Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1502 464

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito , 2017

Allys
19.09.2023 5 z 5

Z obálky aj anotácie jasné o čom kniha bude, tak nechápem poniektorým reakciám nižšie, asi čakali, že áno, spapá občas niekto nejakého človeka, ale pred chovom na jatkách a spracovaním mäsa autorka decentne zavrie oči, aby niekomu neprišlo blbo? :-D

Je to dystópia, ktorá je písaná priamo, úprimne a často kruto až odporne. Je to však hlavne zrkadlo, ako sa v súčasnosti správame k zvieratám chovaným na mäso. V knihe nájdete viac opisov, ako akcie, ale práve tie opisy sú veľmi dôležité k pochopeniu posolstva knihy, hoci nie každý má na to žalúdok. Autorka zvolila vecný a chladný štýl, ktorý umocňuje atmosféru a dokáže vyvolať u čitateľa viac vlastných autentických pocitov.

Marcus, ktorý je hlavnou postavou v tomto procese tvorenia potravy priamo pôsobí a prostredníctvom neho môžeme sledovať, čo sa deje na jatkách, vo veľkochove, ako sú v spoločnosti nastavené pravidlá, jako fungujú poľovačky (vrátane lovu tehotných žien a pojedanie novorodencov) a pod. Zaujímavá bola práca s jazykom rôzne časti ľudských tiel sa pomenovávali inak, ako sa volajú v skutočnosti a tým dochádzalo k zrušeniu emocionálních vazieb k mäsu, k chladnokrvnosti a pod - tak to funguje aj v súčasnosti u zvierat v každom obchode.

Všetko, čo je v knihe napísané je k súčasnej spoločnosti omnoho bližšie, ako sa na prvý pohlad zdá, ľudskosť a empatia sa vytráca dlhodobo, taktiež aj snaha prekrúcať realitu, ako nám vyhovuje viac. Dokonca aj scény so šteniatkami sú toho silnou pripomienkou, keď vidíme, s čím sa stretávajú v súčasnosti útulky.

Nič podobné som doteraz nečítala a som veľmi rada, že je takáto kniha na trhu. Je to skvelá alegória i keď zobrazená surovým a zvráteným spôsobom, avšak v knihe nebolo nič, čo by už ľudia zvieratám niekedy neurobili. Kniha je určite vhodná k zamysleniu.

Sanmark
12.09.2023 2 z 5

Milujete Gretu Thunberg a její témata? Tak tuhle knížku napsala její nejlepší kamarádka, zarytá vegetariánka už od děložního stádia.

miroslav7393
12.09.2023 5 z 5

Nejodpornější knížka, jakou jsem doposud četl.

lucifess
10.09.2023 3 z 5

Pořád ještě nevím, co si o knize myslet. Občas jsem se ztrácela díky stylu psaní a vyjadřování autorky. Co se ale autorce povedlo, a to jí musím nechat, byla šokovanost příběhem, absurditou. Určitě šlo zpracovat lépe, použít více detailů nebo se více věnovat některým částem, dost se stíralo i plynutí času v knize....ALE chytlo mě to. Nemohla jsem přestat číst. Byla jsem přikovaná ke stránkám. Byla jsem z toho až špatná.
No a na maso jsem pak fakt chuť neměla :)

m2056
10.09.2023 1 z 5

Kniha mě se moc nelíbila byla to prodejní bublina jak je to dobrý určitě si kniha našla svoje čtenáře ale já její fanoušek nebudu.

Charming
03.09.2023 2 z 5

Tohle byla síla. Kniha má asi něco do sebe, ale mně se to fakt hnusilo. Jedna část ze zoo mi tam přišla fakt nelidská a příšerná. Styl psaní mi nesedl. Knihu založím hluboko do knihovny a už se k ní nikdy nevrátím.

Metuje
03.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Jsem rád, že jsem knihu dostal zdarma v elektronické podobě od Dobrovských, možná bych litoval její koupě. První polovina mě hodně vyděsila, ne ve smyslu věcí, které se v knize odehrávají, ale v naprosto nečitelném způsobu čtení, kdy jsou osoby "on", "ten vyšší", "ten druhý" používány nadměrně a zmatečně, že jsem přemýšlel, že knihu odložím. Postupem času se však styl autorčina psaní zlepšil a díky krátkým kapitolám se mi podařilo knihu přečíst relativně rychle. Události, které se v knize dějí mě nijak nešokovaly, ale autorka jich podle mě využívá jen pro šokování slabších povah a staví na tom celou knihu. Kdyby se v knize nedělo to, co se tam děje, tak by to mohl být článek na dvoustránce časopisu :)

MegaH
02.09.2023 2 z 5

K této knize bylo napsáno již mnoho a mnoho slov. Naprosto chápu rozporuplné reakce. Ve mě samotné se to taky bije...
Pokud budu knihu brát jako dystopii, nevěřím jí, potřebovala bych, aby autorka zaťala drápy své zvrácené vize mnohem hlouběji. Potřebovala bych víc informací. Takhle to pro mě byla naprostá utopie a totální dekadence lidstva.
Pokud budu knihu brát jako kritiku společnosti či systému, mám vlastně ten samý problém. Autorka nakousává spoustu zajímavých myšlenek a hlubokých témat, ale spíš jen klouže po povrchu, naznačuje. Ano, nastaví nám zrcadlo, ale jen co se mihne obraz, je pryč.... Nevyhraněné a uniformní jsou i postavy.

Strohý styl a krátké kapitoly se k obsahu naprosto hodí. Čtení utíká, ale po zajímavém začátku s každou další stránkou ztrácí kniha dech...., jakoby sama autorka nevěděla co se svojí vizí dál. I konec mi přišel dost uspěchaný....

sloncekhk
01.09.2023 1 z 5

K tomu asi nejde ani nic říct.

RichardWest
29.08.2023 2 z 5

Jak už bylo mnohokrát napsáno níže, téma v sobě skrývalo obrovský potenciál, který ale nebyl využit, škoda. Stále jsem čekal co z toho nakonec vyleze, až jsem nakonec knihu dočetl a tiše si řekl "WTF?" Nebyla to úplně ztráta času, ale ani to nebyla kniha, kterou bych si chtěl nechat v knihovně.

karel0684
29.08.2023 2 z 5

Přemýšlím, jak popsat zážitky z této knihy - četlo se to rychle, po překonání počátečního "šoku". I když ten šok a základní teze této knihy bylo asi to "nejzajímavější"

adevis
27.08.2023 2 z 5

Zatracená mrtvola. Asi vám sem nemusím psát anotaci, že?

Přiznám se, že až po dočtení (po přemlouvání jsem ji opravdu dočetla) této jsem se šla podívat, jaké národnosti je vlastně autorka. Hmmm, argentinská. To nemění nic na tom, že asi není úplně v pořádku, ne?
Já nevím ani, co mám vlastně psát. Mám ráda thrillery, nevadí mi krev, nevadí mi zabíjení krutým způsobem ale tohle, to bylo moc. Jak tohle může člověk vymyslet? Jak může někoho napadnout příběh na xxx stran o kanibalismu, o tom, jak člověk zabíjí člověka proto, aby ho člověk snědl. Tak zvrácený příběh. Jak? I v těch nejtemnějších představách by mě nic takovýho nikdy nenapadlo. Ale ok. Fajn. Je to vymyšlený. Fantazy. Humus.

Jsem zvrhlá, když jsem se u čtení smála té absurditě? Bylo to nechutný, zvrácený, mělo to příběh, zápletku, která se dala čekat. Závěr, který byl též předvídatelný, ale ten mě teda nenapadl. Asi v tomto ohledu (konkrétní závěr) tak zvrácená nejsem nebo nevím. Prostě nevím.

Neberte mě vážně ani neberte toto jako plnohodnotnou recenzi, prosím. Zkuste knihu sami, ale rozhodně ji neberte jako světobornou literaturu. Je to sr ale za ten konec, který mě fakt posadil na prdel ji dávám 2/5* kdybych knihu nečetla, o nic bych nepřišla. Díky. Už nikdy víc.
P.S.: Mám chuť na řízek. No a co. Psala jsem, ať mě neberete vážně. Hah.

psychousek
24.08.2023

První příběh tohoto typu, tento žánr nečtu. Z jedné scény se mi udělalo mírně nevolno, ale když přejdu tento výjev, byla to nuda. Místy mi to přišlo jako agitka veg(doplňte vhodné zakončení) a snaha o co největší hnusotu, ale po jednom šoku to bylo ploché, nudné a dočteno asi spíš ze setrvačnosti.

Liina
22.08.2023 2 z 5

Skvělý námět s obrovským potenciálem, který autorka ale nijak nevyužila. Jestli bylo cílem šokovat za každou cenu, asi se povedlo. Každopádně stavba příběhu má velké trhliny a jednání postav je často nelogické až nesmyslné. Celkově je kniha docela čtivá, za přečtení určitě stojí, ale nenašla jsem žádný důvod, proč se k ní v budoucnu vracet.

cestina_s_linus
19.08.2023 odpad!

Tohle není kniha. Ale náhled do mysli "nemocného člověka". A zajímalo by mě, jak se tvářil redaktor, když dostal rukopis k posouzení...

hanafox
16.08.2023 5 z 5

Víc takových, ale už žádnou takovou.
Knížka byla čtivá napínavá plná nečekaných věcí, dle mého názoru velmi originální. Zároveň neskutečně ošklivá, některé pasáže jsou opravdu pro čtenáře se silným žaludkem. A ten konec? !!! Neskutečný...

Teryz
15.08.2023 3 z 5

Autorka měla krásně vymyšlený svět,postavy a reálně tak by to mohlo vypadat, kdyby se to doopravdy stalo. Ale bohužel děj není už tak propracovaný. Začátek knihy bylo wau, ale druhá část? Bylo to pak uspěchané a já si nedokázala k postavám vytvořit vztah. Hold jsem od toho očekávala asi něco víc.

Gi-Gi
14.08.2023 4 z 5

tohle bylo tak hnusný a hustý zároveň, musím říct, že mě dostala poslední strana - nechci spoilerovat, ale uuuffff

burg
07.08.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha od začínajícího autora. Teda, čekal jsem asi krapet propracovanější dílko. Ne, že by to bylo vysloveně špatně napsané - tedy když pominu tu základní premisu a to, že odsouhlasení kanibalismu by OFICIÁLNĚ neposvětila ŽÁDNÁ vláda na světě (natožpak dané "zprůmyslnění" výroby), tak děj byl ještě v pořádku. Jen ten závěr vyšuměl totálně do ztracena. Točilo se mi v hlavě snad deset různých konců (od zabití hlavní osoby, přes "Fuck the system", až po dnes oblíbené "všechno se to řídí shora, někdo tahá za nitky a žádná nákaza neexistuje". Škoda.
Navíc netuším, jestli je autorka veganka, nebo kýho výra co, případně jaké jiné poselství měla kniha mít, než "netrapte zvířata", ale od omezení a konzumace živočišných bílkovin mě fakt knížka neodradí. Když už, tak začnu protože chci, ne proto, že jsem se to dočetl někde...
PS: původně jsem chtěl dát jen tři hvězdy, ale obálka mě donutila přitlačit :)

Mathiola8
06.08.2023 1 z 5

Tak tohle není můj šálek kávy. Hnusná kniha.