Předčítač

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního ... celý text

Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v "ich" formě - vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15205/predcitac-Mo3-15205.jpg 4.3537

Der Vorleser (1995)

Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

ajasin

Kniha o vyrovnání se poválečných generací Němců s nacistickou minulostí svého národa. Kniha nabízí pohledy z mnoha stran a vybízí k zamyšlení. Hlavní dějovou osou je milostný příběh zralé ženy a velmi mladého chlapce.

Klára2216

Upřímně jsem čekala od tohoto díla více. Mám rada romány ze druhé světové války, a zvlášť když jsou v něm vzpomínky na tuto dobu. Ale čekala jsem, příběh který me chytí za srdce, bohužel moc toho vr mně po přečtení nezůstalo. Zklamalo mě to.

konicekbily

Zdaleka to není čtení jenom o lásce, zdaleka to není čtení jenom o válce, zdaleka to není čtení o vztahu a odpovědnosti. Je to moc hezká novela o životě nutící k zamyšlení. "co bych asi dělal já v situaci každého z obou hrdinů?" a k dalším otázkám například "jaká rozhodnutí jsem udělal v podobných situacích v mém živoě JÁ?".

ibrahimgilbert

Předčítače jsem přečetla během jednoho dne a naprosto mě tato kniha odzbrojila. Věděla jsem zhruba, o čem kniha je, ale že mě takto zasáhne, jsem si nedokázala představit. Příběh, který je čtenářům "předčítán" s lehkostí až jakousi jemnou lhostejností, se spoustou filozofování a mnoha otázkami, které vás nutí přemýšlet. Příběh, ve kterém se potkají dvě osoby, věkově i myslenkově odlišné, které se spojí a zůstanou poznamenány svým vztahem, svou minulostí i svou budoucností. Místy mi otupění vypravěče připomnělo Cizince, až mě z toho mrazilo.
Předčítač je nádherná, poutavá, smutná kniha, která ve mně vzbudila mnoho pocitů, v prvé řadě však pochopení. Donutila mě smát se, ale i brečet, a za to jsem vděčná.

HDosoudilová

Předčítač mě lákal už delší dobu a teď se mi navíc hodil i do Čtenářské výzvy. Knihy na toto téma čtu celkem často, nicméně tato mě zrovna moc neoslovila. Na můj vkus zde je málo děje a taky se mi nečetla úplně nejlíp.

Beky

Rychlé, svižné a poutavé čtení o lásce dvou odlišných lidí s neuvěřitelným námětem k zamyšlení.

Chytuš

Útlá knížka, která je zároveň vyprávěním o první silné lásce, o válce a o vině a trestu. Všechno dohromady. Knížka, která Vám bude klást nepříjemné otázky, které Vám jen tak z hlavy nevyšumí a budou doléhat i po přečtení knihy. "A jak by jste se zachoval Vy?" Ani jedna z postav mi nebyla svým chováním sympatická, nicméně všechny byly neskutečně živoucí. Za sebe doporočuji!

JanPřemysl

Začal jsem číst knihu na doporučení dcery, která byla knihou nadšena a vysvětlovala mně, kterak já, pamětník, si mám v hlavě srovnat svoji údajnou nesnášenlivost ke všemu co i jen zdánlivě prošlo prošlo kolem fašismu. Já, jako malý kluk, zažil jednání fašistických nochsledů, když mě jako 5-ti letého kluka, po vynesení rozsudku nad mým otcem , zavřeli do tmavé místnosti, holínkami kopali do dveří, když jsem se dožadoval mámy, která se v té době loučila s mým otcem, odsouzeným na smrt za protifašistickou činnost. Kolik z nich, co na mě koukali, jak pláču a bojím se tmy a neznáma , mělo doma podobné caparty v mém věku? Co se jim ,těm hlídačům v uniformách, tak asi honilo hlavou, když viděli, jak malý kluk, který nerozumí naprosto ničemu se třese hrůzou, když vidí plakat matku. Tohle všechno jsem si uvědomil, když se narodili mé děti a moji vnuci a hrůzou nad tím, jak muselo mým rodičům být , když mě slyšeli za těmi dveřmi řvát a nemohli mi pomoct jsem se jako dospělý budil ze sna. Knihu jsem dočetl, ale opravdu ve mně , po přečtení , nebyla ani stopa soucitu s Hannou ani s Michaelem. Pouze veliká beznaděj, čeho všeho je člověk schopen.

vikaa

Mužský pohled na první "lásku", kterou v poválečném období prožíval ke starší ženě. Jejich společně strávené chvíle jsou pro něj něco jako droga, bez které nedokáže být. Žena si s chlapcem moc nepovídá, mimo tělesnou lásku je v jejich vztahu důležité předčítání, které žena po chlapci vyžaduje. Ten jí předčítá všechno, co zrovna musí číst do školy nebo se mu zrovna líbí. Tento podivný vztah končí nečekaným odchodem ženy z města bez jakéhokoli rozloučení. S Hannou se Michael setká po mnoha letech v soudní síni, kde je obviněna z nelidských zločinů, které měla spáchat jako dozorkyně v koncentračním táboře na nevinných vězeňkyních... Román je o vině a trestu, o přijetí nevyhnutelného, o tom, že stud za něco, co skrýváme celý život, může být příčinou nečekaných osobních rozhodnutí. Je to také příběh o osamělosti a lásce, o pochopení a odsouzení, o životě a smrti...

Anyji

S přečtením této knihy jsem docela dlouho otálel, již nyní vím, že zcela neprávem. Tato kniha právem náleží do kategorie 'povinné četby'. Autor má moje veliké uznání!

eRaDeka
05.12.2016

Určitě jedna z těch knih, které stojí za přečtení. Viděla jsem film, ale ve filmu nevidíte co se honí v hlavě hrdinům knihy. Hodně se člověk zamyslí sám nad sebou. Hanna byla tak hloupá, že dokázala obalamutit všechny okolo sebe...a též byla prolezlá špatností do morku kostí - dozorkyně v koncentračním táboře a ještě zneužívá nezletilého, ale vnímal toto někdo? (ať už v knize nebo ve filmu). Prostě myšlenky se vám budou honit v hlavě ještě pár dní poté co knihu přečtete a budete si chtít popovídat s někým, kdo ji taky četl. Knihu moc doporučuji, film není špatný, ale kniha je mnohem lepší.

pajaroh
04.12.2016

Krátká kniha pro dlouhé zamyšlení. Ano, počáteční příběh Hanny a Michaela je občas jemně řečeno zvláštní, jako by nám chtěl autor přesně sdělit pocity a myšlenky, ale bál se nepochopení. O tom vlastně kniha je především, o pochopení, odsouzení, o právu pochopit a právu či neprávu odsoudit a v neposlední řadě o odsouzení pochopení.

zdazilek
24.11.2016

První jsem viděla film, až potom četla knihu. Obojí se mi moc líbilo. Knížka se četla lehce a děj byl zajímavý. Námět určitě ne jednoduchý, který stojí za zamyšlení.

DasaN
16.11.2016

Předčítač je poutavý příběh se zajímavým tématem... co k tomu dodat :-) V porovnáním s filmem je kniha lepší, ale film se kupodivu také celkem povedl.

Michl
30.10.2016

Film jsem viděla dřív než jsem četla knihu, ale i tak mě to hodně zaujalo.

Kristy.1991
18.10.2016

Velmi zajímavý příběh, čtivě napsaný. Původně jsem myslela, že u mě bude za rovných 5 hvězd, ale přece jen mi na tom něco malinko vadilo. Jen nedokážu přesně říct co. Možná to, že jsem nedokázala úplně sympatizovat ani s jednou postavou a vlastně ani pořádně pochopit jejich počínání v některých situacích. Každopádně povedená kniha se silným příběhem, která rozhodně stojí za přečtení.

zuzina88
14.09.2016

Příklad toho, že (někdy) méně znamená více. Velmi útlá kniha má neuvěřitelně silný příběh. I když jsem viděla film, a ne jen jednou, přesto jsem tuto knihu zhltla - no s úžasem - jak je možné barvitě, živě popsat příběh, a přitom se neuchylovat k nějakým rozvláčným popisům. Nemám ráda srovnávání,a nechci srovnávat nesrovnatelné, ale když si vybavím trilogii paní Rowlingové - Volání kukačky, Hedvábník a Ve službách zla, které jsem nedávno přečetla, tak jsem přesvědčená, že by měla jít paní Rowlingová k panu Schlinkovi do učení :-)

Lodja
20.08.2016

Pro mě zbytečně rozvláčná knížka s jediným překvapením, kolem kterého se odvíjelo všechno ostatní. Vše podstatné se víceméně odehrává v Michaelově nitru a působilo to na mě hrozně truchlivě a pesimisticky. Chápu, že knížka o holocaustu by asi neměla být komedie, ale i přes vlastně dobře vystavěný příběh ve mě zůstává taková zvláštní pachuť.

MayB2
18.08.2016

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

petra4080
18.08.2016

Krásně napsaná kniha, kde hlavní hrdina vypráví svůj příběh. Jsou zde hezky vykreslené profily postav, je zde pár opravdu silných momentů. S postavou Hanny jsem nedokázala sympatizovat.

DarkFireflies
24.07.2016

Silný a komplikovaný příběh psaný primitivním a nekomplikovaným způsobem.
Rozhodně stojí za to si ji přečíst...

Market = )
24.07.2016

Uvítala bych více příběhu a méně pro mě trochu těžkopádného hrdiny. Jinak jsem moc ráda za knížky s touto tematikou a příběh se mi vážně líbil. Film jsem neviděla, možná by to v tomto případě pro mě bylo vhodnější pojetí.

kalinkacz
03.07.2016

Neskutečně procítěný román... Dokonalá a upřímná zpověď hlavního hrdiny, která vás donutí se zamyslet na každou stranou... Hrůzy druhé světové války jsou nám podstrkovány naprosto nenuceným a elegantním způsobem... Není to lehké ani vtipné čtení, nýbrž náročný psychologický román... Lze jen smeknout před panem autorem a celý příběh prožít znova...

tery3070
09.06.2016

Knihu jsem hltala! :) už je to nějaká doba, co jsem ji četla, viděla jsem i film. Ale kniha mě samozřejmě oslovila více! :)

Heyhey
19.04.2016

Čtivé, přemýšlivé, ale bezemoční zpracování stále aktuálního tématu.

Bunburistka
15.04.2016

Tentokrát nemůžu nenapsat komentář, protože mě kniha opravdu dostala a v mnoha ohledech rozervala na kusy. Neustále se k ní musím vracet a přemýšlet nad vyřčenými slovy a nad tím, co je skryto mezi řádky. Tolik činů, myšlenek a pocitů, a tak málo stránek...
Všem opravdu doporučuji, je to výjimečná kniha.

raty
14.04.2016

Ačkoli jsem nedokázala pochopit jednání ani jedné z hlavních postav, musím uznat, že kniha se mi velmi dobře četla, měla zajímavý námět a nějaké to překvapení během četby také přišlo.

Jana K
10.04.2016

Nádherný příběh. Nejprve jsem viděla film, který mě tak nadchl, že jsem hned běžela do knihovny pro knižní předlohu. Ta je psána v ich formě prostřednictvím Michaelova vyprávění. Možná mě jen trochu zklamalo, že je kniha tak útlá, celý příběh by šlo určitě rozvést ještě více a některým událostem se věnovat podrobněji. Ale to snad byl autorův záměr, nechat určitý prostor k zamyšlení a doplnění čtenáři. Určitě se ale jedná o velmi povedené dílo a vůbec jedno z mála děl, kde je na velmi vysoké úrovni jak kniha, tak i herecky skvěle obsazený film.

petrra
10.04.2016

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Následně jsem viděla stejně dokonalý film (číst knihu je nutné, protože některé věci ve filmu nejsou). Toto dílo ve mně zanechalo velmi, velmi hlubokou stopu, stále se k tomu musím vracet... Pro mě to je především příběh o lásce a o tom, že nic není jen černobílé... Na konci jsem brečela za ně za oba... Díky za takové knihy!

Alienn
05.04.2016

Vzhledem k nadšeným a leckdy až opěvujícím komentářům jsem se na knihu hodně těšila, ale asi je se mnou něco špatně. Kniha mě do kolen nedostala a zcela určitě ve mně mnoho nezanechá. Styl psaní mi nevadil, četla se lehce, protože kapitoly jsou krátké, námět nebyl špatný, ale to je asi tak vše. Nějak se mi nepodařilo vcítit se ani do jedné z hlavních postav, děj mě místy vyloženě nebavil a v podstatě jsem nakonec byla ráda, že kniha není delší. Autorovi dám později určitě ještě šanci a možná časem zkusím i film, který je zde také velmi chválený.