Předčítač

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v "ich" formě - vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15205/predcitac-Mo3-15205.jpg 4.3605

Der Vorleser (1995)

Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Lily101
předevčírem

Velice těžko se mi pro toto dílo hledají slova. Perfektně psychologicky vykreslené. Mladí studenti odsuzující úplně všechny, jež v období druhé světové války v Německu(možná nejen tam?) žili. A pak..vztah, kde věková "bariéra" činí jedenadvacet let. Evidentně hodně silný. Přihláška Michaela Berga do semináře na právnické fakultě a už se začíná rozjíždět spirála. Spirála náhlého procitnutí, odhalení, viny a výčitek svědomí. V průběhu protkané myšlenkami, které stojí za to si přečíst.

Druhá část mi připadala pomalejší a tak temná, že by člověk knihu nejraději odložil. Aby vyčpěla jednotlivá slova během procesu, ačkoliv se tak zcela logicky nemůže stát. Do hodnocení jsem zohlednila to, že jsem druhou část viděla před cca dvěmi lety(tedy před četbou) zfilmovanou, takže můj dojem je možná zapříčiněn tím, že už jsem alespoň zběžně věděla, co se bude dít. Co bych naopak vyzdvihla, ale v rámci ocenění hvězdiček nemůžu, bylo užití pojmu "klauzury", což mě opravdu potěšilo.

Evaho73
21.12.2017

Pobúrenie, pohoršenie, rozhorčenie...
Aj tieto emócie vo mne zo začiatku vyvolal tento kontroverzný príbeh.
Pri jeho čítaní som si najskôr kládla otázku "čo týmto asi chce autor povedať"? Po dočítaní knihy mi to docvaklo a musím skloniť pred autorom hlavu.
Geniálne vystaval charaktery postáv aj dejové línie tak, aby predstavovali akýsi obraz celej spoločnosti, v ktorej hlavní predstavitelia žili.
Ona bola chladná a bezcitná minulosť s hendikepom, ktorý skrývala za využívanie slabosti iných a neváhala pritom ísť aj za hranice morálnosti.
On predstavoval súčastnosť aj budúcnosť zároveň, ktoré si minulosť opantala, dostala sa mu pod kožu a bol jej ďalšou obeťou.
Autor vykreslil pocit viny a snahy zmazať alebo zmierniť hriechy minulosti jednotlivcov, celej spoločnosti....ale da sa to vôbec?

Leenah
15.12.2017

Úžasně vystavěná kniha zabývající se několika rovinami válečné a poválečné doby. Autor psychologicky vykresluje otázku milostného poměru mezi mladým klukem a starší ženou, zároveň dokládá mezigenerační problémy (postoje dětí válečné generace, odsouzení a hanba) a nabízí naprosto jiný pohled na pohnutky dozorců koncentračních táborů i právníků, kteří se pak procesy s nimi zabývali. Mě se obzvlášť dotkla pasáž řešící právo na sebeurčení - do jaké míry můžou druzí lidé zasahovat do našich životů, i když k tomu mají třeba dobré motivy a nám by to z jejich pohledu pomohlo? Za mě rozhodně 5 hvězdiček - mám ráda knihy této tematiky a pojetí Předčítače mi nabídlo ještě mnohem víc, než jsem kdy četla.

"Četl jsem znovu Odysseu, kterou jsem poprvé otevřel ve škole a uchoval si v paměti příběh o návratu domů. Není to však příběh o návratu domů. Jak by mohli Řekové, kteří věděli, že do stejné řeky nelze vstoupit dvakrát, věřit na nějaký návrat domů. Odysseus se domů nevrací proto, aby zde zůstal, ale aby se opět vydal na cestu. Odyssea je příběh pohybu, zároveň cíleného i bezcílného, úspěšného i marného. Co jiného je historie práva!"
"Říkal jsem si, že když se propásne správný okamžik, když se někdo něčemu až příliš dlouho vzpírá, je na vše pozdě, i když to dohání vší silou a přijímá s radostí. Nebo snad neexistuje příliš pozdě, ale jen pozdě a to je vždycky lépe než nikdy? Nevím."
"Vždycky jsem měla pocit, že mi beztak nikdo neporozumí, že nikdo neví, kdo jsem a co mě k tomu či onomu přivedlo. A víš, když ti nikdo nerozumí, tak potom po tobě nemůže ani chtít, abys mu skládal účty."

Spousta geniálních a hlubokých myšlenek....

mirkoczentovic
07.12.2017

Pozor, obsahuje spoilery:

Veľmi dlho som váhal medzi 4* a 5*, niekoľko drobných výhrad však zavážilo v neprospech plného počtu.

Hoci Schlink postavil román z rozhodujúcej časti na Michaelových myšlienkach a pocitoch, jedno mi ani po dôkladnom prečítaní jasné nebolo: Prečo sa Michael v rozhovore so sudcom ani slovom nezmienil o Hanne? Išiel za ním s pocitom, že musí zabrániť chybnému verdiktu, lenže rozhovor na pojednávanie nemá ani ten najmenší vplyv, keďže spolu preberajú školu a právnické skúšky. Prečo mu teda priniesol toľkú úľavu?

Eeli
05.12.2017

Děj knihy je více méně nijaký, přesto se ale jedná o skvělou knihu, která má hloubku a vede k zamyšlení se nad lidskými pohnutkami, vztahy, vině a odpuštění. Příběh poskytuje prostor k vžití se do obou postav a subjektivnímu hodnocení jejich počínání. Nečekejte akci, napětí apod., ale spíše prostý popis událostí v jejich přirozeném plynutí a cestu do nitra člověka.

Katka81
19.11.2017

Hodně zajímavá kniha, zajímavý styl vyprávění.

Zuzvil
18.11.2017

Po knížce bych pravděpodobně nesahla, kdyby se mi nehodila do Čtenářské výzvy...jak jsem teď rada. Hrozné zajímavá věc, chvilkama mi vadilo, ze autor více "neprožíval" některé důležité pasáže, ale pak mi zase naopak přišlo, ze taková ta stručnost a surovost knize dodává to potřebné. Velice mě zaujal námět knihy a celá její pointa. Kniha je svým specifickým způsobem velmi silná a vede k mnohým otázkám a zamyšlením.

nelly2712
12.11.2017

Normalne bych si to asi neprecetla, ale delala jsem na to seminarku a prijemne me to prekvapilo. Film i kniha jsou fakt dobre, precetla jsem ji za jeden den. Dej je dobry, ale nectete si antonaci vzadu na knize jelikoz vam to zaspoileruje. Je to reozdelene na tri casti - ta prvni byla bezkonkurencne nejlepsi, ale jak rikam, napr do ctenaraku fakt doporucuji:)

Šura
05.11.2017

Tak to bylo fajné. Je jen velmi málo filmů, které by mě, oproti literární předloze, nezklamaly. Předčítače jsem asi před pěti lety viděla a nyní se ke mně dostala i kniha. Už jsem zapomněla, jak to s Hannou po procesu bylo, takže kniha mě velice chytla a za dva dny jsem ji přečetla. Myslím, že mi nadlouho uvízne v paměti.

Disease
18.10.2017

Ze začátku víceméně banální příběh, který je ale skvostně odvyprávěný. Ve finále kniha nutí k zamyšlení. Rozhodně jedna z těch, ke kterým se budu vracet, protože pointa mi byla známá i při prvním čtení a rozhodně to nevadí.

Jana283
09.10.2017

O dobru v nás. O zlu v nás. Kdo hodí kamenem?
Nádherné čtení.
Miluji knihy, které dokáží položit tolik otázek.

Viky007
08.10.2017

Předčítač je zvláštní kniha, ale v dobrém slova smyslu. Byla plná filozofických otázek o dobru, zlu, vině i o životě jako takovém. Zasloužila si Hanna Schmitzová takový osud? Těžko říct. Nic není černobílé. A právě proto se mi tato kniha tak líbila. Ukazuje, že je potřeba se dívat na danou věc z různých perspektiv.

Anna 13
17.09.2017

Upřímně se mi více líbil film s úžasnými herci a s emocemi, které dokázal v divákovi vyvolat. Spoustu otázek, které se vám při jeho sledování vyrojí v hlavě najdete v této knize, i když odpovědi jaksi nejsou možné.
Kniha mne nezklamala, ten příběh mne velmi zasáhl. Líbilo se mi, že se filmové zpracování dost drželo literární podoby.

Kniha je silná a já věřím, že mnohem více ji prožiji za pár let, až budu ještě o něco starší a vyzrálejší.
Knihu rozhodně doporučuji, stojí za to, aby se vám vryla do srdce.
Celá recenze na mém blogu: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1709/predcitac-bernhard-schlink

Aimee1
07.08.2017

Přečteno rychle a zaujatě. Bohužel jsem měla tu smůlu, že jsem první viděla film, takže jsem si představovala postavy z filmu. Nicméně i tak mohu opět konstatovat, že jsou věci, které film nedokáže tak vystihnout - jako třeba vnitřní pochody předčítače. Je to rychlá, ale velmi zajímavá četba, která ukazuje, že nic není černobílé...

Barbucha12
01.08.2017

Kniha přečtena jedním dechem.

Hathor89
31.07.2017

„ … Vyrovnal jste se s tím, že vás v patnácti … „ Knihu jsem četla už podruhé kvůli zájmu o problematiku vyrovnání s minulostí a teprve teď mě zaskočilo, že hlavní protagonistka vlastně svého předčítače zneužívala, prvně mě to, nevím proč, tolik nezaujalo. Ale tato kniha je přínosná kvůli něčemu jinému, přináší mnoho otázek k zamyšlení. Je možné vyrovnat se s nepříjemnou minulostí lidí, které milujeme? A co teprve ta generace, která onu dobu nezažila? Má vůbec právo odsuzovat lidi k hanbě za něco, co si nevyzkoušela na vlastní kůži? Má přistoupit na teorii o kolektivní vině, nebo sledovat individualní míru provinění? Je vůbec možné takové závažné činy odpustit? Je možné soudit ty, kteří byli pasivní a o politiku se nezajímali (jako většina lidí dnes)? … Všichni by si měli položit stejnou otázku, kterou Hanna položila soudci: „A co byste dělal vy?“ Ale nikdo si nemůže odpovědět, protože to nezjistí, dokud to nezažije … Většina lidí jednala na základě rozkazu, s kterým třeba i nesouhlasili, ze strachu, neuposlechnutí se trestalo … Možná se dotknu spousty lidí, ale nevím, proč s takovou vervou nestíháme zločince z doby socialismu, když se o to pokusíme, také dochází ke střetu generací.

Gabba99
28.07.2017

Moc pěkná kniha,která nabízí spoustu hlubokomyslných myšlenek k zamyšlení.

ajasin
25.05.2017

Kniha o vyrovnání se poválečných generací Němců s nacistickou minulostí svého národa. Kniha nabízí pohledy z mnoha stran a vybízí k zamyšlení. Hlavní dějovou osou je milostný příběh zralé ženy a velmi mladého chlapce.

Klára2216
03.05.2017

Upřímně jsem čekala od tohoto díla více. Mám rada romány ze druhé světové války, a zvlášť když jsou v něm vzpomínky na tuto dobu. Ale čekala jsem, příběh který me chytí za srdce, bohužel moc toho vr mně po přečtení nezůstalo. Zklamalo mě to.

konicekbily
17.04.2017

Zdaleka to není čtení jenom o lásce, zdaleka to není čtení jenom o válce, zdaleka to není čtení o vztahu a odpovědnosti. Je to moc hezká novela o životě nutící k zamyšlení. "co bych asi dělal já v situaci každého z obou hrdinů?" a k dalším otázkám například "jaká rozhodnutí jsem udělal v podobných situacích v mém živoě JÁ?".

ibrahimgilbert
22.03.2017

Předčítače jsem přečetla během jednoho dne a naprosto mě tato kniha odzbrojila. Věděla jsem zhruba, o čem kniha je, ale že mě takto zasáhne, jsem si nedokázala představit. Příběh, který je čtenářům "předčítán" s lehkostí až jakousi jemnou lhostejností, se spoustou filozofování a mnoha otázkami, které vás nutí přemýšlet. Příběh, ve kterém se potkají dvě osoby, věkově i myslenkově odlišné, které se spojí a zůstanou poznamenány svým vztahem, svou minulostí i svou budoucností. Místy mi otupění vypravěče připomnělo Cizince, až mě z toho mrazilo.
Předčítač je nádherná, poutavá, smutná kniha, která ve mně vzbudila mnoho pocitů, v prvé řadě však pochopení. Donutila mě smát se, ale i brečet, a za to jsem vděčná.

HDosoudilová
15.03.2017

Předčítač mě lákal už delší dobu a teď se mi navíc hodil i do Čtenářské výzvy. Knihy na toto téma čtu celkem často, nicméně tato mě zrovna moc neoslovila. Na můj vkus zde je málo děje a taky se mi nečetla úplně nejlíp.

Beky
11.03.2017

Rychlé, svižné a poutavé čtení o lásce dvou odlišných lidí s neuvěřitelným námětem k zamyšlení.

Chytuš
12.02.2017

Útlá knížka, která je zároveň vyprávěním o první silné lásce, o válce a o vině a trestu. Všechno dohromady. Knížka, která Vám bude klást nepříjemné otázky, které Vám jen tak z hlavy nevyšumí a budou doléhat i po přečtení knihy. "A jak by jste se zachoval Vy?" Ani jedna z postav mi nebyla svým chováním sympatická, nicméně všechny byly neskutečně živoucí. Za sebe doporočuji!

vikaa
02.02.2017

Mužský pohled na první "lásku", kterou v poválečném období prožíval ke starší ženě. Jejich společně strávené chvíle jsou pro něj něco jako droga, bez které nedokáže být. Žena si s chlapcem moc nepovídá, mimo tělesnou lásku je v jejich vztahu důležité předčítání, které žena po chlapci vyžaduje. Ten jí předčítá všechno, co zrovna musí číst do školy nebo se mu zrovna líbí. Tento podivný vztah končí nečekaným odchodem ženy z města bez jakéhokoli rozloučení. S Hannou se Michael setká po mnoha letech v soudní síni, kde je obviněna z nelidských zločinů, které měla spáchat jako dozorkyně v koncentračním táboře na nevinných vězeňkyních... Román je o vině a trestu, o přijetí nevyhnutelného, o tom, že stud za něco, co skrýváme celý život, může být příčinou nečekaných osobních rozhodnutí. Je to také příběh o osamělosti a lásce, o pochopení a odsouzení, o životě a smrti...

Anyji
06.01.2017

S přečtením této knihy jsem docela dlouho otálel, již nyní vím, že zcela neprávem. Tato kniha právem náleží do kategorie 'povinné četby'. Autor má moje veliké uznání!

eRaDeka
05.12.2016

Určitě jedna z těch knih, které stojí za přečtení. Viděla jsem film, ale ve filmu nevidíte co se honí v hlavě hrdinům knihy. Hodně se člověk zamyslí sám nad sebou. Hanna byla tak hloupá, že dokázala obalamutit všechny okolo sebe...a též byla prolezlá špatností do morku kostí - dozorkyně v koncentračním táboře a ještě zneužívá nezletilého, ale vnímal toto někdo? (ať už v knize nebo ve filmu). Prostě myšlenky se vám budou honit v hlavě ještě pár dní poté co knihu přečtete a budete si chtít popovídat s někým, kdo ji taky četl. Knihu moc doporučuji, film není špatný, ale kniha je mnohem lepší.

pajaroh
04.12.2016

Krátká kniha pro dlouhé zamyšlení. Ano, počáteční příběh Hanny a Michaela je občas jemně řečeno zvláštní, jako by nám chtěl autor přesně sdělit pocity a myšlenky, ale bál se nepochopení. O tom vlastně kniha je především, o pochopení, odsouzení, o právu pochopit a právu či neprávu odsoudit a v neposlední řadě o odsouzení pochopení.

zdazilek
24.11.2016

První jsem viděla film, až potom četla knihu. Obojí se mi moc líbilo. Knížka se četla lehce a děj byl zajímavý. Námět určitě ne jednoduchý, který stojí za zamyšlení.

DasaN
16.11.2016

Předčítač je poutavý příběh se zajímavým tématem... co k tomu dodat :-) V porovnáním s filmem je kniha lepší, ale film se kupodivu také celkem povedl.