Sympatizant

V tomto románu sledujeme osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického vietnamského státu i tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž exponenty se po pádu Saigonu vydá do amerického exilu. Kniha citlivě vnímá nejen politické intriky na vysoké úrovni, ale i jejich dopad na lidské osudy, ať už jde o celý národ nebo jednotlivce vtažené bez své vůle do víru událostí. Snaží se zachovávat objektivní pohled bez předpojatosti vůči jedné či druhé straně, tento pohled však ani náhodou není nezúčastněný. Protkává se zde hluboká znalost historických reálií se zápletkou ze světa tajných služeb, která v mnoha ohledech odkazuje na klasiky žánru, jejichž agenti jsou spíše než super hrdinové obyčejní lidé, jež se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Román z exotického prostředí spojující špionážní zápletku i vhled do méně známých událostí nedávné historie. Vítěz Pulitzerovy ceny 2016...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323735/sympatizant-4n8-323735.jpg 3.721
Originální název:

The Sympathizer (2015)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Taťka Hraboš
30. listopadu

Výborná kniha od první stránky do té poslední. Autor píše zdánlivě lehkým perem, jako by se při psaní této knihy nesmírně bavil, ale je otázkou, zda tím nechce jen ještě zvýraznit závažnost témat, která v knize otevírá, a vypjatost až drastičnost situací, které popisuje. V každém případě musí za knihou stát spousta práce - už jen to množství faktografického materiálu, který musel prostudovat (jak plyne z doslovu). V neposlední řadě kniha podává jasnou odpověď na otázku, proč v naší vlastní zemi máme tolik autorových krajanů. I když jsme v době, kdy se děj odehrává, ani zdaleka nebyli srovnatelní se Západem, přece jen ten náš domácí socialismus měl lidštější tvář než ten vietnamský.

Lost Soul
29. listopadu

Nedočteno. Zhruba v polovině jsem si uvědomila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál a jak to dopadne.

enguyen
10. října

I kdyz jsem Vietnamka,tak za mne slaba knizka. Ani jsem ji nedocetla,vubec mi nesedla a dej byl pro mne nudny.

kirkpatrick
01. října

Po téhle knize jsem sáhnul náhodně a částečně proto, že obdržela Pulitzerovou cenu za rok 2016. Nemám velké vědomosti o vietnamské válce, která probíhala v šedesátých letech 19. století a byl to zajímavý vhled do této události pohledem vietnamsko amerického míšence. Trochu mi tam neseděly pasáže při natáčení Filmu. V závěru knihy docela drsně popsaná scéna z výslechu.
Podobná kniha o válečném tématu na malajsiském ostrově Penang .
https://www.databazeknih.cz/knihy/dar-deste-15708

ZuzziŠ
06. září

Já nemůžu vydechnout, a s výdechem tu krásu, kterou jsem si přečetla poslat do světa. Já nemůžu vydechnout, já nemůžu dýchat, protože vzduch je světem té knihy nasycen, přesycen, je jím pln, já prostě nemůžu jinak.
(Já jsem šťastná, ale možná za to nemůže jen krása té knihy)

Dobročtenářka
01. září

úžasné.