Devatenáct pařátů a jeden temný pták přehled

Devatenáct pařátů a jeden temný pták
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530444/bmid_devatenact-paratu-a-jeden-temny-pta-65a96d1e1ce43.jpg 3 30 30

Nová kniha Agustiny Bazterricy se v ničem nepodobá předchozímu románu Znamenitá mrtvola. Snad jedině tím, jak mistrně dovede autorka zacházet s hrůzou, která číhá všude kolem nás, krčí se v těch nejobyčejnějších věcech, situacích, v lidech a zvířatech kolem nás. Devatenáct povídek jako devatenáct zastavení na podivné křížové cestě, na niž jsme náhodně narazili, když jsme na výletě sešli z cesty. Některé výjevy nás přimrazí svou prostotou, jiné jsou jako temné barokní obrazy plné svíjejících se démonů a nesrozumitelných symbolů. Ve všech se Agustina Bazterrica dostává až na dřeň: na dřeň každodennosti, na dřeň jazyka, na dřeň toho nejčernějšího humoru. Povídky svým vznikem předcházejí románu Znamenitá mrtvola a autorka je psala v průběhu několika let, proto jsou opravdu pestré – pestré v temnotě, jež je všechny spojuje.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Fobos

Diecinueve garras y un pájaro oscuro , 2020

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Devatenáct pařátů a jeden temný pták. Přihlašte se a napište ho.

Arkagas
24.05.2024 3 z 5

Po hodně dlouhé době jsem narazila na knihu, ze které mám tak rozporuplné pocity, že vlastně úplně ani nevím, co k ní napsat. Kniha slibuje 20 temných, až hororových povídek a nepopírám, že některé jsou skvostné, jelikož Augustina zvládla vystavět atmosféru na pár stranách. Pro ty kdo četli asi z hlavy nevyženu cíl stát se kruhem.. Zároveň má kniha ale slabší místa, kterých je poměrně dost a věřím, že mnoha lidem nesedne pro svůj styl a poetičnost. Kniha má ale naprosto skvělý desing a povedené ilustrace, takže po grafické stránce není co vytknout. Rozhodně ale nečekejte něco jako byla Znamenitá mrtvola, protože nic takového nepřijde.
Moje hodnocení: 7/10

Mamka_cte
24.04.2024 2 z 5

(SPOILER) Když se objevila nabídka spolupráce k této knize, tak jsem neváhala. Protože autorčina předešlá kniha Znamenitá mrtvola, se mi nějakým hodně zvráceným způsobem strašně líbila. Moc děkuji za poskytnutí knihy @knihydobrovsky a @sberatelka.knih

Když kniha dorazila, tak jsem byla nadšená z obálky, ale když jsem sundala přebal, tak jsem byla ještě ohromenější. Krásný oranžový podklad a na něm černé pařátky. K názvu knihy ta obálka totálně pasuje, ale název knihy a vnitřek? Tak to nemám páru.

Buď tato kniha není vůbec pro mě a já její hlubší myšlenku (jestli nějakou tedy má?) nepochopila, nebo to je prostě jen sbírka náhodných myšlenek autorky, které sesmolila a vytvořila z nich nakonec knihu.

Upřímně můžu říct, že jsem si knihu musela dávkovat a mezi povídkami si udělat nějakou pauzu. Po přečteni jsem další den neměla žádnou páru, o čem jsem to předešlý den vůbec četla. Jak se říká jedním uchem dovnitř a druhým ven, tak já to měla jedním okem dovnitř a druhým ven. Jediná povídka, kterou ze své hlavy nemůžu vytěsnit a myslím si, že už ji odtamtud ani nikdy nedostanu, je Roberto.

Ve zkratce je Roberto králíček. Králíček, který vyrůstá malé holčičce z intimních míst. První kdo ho uvidí je její učitel García. Proč? Protože je pedofil. Ale tím to končí. Povídka, která by zrovna potřebovala rozvinout, je takto blbě ustřižená. Já bych rozhodně uvítala, kdyby byla mnohem delší.

Některé povídky nejsou ani dvě strany dlouhé a naproti tomu jiné zas 10 stran dlouhé, ale obsahující nic neříkající text.

Očekávala jsem nějakou pořádnou pecku, ale to se nekonalo a já jsem hrozně zklamaná. Myslím si, že další knihu od autorky už neotevřu.

Přesto ještě jednou moc děkuji @knihydobrovsky a @sberatelka.knih za knihu v rámci #spoluprace

veverrka11
15.04.2024 3 z 5

Povídková antologie, kterou mi zaslala @sberatelka.knih v rámci #spoluprace s @knihydobrovsky, moc děkuji za možnost si ji přečíst

Dvacet povídek, každá s jiným tématem, přesto mají všechny něco společného...

Je těžké hodnotit sbírky kratších textů, protože každý je úplně jiný. Osobně bych texty nenazývala povídkami, ale spíše esejemi, autorka hodně pracuje s emocemi a myšlenkami.

Všechny texty jsou psané čtivě, střídají se typy vyprávění (Ich, er i du forma) a některé by se dokonce daly nazvat magickým realismem. Jejich čtení ve mě mnohdy vyvolalo otázky, z nichž nejhlasitěji křičela: "proč?"

Právě texty ve stylu magického realismu bych já osobně v knížce mít nemusela. Nechápala jsem je, nevím, proč se v nich dělo to, co se v nich dělo a z toho důvodu se mi nelíbily.

Na druhou stranu byly zde i texty, které by si možná zasloužily více rozepsat, právě kvůli té otázce proč.

Bohužel mi většina textů obsahově vůbec neutkvely. Prostě jedním okem tam, druhým ven. Byly i texty, které mě nutily se zamyslet a také ty, u kterých bych byla radši, kdyby situace v nich popsané (zneužívání dětí, domácí násilí, únosy...) zmizely ze světa.

Anotace slibuje texty temnější než noc, bohužel takové jsou tam tak dva až tři. Odporných byste taky našli pár, většina je prostě... Normální.

Knížka ani texty nejsou dlouhé, nejdelší text má asi 25 stran, takže čtení nezabere mnoho času. Sbírka je tak ideální na cesty MHD.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Závod s časem, Trnová královna a další knižní novinky (9. týden)

25.02.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Devatenáct pařátů a jeden temný pták v seznamech

ve Čtenářské výzvě9x