jfialova jfialova komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Vynikající kniha, u které jsem velmi ocenila existenci čteček, protože papírová bichle by mě v posteli asi několikrát přizabila :-) Klobouk dolů před autorem, co se týká studia soudobých japonských reálií, ale též za to, že v tak rozsáhlé knize udržuje neustále zřetelnou dějovou linku, za vynikající vykreslení charakterů postav i udržení jejich počtu v přijatelném množství tak, aby se v nich dalo zorientovat. Napsání celé série pak považuji za nadlidský výkon! A ještě bych podotkla, že v tamějších podmínkách bych nejspíš nepřežila ani jeden den, protože mozkové pochody japonských hrdinů mě teda dostávaly od začátku až do konce.

04.01.2019 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Překvapivý závěr, který jsem neodhalila. Takže chválím! Zatím má série vzestupnou tendenci, tak uvidíme dál.

17.11.2018 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Krásný smutný příběh. Nejprve jsem v rádiu slyšela pár dílů audioknihy a pak jsem si opatřila knihu celou. Nelituji.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Seriál jsem viděla několikrát, ale knihu jsem přečetla až teď nedávno v dospělosti. A i tak mě bavila, byla napínavá, přestože jsem věděla, jak to dopadne.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Poutavá kniha, dobře se čte.

12.11.2018 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Vynikající kniha. Moc se mi líbil styl psaní, který celkovou atmosféru skvěle doplňoval. Dodnes, když někdo mele nesmysly, mi naskočí, že v mých uších jeho řeč je jako bzučení mouchy :-)

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Teta Kateřina je nepřekonatelná.

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásně podaný příběh z nám neznámého prostředí japonských gejš. Film je také velmi dobře zpracovaný, ale kniha obsahuje více detailů a reálií, člověk se více dozví.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Hrozné, že se to dělo tady u nás. Fanatismus, lhostejnost, chamtivost, strach a bezmoc-to mě napadá, když si na knihu vzpomenu.

Misery Misery Stephen King

To bylo něco. Opět geniální kingovka. Ta ženská mě dodnes straší ve snech.

12.11.2018 5 z 5

Velmi dobře se to čte, snad se tam člověk dozví i něco málo z historie. Nutno ale brát v úvahu, že ze značné části jde o fikci. Tím ale nechci nijak snižovat kvalitu díla. Ideální na dlouhé zimní večery nebo na dovolenou.

12.11.2018 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu. Četla jsem ji v době, kdy jsem byla stejně stará jako hlavní hrdinka a mrazilo mě tenkrát a jako mámu tří dětí mě mrazí doteď. Hrozné je, že stát se to může opravdu v každé rodině a dobře to většinou nekončí.

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Podprůměrné pokračování výborné originální série. Autor zde nasadí další postavu s poruchou autistického spektra, zřejmě proto, že Lisbeth, sama trpící Aspergerem, je tak populární literární postavou. Lisbeth však už dle mého Lisbeth z originální série příliš nepřipomíná. Tady je pasována do role poloviční narkomanky a alkoholičky, která skoro nejí a nespí, přesto zvládá bravurně sebeobranu, a navíc je geniální hackerka. Tajemství, která postava původně měla, jsou odhalena, ale výsledný dojem je tak nereálný, že jsem to dočetla jen se sebezapření. Dvě hvězdy za snahu a za to, že příběh má jinak aspoň hlavu a patu.

12.11.2018 2 z 5

Další pokračování série Milénium se opět "čte samo". Škoda, že už je konec. Od autora bych pokračování uvítala.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Další do série, první díl mi ale přišel kapku vydařenější. Osud Lisbeth už jsem znala z volného pokračování Milénia, takže pro mě kniha v tomto ohledu moc překvapením nebyla. Napínavá ale byla i tak. Celou sérii lze jen doporučit.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Vynikající, bohužel nedokončená, série detektivek. Já jsem začala ze špatného konce a jako první se mi dostal do roky román Dívka v pavoučí síti od D. Lagercrantze, který mě moc neoslovil, ba naopak hlavní postavy mi znechutil. Originál se mi ani číst nechtělo, ale všichni tvrdili, že celá série je výborná, tak jsem se do toho dala. A dobře jsem udělala. Na styl autora si člověk musí trochu zvyknout, některé pasáže jsou dosti odborné a pro někoho méně záživné. Popis děje je někdy až příliš podrobný, ze začátku mě otravovalo, že autor popisuje, které kusy nábytku z Ikey si hrdinové koupili a jakou značku cereálií snídají, ale pak product placement zafungoval a občas jsem se, přiznám, i díval jak to či ono vypadá. Moc chválím celkovou atmosféru, úplně jsem tu malou chatičku, kde M. Bloomkvist přebýval, viděla.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Další napínavá detektivka/thriller od J. A-O. Hlavní padouch je znám od úplného začátku a s postupujícím vyšetřováním se o něm dozvídáme čím dál tím víc informací. Zajímavý konec-jsem zvědavá, jestli se k němu autor v dalších knihách ještě vrátí, protože jinak tak nějak nevím, jestli to dopadlo dobře nebo špatně. Takže vzhůru na další díl série!

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Výborná detektivka, i když tak nějak jde od začátku vydedukovat, kdo to vše dělá. Podle mě to ale u knih J.A-O není stěžejní. Příběh má spád, je napínavý a oblíbila jsem si lehce ironický styl autora. Navíc Asad je můj favorit :-) Jedině prostředí dánské smetánky, do kterého je příběh zasazen, mi trochu nesedí, ale to už je můj osobní problém.

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Kvalitní čtení, neotřelé téma, v mnoha rovinách čtenáře zaujme. Mě osobně kniha ale trochu zklamala, i když nedokážu přesně říct čím-možná tím, že jsem celou pointu odhalila hned ze začátku, že mi obě hlavní postavy postavy jaksi nepřirostly k srdci, byly příliš chladné a odměřené, nebo jsem se ke knize dostala ve špatnou dobu a prostě jsme se minuly. Vzhledem k nevelkému rozsahu se ale dá přečíst dřív, než by ji člověk odložil, takže 3 poctivé hvězdy.

02.11.2018 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První kniha od tohoto autora se mi moc líbila. Napínavý děj, moc oceňuji lehce humorný styl autora, dobře se to čte a hrdinové jsou hned o moc lidštější a sympatičtější. Nejsem sice skalní čtenář detektivek, ale poprvé se setkávám s vyšetřovatelem, který není workoholik-popisy Carlových a Asadových činností v rámci pracovní doby mě opravdu bavily. Těším se na další autorovy knihy.

29.10.2018 4 z 5