jfialova

Slepý vrahSlepý vrahMargaret Atwood

Parádní kniha, žádná jednoduchá oddechovka, ale poctivý umělecký kousek. Čtu každý den pouze před spaním, s prací a třemi malými dětmi se k tomu člověk jindy prostě nedostane, přesto jsem se pokaždé těšila. Výborný sloh, plno myšlenek, prolínání jednotlivých časových a vypravěčských rovin udržuje čtenáře stále ve střehu, protože nikdy nevíte, co se vynoří. I když postupně si čtenář dává jednotlivé střípky dohromady, vše se odhalí až v úplném závěru knihy. Postavy jsou perfektně vykreslené, od trošku podivínské Laury, která je vlastně obětí své rodiny a doby, čistá duše zatažená do nečisté doby, její sestry Iris, která je vlastně hlavní vypravěčkou příběhu a tvoří Lauřin protipól průměrného tehdejšího člověka, až po jejího příšerného manžela Richarda a pošahanou švagrovou Winnifred. Moje nejoblíbenější postava byla každopádně Rennie, žena z lidu, která měla vždycky na všecko tu správnou odpověď-tam bych asi spatřovala ten avizovaný humor, ale nejde určitě o nějakou lidovou srandu, kdy se za břicho popadáte.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Celkově dobrá kniha, dobré téma, zajímavě pojaté ve dvou liniích, kdy vypravěči jsou dvě z ústředních postav. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, jakoby to bylo psáno "z rychlíku", skicovitě, jakoby šlo o nějakou cvičnou verzi, nápad, který teprve má být podrobně zpracován. Vzhledem k tématu, kdy jde hodně o vnitřní pocity vypravěčů příběhu, mi styl psaní a téma nějak nejdou dohromady. Přitom z Hany vím, že autorka je skvělá vypravěčka. Každopádně ráda si přečtu i některou z jejích dalších knih.

Ďáblova horaĎáblova horaDeon Meyer

Detektivka ze zajímavého prostředí Jižní Afriky, pro mě absolutně neznámého. To příběhu určitě přidalo minimálně jednu hvězdu, protože Londýna a severoevropských měst už bylo dosti. Nějak mi moc neseděl nahuštěný děj samotného vyšetřování a jen velmi okrajově popsané okolnosti života Thobely, kde si čtenář musí mnohé domýšlet. Místy mi připadalo, že čtu již několikátý díl série, a proto jsem trochu mimo. Další díl určitě zkusím.

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Stará dobrá klasika ve formě ostrovní vyvražďovačky. Ač je kniha již staršího data, určitě to není nuda a dýchá z ní atmosféra doby, kdy ženy byly ještě dámy a muži gentlemani, scházeli se na čaji o páté a o dům pečovalo služebnictvo. Vraha se mi v průběhu nepodařilo odhalit, ale zpětně musím říct, že vydedukovat se to dalo. Ke konci se ale čtenář dozví několik poměrně podstatných informací, které poměrně zásadním způsobem ovlivňují výsledek. Takže uhodnout kdo, proč a jak není opravdu sranda. Kniha určitě nezklame!

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Kniha určená patrně převážně pro ženské publikum. Popisuje osudy lidí, kteří by za běžných okolností patrně vůbec nedošli do styku. Zásahem vyšší moci se však dostanou do velmi blízkého kontaktu a vzájemně ovlivní svoje životy. Vážné téma včetně práva nevyléčitelně nemocného člověka na eutanazii je uchopeno vtipně, přesto vkusně a citlivě. Film jsem neviděla, takže nedokážu soudit. Kniha je ale napsaná dobře, závěr není tuctový, i když asi předvídatelný.

Nezvaný hostNezvaný hostLee Child

Kniha je napínavá a dobře se čte. Konec byl docela překvapivý, i když zpětně musím říct, že se to dalo vydedukovat :-) Reacherovy postřehy byly místy trošku mimo mísu, ale nebyl to extrém, tak se dalo přimhouřit oko. Co mě ale u celé série dere, je odfláknutý překlad, kdy některé části textu nedávají pak vůbec smysl. Například: vanu naplnila 6 centimetrů pod okraj, pak do ní vlezla a hladina jí dosahovala až po kotníky (volně citováno). Nebo že z cedru opadaly všechny červené plody-mám teda doma cedry dva a kromě šišek na nich vážně nic, co by připomínalo červené plody, neroste :-)

Jmenuji se ReacherJmenuji se ReacherLee Child

Kvalita jednotlivých povídek značně kolísá. Najdou se tam super kousky, na druhou stranu některé z nich jsou fakt slabé. Takže autor evidentně psát umí, ale občas mu to nějak drhne. Překlad slabší, takové knihy ale asi nebude překládat Milan Lukeš nebo Zdeněk Urbánek.

OutsiderOutsiderStephen King

Mezi kingovkami to určitě nebude moje nejoblíbenější, ale jako vždy je příběh napínavý, postavy jsou perfektně vykreslené, celé to má spád a nechybí notná dávka napětí. Kdo je autorovým věrným čtenářem, nalezne v příběhu starou známou Holly z Mercedesového vraha-prolínání jednotlivých příběhů je prostě jeden z autorových neodmyslitelných bonbónků pro čtenáře, které nutí stále přemýšlet, proč mi je to nebo ono povědomé, na druhou stranu ti, co ještě neměli tu čest, se v příběhu neztratí.

Colorado KidColorado KidStephen King

To se teda povedlo, každou chvíli se přistihnu nad tím, že přemýšlím, jak to vlastně bylo... Navíc ten doslov, že prý existuje minimálně jedno povedené vymazlené řešení-no já sama jsem došla jen na samé béčkové konce. Na jednu stranu by se dalo říct, že je to pěkná habaďůra na čtenáře, který se užuž těší, jak se to celé vyřeší a následuje jen zadní přebal knihy, na druhou stranu je to teda geniální počin, protože než toto vyženu z hlavy, to bude trvat pěkně dlouho.

Mrtví se někdy vracejíMrtví se někdy vracejíStephen King

Povídky jsou podle mě Kingova doména, kratší formát jeho dílům prostě padne jak ulitý. U rozsáhlejších knížek mi někdy přijde, že zabředne do omáčky kolem hlavního příběhu, a to je někdy spíš na škodu. Tento soubor povídek je zvlášť povedený, každá je úplně jiná. Nekuřáci, a.s. a Římsa jsou moji favoriti. Mrtví se někdy vracejí je dobrá, ale námět je takový trochu ohraný. Noční směna má lovecraftovský nádech, dobře napsaná. Šroťák je trochu praštěný (zajímavá je fascinace Kinga prostředím prádelen, připomnělo mi to Srovnáno se zemí). Bojiště mi připomnělo film Noc v muzeu :-) Celkově ale proč ne? Na dobrou noc je prolíná s upírskou vyvražďovačkou Prokletí Salemu. Poslední příčka žebříku je celkově laděná jinak, takový smutný příběh ze života, což Kingovi taky jde moc dobře. Celkově povedené.

Running ManRunning ManR. Bachman (pseudonym)

Kniha mi svým tématem velmi připomíná Bachmanovku Pochoduj, nebo zemři. Ta mi ale přišla vydařenější-nejsem moc fanda přehnaně akčních scén, kterými se Running man jen hemží; Pochoduj má takovou komorní atmosféru, která mě mnohem více oslovila. Nicméně jde o zdařilý počin, v některých bodech je velmi snadné vidět paralelu s dnešním světem: moc sdělovacích prostředků, touha po senzaci, dezinformace, manipulace... Děj je napínavý a poutavý, vyústění pochopitelné, vyznění Bachmanovsky depresivní.

Dům co postavil JackDům co postavil JackE. McBain (pseudonym)

Eda McBaina mám ráda. Přestože jeho knížky jsou už trošku retro, myslím, že i na dnešní poměry jsou to čtivé detektivky, mnohdy s lepší zápletkou, než co jsou schopní vyprodukovat dnešní autoři. Jako oddechovka je to moc fajn čtení.

Temné vizeTemné vizeStephen King

Různorodé povídky, které potěší každého fandu hororu. I když se vám některá zrovna dvakrát nelíbí, určitě se najde jiná, lepší. Líbil se mi široký záběr námětů a stylů, na každé povídce bylo něco originálního.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Druhý díl je obsáhlejším pokračováním dílu prvního. Jelikož jsem obě knihy četla hned po sobě, už ani nedokážu říct, kde končí děj prvního dílu a začíná díl druhý. Jak je vidno, historie se stále a stále opakuje, bohužel. A žádné krásné osudy hrdinové určitě nebudou prožívat ani v dílu dalším. Užívejme si každý den, kdy jsme zdraví, máme kde bydlet a co jíst, protože zbytek jsou malichernosti. Stokrát opakované klišé, po přečtení této knihy vzhledem k aktuálnímu dění ale nelze jinak...

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Velmi hezky a poutavě napsaná kniha. Téma poměrně náročné, oceňuji, že se do toho autorka dala, protože prorazit v dnešní době s takovou knihou je téměř zázrak. Moc se mi líbí přidávání místních výrazů, dodává to to knize osobitou atmosféru. Nechce se pomalu ani věřit, jak lidé žili ještě před sto lety! Kdoví, co nás teď čeká, ale ještě donedávna jsme si opravdu neměli nač stěžovat...

Srovnáno se zemíSrovnáno se zemíR. Bachman (pseudonym)

Příběh o totálním rozkladu jedné lidské bytosti. Myslím, že nápad výborný, v dnešní uspěchané, náročné a na zvraty bohaté době aktuálnější než kdy jindy, ale moc mě zklamal úplný závěr. Pořád jsem čekala, že King/Bachmann přijde s něčím fakt originálním, což se nekonalo. Jinak napsáno dobře, zachycení postupného magoření hlavního hrdiny jde autorovi na výbornou.

Z lásky k PrazeZ lásky k PrazeGene Deitch

Velmi milá, lidská a intimní zpověď člověka, který v životě mnohé zažil a dokázal. I přesto, že jsem četla český překlad, je zřejmé, že kniha byla napsána pro amerického čtenáře. Vůbec to ale nevadilo, pan Deitch Američan byl, i přesto, že větší část života prožil v Praze. Naopak to dělá jeho výpověď autentickou, na nic si nehraje, nedělá ze sebe žádného odborníka a specialistu na české poměry. Celou knihou prostupuje neskutečná pokora, láska k jeho ženě i k práci a lidství. I přes to, že k němu a jeho blízkým osud nebyl často laskavý, nepřišel o nadhled, nestěžoval si na svůj osud, i když otevřeně přiznával, že některé okamžiky nesl těžce. Jeho pohled na české dějinné zvraty mi přijde velmi zajímavý a cenný, protože vše, co se tady dělo se ho zároveň týkalo, ale vlastně i netýkalo, protože měl přece jen o něco větší možnosti než většina běžných Čechů. Jednoznačně doporučuji.

Strážci zákonaStrážci zákonaR. Bachman (pseudonym)

Nejde o žádný literární klenot, ale při čtení si člověk vyčistí hlavu a navíc musím říct, že fakt se nedá dopředu odhadovat, co se stane. Šílená vyvražďovačka, kde všechny postavy mají zhruba stejné šance na přežití, a to v podstatě nulové. Ani u hlavních postav si nemůžete být jistí, že to v dalším okamžiku neschytají. Podobnost s Beznadějí je minimální, možná jen jména některých postav se shodují, vlastnosti už ale nikoliv. Dalo by se kritizovat ledacos, ale podle mě je to zbytečné. Toto nemá být žádné vyšperkované dílo, podle mě to King ze sebe prostě "vyblil" a muselo se mu teda strašně ulevit :-)

BeznadějBeznadějStephen King

Začátek byl super-opuštěná dálnice v poušti a ejhle, policajt. A už tam ty šoféry sbírá jak hrušky a vozí si je pěkně na jednu hromádku do divného opuštěného městečka. Napětí roste, nevíme proč se to děje, co je to za chlápka, koho dalšího v městečku ještě najdeme. Za polovinou knihy se teprve začíná rozkrývat pozadí celého příběhu a přestože to celé tak nějak sedí, v porovnání se začátkem už to prostě není ono. Takže s plánovaných pěti hvězd jsou nakonec jen čtyři.

Prokletí SalemuProkletí SalemuStephen King

Tak sice téma docela ohrané, ale musím říct, že přesto se to dalo číst. Je znát, že autor ještě není ve vrcholné formě, jde o jeho teprve druhou knihu. Za určité mínus bych považovala příliš velké množství postav, běžně mi to nevadí, ale tady je o každém pár vět různě rozházených po celé knize, takže při každé další zmínce marně vzpomínáte kdo že to vlastně je... Postavy nemají ještě takovou tu kingovskou hloubku a konec knihy je takový nedotažený. Příběh je ale již hezky vystavěný, napínavý a dobře se čte.

Domácí úkoly: úvahy a rozhovoryDomácí úkoly: úvahy a rozhovoryBohumil Hrabal

Útlá knížečka, která alespoň u mně ale vyžadovala poměrně více času. Občas, v klidné chviličce, jsem si sedla a přečetla jednu dvě stránky, protože je to hutné v dobrém slova smyslu a každý odstavec si zaslouží být vychutnán. Typicky hrabalovské a velmi osobní, humorné i velmi smutné. Krásné.

27.12.2021

Nadaný žákNadaný žákStephen King

Až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že už jsem ji kdysi četla. Obě povídky mají společné téma fascinace smrtí, i když v každé z nich na to jde autor z jiné strany. Zatím co v první povídce je hlavní hrdina smrtí zvráceně fascinován, v druhé jde o čirou dětskou zvědavost. Nadaný žák mi přijde zajímavý i tím, že tam v podstatě není žádný kladný hrdina-ti dva hlavní jsou zvrhlí úchyláci, rodiče jsou pitomci a alibisti, výchovný poradce je taky divný a i když se na konci snaží to šílenství zastavit, nepochodí. Povídka Tělo mi přijde velmi silná, uvízla mi hodně v paměti. Hlavní hrdinové, partička malých smradů, kteří se vydají za dobrodružstvím-najít tělo vlakem sraženého kluka. Výlet nakonec ale znamená především konec dětství a procitnutí do kruté reality, která předurčuje i další osudy jednotlivých aktérů. Zajímavá sociální sonda do poměrů amerického poválečného venkova.

21.12.2021

JatkaJatkaLee Child

Neurazí, ani nenadchne. Odpočinkové čtení pro dlouhé zimní večery, tedy pro někoho, komu nevadí hromada mrtvol a spousta akce :-) Kniha je čtivá, byť tedy překlad je hrozný, místy je to nereálné, ale není to encyklopedie. Kdo nehledá nějaké hluboké myšlenky a nechce se mu koukat na americké akčňáky v telce, může si to dát komorně s Reacherem a Roscoe v malém americkém zapadákově, kde přišli na zajímavý způsob, jak si vydělat spoustu peněz ne zcela legálním způsobem.

10.12.2021

Řemeslo urozenýchŘemeslo urozenýchPierre Boulle

Zajímavě pojatá sonda do nitra vojenského vyzvědače zasazená do reálií druhé světové války ve Francii. Kde je hranice mezi hrdinstvím a zradou, jak lze své jednání obhájit před okolím a před sebou samým, jak zůstat hrdinou a zároveň přežít a nejlépe se zalíbit všem. Kniha plná situací dotažených až do absurdna. Hlavního hrdinu nejprve možná trochu obdivujete, pak ho jste schopni ještě chvíli omlouvat, ale od určitého bodu už je to jenom beznadějný psychopat. A k zamyšlení je, kde má kdo tento bod zvratu-kniha mě osobně nutila stále přemýšlet, co bych udělala v jeho situaci já sama.

01.12.2021

UltimusUltimusOndřej Neff

Už opravdu dlouho jsem si nedala žádné echt sci-fi, ale když jsem narazila na nový román Ondřeje Neffa, nějak se mi zastesklo a s chutí jsem se začetla. Přestože z předchozích knih série jsem zatím nic nečetla, nepůsobilo mi to nějaké zvlášť velké problémy. Velké plus je opravdu hezká čeština-po řadě překladů, které jsem teď měla v ruce, je to nebetyčný rozdíl. Narážky na dnešní politicko-společenské klima mi přišly vtipné, někdy tedy až děsivě, protože kdoví, jestli ty největší excesy nebudou za pár let smutnou realitou. Zatím se tedy dobře bavte :-)

29.11.2021

Pavučina snůPavučina snůStephen King

Klasická kingovka popisující partičku chlápků, kteří se každý rok scházejí na lovecké chatě a pojí je pevné pouto z dětství. Tentokrát do toho vstupují ne zrovna přátelsky naladění mimozemšťané. I když příběh samotný stojí v této knize spíše v pozadí-děj by se dal shrnout několika větami-přesto mi to přišlo jako zajímavé a napínavé čtení. Zpětně musím říct, že vlastně hlavní hrdinové většinu děje stráví útěkem nebo vzájemným naháněním se ve sněhové vánici, přesto mě to nenudilo a těch 600 stran uběhlo celkem rychle. Za mě to není autorovo nejlepší dílo, co jsem kdy četla, ale něco do sebe má.

18.11.2021

Franta spadl blízko školyFranta spadl blízko školyRobin Král

Maličký sešitek obsahující básničku s příběhem malého Franty, který skončil po nešťastném zakopnutí v nemocnici. Hezké a vtipné veršíky doprovázejí milé ilustrace. Věnuji synovi Františkovi na vánoce :-)

12.11.2021

LunaparkLunaparkStephen King

Kniha patří v autorově portfoliu mezi trošku slabší kusy. Oceňuji originalitu námětu-knihu z prostředí lunaparku jsem snad ještě nečetla. Postavy mi přijdou takové odosobněné v porovnání s tím, co autor umí. Nějak jsem se za celou dobu s nimi nesžila. Finále napínavé, úplný konec dojemný.

25.10.2021

ZhubniZhubniR. Bachman (pseudonym)

Námět zajímavý, samotná kniha mně ale moc nechytla. Na Kinga mi to přijde slabé, hlavně co se charakterů postav týče. Spousta věcí mi tam přijde jakoby navíc, například postava kamaráda-gangstera (jako proč?), doktor, který nejdřív celý problém bagatelizuje a pak najednou vydá na pacienta "zatykač", postava dcery mi přijde jak z jiné reality (chvíli tam je, pak tam není a nikomu, zdá se, extra nechybí, nakonec se teda nečekaně objeví)... Závěr dobrý, ale ta celková omáčka je prostě slabší než jindy.

18.10.2021

Konec hlídkyKonec hlídkyStephen King

Poslední díl série pokládám za nejslabší. Děj se hodně vlekl, další události byly předvídatelné, do toho chudák Kermit už fakt nebyl ve formě... Ten nápad s hracími konzolemi mě taky nějak zvlášť nechytil. Autor se nedá zapřít, styl vyprávění je jako vždy výborný, ale oproti předchozím knihám ze série musím jednu hvězdu ubrat.

11.10.2021