv.

Nepochopila jsem, co víc měla kniha přinést. Ani v druhé části se totiž nestalo nic překvapivého.

Chápu, že spousta holek přede mnou knihu nedočetla, ať už z důvodů, že to pro ně bylo silné kafe anebo že je dlouhé popisy unudily.

Nápad jako takový se mi líbil, bohužel ho autorka pojala jiným způsobem, než jsem podle anotace očekávala. Podobné knihy pro příště radši vynechám.

IG:@freya_zlaskykpribehum

Kacii2705
04.04.2024 2 z 5

Kniha mě zklamala. Možná to bylo tím, že jsem na ni byla velmi natěšená a slyšena samou chválu. Kniha se sice velmi dobře četla, protože je napsaná velmi jednoduchým jazykem, na druhou stranu mi přišlo, že se knize téměř nic neděje. V hlavní dějové lince chybí řada vysvětlení a celkově se v knize nic moc nedozvíte, jen si budete připadat jako expert na porcování lidí...

Ambo
02.04.2024 2 z 5

Jsem z knihy trochu zklamaná, protože jsem nedokázala začíst, přestože jsem na ni slyšela samé ohlasy. Nakonec jsem ji dočetla, ale nepodmanila si mě.

pandem
01.04.2024 3 z 5

Dobrý námět, za mě, dobře napsané, dost surové a závěr mě dost šokoval. Ale jedno přečtení stačí.

Pan_Skala
31.03.2024 2 z 5

Autorčina vize světa je zajímavá a určitě by se z toho celého dalo vytřískat něco daleko smysluplnějšího než tato kniha. V první části to vyvolává dojem jako kdyby to byla agitace proti zabíjení zvířat akorát zde je to v podobě lidí. Je v tom snaha neskutečně šokovat, která spíše skončí znechucením nad knihou jak nějakým vnitřním zamyšlení. K tomu k hlavní postavě ani nijak nepřilnete, nepropojíte se nebo nepřijmete jeho příběh. Jediné co to ve mne vyvolalo byla pouze chuť to dočíst a litovat, že zajímavá dystopie je nevyužita. Bohužel za mne tuhle knihu nikomu nedoporučím, protože to prostě není ono.

Káťa484
31.03.2024 4 z 5

Pro mne asi dost drsný konec, ale nemůže přece vše končit jen happyendem. Dřív než něco schvalime, rozhodneme o něčem, měli bychom řádně promysle důsledky našeho rozhodnutí.

jiri4861
30.03.2024 5 z 5

Na Pomezí sci-fi a hororu, doufám že nikdy lidstvo nedospěje do situace že se budou muset porcovat lidská těla.

Kamčučák
29.03.2024 odpad!

Tak tohle opravdu za mě ne. Asi nejsem cílovka. A asi jsem ji ani nepochopila. Jediné plus je, že se rychle četla. Ale to možná bylo tím, ať to mám rychle za sebou.

terrie.jel
28.03.2024 1 z 5

Jak tady již někdo psal, tak autorka měla skvělý námět, ale bohužel nedokázala využít jeho potenciál. Za mě tato kniha už nikdy víc... Měla jsem o ní jiné očekávání a vůbec mě nebavila. Příběh absolutně o ničem, "zápletka" odhadnutelná a moc rychle ukončená. Hlavní postava a ani ti ostatní psychopati mi fakt nesedli.