Lovec draků

kniha od:

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 4.6 2279

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy
Originální název:

The Kite Runner , 2003


více info...

Komentáře (421)

Komentáře 421 Recenze 5

SlamLenka
SlamLenka
07.10.2023 5 z 5

Zase jednou jedna z dlouho odkládaných knih. Koupila jsem si ji loni těsně před odjezdem mého muže do Afghánistánu (ne, není voják, byl tam s humanitární misí), ale protože jsem se pak o něj během těch tří měsíců bála, neměla jsem odvahu se do toho začíst, přece jen to není nejbezpečnější země, že? Konečně jsem se tedy ke knize Khaleda Hosseiniho, amerického lékaře a prozaika afghánského původu, dostala.
Lovec draků svým názvem může svádět k domněnce, že jde o fantasy čtivo, ale byť je to fantastický román, jeho příběh je zcela realistický a vychází ze skutečných poměrů v Afghánistánu. Mně to sice došlo až při bližším pohledu na obálku, ale co už =D
Byť vám román naprosto upřímně doporučuji, se stejnou upřímností vás také musím varovat, že to místy není moc lehké čtení. Příběh je v první řadě o přátelství, ale také o pocitu viny, zbabělosti, osobní nedostatečnosti a o životě pod břemenem vědomí, že se člověk nezachoval správně. Naštěstí to však není jen černé a Amír, který je protagonistou příběhu, po letech dostane příležitost, aby v dětství napáchanou křivdu jistým způsobem odčinil. Pobrečela jsem si, opakovaně Protože nejhorší je zlo, které se děje dětem
Až na jednu superhrdinskou pasáž, která mi přišla příliš vyhrocená, tomu vážně nemám do vytknout. A vyšla jsem z toho značně obohacená i co se týče znalosti afghánských poměrů a reálií.
Za mě jedno velké doporučení a zároveň bych Afghánistánu přála, aby se stal klidnou, stabilní a prosperující zemí, ideálně také demokratickou (zvláště pak to přeju jeho lidu, především ženám) inshallah!

Hanjimka
Hanjimka
06.08.2023 4 z 5

Příběh plný emocí, napětí a dojetí. Moc se mi líbila a doporučuji už jen proto aby lidé poznali Afganistán i z druhé strany.


DJDunda
DJDunda
04.08.2023 4 z 5

Kniha bola plná emócie, trefných a pritom nie zbytočne zdĺhavých opisov. Postavy sa mi páčili aj napriek tomu, že neboli skrývané ich negatívne vlastnosti, avšak pôsobili prirodzene. Príbeh bol veľmi zaujímavý i keď to nie je môj žáner. Trochu ma ale mätie, že príbeh je uvádzaný ako inšpirovaný skutočnými zážitkami ale autor v úvode udáva, že sa jedná o román, ktorý je produktom jeho fantázie a ak pripomína skutočnosť, je to náhoda. Žeby beletrizovaný román s prvkami historických faktov?

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 4 z 5

Zajímavá kniha ze dvou pohledů. Nejen, že příběh sám o sobě je dosti silný - i když pro něj jsem knihu nečetl - ale představení historie Afghánistánu, jeho vývoje, ovládnutí Tálibánem (víte, že Tálibán znamená Studenti?) a vůbec kultura jím poničená, je rozhodně důvod, proč si knihu přečíst. A mimochodem hanba Šoráví!

A na konec jen citace, která mi shrnuje část toho, co kniha čtenáři dá: "Vzpomněl jsem si, co mi říkal bábá kdysi před lety: Čurej na vousy těch pokryteckých opičáků. Nedělají nic, jen se probírají růžencem a odříkávají slova z knihy psané v řeči, které ani nerozumějí. Bože smiluj se nad námi, kdyby jim Afghánistán padl někdy do rukou."

Josez-z-knih
Josez-z-knih
04.06.2023 5 z 5

Geniální. Víc není potřeba. Téměř nepřekonatelná kniha. Hluboká, lidská... Je tam úplně vše. A hlavně hodně bolesti. Díky bohu za střípky naděje, které autor také do knihy ukryl. Jinak by to byla neskutečně ponurá četba.

Farg
Farg
15.05.2023 5 z 5

Poutavý příběh jako vždy od tohoto autora. Bylo mi hrozně smutno z toho, co se stalo s Afganistánem od ruské invaze počínaje. Je to příběh muže, který žije už v Americe a vzpomíná na dětství v Afganistánu. A na minulost ke které se vracet nechce, ale bude muset.

katerina6763
katerina6763
08.05.2023 5 z 5

Za toto dávám plný počet hvězd. Opravdu strhující příběh o osudu dvou chlapců, kteří se v mládí rozešli, a nakonec museli dávný rozpor vyřešit. Příběh se odehrává ve válkou zmítaném Afgánistánu a vysvětluje důvody tohoto konfliktu v období celého století. Oceňuju historický přehled o vývoji konfliktu na konci knihy, který mi pomohl se v celé situaci lépe orientovat.

Hunters
Hunters
23.03.2023 3 z 5

Kousek od nás a hned taková dramata. Skvělý překlad, ale obsah mě minul jako Nasser - ten rozvozce chutney z Nového Dillí.

Pavlina50
Pavlina50
09.01.2023 5 z 5

Po knize jsem sáhla především díky nadšení z knihy Tisíce planoucích sluncí, v očekávání neméně strhující a kvalitní četby. A zklamána jsem nebyla.
Zatímco „planoucí slunce“ je příběhem o ženách, Lovec draků se naopak věnuje téměř výhradně mužům. Děj se odehrává opět v Afghanistánu, ale líbilo se mi, že příběh není primárně postaven na politice a popisu pro většinu z nás tohoto nepochopitelného světa, ale tato jiná kultura, zvrácené prostředí a hybné dějinné události tohoto státu tvoří jen okrajovou, i když velmi důležitou a neodmyslitelnou kulisu, která posunuje děj dál a dál. Životní a náboženské poměry v Afghanistánu představují strhující pozadí tohoto lidského a silného příběhu o vině, svědomí, oddanosti, odpuštění, přátelství, lásce k člověku a vlastnímu vykoupení.
Líbilo se mi také, že příběh je psaný velice realisticky, bez patosu, a ukazuje, že ne všichni muslimové jsou jen teroristé, jak jsou dnes veskrze vnímáni (a neříkám, že k tomu nezadávají svými činy důvod), ale i docela obyčejní lidé s touhami a vlastnostmi ne nepodobnými těm našim. I přesto, že bez ohledu, ve které zemi žijí, jsou pořád sešněrováni spoustou pravidel, které jsou v nich hluboce zakořeněny a které na nás „z jiného světa“ působí pořád zkostnatěle a nepochopitelně.
Krásný příběh.

Kniha Tisíce planoucích sluncí se mi sice líbíla ještě o chlup více, ale i tento mistrný příběh bohatě na pět hvězdiček stačí.

"Je jen jediný hřích a to krádež. Každý jiný je z něj odvozen. Když zabiješ člověka, ukradneš mu život, jeho ženě ukradneš právo na manžela a jeho dětem právo na otce. Když lžeš, ukradneš někomu právo znát pravdu…"

Katka2382
Katka2382
16.12.2022 5 z 5

Otevřít knihu Khaleda Hosseina je jako nasednout na kouzelný letající koberec a přesunout se do vzdálených exotickych zemí.
Nechat se obklopit jejich obyvateli,jejich kulturou,jejich jazykem,jejich problémy,jejich strachem a jejich přátelstvím.
Pak člověk otočí poslední stránku a jen kouká,že už je zase doma a krásnému příběhu je konec.

Je jen málo knih které se čtenáři vryjou tak hluboko do srdce a tato je jedna z nich.

V Afghánistánu je mnoho dětí,ale málo dětství........ .

petra.kosiky
petra.kosiky
22.11.2022 5 z 5

Nemám slov... Tolik odlišnosti, tolik krutosti, tolik oddanosti, tolik lásky...

slyvuska
slyvuska
19.10.2022 4 z 5

Pribeh vlastne docela tuctovy - detska zrada a nasledne moralni vykoupeni. Silu vsak knize dava realny Afghanistan. Vsechny ty hruzy, ktere se bohuzel opet vraci... odehravat se to jinde, bude to obycejna kniha.

petrulka
petrulka
13.10.2022 5 z 5

Příběh o velkém přátelství, vině, odpuštění a smíření. Příběh o přerodu dítěte, které má svoje strachy i smutky, které se obviňuje ze zbabělosti v muže, který plní své sliby - i když občas zakolísá - a který se pro klid své duše, pro úlevu svému svědomí vydá napravit, co se ještě dá.
Příběh o těžce zkoušené zemi, o bezpráví ve jménu pokřiveného náboženství a mocenských her, o zmařených nadějích a úpadku kdysi vzkvétajícího národa.

vekkr
vekkr
21.09.2022 5 z 5

AudioknihaVelmi dobře načtené.Myslím ,že jsem jednou odložila.Nyní se trefilo do nálady ..

luckach
luckach
09.09.2022 5 z 5

Dlouho, dlouho jsem odolávala. Prostě na některé knihy je dobře si počkat, až uzraje čas. Velmi doporučuji.

Viviana-Mori
Viviana-Mori
21.08.2022 5 z 5

První půlka knihy skoro až malebně vykresluje život v Afghánistánu, všechny radosti i strasti. Hodně se tu děj soustřeďuje na vztah otce a syna a na přátelství. Tato část se mi moc líbila a velmi mě zaujala, Hasanova oddanost k Amírovi byla skutečně obdivuhodná, i když ho někdy trápil a nakonec i z dětské zbabělosti zradil.
Trochu mě překvapilo, že byl útěk ze země popsán tak narychlo, myslela jsem, že to bude stěžejní část příběhu, nu - nebyla, ale to nevadí. Část v Americe možná někoho nudila, mě nevadila, hlavní hrdina dospěl a snaží se uchytit v novém světě, v novém životě. Láska a jiné pozdější nešvary... Co mě ale pak zničilo, bylo, když se Amír vracel znovu od Afghánistánu.... co se tam dozvídal, co tam viděl - o tom se mi vůbec nečetlo lehko a musela jsem knihu na pár dní odložit. Nakonec jsem ji dočetla a bylo mi z toho všeho smutno. Někdy mi v knihách přeslazené konce vadí, tady bych naopak nějaký ten šíleně uslzený a usměvavý happy-end uvítala, kde by se všichni potkali, všichni přežili a odpustili si. I když úplně závěrečná scéna dala trochu naděje, že zase jednou svitne.
Je to holt život, žádná pohádka. Velmi silné čtení.

Majto
Majto
04.08.2022 3 z 5

Pôjdem tu asi proti prúdu, no neprekvapuje ma to.
Kniha má spočiatku nechytila, no po pár stránkach sa to zmenilo. Štýl písania autora je fajn, no po dejovej stránke ma bavila hlavne prvá časť v Afganistane. Potom už akoby som čítal iný príbeh. Uvítal by som viac o odchode z krajiny a pod. Celú "americkú" časť som pretrpel. A záverečná bola tiež taká akási zmätená.
Neznamená to však, že už si od Hosseiniho nič neprečítam.

huhuhu
huhuhu
01.08.2022 4 z 5

Moje třetí kniha od Hosseiniho. Líbí se mi, jak dokáže lidem ze Západu přiblížit poměry v Afghánistánu - prokleté zemi, která zřejmě nikdy nepozná klid a mír. V knize mě zaujaly obrovské kontrasty: na jednu stranu nepochopitelná a nepředstavitelná krutost (kamenování a jiné vraždění, znásilňování...), na druhou bezmezná oddanost, pohostinnost a ryzí city. Taky zde bylo hezky vidět pokrytectví zástupců Talibánu, kteří trestají sebemenší přestoupení pravidel, pro ně samotné však žádná pravidla neplatí. Samotný příběh mi přišel občas trochu předvídatelný, ale rozhodně stálo za to si jej přečíst.

Knihomlok2015
Knihomlok2015
28.07.2022 5 z 5

Průzračné, kruté a bohužel znovu velmi aktuální.

Aziza23
Aziza23
08.06.2022 5 z 5

Úžasná kniha. ODPORÚČAM!!!

Manifest blech
Manifest blech
07.04.2022 5 z 5

To bylo neskutečné, šíleně emotivní, smutné, tak silné přátelství a přitom úplně jiná mentalita než evropská.

Aquagirl
Aquagirl
23.03.2022 5 z 5

Po tisíce planoucích sluncí jsem chtěla zkusit i něco dalšího od Hosseiniho. A nejsem ani tentokrát zklamaná. Zase nálož emocí a smutku, Afganistán a popis věcí ze kterých jde až strach... Moc hezké, i když smutné, čtení.

DeepSea21
DeepSea21
07.03.2022 5 z 5

Silný příběh. Nic v něm nechybí.
Zajímavé postavy s propletenými a nečekanými osudy.

manasx
manasx
03.03.2022 5 z 5

Úžasný tip ve čtenářské skupině na FCB. Nikdy bych ji sama v knihovně nepopadla a to by byla příšerná chyba.
Úžasná kniha, strhujícî, překvapivá, poučná, moudrá, smutná a velmi k zamyšlení. Spoustu věcí díky ní vidím jinak.

Ence
Ence
26.02.2022 3 z 5

Zápletka stojí a padá s Afghánistánem. Jakmile se děj přesune jinam, začne strádat kromě Afghánců i kniha. Navíc je na můj vkus důraz až příliš kladen na příběh (zejména v druhé půlce knihy). Chybí mi vysvětlení duševních pochodů a motivace hlavních protagonistů, poměrů v Afghánistánu, nebo třeba základních historických reálií.

S myšlenkami hlavního hrdiny se čtenář seznamuje pouze do doby, než se stane ona "významná událost". Poté se myšlenkový svět hrdiny přestává vyvíjet a nepřirozeně ustrne. Následuje strohý popis ve stylu "hrdina šel tam a tam, viděl tohle a tohle, mluvil s tím a tím...", a náhlý, poněkud tuctový, přerod z egocentrického hajzlíka na utrápeného starostlivého mučedníka, což je pro mě po nadějném rozjezdu celkem zklamání.

pepap
pepap
17.02.2022 4 z 5

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

LéňaM
LéňaM
10.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh, nejen o přátelství, zradě a odpuštění.
Myslím že kniha ve mě dlouho zůstane

tataboi
tataboi
17.01.2022 5 z 5

Knihu jsem si půjčil asi před 10 lety, v domnění že jde o fantasy. Byl jsem překvapený, tento žánr zrovna nevyhledávám, ale dal jsem autorovi šanci (tzn. prvních asi třicet stránek). Kniha je skvělá, o zemi o které jsem věděl pouze že se tam neustále válčí a nic tam neplatí napořád. Pro posluchače doporučuji audioknihu, kterou fantasticky načetl Stanislav Šárský. Hezký poslech...

Jirinamac
Jirinamac
10.01.2022 5 z 5

Četla jsem jí před delší dobou, ale v paměti zůstává. Knížka o Afganistánu, vzpomínky, přátelství, oddanost, zrada. Není to veselé čtení, ale spoustu smutku.

ErikaKej
ErikaKej
05.01.2022 5 z 5

Krásny román ale veľmi smutný. Doporučovala by som hovšak každému aby sme si uvedomili aké máme šťastie,že žijeme v mieri.