Předčítač

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/predcitac-Mo3-15205.jpg 4.3932
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser, 1995

Kniha Předčítač

Mayaku

Musím říci, že Předčítač mě nesmírně příjemně překvapil. Bude to už více než deset let, co jsem viděla filmové zpracování, které ve mně žádný větší dojem nezanechalo. O to větším překvapením pro mě byla knižní předloha. Přes strohost a jistou odtažitost vypravěče na mě z příběhu sálal a z každého okamžiku doslova prosakoval hluboký, byť úmyslně potlačovaný cit. Že mě kniha takto zasáhne, to jsem opravdu nečekala. A na okraj musím ještě podotknout, že mě až překvapilo, jak se filmové zpracování drželo knižní předlohy. Bohužel vnitřní pochody rozpolceného hlavního hrdiny, v knize tak krásně popsané, do filmu asi prostě úplně přenést nešlo.

Jirinamac

Přečteno, ale příběh mě nějak nenadchnul. Film jsem neviděla a asi ho ani nebudu vyhledávat.

vlkove

Velice těžko se mi k této knize něco píše. Před knihou jsem viděla film a ten mě dostal, s knihou je to jiné. Kniha je psaná stroze, možná i to přispělo k tomu, že mě příběh tolik neokouzlil. Přiznám se, že pár měsíců po dočtení si z knihy nepamatuji skoro nic.

Česneksmedem

V první třetině knihy docela erotikuš. Furt na sobě byli nalepení, že by se mezi ně nevešla ani žiletka po odtučňovací kůře. Jednalo se ale o takovou vějičku. Ze široké cesty nás příběh svedl na uzoučkou, ze které se nedalo uhnout, jen jít dál. A zde už šlo o vinu a trest.
Docela zvláštní kniha, ale jsem rád, že jsem si ji díky Výzvě přečetl. Doporučuji!

VAnna
23.12.2020

Rozhodně nejlepší kniha z povinné četby.

hlentilka
19.12.2020

Milostný vztah mezi starší ženou a mladým mužem se ze začátku vyvíjí jako manipulace, vzrušení z prvních sexuálních zážitků muže, jeho naivitou. Dějová linie se bravurně rozvíjí dál, doléhá zde 2. světová válka, nacismus, soud, sebevražda. Ale pořád je tady cítit neuvěřitelně silný cit lásky.

Lexand
28.11.2020

Taktéž jsem viděl dřív film a dost na mne působil. Při četbě jsem byl sice ochuzen o překvapivá rozuzlení, ale nejsem zklamán. Je to dobrý příběh.

KristinTj
23.11.2020

Smutno je mi z toho všeho... Úplně ze všeho. Zlo, vina a trest jsou ještě zamotanější a propletenější. Komplikovanější a bolestnější. Chtělo by se plakat nad každou duší, dobrou i zlou. A odpuštění je pro přežití najednou nezbytné. Jenže. A nad tím vším - tíha kolektivní viny těch, co se zlu nechtěli, nemohli nebo nedokázali postavit.