Sympatizant

od:


KoupitKoupit eknihu

V tomto románu sledujeme osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického vietnamského státu i tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž exponenty se po pádu Saigonu vydá do amerického exilu. Kniha citlivě vnímá nejen politické intriky na vysoké úrovni, ale i jejich dopad na lidské osudy, ať už jde o celý národ nebo jednotlivce vtažené bez své vůle do víru událostí. Snaží se zachovávat objektivní pohled bez předpojatosti vůči jedné či druhé straně, tento pohled však ani náhodou není nezúčastněný. Protkává se zde hluboká znalost historických reálií se zápletkou ze světa tajných služeb, která v mnoha ohledech odkazuje na klasiky žánru, jejichž agenti jsou spíše než super hrdinové obyčejní lidé, jež se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Román z exotického prostředí spojující špionážní zápletku i vhled do méně známých událostí nedávné historie. Vítěz Pulitzerovy ceny 2016...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323735/sympatizant-4n8-323735.jpg 3.833
Orig. název:

The Sympathizer (2015)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
JanaŠ.051
25. srpna

Táto kniha je nielen spoločensky kontroverzná, ale aj veľmi dobre napísaná. Ide o špionážny román, ktorého rozprávačom je kapitán juhovietnamskej tajnej služby. Je sympatizantom Vietkongu, teda komunistického vietnamského severu. Kapitán je cynický ako každý dvojitý agent, ktorý si nemôže dovoliť láskavé pohodlie jednej ideológie a zjednodušujúceho delenia sveta na my a oni.

Didi15
09. srpna

Politická témata mě příliš nezajímají, ale tuto knihu jsem dostala k narozeninám od kamarádky. Hodnotím začtyři hvězdy. Nebylo to špatné , některé pasáže byly kruté, některé zajímavé a některé byly nudné, a u některých jsem se upřímně zasmála. Náhled na národy Amerika - Vietnam . Oceňuji. Asi se v té knize neshlédne každý, ale jak píši, mně se celkem líbila:)

Jolina
31. ledna

Politické příběhy nejsou nějak moji oblíbenou součástí čtenářova života. Dala jsem ji, avšak přiznávám, že posledních cca 50 stránek s přeskakováním a spíše listováním. Bohužel, děj mě nějak nechytl...

eduard7019
05. ledna

Po knihách Syn správce sirotčince a Jsou světla, která nevidíme, získal Pulitzerovu cenu ďalší román popisujúci autokratický režim. Po Severnej Kórei a nacistickom Nemecku sme sa dostali do komunistického Vietnamu. Budúci rok sa možno pozrieme do Mugabeho Zimbabwe alebo Pinochetovho Chile.

MaxK
31.12.2017

Při čtení této knihy mi příliš neseděla lehkost autorova stylu vzhledem k závažnosti tématu. Postrádal jsem tam hloubku. Jako nedostatek jsem to přestal vnímat asi od poloviny knihy - buď jsem si zvykl nebo jsem styl a obsah začal více chápat. Pro amerického čtenáře musela být četba docela bolestná, pro českého je více zajímavé sledovat dvojakost autorova myšlení i osudy Vietnamců v americké emigraci. K závěru jsem byl opět v rozpacích: nedokázal hlavní hrdina mít sebereflexi svých názorů na komunismus nebo to autor záměrně nechal na čtenářovi? Osobně pak smekám před autorovou erudicí a mnoho příměrů by si žádný čtenář neměl nechat ujít.

Taťka Hraboš
30.11.2017

Výborná kniha od první stránky do té poslední. Autor píše zdánlivě lehkým perem, jako by se při psaní této knihy nesmírně bavil, ale je otázkou, zda tím nechce jen ještě zvýraznit závažnost témat, která v knize otevírá, a vypjatost až drastičnost situací, které popisuje. V každém případě musí za knihou stát spousta práce - už jen to množství faktografického materiálu, který musel prostudovat (jak plyne z doslovu). V neposlední řadě kniha podává jasnou odpověď na otázku, proč v naší vlastní zemi máme tolik autorových krajanů. I když jsme v době, kdy se děj odehrává, ani zdaleka nebyli srovnatelní se Západem, přece jen ten náš domácí socialismus měl lidštější tvář než ten vietnamský.

Lost Soul
29.11.2017

Nedočteno. Zhruba v polovině jsem si uvědomila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál a jak to dopadne.

enguyen
10.10.2017

I kdyz jsem Vietnamka,tak za mne slaba knizka. Ani jsem ji nedocetla,vubec mi nesedla a dej byl pro mne nudny.

kirkpatrick
01.10.2017

Po téhle knize jsem sáhnul náhodně a částečně proto, že obdržela Pulitzerovou cenu za rok 2016. Nemám velké vědomosti o vietnamské válce, která probíhala v šedesátých letech 19. století a byl to zajímavý vhled do této události pohledem vietnamsko amerického míšence. Trochu mi tam neseděly pasáže při natáčení Filmu. V závěru knihy docela drsně popsaná scéna z výslechu.
Podobná kniha o válečném tématu na malajsiském ostrově Penang .
https://www.databazeknih.cz/knihy/dar-deste-15708

ZuzziŠ
06.09.2017

Já nemůžu vydechnout, a s výdechem tu krásu, kterou jsem si přečetla poslat do světa. Já nemůžu vydechnout, já nemůžu dýchat, protože vzduch je světem té knihy nasycen, přesycen, je jím pln, já prostě nemůžu jinak.
(Já jsem šťastná, ale možná za to nemůže jen krása té knihy)

Dobročtenářka
01.09.2017

úžasné.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Pulitzerova cena

Autor knihy

Viet Thanh Nguyen

Viet Thanh Nguyen
americká, 1971

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených3x
v Přečtených39x
v Čtenářské výzvě14x
v Doporučených5x
v Knihotéce19x
v Chystám se číst59x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech1x