JajaCZ JajaCZ komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

WOW! Neskutočne ma tento príbeh bavil. Tak, že som musela i počas pracovnej doby hľadať časové miestočka, kedy by som si aspoň stránku-dve prečítala. Kya ma prekvapila. Bola pre mňa stelesneím silnej ženy, ktorá sama zvládla všetko. V každej situácii si poradila a svoj život si vybojovala. Prípad, ktorý sa tam rieši som nedokázala rozlúštiť. Raz som si myslela jedno, za pár strán zase niečo iné. Myslela som, že motív by mala nie len Kya, ale i Tate, či Skokan...
Celá atmosféra a štýl rozprávania, samotný námet a hrdinovia si ma získali a teším sa na ďalšiu knihu od autorky. Teším sa i na film, ktorý podľa knihy natočili, ale mám troška obavy, aby mi nezničil moje predstavy.

17.01.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Skvelý príbeh z pera Petry Dvořákovej ma prekvapil. Zhltla som ho ako malinu a ostala mi po ňom v puse pachuť smútku a beznádeje. Hlavne z nedoriešených vzťahov. Ktovie ako príbeh tejto rodiny po TOM pokračoval...

04.08.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásna kniha. S napätím som prežívala strach a radosť Marie-Laury. Na jazyku som cítila chuť sladkého broskyňového kompótu, s ktorým sa rozdelila s "nepriateľom".Síce som bola sklamaná, že kniha neskončila happyendom, ale taký je proste život :) Nie vždy je plný slnka a duhy. Knihu odporúčam a za mňa dostáva 5*

02.10.2015 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

(SPOILER) Veľmi ma to mrzí, ale kniha ma z veľkej časti nebavila. Hlavné postavy sa chovali hlúpo, nie ako dospelí ľudia. Chýbala logika. To vážne cestovalo 7 ľudí do Kodane, aby tam len jedli a chodili na výlety a nestretli sa tam so žiadnym Dánom? Kde zistili o čom hygge je? Na základe čoho nazbierali podklady pre svoje články a výstupy? 7dní radikálne zmenilo všetkým život? Novinár prišiel o svoje miesto po tom, ako odhalil špinavosti vo firme a tá následne zvolala tlačovku? Prečo? Na základe čoho? Noviny si dovolia vydať článok, ktorý zmenili, podpísaný človekom, ktorý ho nenapísal? Čítanie tejto knihy malo byť len odpočinkové a romantické, nečakala som ale takéto nezmysly. Autorke ešte dám šancu, pretože verím a dúfam, že som len nemala na čítanie správnu náladu, no nemôžem klamať, že som po tejto knihe neostala sklamaná.

22.09.2021 2 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Bála som sa, že to bude slaďárna, ktorá ma nebude baviť. Nakoniec som ostala príjemne prekvapená a zlupla knihu za pár dní :) Čo všetko dokáže žena, aká dokáže byť silná.

24.01.2019 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Knihy od Hoover sú ako sex na jednú noc. Môžu sa vám v danej chvíli páčiť a užijete si ich, ale v podstate nič pre vás neznamenajú a časom na ne zabudnete. :D žiaden literárny skvost, ale oddychovka to bola fajn :)

01.09.2020 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Dokonalosť! V 90% ma tento komiks dokonale vystihuje :) Pobavila som sa, zasmiala, zasnívala sa, ale i zamyslela. Milovať knihy je nie len radosť, ale niekedy i starosť. Ale taká tá milá, keď sa napríklad nevieme rozhodnúť, čo budeme čítať ako ďalšie alebo kam všetky tie knihy dáme, kde vezmeme na všetky tie knihy peniaze a či nás partner kvôli knihám raz nevyhodí z domu :D Nádherný komiks o našej spoločnej vášni :)

04.08.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Kniha sa čítala skvelo. Neviem či ide počin z pera Elleny Ferrante, ale rozhodne sa jej čtivosťou veľmi približuje. Vzťahy sú veľmi komplikované, čo ukazuje i príbeh v knihe. Ostalo mi po ňom tak nejak ťažko a smutno. Naozaj to takto v živote funguje? Naozaj neexistuje láska a dôvera na celý život? Čím staršia som , tým som sklamanejšia, že vzťahy, ktoré pôsobili zdravo a pevne, sú pretkané klamstvami a zásterkou dokonalosti na verejnosti. No i napriek tomu stále verím, že existujú i výnimky. Dúfam, že si prečíta knihu čo najviac ľudí, aby si uvedomili ako nejaký románik dokáže zničiť život nie len danému páru, ale i deťom, ktoré si ponesú následky navždy,

22.03.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak ja neviem, asi som divná, ale mňa táto kniha dosť v niektorých pasážach nudila. Námet bol zaujímavý, ale vadil mi asi ten pubertiacky popis. Mala som pocit, že keď už autor nevedel ako situáciu vyriešiť, tak ju proste preskočil (Viď Citra a jej obvinenie z....) Celé to bolo nejaké zmätené a nemastné neslané. Čítala som i autorovú predchádzajúcu knihu a myslím, že sa vzorec spracovania opakoval. Námet skvelý, ale s koncom prišlo rozčarovanie. Určite si, ale prečítam pokračovanie. Zaujíma ma, ako sa s ním popasuje, no do klubu nadšencov, ktorí knihu považujú za jednu z najlepších kníh tohto roka sa určite neradím.

02.06.2018 3 z 5

Pekné myšlienky. Ťažko sa mi hodnotí kniha, z ktorej mi bolo celý čas dosť smutno.

11.01.2022 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Uf, toto sa dialo u nás doma? Takto sme sa dokázali a dokážeme správať voči ľuďom, ktorí sa v ničom tak vážnom neprevinili? To, ako dokáže systém zlomiť človeka, čo ho donúti urobiť a ako ho donúti sa zmeniť, ak chce prežiť, sa dočítate v tejto knihe. Bolo mi z toho smutno. Smutno z toho, že nespravodlivosť ostane vo veľa prípadoch nepotrestaná a kto je bohatý alebo niečo v spoločnosti znamená, je nedotknuteľný.

09.03.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Pekný príbeh o neľahkom živote psa Gumpa. Verím, že psičkárov táto kniha pohladí po duši a uronia nie jednu slzičku. V knihe je možné nájsť i krásne a múdre myšlienky, ktoré by sme si my ľudia mohli vziať k srdcu :)

04.08.2020 3 z 5

Nenápadná a pritom tak skvelá kniha. Nemohla som prestať čítať. Príbeh Lindy ma totálne ovládol a prežívala som s ňou smútok i beznádej v jej neľahkom živote. Teším sa na ďalšie knihy od pani Kubíkovej.

19.04.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva si získal moju pozornosť už dielom Zabíjení, ktoré bolo skvelé. Keď som zistila, že vychádza jeho novinka, dokonca iný žáner, nezaváhala som. Ak vezmem v úvahu príbeh, štýl písania, obsah a podrobnosti, nemám knihe čo vytknúť. No i napriek tomu, že je kniha krátka, som sa nevedela dokopať a knihu dočítať. Bolo to asi tým, že som si k žiadnej postave nevytvorila vzťah, aký si čitateľ vytvára s knižnými hrdinami. Zlievali sa mi dokopy a vadilo mi snáď i to, že hneď od začiatku sa diali tie najhoršie scenáre. Keď sa mohla nejaká ťažkosť vyriešiť, prišlo niečo, čo ju ešte viac skomplikovalo. Uvedomujem si, že námet bol skvelý, ale klamala by som, ak by som tvrdila, že ma kniha nevyčerpala.

19.03.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Neskutočne skvelá záležitosť. O severnej Korei som už čo-to prečítala, ale v týchto príbehoch som sa dozvedela veľa nových informácií. Ako fungujú rôzne povolania a odvetvia. Cením si toho, že autorka sa rozhodla miesto beletrie napísať tieto príbehy. Dúfam, že vydá ešte nejaké "pokračovanie". Odporúčam si knihu vypočuť. Audioknižná podoba je na 6* :)

28.02.2022 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Nádherná kniha. Ja viem, že pre niekoho možno príliš jednoduchá a ženská, ale mne úplne padla do nálady a krásne som si pri nej oddýchla, pocestovala a niečo sa o Bazílii dozvedela. Chytila ma za srdce a už sa neskutočne teším na pokračovanie. Niekedy kúpu nejakej knihy po prečítaní ľutujete, ale toto nebude ten prípad :) Tak nejak cítim, že po tejto autorke budem siahať keď budem potrebovať pohladiť po duši :) Odporúčam

09.03.2021 5 z 5

Opravdový život Opravdový život Adeline Dieudonné

Tak to bola síla. Keď som knihu začala čítať, nevedela som, čo sa z toho vykľuje. Pripadala mi bizarná. Vlastne mi troška pripomenula knihu Vzdelaná. Nie štýlom písania, nie dejom, ale tak nejak tou svojou zvláštnosťou rodiny, a život v nej, ktorý popisovala. Rozhodne doporučujem. Bolo mi z čítania úzko.

02.11.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knihu som nečítala v papierovej podobe, ale počúvala som ju ako audioknihu a nemohla som urobiť lepšie. Audiokniha je nahovorená skvostne. Jednotlivé príbehy, ktoré sa vzájomne preplietajú, ma veľmi bavili. Skrz ne sa prenesiete na dedinu, kde budete počuť kikiríkať kohúty a ucítite vôňu pečených buchiet. Zapletiete sa do nezmyselných susedských sporov a komplikovaných vzťahov. Možno sa i zamyslíte, či tak troška nie je tá kniha i o nás samotných, pretože viac ako tú dedinu tu sledujeme charaktery chlavných hrdinov a tí sú rovnakí či už na dedine alebo vo veľkomeste.

04.08.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Táto kniha bola doslova stvorená pre mňa a prišla ku mne v pravý čas. Síce som ju mala v originále doma asi už 2 roky, no pozabudla som na ňu a nemčiny sa úprimne tak troška bála. Keď ju vydal Fragment v češtine, rozhodla som sa, že si ju teda najprv prečítam česky a potom sa vrhnem na originál. Nie je to príbeh plný zvratov a drámy, nečakajte tam žiadnu veľkú akciu. Celá dejová linka je pokojná, hladí po duši a vaše romantické srdce určite urobí pri čítaní radostné saltá :) Animant je tvrdohlavá a rázna mladá žena z dobrej rodiny, ktorá na truc svojej matky, príjme na mesiac pozíciu asistentky knihovníka v Londýne. Chce sa tak aspoň na chvíľu vyhnúť jej veľkej snahe vydať ju za nejakého chlapa z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorí ale podľa Animant nepobrali veľa inteligencie, či humoru. Síce zo stretnutia s mladým, zato protivným knihovníkom pánom Reedom, nie je nadšená, rozhodne sa ale vytrvať a svoj mesiac v knihovne po jeho boku vydržať. Popri práci, v ktorej nájde zaľúbenie, zrazu ale zisťuje, že to, čo cíti k podivnému a svojskému knihovníkovi, nie je len nenávisť. A nebola by to kniha o 540stranách, ak by sa tento príbeh nezamotal a neskomplikoval... Rozhodne tento výlet medzi zaprášené police plné kníh a šálky plné voňavého a teplého čaju doporučujem a teším sa na ďalší príbeh od autorky :)

13.05.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Zaujímavé, drsné a depresívne. Viem, že to vyznie divne, ale mala som chuť chytiť košík a vyraziť so Sisi na huby, striasť zo seba všedné starosti a myšlienky a len sa tak túlať. Šetríť s ňou na opravu novej strechy, jesť smaženicu pred chalúpkou, nakopať jej rodinu do pr*ele za to, čo jej urobili, ako ju zničili. Nie každý sa dokáže minulosti vzoprieť a začať znova a ešte silnejší. Knihu odporúčam.

22.02.2019 5 z 5