Musaši

Rozsáhlé dílo Musaši od Eidžiho Jošikawy je i po sedmdesáti letech od svého vzniku nejpopulárnějším japonským historickým románem. Děj se odehrává na počátku 17. století po skončení vleklých válek, jimiž byla sužována celá země. Vlády nad Japonskými ostrovy se ujal rod Tokugawa, který nastolil nový řád a umožnil život v míru po více než dvě a půl století. Země však byla zaplavena zástupy potulných samurajů bez pána, kteří toužili po slávě a bohatství. Hlavní hrdina, Mijamoto Musaši, byl zpočátku jedním z nich. Z nezkrotného mladíka se však po pečlivém studiu cesty meče vypracoval skutečný samuraj. Netoužil po nabízeném místě u mocného knížete a vydal se na cestu zdokonalení, jejímž cílem bylo dosažení dokonalého probuzení a vybroušení šermířské techniky na hranici možností. Musaši postupně vítězil nad všemi soupeři, rozhodující však nebyla jeho síla, ale jeho čisté srdce a nezdolné odhodlání. Poráží všechny slavné bojovníky a vytvoří si svou vlastní školu boje se dvěma meči, který později osvětlil ve své slavné Knize pěti kruhů. Avšak románový Musaši není jen bezcitným bojovníkem, je mužem milujícím natolik, že si svou lásku odepíral až do rozhodujícího souboje s nejsilnějším sokem, jímž byl Sasaki Kodžiró. Nakonec to byl lidštější a čestnější Mijamoto Musaši, kdo dodnes přetrval jako duch bojových umění a zůstal v paměti všech jako nejslavnější samuraj všech dob. Vše, co dnes Japonci o Musašim vědí, se odvozuje od Jošikawovy fabulace. V jeho podání je Musaši nejen jedním z nejlepších šermířů všech dob, ale i člověkem, který dosáhne dokonalosti po všech stránkách osobnostního rozvoje. Tímto dílem se Jošikawa v Japonsku proslavil natolik, že při zmínce jeho jména se většině lidí vybaví právě román Musaši. Svým jedinečným pojetím nejen stanovil hranice žánru, který se dodnes těší značné oblibě, ale současně lze Musašiho považovat za nejlépe vystavěný japonský historický román vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2978/big_musasi-GCs-2978.jpg 4.6165
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

Mijamoto Musashi, 1937

Kniha Musaši

Ladys

Četl jsem před pár lety.
Po románu Taiko jsem byl natěšený na další kousek z pera Eidži Jošikawy.
Přišlo ale trochu zklamání. Nebyla to zpočátku taková jízda, jako předešlý román.
Nakonec jsem se ale začetl a kniha je to také výborná.
Musaši musel mít těžký život.
Napřed limitován původem. Potom silou vlastní vůle a píle povstal ke slávě, o kterou ale nakonec vlastně nestál.
A Cesta meče? Samurajský kodex cti? Vrcholem této filosofie je řečeno mými slovy být tak dobrý, že meč nebude třeba použít.
Ale kdo by se nechtěl postavit slavnému Musašimu?

evickakyticka

Číst takovou bichli je pokaždé výzva. Tady jsem se až trochu lekla a říkala si, jestli už to s tím čtením nepřeháním...

Prvních 300 stran jsem snad ani nezamhouřila oko, jak jsem se začetla, ale historické romány mě baví. Tady jsme navíc úplně jinde než v Evropě a tak má čtení úplně jiný nádech. Na knihu se dá pohlížet z mnoha úhlů - najdete zde cestu meče, bojová umění, historii, romantiku a taky celkové zamýšlení nad životem. Záleží, co si vyberete. Jediné, co mi nesedělo, bylo cestování a "náhodné" setkávání se postav. Nakonec se mi líbila i postava Osugi, která měla spíš zápornou úlohu.

Dávám si od bichlí oddech, ale těším se, která se mi opět připlete do cesty. Vždy je to jedinečný zážitek.

martin6849
12.07.2020

Tak tenhle cvalík mi dal zabrat víc, než jsem čekal :-). Ale rozhodně byl Musaši přístupnější a čtivější než Taikó (v něm mi ta změť jmen (a jejich změn) dělala místy dost problémy). Z druhé strany mě chvílemi nebavily části, kdy Musaši zmizel ze scény a kniha se věnovala jiným postavám. Třeba Matahači byl dost otravný otrava a myslím, že by si zasloužil víc, než jen pár ran holí přes záda :-P.

Taky mi přišlo, že by to byl vlastně dobrý námět na kolumbijskou telenovelu, protože to, jak na sebe jednotlivé postavy náhodně pořád narážely, bylo dost neuvěřitelné (já vím, já vím, je to legenda, navíc řízlá fikcí :-)).

Je fajn, jak na sebe Taikó, Šogun Jamese Clavella (ten před bitvou u Sekigahary končil, a opět, já vím, tohle je už čistá fikce) a Musaši dějově krásně navazují, je to spousta a spousta stran super čtení.

K překladu: Myslím, že celkem OK, nestávalo se mi, že bych narazil na nějaké věci, které by nedávaly smysl, takže jednoznačně palec nahoru! Z druhé strany mi přijde trošku nešťastné rozhodnutí důsledně překládat všechna tradiční japonská slova a míry. Kdo už toho má načteného více, by překvapený nebyl a ostatní by se aspoň poučili (předpokládám, že tuhle knihu bude číst někdo, kdo má o Japonsko zájem). Myslím si, že mnohem lepší je si přečíst, že někdo dostal 100 koku služné (zvlášť, když by u toho byla vystvětlivka, že 1 koku, je tolik rýže, kolik vystačí člověku na rok), než 18.000 litrů (kde si člověk nepředstaví vlastně nic). Takže za to palec dolů.

Určitě si chci přečíst Musašiho Knihu pěti kruhů, ale rozhodl jsem se, že nebudu věřit překladům a přečtu si ji v originále, takže to bude určitě až za dlouho, moje japonština je dost mizerná :-D. Ale alespoň to bude motivace k dalšímu studiu.

sel123
19.05.2020

Za mne tedy Taiko o dost lepší.

petr9807
03.05.2020

Japonský styl vyprávění je tak jedinečný, že si pozornost rozhodně zaslouží. Ze začátku jsem měl obavy, zda kniha vůbec bude obsahovat nějaké souboje. Zklamán jsem však rozhodně nebyl.

pavel.2
24.11.2019

Kniha rozhodně zajímavá, ale 5 hvězdiček si nezaslouží... Zvlášť zrovna začátek knihy mě skoro odradil, kvůli originálnímu leč otravnému prvku "...…." jakožto odpověď na každou druhou otázku. Hnus.
Jinak příběh zajímavý, co se týče hlavních postav, ale ve vedlejších jsem se tradičně ztrácel, kdo je s kým a kdo proti komu...
Mimořádně otravná mi přišla postava Osugi, skoro jsem začal pasáže s ní přeskakovat...

Shrnuto, příběh Musašiho je poutavý, rozhodně víte komu fandit. Ale napsáno (a možná i přeloženo) by to mohlo být podstatně lépe.

P.T.
16.06.2019

Mijamoto Musaši je historická postava, japonský mistr meče z první poloviny 17. století. Nakolik tento románový životopis odpovídá skutečné historii a realitě té doby neumím posoudit, o japonských dějinách nemám nijak dokonalé znalosti. Na čtení mi kniha nepřipadala nijak lehká, snad tady hrají roli jiná myšlenková schémata Evropana a japonského autora (resp. Japonce obecně).

Melic
11.04.2019

Knihu bych označil jako pohádku pro muže, což myslím v dobrém slova smyslu. Její přečtení doporučuji. Je osvěžující sledovat Musašiho vývoj, poučovat se spolu s ním ve světě, kde čest je svatá (ten kontrast s tím, co sledujeme v dnešních událostech). A i když jako celek je příběh spíše nereálný, dovolím si tvrdit, že jsem po přečtení o kousek vnitřně vyspělejší a uvolněnější.