IvaKo IvaKo komentáře u knih

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Tajemný příběh jedné rodiny napsaný osobitým stylem. Úvahy o životě a smrti. Trochu ponuré, ale čtivé. Bavilo mě to.

07.03.2020 4 z 5

Faktura Faktura Jonas Karlsson

Útlá knížečka s originálním námětem, který nám připomíná, že často nevnímáme chvilky obyčejného štěstí a že by nám neměl život protéci mezi prsty. Nechybí ani jemně nastíněný příběh náklonnosti, možná lásky. Rozhodně zajímavý autor.

01.03.2020 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Velice působivě a chytře napsaný psychologický román. Chvilku jsem si musela zvykat na archaický jazyk, ale pak jsem si naopak každé již dávno nepoužívané slovíčko užívala. Panoptikum postav, nekonečně ponurá atmosféra a naprostá beznadějnost tohoto temného příběhu dělá z této knihy čtenářský zážitek, pro mě ale až moc depresivní.

29.02.2020 4 z 5

Až nadejde čas Až nadejde čas Peter Høeg

Moje třetí setkání s tímto zajímavým autorem, který se pomalu stává mým oblíbencem. Trochu mi připomíná Johna Irvinga. Jeho styl je působivý a témata originální, což mě baví, navíc se mi tato kniha hodila do letošní výzvy.
Shrnuto - rozhodně skvělý čtenářský zážitek.

19.02.2020 4 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Peter May je můj oblíbenec, takže jsem zase byla spokojená. Příběh je čtivý, napínavý, s originální zápletkou a zajímavými čínskými reáliemi. Mě tedy dvojice Margaret a Li Jen bude docela chybět, o to víc se těším na další autorovy knihy, třeba děj některé umístí zase do nějakých exotických končin.

08.02.2020 4 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Nečekejte smršť zábavných historek. Je to rekapitulace autorčina manželství napsaná nečekaně otevřeně a upřímně. Humorné situace střídají ty méně veselé a vyloženě smutné tak, jak to obvykle v životě bývá. Z vyprávění dýchá láska a přesvědčení, že člověk by si měl vážit každého dne, který může prožít se svými blízkými, protože všechno může být náhle úplně jinak.

29.01.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Velice laskavě a vtipně napsaný příběh o neúprosnosti stáří a o tom, že by člověk neměl promeškat čas k poděkování a vyrovnání se s minulostí. Musel to být překladatelský oříšek, ale povedlo se báječně. Dojemné a k zamyšlení.

28.01.2020 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Kniha o statečné ženě, která si i za neskutečně těžkých podmínek dokázala udržet naději, lidský přístup a odhodlání vzdorovat zrůdnostem v koncentračním táboře Osvětim. Nepochybně je důležité tyto události připomínat. Styl autorova psaní ( nebo překladu?) mi ale poněkud vadil - je takový novinářský, příliš doslovný až polopatický, patetický a dialogy jsou často dost nevěrohodné, což značným způsobem snížilo emotivní působivost příběhu. Na druhou stranu oceňuji pro mě nové informace týkající se zvláštního tábora pro Romy v rámci osvětimského tábora a pak existenci školy a školky v tomto táboře.

28.01.2020 3 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

M. Faber patří k mým oblíbencům a těmito drobnými novelami si své místo ještě upevnil. On prostě umí vytvořit sugestivní, zneklidňující atmosféru, kdy se čtenář těší (a někdy obává), kam se příběh bude ubírat. Bohatý jazyk přispívá k ještě většímu čtenářskému potěšení.

26.01.2020 4 z 5

Grayova hora Grayova hora John Grisham

Grishama čtu moc ráda, takže i tentokrát jsem spokojená. Příběh je zaměřen zejména na závažné sociální a ekologické problémy v oblasti Appalačských hor umocněné ekonomickou krizí. Jako právničku mě vždycky zajímá jak funguje vymáhání práva v jiných právních systémech. Nechybí samozřejmě osobní zápletky a napětí, ale detektivka to není. Doporučuji.

20.01.2020 4 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Moje třetí setkání s tímto beze sporu zajímavým autorem. Příběh má sugestivní melancholické ladění s tajemnou atmosférou, kdy sledujeme zdánlivě banální situace, ale pod povrchem tušíme drama. Mnohé je naznačeno a nedořešeno, což je autorův styl, ale tentokrát na mě těch nejasností bylo až moc a tak jsem trochu zklamaná. Zdá se mi, že forma zvítězila nad obsahem, ale možná jsem jen něco nepochopila.

11.01.2020 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Krimi moc nečtu, ale Nesbo mě vždycky zaujme. Tentokrát jsem opravdu nadšená, pro mě je tato další epizoda ze života HH asi nejlepší. Příběh je chytře vymyšlen, detailně prokombinován a bravurně napsán (i přeložen), nemohla jsem se odtrhnout. Byla jsem napnutá od první stránky až do konce. Báječný čtenářský zážitek. Těším se na další.

06.01.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Moc pěkná kniha, obsahově i výtvarně. Ládíkovo vyprávění je opět velmi čtivé, vtipné i sebeironické, s velkým pochopením pro různorodost lidí a přírodní krásy. Cestovatelský deník vhodně doplňují zajímavé faktografické údaje. Celkově se mi tato kniha zdála propracovanější a jaksi "dospělejší", než ty předchozí, které mě ale také velmi bavily. Průvodní ilustrace jsou nádherné. Těším se na další příběhy tohoto sympatického autora.

03.01.2020 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Příběh propletených vztahů, o touze po lásce, po úniku, o sobectví a nečekaných důsledcích činů, napsaný čtivým, ironickým až cynickým stylem sugestivně vytvářejícím dusnou atmosféru lázeňského maloměsta. Celkový dojem -depresivní.

27.12.2019 4 z 5

Sympatizant Sympatizant Viet Thanh Nguyen

Moje první setkání s vietnamským spisovatelem. Po knize jsem sáhla, protože ráda čtu asijské autory a také, že byla oceněna. Na druhou stranu nevyhledávám špionážní příběhy, tak jsem byla zvědavá. Poutavý příběh inteligentního mladíka, který žije psychicky rozpolcený život agenta, je vyprávěn jazykově bohatým, ironickým stylem. Nejedná se však o lehké čtení, zejména závěrečná část knihy je dost trýznivá a rozhodně k zamyšlení.

20.12.2019 4 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Po knize jsem sáhla, protože čtu ráda o Japonsku a o paní Misuko jsem nic nevěděla. Kniha je beletristickým shrnutím autorčina mnohaletého bádání a studia života Misuko a její rodiny. Styl vyprávění je proto spíše faktografický než románový, což mi nevadilo, protože životní příběh Misuko a jejích blízkých je sám o sobě dost zajímavý. Škoda, že pojmy vysvětlované v připojeném rejstříku reálií nejsou v textu nijak označené (třeba hvězdičkou), aby se čtenář mohl s nimi průběžně seznamovat. Fotografickou přílohu jsem naopak ocenila. Rozhodně zajímavá kniha.

02.12.2019 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Působivé vyprávění o strastiplných osudech sedmi generací dvou černošských rodových linií. Každá kapitola by vydala na román, ale v další kapitole se děj skokově posouvá o 15-20 let, takže jsem občas byla vděčná za přehledný rodokmen v úvodu knihy. Mladá autorka velice plasticky a emotivně líčí opravdu nepředstavitelně těžké životy příslušníků černošské populace od dob otrokářství v podstatě až do současné doby, jejich touhu po svobodě, spravedlnosti, seberealizaci a obyčejném lidském štěstí. Zamyšlení nad působením rasismu v jakékoliv podobě.

18.11.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Moc ráda jsem se zase začetla do příběhu mé oblíbené dvojice -Cormorana a Robin. Kriminální zápletka je sice konstruována poměrně složitě, je zde mnoho osob a motivů, ale styl vyprávění je poutavý, takže jsem se vůbec nenudila. Vývoj vztahu hlavních postav byl trochu předvídatelný, ale také mě bavil. Jediné, co mě zarazilo, byla zmínka o tom, že se při zápase ohnula čepel meče, ( na jiném místě se psalo o šavli), to si dost těžko představuji. Jinak to byl pěkný čtenářský zážitek a těším se na další díly.

08.11.2019 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Poutavý sci-fi příběh vyprávěný bohatým jazykem a rozmanitými styly - prostě mistrovské dílo klasika. Varování před lidskou hamižností, lhostejností a pokrytectvím má, bohužel, přesah až do dneška, protože člověk je v podstatě pořád stejný.

31.10.2019 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Moje první setkání s touto autorkou, jejíž kniha se mi hodila do letošní Výzvy. Velice působivě vyprávěný příběh. Protirasistická a soudní tématika mi připomněla mého oblíbence Johna Grishama, zde ovšem s výrazně ženským přístupem a silnými emocemi. Rozhodně čtenářský zážitek.

21.10.2019 5 z 5