IvaKo IvaKo komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Jo Nesbo patří k mým oblíbencům, ale tentokrát jsem na rozpacích. Ačkoliv je kniha napsána tak poutavě, že se nelze odtrhnout, mám problém s vyzněním příběhu v tom smyslu, že rodinu a její zájmy je nutné chránit jakýmikoliv prostředky, i kdyby to měla být vražda. Charaktery a jednání hlavních postav mi často připadalo nevěrohodné.

05.02.2021 3 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Po mnoha letech jsem se vrátila k Dostojevskému, kterého jsem zamlada ráda četla a opět mě nadchl. Tato kniha představuje autora v té nejvyšší formě. Nechybí nic - lehce ironický styl vyprávění zejména v první půlce knihy, hluboce psychologicky propracované postavy, láska, intriky a manipulace, hledání smyslu života a způsobu řešení celospolečenských problémů, to vše ve strhujícím podání klasika.

30.11.2020 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Petera Maye mám ráda a tak jsem se zájmem sáhla po této knize, nehledě na její až příliš aktuální tématiku a nebyla jsem zklamaná. Kriminální příběh odehrávající se při lockdownu Londýna je napsán čtivě a napínavě. Pravda, závěr je akční jak z hollywoodské produkce, ale celkově prima čtení.

05.11.2020 4 z 5

Dívka s jahodami Dívka s jahodami Lisa Stromme

Po knize jsem sáhla ze zájmu o malířství. Příběh, i když je vymyšlený převážně podle obrazů E. Muncha, je čtivý, vyprávěný poetickým jazykem, se zvláštním důrazem na vnímání přírody a jejích barev. Působivě je vykreslena konzervativní maloměšťácká společnost a její střet s moderním výtvarným uměním, nejen Munchovým. Nechybí samozřejmě ani motiv lásky. Pohodové čtení, které může přilákat k dílu E. Muncha.

27.10.2020 3 z 5

Příběhy jedné noci Příběhy jedné noci Peter Høeg

Moje asi páté setkání s tímto autorem, který mě zaujal svým osobitým stylem. I tyto povídky jsou napsány velice poutavě, bohatým jazykem a mají působivou, někdy až tajemnou atmosféru. Všechny povídky jsou vlastně o hledání a udržení lásky, do některých vstupují nadpřirozené prvky, což mě občas rušilo., ale celkově mě autorův způsob vyprávění zase bavil.

17.10.2020 3 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Poutavé vyprávění o zajímavé a nelehké práci britského veterináře. Příběhy o jednotlivých zvířatech nejsou "vesměs veselé historky" jak uvádí anotace. Ano, některé jsou vtipné a zábavné, jiné ale dramatické a většina z nich k zamyšlení nad stavem přírody, její ochranou a působením člověka. Ocenila jsem nahlédnutí do zákulisí organizace tak logisticky náročných akcí jako je odchyt a přemístění žiraf a slonů. Fascinovalo mě, že britský veterinář je ochoten jet uprostřed noci ke zcela bagatelním případům. Každopádně si takový veterinář, který vykonává svou práci s láskou a odpovědně, zaslouží velký obdiv. Souhrnné informace o jednotlivých zvířatech v závěru kapitol byly zajímavé a poučné. Prima čtení.

11.10.2020 4 z 5

Oblíbená hra Oblíbená hra Leonard Cohen

Nedávno jsem četla skvělý životopis L. Cohena od Sylvie Simmons a vím tedy, že začínal jako básník a spisovatel. Se zvědavostí jsem proto sáhla po této knize. Čekala jsem něco drsnějšího, rozháranějšího, ale byla jsem okouzlená jejím citlivým a poetickým stylem. Čtenářské potěšení.

06.10.2020 4 z 5

Turbulence Turbulence David Szalay

Útlá knížečka napsaná působivým stylem. Letmo nahlížíme do osudů lidí nejrůznějších charakterů, postavení a národností, kterým je společné cestování letadlem. "Turbulence" jejich vztahů a životů, které se zlehka prolínají, jsou jen naznačené, nedořečené, přesto čtenáře zasáhnou a nutí k zamyšlení. Zajímavý čtenářský zážitek.

27.09.2020 4 z 5

G. G. John Berger

Mám ráda, když má autor originální styl a to J. Berger splnil. Životní příběh hlavní postavy je rozmělněn mezi pasáže historické a filozofické, což čtenáři dozajista rozšiřuje obzory, ale podle mě to celé tak nějak nedrží pohromadě. Samozřejmě jsem byla zvědavá jak dost nesympatický G. dopadne, ale jinak mne kniha moc nezaujala.

25.09.2020 3 z 5

Merde po evropsku Merde po evropsku Stephen Clarke

Moje třetí setkání s knihou ze série Merde mě zase pobavilo. Jednoduchý příběh je vyprávěný vtipným, ironickým stylem, nechybí samozřejmě věčné pošťuchování zejména mezi Francouzi a Brity. Občas má ale humor poněkud trpkou příchuť, protože způsob fungování a nákladnost byrokratického aparátu EU až tak k smíchu není. Celkově ale zábavné oddychové čtení.

22.09.2020 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Dojem z knihy nemám jednoznačný. Problémy boháčů, kteří se unuděně potácejí mezi večírky a nákupy, mě úplně nezaujaly. V druhé půlce knihy již lze pod povrchností vztahů vytušit silnější emoce - touhu po lásce a svobodné seberealizaci. Příběh vyprávěný autorovým typickým stylem potvrzuje, že bohatství samo o sobě nepřináší štěstí, naopak může vést k destrukci vztahů a osobností.

10.09.2020 3 z 5

Adamův deník Adamův deník Knut Faldbakken

Poutavě napsaný psychologický příběh zaměřený na tři typy mužů, jednu ženu a jejich komplikované vztahy, to vše vylíčeno neobyčejně plasticky. Vyprávění se odvíjí postupně z pohledu jednotlivých mužských postav, takže již dříve popsané situace se dostávají do nového světla. Rozhodně zajímavý čtenářský zážitek.

01.09.2020 5 z 5

Smluvní podmínky Smluvní podmínky Robert Glancy

Vtipně psaný příběh o nalezení odvahy přehodnotit své priority a změnit svůj život podle toho, co člověku dává smysl. Autor přistoupil k zajímavému členění knihy do kapitol o jednotlivých smluvních podmínkách s komentáři hlavní postavy pod čarou. Tyto glosy pod čarou jsou vtipně ironické a výrazně posilují zábavnou stránku celého příběhu, který mě bavil o to víc, že jsem se smluvními podmínkami ve své profesi zabývala ažaž.

26.08.2020 4 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Přestože je celý příběh vyprávěn formou dopisů hlavních postav, jedná se o neobyčejně působivé dílo s velkou dávkou lidskosti a citlivosti, ale i určitého napětí. Oblíbený autor postupně otevírá černou skříňku spletitých rodinných a partnerských vztahů, ve kterých nikdo není takový jaký se jeví ze začátku. Všechny postavy jsou svým způsobem hledající, chybující, trpící a toužící po lásce, smyslu života, obyčejném štěstí. Velký čtenářský zážitek.

18.08.2020 4 z 5

Hipík Hipík Paulo Coelho

Od autora jsem už leccos četla, takže mě jeho styl nepřekvapil. Tentokrát vypráví asi dost i o sobě, ale hlavně o odvaze vystoupit ze zajetých kolejí a změnit si život, o hledání smyslu života a sebe sama a samozřejmě lásky. Očekávala jsem, že příběh skončí opravdu až v Nepálu a přece jen se hnutí "květinových dětí" bude věnovat víc, takže v tomto ohledu jsem trochu zklamaná.

12.08.2020 3 z 5

Postřehy z Londonistánu Postřehy z Londonistánu Iva Pekárková

Od autorky už jsem pár knih četla, takže vím s jakou otevřeností dokáže vyprávět o svých zážitcích a zkušenostech z multikulturní společnosti. Má to prožité a procítěné na vlastní kůži, proto jsou její texty tak působivé a vedou vnímavého čtenáře k zamyšlení.

10.08.2020 5 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Moje první setkání s touto autorkou mě nezklamalo. Má dar vyprávět velmi jemně a s velkým citem pro detail o zdánlivě všedních událostech, o důsledcích náhod a činů, které mění život dotčených osob. Mnohé je v povídkách nastíněno, často nedořečeno, což čtenáře nutí k zamyšlení.

02.08.2020 4 z 5

Bhútán, má láska Bhútán, má láska Tereza Boučková

Poutavě napsaný cestopis o cyklistickém putování po nádherném "Království štěstí" - Bhútánu. Zážitky z cesty autorka líčí se sympatickým nadhledem a humorem, i když někdy byly strastiplné. Rozhodně mají všichni účastníci této výpravy můj velký obdiv - skoro všem bylo přes 60! Zajímavé čtení.

26.07.2020 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Knihu jsem četla v rámci letošní výzvy a docela jsem se pobavila. Některá hesla jsou sice trochu přehnaná nebo zkreslená, ale celkově je pohled někoho, kdo má dlouhodobé srovnání se zahraničím, rozhodně zajímavý, navíc styl vyprávění je vtipný a čtivý. Jen by mě zajímalo, jestli tato kniha byla přeložena do angličtiny, aby tento "průvodce" splnil účel ?

24.07.2020 3 z 5

I’m Your Man: Život Leonarda Cohena I’m Your Man: Život Leonarda Cohena Sylvie Simmons

Velice podrobný životopis úžasného umělce a rozporuplného člověka dává nahlédnout do jeho tvorby i soukromí, takže teď už jeho písně a básně budu navždycky vnímat trochu jinak. Velmi zajímavý čtenářský zážitek.

22.07.2020 4 z 5