Lovec draků

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3256/lovec-draku-3256.jpg 4.71437

The Kite Runner (2005)

Vydáno:, Rozmluvy

Rihatama

Zase abych si jen utírala oči. Taková spousta emocí na jednom místě. Až neuchopitelná lidská oddanost, nezměrné přátelství a odvaha, důstojnost. Na druhé straně, stejně tak lidská, zrada, zbabělost, ponížení, předsudky. Afghánistán je jedno z míst, které lze směle označit za peklo na zemi. Nemůže to být v náboženství. Tohle musí být v lidech. Kdyby nebylo islámu, museli by si jej Tálibánci a jim podobní vymyslet. Hosseiniho kniha na vybraných osudech velmi plasticky přibližuje politickou situaci v Afghánistánu jedné generace. Tušila jsem dlouho dopředu, kam bude směřovat vývoj a život hlavních postav. Ale u Colomba taky člověk zná vraha téměř od začátku a přece si jeho případy užívám :-). V příběhu afghánských papírových draků jsem nadto velice ocenila zasvěcený vhled do života rozpolcené afghánské společnosti, jakkoli se autor nevyhnul jisté idealizaci hlavních hrdinů.

JajaCZ

Nekutočne skvelá kniha! Toľko bolesti, radosti a emócii na pár stránkach. Nádherne a kruto vykreslený Afgánistán, nátura afgánskych ľudí a ich osudov. Neviem prečo som prečítanie tejto knihy tak dlho odkládala, i keď som vedela, že autorov štýl mi sedí. Asi preto, pretože som vedela, že túto knihu budem dlho nosiť v hlave a srdci. A teraz je za mnou a mne neostáva nič iné iba zhodnotiť, že predtucha bola správna. Na túto knihu určite nikdy nezabudnem!

paja86

Kniha ze začátku nebyla zajímavá,ale postupně se děj rozvinul do poutavého příběhu plného emocí...
Souhlasím,že to není žánr pro každého,ale za přečtení kniha určitě stojí...

Mandlevest

Absolutně skvělé. Syrové, pravdivé, emotivní, bolestné, dech beroucí. Autor je moje srdeční záležitost a tato kniha od něj se mi líbila nejvíce. DOPORUČUJI.

dachi

Líbil se mi vypravěčský styl a příběh .... No není to čtení pro každého a člověk se musí trochu obrnět.

michaela2338

Citlivé, kultivované, inteligentní.

bosorka78

A hory odpověděli se mi líbili daleko více. Zde syrový Afghánistán,smutný a plný bojů,ostatně tak jak to tam je asi do teď. Od Afghánců by jsme se my jako společnost měla hodně co učit : můj dům je i tvůj dům,tvá bolest je i má bolest,tvá radost je i má radost, i já se mám co učit.

kannibal28

Dobrá kniha ale ten konec som čakal zaujimavejší

Markushka

Seznámení se s jinou kulturou, složitostí vývoje země, barvité vykreslení prožívání hrdiny, silné emoce, napětí. Kniha, co vtáhne.

RyonMathrin

Tolik, tolik lásky, oddanosti, cti… oproti bezpráví, osobnímu selhání a hrůze fanatismu. Psané nádherným jazykem.
„Jediný hřích je krádež. Když zalžeš, ukradneš někomu právo na pravdu. Když zabiješ, ukradneš někomu manžela, otce,…“
„… pouhý úsměv, maličkost. Lísteček v lese, který se zachvěje, když polekané ptáče vyletí. … protože s příchodem jara také sníh taje po jednotlivých vločkách. A já jsem možná zahlédl, jak taje první vločka.“
Málokterá kniha mne takhle vzala za srdce.

sarka45

Velice zajímavá kniha hned z několika úhlů pohledu. Jednak neobyčejně exotické prostředí Afgánistánu s jeho tradicemi a neobyčejnými lidskými charaktery. Dále pak sama historie Afgánistánu, o které - se přiznám - vůbec nic nevím. No a samozřejmě hlavní filosofická myšlenka knihy - osudová chyba, celoživotní pocit viny, různé druhy možností se s ní vyrovnat, možnost tuto chybu napravit. Dále pak motiv neuvěřitelně silného přátelství, oddanosti a odpuštění. Autor nám tu nevypráví žádnou pohádku. Prostředím, dějem i jednotlivými událostmi má k pohádce opravdu dost daleko. Reálie jsou kruté stejně jako byl patrně krutý život v Afganistánu. Ani závěr není příliš pohádkový. Ale autor nám ponechává naději a to je v životě velice důležité. Kniha se mi moc líbila.

Iwets

Bába nasává skotskou jak duha, úchyláci, co rádi znásilňují chlapečky, jeden ohromnej ubožák a zbabělec, který si jde po třiceti letech napravovat reputaci, věta hned někdy z první třetiny knihy o tom, že vlastně dva malí chlapci nejsou kamarádi, i když spolu tráví každý den, a to jen kvůli tomu, že jeden je Hazár a druhý Paštun. Když není Afghánistán okupován Ruskem, tak tam Al-Kaída schovává Husajna nebo Tálibán dělá čistky a vraždí Hazáry ani neví proč. A tím bych tuto knihu asi shrnula. Snažila jsem se pochopit odlišnosti jiné národnosti, ale na tohle opravdu nestačím. Alespoň pro příště vím, že se do takových knih pouštět nemám.

Babo

MOhla bych dát jiné hodnocení než dávám ? Ano mohla,mohla bych dát 10 * .A nevím jestli by to bylo dost.
Je to neuvěřitelný příběh , naskakovala mi husí kůže při pohledu na hnědé manšestráky pohozené na hromadě,slzy se mi draly do očí při pohledu z okna za odcházejícím Hasanem .
O několik desítek stránek dál,kdy jsem si říkala ,tak přece jen konec dobrý,všechno dobré , tak další šok,,,
Prostě je to jeden z nesilnějších lidských příběhů , jaký jsem kdy četla .Napsaný jasným ,srozumitelným jazykem , bez kudrlinek a příkras .
Nechci jeho působení rozmělňovat nějakými mými názory .
Jen si knihu přečtěte ,roztrhá vás na kusy , tak jako mě.

daniska

Tenhle příběh mě dostal. Kniha se mi velice líbila.

AlexandrTigran

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četl. Myslím, že jsou jen asi tři knihy, které ve mně kdy vyvolaly takové emoce - a ještě dlouho po přečtení jsem ji nemohl dostat z hlavy...

hs777

Naprosto úchvatný příběh dvou chlapců na pozadí dějin pro nás exotického Afghánistánu o jednom nerovném přátelství, jednom osudovém rozhodnutí a mnoha výčitkám na celý život. Jen ti šťastnější dostanou možnost, "jak staré chyby napravit". Nádherné čtení - doporučuji.

kowalenska.m

Čte se rychle a upoutá. :) Mám ráda náhledy do jiných kultur a Afghanistán mě učaroval už kdysi a cítím k té zemi jistý soucit, ačkoli jsem tam nikdy nebyla. Místy velmi smutné, místy nepochopitelné, ale stejně na konci všeho jsou jen osudy lidí, jako my všichni a témata lásky a odpuštění, která jsou a budou vždy aktuální. Snad si to přečte více lidí.. :)

angloumene

Tentokrát na mně Hosseinův styl opravdu zapůsobil. Příběh chlapce, který bojuje sám se sebou, vlastním selháním a nepřijetím od otce, zasazený do dnešního destabilizovaného Afgánistánu působí opravdu uvěřitelně. Tuším, že se jedná o částečně autobiografické dílo. Lovec draků dává nahlédnout do hloubky lidské duše a častého vztahového nepochopení. Na prostém působení času autor ukazuje běžná lidská pochybení, která mohou vést k doživotním výčitkám. Celkově se jedná o zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení.

vikaa

Co napsat o této velmi působivé knize o zradě a odpuštění? Mimo poutavého a dojemného líčení části dějin Afghánistanu a osudů jeho obyvatel nám autor předává poselství, že i v podstatě dobrý člověk může udělat osudovou chybu, za kterou se celý život stydí. Tento stud neboli svědomí je ale to, co odlišuje lidi dobré od těch zlých. Chyba má vést k zmoudření a konání dobra.
"Pro tebe třeba tisíckrát" je výrazem bezpodmínečné lásky, kterou bychom nikdy neměli brát od svých blízkých a přátel jako samozřejmost, ať žijeme kdekoli...

petrica

Naprosto dechberoucí kniha, pro mě asi jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Nejde se od ní odtrhnout. K tomu všemu rozhodně vede k zamyšlení se nad situací v Afgánistánu a co k ní vlastně vedlo.

NarcisseCinerea

Pro tebe třeba tisíckrát!

slunicko1958

Nádhera. Román se mi velmi líbil, byl to zajímavý pohled na nedávnou historii Afghánistánu. V nejbližší době se asi začtu znovu...

Karhal

velmi dobře napsaný příběh, pomůže naznačit pohled obyčejných lidí na show, kterou jim dělá politika z obyčejného života. perfektní.

kleous

velice poutavý a dojemný příběh, který člověka donutí přemýšlet na tím, co všechno má a jak může být štastný za to co má, že někde jinde na světě v tu samou chvíli kdy se cítíme spokojeně a bez starostí se dějí zvěrstva na lidech a někdo je naopak na úplném dně své existence....zajímavý pohled na Afghánistán a život v něm

Lexand
18.12.2017

V knize je vyslovena jakási obhajoba klišé v tvůrčím procesu, autor jakoby se už dopředu bránil kritice. Právem, protože těch schematismů ve fabuli opravdu pár je. Dlouho se mi nestalo, abych některá překvapení uhodl dopředu, tady ano. Přesto dávám vysoké hodnocení pro čtivost a napínavost, popis "mezikultury" bohatších a liberálních Afgánců a kvůli dalším věcem. Určitá narůžovělost příběhu se dá také vyložit odkazem na středoasijskou tradici - při četbě jsem si občas vzpomněl na Swarupa a Rushdieho, kterým to také odpouštím.

Ifanka
03.12.2017

Nádherný román o Afgánistánu druhé poloviny 20. století. Místy trošku afgánsky přeslazený, ale příběh ukazuje život Afgánců na pozadí revolucí a válek. Hlavním motivem je člověk, vina a odpuštění...

Faila
20.11.2017

Velmi dojemný a nádherný příběh jednoho muže a jedné země. Za historický kontext jsem této knize velmi vděčná, mnoho věcí jsem vůbec nevěděla. Ale poučného považuji Lovce draků především pro myšlenky zde obsažené.

Mufa
16.11.2017

Druhá přečtená kniha tohoto autora a určitě ne poslední. Hrdina není ve všech směrech kladný, má spoustu špatných vlastností, přesto mi nedělalo problém se vžít do jeho situace a pochopit ho, i když jsem občas s jeho chováním dost nesouhlasila.
Skvělé vykreslení postav a života v Afgánistánu i povahových rysů Afgánců.
Mistrovsky napsáno, nečetla jsem lepší prvotinu.

jana3526
27.10.2017

Hlavní postava mi byla tak strašně nesympatická, až mi to zkazilo celkový dojem z knihy.

Lilly4
14.10.2017

Toto je jedna z mála knih, které snad ani nemusím mít v knihovně. Četla jsem ji před pár lety a stále si ji pamatuju. Je to tak silný příběh...a pro mě tak poučný a zajímavý, ale zároveň depresivní, že se mi vryl do vzpomínek a už nezmizí.
100%