Sympatizant

V tomto románu sledujeme osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického vietnamského státu i tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž exponenty se po pádu Saigonu vydá do amerického exilu. Kniha citlivě vnímá nejen politické intriky na vysoké úrovni, ale i jejich dopad na lidské osudy, ať už jde o celý národ nebo jednotlivce vtažené bez své vůle do víru událostí. Snaží se zachovávat objektivní pohled bez předpojatosti vůči jedné či druhé straně, tento pohled však ani náhodou není nezúčastněný. Protkává se zde hluboká znalost historických reálií se zápletkou ze světa tajných služeb, která v mnoha ohledech odkazuje na klasiky žánru, jejichž agenti jsou spíše než super hrdinové obyčejní lidé, jež se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Román z exotického prostředí spojující špionážní zápletku i vhled do méně známých událostí nedávné historie. Vítěz Pulitzerovy ceny 2016...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323735/sympatizant-4n8-323735.jpg 3.939
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Jota

The Sympathizer (2015)

Kniha Sympatizant

Gracian1964

Dobrá kniha. Veľmi dobre čítavá. Som rád, že som na ňu vo verejnej knižnici narazil. Téma vietnamskej vojny ma zaujíma, keďže o nej nemám veľa informácií. Čítal som to v slovenskom preklade, omnoho radšej by som mal český, lenže nič sa nedá robiť, musel som sa uspokojiť s týmto. Niežeby bol zlý. Občas ma miatlo, že autor nepoužíva v priamej reči úvodzovky, tak som si niekedy nebol istý, či to postava ešte hovorí, alebo už ide o komentár, hm.... To len tak na okraj, až taký problém to zas nebol.

000nugatovej
03.12.2018

Otázky, které nikdy neomrzí: "Co udělají ti, kteří bojují proti moci, poté co se jí zmocní?" (str. 426)
Hodně provokativní kniha. Třeba o tom, kdy člověk podléhá ideologii. A proč jí vlastně podléhá? /"Není celá výchova právě o tom? Přimět studenta, aby upřímně řekl to, co si učitel přeje slyšet?" (str. 363)/ A kam až je člověk ochoten při jejím prosazování zajít?
Tragédie hlavního hrdiny, jeho nezakotvenosti a nihilistického drsně získaného prozření je znásobena bystrými a vtipnými postřehy: "...byl to poctivý muž, který věřil všemu, co říkal, i když to byla lež." (str. 33) "Stejně jako žralok musí plavat, aby přežil, tak i politik, …, musí bez přerušení hýbat rty." (str. 109). "Vodka byla jedna z pouhých tří věcí, které se vyráběly v Sovětském svazu a které byly vhodné na export, nepočítaje politické emigranty - ty zbývající dvě byly zbraně a romány." (str. 240).
Určitě stojí za přečtení.

JanaŠ.051
25.08.2018

Táto kniha je nielen spoločensky kontroverzná, ale aj veľmi dobre napísaná. Ide o špionážny román, ktorého rozprávačom je kapitán juhovietnamskej tajnej služby. Je sympatizantom Vietkongu, teda komunistického vietnamského severu. Kapitán je cynický ako každý dvojitý agent, ktorý si nemôže dovoliť láskavé pohodlie jednej ideológie a zjednodušujúceho delenia sveta na my a oni.

Didi15
09.08.2018

Politická témata mě příliš nezajímají, ale tuto knihu jsem dostala k narozeninám od kamarádky. Hodnotím začtyři hvězdy. Nebylo to špatné , některé pasáže byly kruté, některé zajímavé a některé byly nudné, a u některých jsem se upřímně zasmála. Náhled na národy Amerika - Vietnam . Oceňuji. Asi se v té knize neshlédne každý, ale jak píši, mně se celkem líbila:)

Jolina
31.01.2018

Politické příběhy nejsou nějak moji oblíbenou součástí čtenářova života. Dala jsem ji, avšak přiznávám, že posledních cca 50 stránek s přeskakováním a spíše listováním. Bohužel, děj mě nějak nechytl...

eduard7019
05.01.2018

Po knihách Syn správce sirotčince a Jsou světla, která nevidíme, získal Pulitzerovu cenu ďalší román popisujúci autokratický režim. Po Severnej Kórei a nacistickom Nemecku sme sa dostali do komunistického Vietnamu. Budúci rok sa možno pozrieme do Mugabeho Zimbabwe alebo Pinochetovho Chile.

MaxK
31.12.2017

Při čtení této knihy mi příliš neseděla lehkost autorova stylu vzhledem k závažnosti tématu. Postrádal jsem tam hloubku. Jako nedostatek jsem to přestal vnímat asi od poloviny knihy - buď jsem si zvykl nebo jsem styl a obsah začal více chápat. Pro amerického čtenáře musela být četba docela bolestná, pro českého je více zajímavé sledovat dvojakost autorova myšlení i osudy Vietnamců v americké emigraci. K závěru jsem byl opět v rozpacích: nedokázal hlavní hrdina mít sebereflexi svých názorů na komunismus nebo to autor záměrně nechal na čtenářovi? Osobně pak smekám před autorovou erudicí a mnoho příměrů by si žádný čtenář neměl nechat ujít.

Taťka Hraboš
30.11.2017

Výborná kniha od první stránky do té poslední. Autor píše zdánlivě lehkým perem, jako by se při psaní této knihy nesmírně bavil, ale je otázkou, zda tím nechce jen ještě zvýraznit závažnost témat, která v knize otevírá, a vypjatost až drastičnost situací, které popisuje. V každém případě musí za knihou stát spousta práce - už jen to množství faktografického materiálu, který musel prostudovat (jak plyne z doslovu). V neposlední řadě kniha podává jasnou odpověď na otázku, proč v naší vlastní zemi máme tolik autorových krajanů. I když jsme v době, kdy se děj odehrává, ani zdaleka nebyli srovnatelní se Západem, přece jen ten náš domácí socialismus měl lidštější tvář než ten vietnamský.