Lovec draků

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3256/lovec-draku-3256.jpg 4.71393
Originální název:

The Kite Runner (2005)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Rozmluvy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (249)

Přidat komentář
sarka45
16. března

Velice zajímavá kniha hned z několika úhlů pohledu. Jednak neobyčejně exotické prostředí Afgánistánu s jeho tradicemi a neobyčejnými lidskými charaktery. Dále pak sama historie Afgánistánu, o které - se přiznám - vůbec nic nevím. No a samozřejmě hlavní filosofická myšlenka knihy - osudová chyba, celoživotní pocit viny, různé druhy možností se s ní vyrovnat, možnost tuto chybu napravit. Dále pak motiv neuvěřitelně silného přátelství, oddanosti a odpuštění. Autor nám tu nevypráví žádnou pohádku. Prostředím, dějem i jednotlivými událostmi má k pohádce opravdu dost daleko. Reálie jsou kruté stejně jako byl patrně krutý život v Afganistánu. Ani závěr není příliš pohádkový. Ale autor nám ponechává naději a to je v životě velice důležité. Kniha se mi moc líbila.

Iwets
12. března

Bába nasává skotskou jak duha, úchyláci, co rádi znásilňují chlapečky, jeden ohromnej ubožák a zbabělec, který si jde po třiceti letech napravovat reputaci, věta hned někdy z první třetiny knihy o tom, že vlastně dva malí chlapci nejsou kamarádi, i když spolu tráví každý den, a to jen kvůli tomu, že jeden je Hazár a druhý Paštun. Když není Afghánistán okupován Ruskem, tak tam Al-Kaída schovává Husajna nebo Tálibán dělá čistky a vraždí Hazáry ani neví proč. A tím bych tuto knihu asi shrnula. Snažila jsem se pochopit odlišnosti jiné národnosti, ale na tohle opravdu nestačím. Alespoň pro příště vím, že se do takových knih pouštět nemám.

Babo
12. března

MOhla bych dát jiné hodnocení než dávám ? Ano mohla,mohla bych dát 10 * .A nevím jestli by to bylo dost.
Je to neuvěřitelný příběh , naskakovala mi husí kůže při pohledu na hnědé manšestráky pohozené na hromadě,slzy se mi draly do očí při pohledu z okna za odcházejícím Hasanem .
O několik desítek stránek dál,kdy jsem si říkala ,tak přece jen konec dobrý,všechno dobré , tak další šok,,,
Prostě je to jeden z nesilnějších lidských příběhů , jaký jsem kdy četla .Napsaný jasným ,srozumitelným jazykem , bez kudrlinek a příkras .
Nechci jeho působení rozmělňovat nějakými mými názory .
Jen si knihu přečtěte ,roztrhá vás na kusy , tak jako mě.

daniska
07. března

Tenhle příběh mě dostal. Kniha se mi velice líbila.

AlexandrTigran
07. března

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četl. Myslím, že jsou jen asi tři knihy, které ve mně kdy vyvolaly takové emoce - a ještě dlouho po přečtení jsem ji nemohl dostat z hlavy...

hs777
06. března

Naprosto úchvatný příběh dvou chlapců na pozadí dějin pro nás exotického Afghánistánu o jednom nerovném přátelství, jednom osudovém rozhodnutí a mnoha výčitkám na celý život. Jen ti šťastnější dostanou možnost, "jak staré chyby napravit". Nádherné čtení - doporučuji.

kowalenska.m
04. března

Čte se rychle a upoutá. :) Mám ráda náhledy do jiných kultur a Afghanistán mě učaroval už kdysi a cítím k té zemi jistý soucit, ačkoli jsem tam nikdy nebyla. Místy velmi smutné, místy nepochopitelné, ale stejně na konci všeho jsou jen osudy lidí, jako my všichni a témata lásky a odpuštění, která jsou a budou vždy aktuální. Snad si to přečte více lidí.. :)

angloumene
01. března

Tentokrát na mně Hosseinův styl opravdu zapůsobil. Příběh chlapce, který bojuje sám se sebou, vlastním selháním a nepřijetím od otce, zasazený do dnešního destabilizovaného Afgánistánu působí opravdu uvěřitelně. Tuším, že se jedná o částečně autobiografické dílo. Lovec draků dává nahlédnout do hloubky lidské duše a častého vztahového nepochopení. Na prostém působení času autor ukazuje běžná lidská pochybení, která mohou vést k doživotním výčitkám. Celkově se jedná o zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení.

vikaa
20. února

Co napsat o této velmi působivé knize o zradě a odpuštění? Mimo poutavého a dojemného líčení části dějin Afghánistanu a osudů jeho obyvatel nám autor předává poselství, že i v podstatě dobrý člověk může udělat osudovou chybu, za kterou se celý život stydí. Tento stud neboli svědomí je ale to, co odlišuje lidi dobré od těch zlých. Chyba má vést k zmoudření a konání dobra.
"Pro tebe třeba tisíckrát" je výrazem bezpodmínečné lásky, kterou bychom nikdy neměli brát od svých blízkých a přátel jako samozřejmost, ať žijeme kdekoli...

petrica
19. února

Naprosto dechberoucí kniha, pro mě asi jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Nejde se od ní odtrhnout. K tomu všemu rozhodně vede k zamyšlení se nad situací v Afgánistánu a co k ní vlastně vedlo.

NarcisseCinerea
02. února

Pro tebe třeba tisíckrát!

slunicko1958
12. ledna

Nádhera. Román se mi velmi líbil, byl to zajímavý pohled na nedávnou historii Afghánistánu. V nejbližší době se asi začtu znovu...

Karhal
12. ledna

velmi dobře napsaný příběh, pomůže naznačit pohled obyčejných lidí na show, kterou jim dělá politika z obyčejného života. perfektní.

kleous
01. ledna

velice poutavý a dojemný příběh, který člověka donutí přemýšlet na tím, co všechno má a jak může být štastný za to co má, že někde jinde na světě v tu samou chvíli kdy se cítíme spokojeně a bez starostí se dějí zvěrstva na lidech a někdo je naopak na úplném dně své existence....zajímavý pohled na Afghánistán a život v něm

Lexand
18.12.2017

V knize je vyslovena jakási obhajoba klišé v tvůrčím procesu, autor jakoby se už dopředu bránil kritice. Právem, protože těch schematismů ve fabuli opravdu pár je. Dlouho se mi nestalo, abych některá překvapení uhodl dopředu, tady ano. Přesto dávám vysoké hodnocení pro čtivost a napínavost, popis "mezikultury" bohatších a liberálních Afgánců a kvůli dalším věcem. Určitá narůžovělost příběhu se dá také vyložit odkazem na středoasijskou tradici - při četbě jsem si občas vzpomněl na Swarupa a Rushdieho, kterým to také odpouštím.

Ifanka
03.12.2017

Nádherný román o Afgánistánu druhé poloviny 20. století. Místy trošku afgánsky přeslazený, ale příběh ukazuje život Afgánců na pozadí revolucí a válek. Hlavním motivem je člověk, vina a odpuštění...

Faila
20.11.2017

Velmi dojemný a nádherný příběh jednoho muže a jedné země. Za historický kontext jsem této knize velmi vděčná, mnoho věcí jsem vůbec nevěděla. Ale poučného považuji Lovce draků především pro myšlenky zde obsažené.

Mufa
16.11.2017

Druhá přečtená kniha tohoto autora a určitě ne poslední. Hrdina není ve všech směrech kladný, má spoustu špatných vlastností, přesto mi nedělalo problém se vžít do jeho situace a pochopit ho, i když jsem občas s jeho chováním dost nesouhlasila.
Skvělé vykreslení postav a života v Afgánistánu i povahových rysů Afgánců.
Mistrovsky napsáno, nečetla jsem lepší prvotinu.

jana3526
27.10.2017

Hlavní postava mi byla tak strašně nesympatická, až mi to zkazilo celkový dojem z knihy.

Lilly4
14.10.2017

Toto je jedna z mála knih, které snad ani nemusím mít v knihovně. Četla jsem ji před pár lety a stále si ji pamatuju. Je to tak silný příběh...a pro mě tak poučný a zajímavý, ale zároveň depresivní, že se mi vryl do vzpomínek a už nezmizí.
100%

hledaseniki
12.10.2017

Příběh knihy je líčen z pohledu malého chlapce, který je afghánského původu, takže se většina příběhu odehrává právě tam. Hlavní hrdina Amír žije v dobré čtvrti a to díky bohatství jeho otce se kterým žije. Příběh je rozdělen do několika částí, v první sledujeme přátelství Amíra a Hasana, když jsou malé děti, užívají si dětství, pouštějí draky a všechno působí idylicky, jenže vše se má změnit.

Kniha Lovec draků se čte opravdu jedním dechem, jako by čtenáře dokázal přenést do Afghanistánu pochopitelně není to ten Afghánistán jaký známe dnes i když v průběhu knihy se k němu zákonitě musíme dostat, přece jen válčení v téhle zemi trvá už řadu let. Hosseini píše naprosto neuvěřitelně, myslím, že z počátku bude mít každý problém s hlavním hrdinou a to především kvůli jedné události, která se bohužel potáhne jak s jeho životem tak s životem ostatních postav až do samotného konce. Je pravda, že někdy autor tlačí moc na pilu a snaží se u čtenářů za každou cenu vyvolat emoce a to té knize trošku ubírá. Kromě příběhu, se může autor pyšnit i skvělou prací co se postav týče.Vykreslení jak samotných postav, tak jejich vztahů, protože člověku opravdu připadá, že čte o skutečných lidech.
Lovec draků je kniha, která není módní a nikdy nebude a upřímně je to velká škoda. V dnešní době se propaguje tolik knih, které nakonec nestojí za nic, ale kniha, která v sobě ukrývá to co Lovec draků je opomíjená a z toho je mi smutno. Kniha utočí na emoce o tom žádná a při jejím čtení Vám nebude plesat srdce nadšením, ale spíš bude Vaše duše plakat, ale o to víc si téhle knihy vážím a rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem od Khaleda Hosseiniho četla.

mirunda
28.09.2017

I přes veškerá kladná hodnocení nemohu sama za sebe dát plný počet hvězdiček. Zpočátku jsem se do knihy vůbec nemohla začíst a teprve od druhé poloviny mě pořádně chytla. Přesto se mi autorova kniha Tisíce planoucích sluncí líbila víc ..

enguyen
24.09.2017

Krásná knížka, hlavně kvůli Hasanovi, kterého nelze nemít rád.

Evazita
24.09.2017

Tak úžasně psaný příběh a skvělé vykreslení postav, že doslova slyšíte cinkot rolniček ve víru Sohrábova tance, vidíte jasně prosluněné postavy na polaroidu a vlastně celý děj vám běží přímo před očima.

Jana283
05.09.2017

Krásný lidský příběh na pozadí tragických dějin Afgánistánu. Jedna z knih mého srdce.

frantisek8863
31.08.2017

Už je to déle co jsem ji četl, ale kniha byla dobrá, místy surová a smutná. Zajímavý pohled na historii v několika desetiletích, lidí a společnosti tak podivné zemi jako je Afghánistán, která není tak černobílá a jednostranná jak ji dnes jednoduše prezentují v médiích. Každý nový "pán" této země přinesl nová pravidla na úkor obyčejných lidí. Hlavně na úkor dětí, kde to čtenář hodně vnímá a zamýšlí se nad osudy a pohnutkami osob z knihy.

Toffee
30.08.2017

Krásné, krásné, krásné! Mé čtenářské srdce zaplesalo nad krásným a krásně vyprávěným příběhem. Mrzelo mě, když skončil, ale zároveň jsem byla ráda za naději, s jakou skončil. Ani nevím, kdy jsem naposledy četla knížku, při níž bych cítila takovou lítost nad všemi postavami (kromě Asefa samozřejmě). A taky nad celým Afgnánistánem, že dopadl takhle strašně.

viva71
26.08.2017

Přečteno jedním dechem. Kniha má spád a místy je děj velmi krutý. Řadím ji mezi klenoty své knihovny.

micha-ella
24.08.2017

Není to tak úžasné, jako Tisíce planoucích sluncí, ale klobouk dolů!

lucik2773
06.08.2017

Strhující příběh, někdy si knihu musím přečíst znovu.