Sto devětadevadesát schodů

Sto devětadevadesát schodů dělí jedenadvacáté století s minulostí: vedou do starého opatství, kde probíhá archeologický průzkum a kde se skrývá pravda o jedné dávné vraždě, stařičký rukopis v láhvi, podivní lidé a možná i strašidlo. Kniha se dá číst jako historický thriller, milostný příběh i strašidelná historka. V druhé novele, Kapele rodiny Courageových, posílá autor příbuzné a spřízněné hudebníky na jeden belgický zámek, kde mají nazkoušet skladbu maniakálního komponisty a kde pravděpodobně straší....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372000/big_sto-devetadevadesat-schodu-GW6-372000.jpg 4.291
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Argo

The Hundred and Ninety-Nine Steps, 2001

Kniha Sto devětadevadesát schodů

Finn69
19. listopadu

Obě novely mě dostaly svou tajemnou atmosférou a krásným jazykem, nedá se od toho odejít. Nejde sice zrovna o akční příběhy, přesto ale tahle knížka nepatří k těm, které rychle zapomenete. Doporučuji všem (ostatně jako většinu toho, co se mi od dua Faber/Janiš dostalo do rukou).

meluzena

Další výborný Faber.
199 schodů mě sice až tak neuchvátilo, ač svou hodnotu určitě má, zato Kvintet Courage mě dostal. Komorní příběh pěti lidí, kteří odjedou na 14 dní do ciziny nazkoušet skladbu současného skladatele, již mají v premiéře uvést na festivalu soudobé vokální hudby pojatém jako velkolepá multimediální show. Ty dva týdny tráví v luxusní vile a v podstatě bez kontaktu s okolním světem. Každý z těch pěti lidí má svůj příběh a přestože spolu zpívají už dlouho, vlastně se neznají.
Pan Faber tento příběh vypráví přímo mistrovsky jako velmi komorní psychlogický příběh s velkou přidanou hodnotou pro muzikanty. Úplně vynikajícně vystihl, jak zpěvák klasického repertoáru asi vnímá lidi motající se kolem showbyznysu, jakož i akce, které chtějí přitáhnout diváky na různá moderní pozlátka; a taky to, proč takový zpěvák raději zpívá třeba Monteverdiho nebo Byrda. Je to napsané tak opravdově, že to chytí za srdce - jako kdyby psal ze své svlastní zkušenosti.

Šimon_

Ačkoliv se v ani jedné novele zas tak mnoho nestane - velké dramatické oblouky nečekejte -, jsou obě strhující. Pro drobnokresbu postav a všednodenních momentů, pro krásný jazyk (ve skvělém Janišově překladu) a pro vtahující atmosféru.

Chesterton
14.10.2020

Styl psaní je plastický, snadno navozuje atmosféru, ale i příjemně úsporný a pro mě pohlcující. Je to můj první Faber a každou z novel jsem přečetla skoro za den, což už se mi dlouho nestalo. Balancuje lehce na hraně uvěřitelného, ale zůstává nohama na zemi, což mě asi bavilo nejvíc. Zároveň jsou oba příběhy svým způsobem jemné a laskavé.
Fajn osvěžující zážitek.

jarynek
05.10.2020

Dvě povídky, v nichž hlavními hrdinkami nejsou silné osobnosti, ale ženy plné pochyb, váhání, vnitřních strachů až depresí. A možná proto jsou tak lidské, tak uvěřitelné. Autorovi se podařilo skvěle popsat vnitřní pocity a myšlení těchto postav a na tomto základě vystavěl příběhy o interakci hrdinek s okolním prostředím a s postupným přidáváním informací přibývají ve vyprávění i emoce. V této gradaci pokračuje až do možná trochu rychlých konců, jejichž pointy pro mne byly trochu překvapující, ale asi dějově lepší, než kam jsem očekával, že budou směřovat. Příjemné čtení.

Disease
05.10.2020

První novela tak nějak normálka. Druhá vynikající, nebýt jí, dal bych jen 3* jako v případě evangelia ohně.

Šárka_D
16.09.2020

Mě bude bavit asi všechno, co kdy Michel Faber napíše. Od první novely této útlé knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout, tak moc jsem chtěla přijít záhadě na kloub (stejně jako hrdinka), druhá novela měla skvělý nápad, prostředí i vyústění. Další, prosím!

ajucha
19.08.2020

Dvě novely, které spolu sice nijak nesouvisí, přesto se zajímavě doplňují. V obou jsou hlavní postavou ženy, ale nejsou to silné ženské charaktery, jak je teď moderní, ale obě jsou poněkud nevyrovnané. Postavy jsou výborné a jejich proměna, i když není úplně dořešená, mě neskutečně bavila.