Předčítač

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/big_predcitac-Mo3-15205.jpg 4.31089

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser, 1995

Kniha Předčítač

josska

Předčítač mě dost překvapil,,námět,zápletka,tajemství,holocaust silné téma,,a ten konec jsem teda nečekala,,slzy v ocich,a byla jsem zvědavá proč??audiokniha,,interpretace J.Štastného je skvělá,,,

Lotti

"A co byste dělal vy?"

Pro Michaela mohl být jeho pubertální románek se zralou ženou jednou z mnoha milostných epizod v životě. Hana však byla první, dráždivá - a nevyzpytatelná. Po letech se jejich cesty opět protnou, aby se právě Michael nakonec stal nenápadným průvodcem závěru Hannina života.
Stejnojmenný film patří mezi mé oblíbené, i díky skvělé Kate Winslet. Od knížky jsem však očekávala více spádu, dějovosti, atmosféry nebo dalších informací z Hanniny minulosti. Retrospektivní vzpomínání dospělého Michaela bylo sice oproštěno od větších sentimentalit, avšak vyplněné řadou filozofických úvah, které mi v některých případech přišly v příběhu poněkud nadbytečné. Kniha sice ve mně vzbudila několik otázek o ne/vině, hranicích povinnosti i studu (Jakou cenu musí člověk zaplatit, jen aby neodhalil svou slabost?), ale po přečtení jsem ji odložila bez výraznějších pocitů, Hanna i Michael mi na rozdíl od filmové verze zůstali vzdálení.

kyticka152

Kniha ve mně zanechala protichůdné pocity. Nemůžu říct, že mě nebavila. Bylo v ní spousta nezodpovězených otázek, na které si musí čtenář odpovědět sám dle vlastního svědomí. Myslím si, že každá část měla něco do sebe. Jde vidět, že tuto knihu psal život. O to větší dojem na mě zanechala. Knihy podle pravdivého příběhu se nezapomínají. DOPORUČUJI k přečtení!

Phoenix16.cz

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.

prochajda

Moje první audiokniha a tak silný a smutný příběh podaný úžasným hlasem Jana Šťastného. Rozhodně se podívám i na film, který má také vysoké hodnocení.

Kája95

Děj mi byl známý ještě před přečtením, stejně mě kniha nadchla a strhla. Stylisticky , obsahově i dějově.

eva3992

Příběh patnáctiletého Michaela a ženy Hanny. Náhodou se spolu setkají, a to se vyvine až v milostný vztah. Po nějaké době Hanna zmizí. Shledání po letech však nebude vůbec pěkné, Michael potká Hannu u soudu při procesu s nacistickými válečnými zločinci.

O této knize jsem moc nevěděla, netušila jsem, co mám čekat, a nakonec si mne naprosto získala. Příběh o tom, jaká může být láska, o vině a nevině, o morální zodpovědnosti. O tom, jak se rozhodnout, který názor je správný, o tom, jaké to je žít s pocitem viny. Ač je to útlý román, mám pocit, jako kdybych hlavního hrdinu Michela znala odjakživa. Je zde ukázáno, že i na pár stránkách se dá odvyprávět velký příběh.

Velice mi sedl styl, jakým je to napsané. Dobře se mi to četlo, vtáhlo mě to do děje. Tím, jak to vyprávěl hlavní hrdina zpětně, tak tu byly zajímavé myšlenky a pohled na to, jak si některé věci za ta léta jinak uvědomil. Také se mi moc líbily úvahy o tom, jak mají další generace pohlížet na druhou světovou válku, konkrétně na koncentrační tábory.

Po dočtení jsem se hned podívala na film a výjimečně musím říct, že byl stejně dobrý jako kniha (většinou se mi filmy, které mají knižní předlohu, moc nelíbí).

Předčítač je rozhodně kniha, ke které se v životě ještě vrátím.

Pitbullka
31.12.2021

Příběh mě dost překvapil. Byl krásný, ale depresivní. Zároveň to není úplně jednoduché čtení. Určitě mám v plánu od autora další knihy, jeho tvorba mě dost zaujala.