IvaKo IvaKo komentáře u knih

I’m Your Man: Život Leonarda Cohena I’m Your Man: Život Leonarda Cohena Sylvie Simmons

Velice podrobný životopis úžasného umělce a rozporuplného člověka dává nahlédnout do jeho tvorby i soukromí, takže teď už jeho písně a básně budu navždycky vnímat trochu jinak. Velmi zajímavý čtenářský zážitek.

22.07.2020 4 z 5

Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Jarmila Häringová

Velice čtivé povídky ze staré Číny vyprávěné půvabně poetickým a vtipným stylem. V příbězích se střídají zápletky rozverně milostné s kriminálními až hororovými, ale ze všech vyplývá, že člověk je ve svých touhách a chování vlastně pořád stejný. Zaujaly mě dobové reálie, zejména propracovaný systém vzdělávání a státní správy. Rozhodně zajímavé a zábavné čtení.

19.07.2020 4 z 5

Střeček Střeček Ethel Lilian Voynich

Kdysi dávno jsem tuto knihu četla s velkým nadšením, ale nyní se mě už tolik nezasáhla, naopak se mi její styl zdá místy až příliš patetický, čemuž napomáhá archaický jazyk vyprávění. Přesto jsem si tento příběh mladého revolucionáře a jeho rozporuplného života, odehrávající se v rozbouřené Itálii poloviny 19 století, ráda znovu připomněla.

13.07.2020 3 z 5

Skios Skios Michael Frayn

Kniha mi plynula před očima jako ztřeštěná crazy komedie, v souladu s tímto žánrem založená na záměnách osob a věcí, spoustě náhod a omylů, to vše vyprávěno svižně a s lehkou ironií, prostě zábavné oddychové čtení.

09.07.2020 3 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Toma Hankse mám jako herce ráda a byla jsem tedy zvědavá na jeho spisovatelskou prvotinu a nebyla jsem zklamaná. Každá povídka má svůj styl vyprávění a atmosféru a v každé nějakou roli hraje psací stroj, což mě bavilo. Vyprávění je citlivé a laskavé, prostě potěšení.

07.07.2020 4 z 5

Kniha toužení Kniha toužení Leonard Cohen

Každý zná Leonarda Cohena jako zpěváka a autora nezapomenutelných písní, ale možná každý neví, že byl původně především básníkem a spisovatelem a tato sbírka dokazuje, že i v této oblasti byl originálním, citlivým a upřímným autorem. Obdiv pro překladatele. Silný dojem z knihy umocňují Cohenovy doprovodné kresby. Zajímavý čtenářský zážitek.

23.06.2020 4 z 5

Kamarádi Kamarádi Jan Cimický

Poměrně čtivá kniha o kamarádství dvou mužů-chirurga a kriminalisty, které přerostlo v dlouhodobé přátelství. Nahlédnutí do případů lékařských a kriminálních a do zákulisí jejich řešení. Styl vyprávění je poklidný, ale bohužel takový "nemastný, neslaný," opakuje obecně známé skutečnosti, závěr knihy vyznívá dost křečovitě.

23.06.2020 3 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Moc ráda jsem se po mnoha letech v rámci letošní čtenářské výzvy vrátila ke své oblíbené manželské autorské dvojici a jejich Martinu Beckovi. Znovu jsem se přesvědčila, že jejich styl vyprávění mě pořád baví, protože je velice uvěřitelný a lidský. Dokáží zaujmout čtenáře bez detailního popisování drastických scén, i když zrovna v této knize by se to nabízelo. Byli to opravdu mistři svého žánru.

16.06.2020 5 z 5

Puklina Puklina Doris Lessing

Moje první setkání s touto autorkou, které mě popravdě neoslnilo. Fiktivní příběh o vzniku lidstva, nejdříve v ženské a posléze i v mužské variantě, o jejich vztazích a vývoji jejich poznání je vyprávěn mužem, Římanem, který se snaží s odstupem mnoha věků vylíčit možné události dávných dějin lidstva, kdy rozmnožování bylo to nejdůležitější. Jazyk vyprávění je možná záměrně jednoduchý až stereotypně nudný. V polovině jsem knihu málem odložila, ale pak se děj přece jen trochu posunul k promyšlenému závěru.

10.06.2020 3 z 5

Chvála macechy Chvála macechy Mario Vargas Llosa

Moje čtvrté setkání s tímto autorem, který je mým oblíbencem. Tento erotický příběh má snovou atmosféru a postavy, které jakoby vystoupily z obrazů renesančních mistrů. Děj je vyprávěn bohatým jazykem, jemně i rozverně a čtenář jenom žasne, že se tímto stylem dají popsat i činnosti naprosto odpudivé. Bavilo mě to.

30.05.2020 4 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Murakami patří k mým oblíbencům. Povídky jsou psány jeho typickým, ale přece jen sevřenějším, konkrétnějším stylem. Jejich postavy jsou jako vždycky tápající, hledající, toužící...Bavilo mě to.

26.05.2020 4 z 5

Dámy z Grand Avenue Dámy z Grand Avenue Joy Fielding

Moje první setkání s touto autorkou, protože ženské a vztahové romány moc nečtu. Příběh je napsán svižně, čtivě, zejména problematika domácího násilí je vylíčena tak věrohodně, až mě mrazilo. Ostatní zápletky a motivace osob na mě už tak přesvědčivě nepůsobily možná proto, že se autorka snažila obsáhnout až příliš širokou škálu problémů.

23.05.2020 3 z 5

Martina Řezníčka jsem si oblíbila už jako zpravodaje v USA a nyní ho stejně ráda vídám coby moderátora Událostí ČT1 s příjemným projevem a dokonalou dikcí. Kniha je napsaná čtivě, i když poněkud strohým reportérským stylem. Je to velmi zajímavé nahlédnutí do nejrůznějších sfér americké společnosti a jejího způsobu života očima zkušeného profesionála, který si zaslouží respekt, protože práce zahraničního zpravodaje ani v USA není žádná selanka. Doporučuji všem.

15.05.2020 5 z 5

Konec jedné známosti Konec jedné známosti Alberto Moravia (p)

Brilantně napsané povídky známého autora. Některé pojednávají o strastech lásky, další se zaměřují na věčné lidské slabosti. Spojuje je autorův sarkastický styl vyprávění a bohatost jazyka, která vytváří působivou atmosféru jednotlivých příběhů a naprostou věrohodnost postav.

06.05.2020 5 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Na tohoto autora jsem byla zvědavá a teď už vím, že mezi mé oblíbence patřit nebude. Knihu jsem dočetla jen s velkým přemáháním. Jistě, je v ní celkem trefně popsán úpadek západní společnosti od 50 let minulého století a prázdnota lidského žití obecně, ale většinu textu otravně a odpudivě zabírá explicitní popis sexuálních praktik nebo víceméně nesrozumitelné informace o vědeckém bádání . Zdá se mi, že autorova snaha provokovat převážila nad vším. Ocenila jsem promyšlený konec příběhu. Celkový dojem depresivní.

27.04.2020 2 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Neobyčejně silný rodinný příběh vyprávěný autorovým originálním stylem, který jen umocňuje působivost a celkovou atmosféru příběhu. Láska, zoufalství, odhodlání, naděje a věrohodné postavy, které si nelze neoblíbit. Zusak se definitivně stal mým oblíbencem.

19.04.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Moje první setkání s tímto autorem a musím říci, že jsem naprosto nadšená. Tento válečný příběh je mimořádně působivý, vyprávěný originálním stylem, bohatým jazykem a s velkou dávkou citlivosti. Podle mě je to jedna z nejlepších knih o válce. Nebojte se toho, že vypravěčem příběhu je Smrt, kupodivu to přináší nadhled a vtip. Velké čtenářské potěšení. Doporučuji všem.

10.04.2020 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Celkem čtivě napsaný příběh, ale předchozí díly se mi zdály lepší. Tady mě bavila ta himalájská zápletka, ale špionážní linie už vůbec. Celé mi to přišlo takové poněkud vyčpělé. Průměrný zážitek.

01.04.2020 3 z 5

Včera, dnes a zítra Včera, dnes a zítra Sophia Loren

Odmala jsem filmová fanynka a tak jsem si s velkým potěšením přečetla tuto biografii skvělé herečky, která zářila v mnoha nezapomenutelných filmech, zejména těch italských a která nikdy nezapomněla, z jakých poměrů vyšla. Kniha je napsaná velice čtivě, s velkou pokorou a láskou, prostě upřímným srdcem. Doporučuji.

24.03.2020 5 z 5

Tichá dívka Tichá dívka Peter Høeg

Moje čtvrté setkání s tímto bezpochyby zajímavým autorem, kterého jsem si už oblíbila, mě docela zklamalo. Hlavní postava klauna, který má mimořádnou schopnost vnímat svět skrze zvuky, které připodobňuje hudbě, je sice originální, ale příběh samotný mě tentokrát neoslovil. Hlavní zápletka se utápí v tak nějak rozháraném a nevěrohodném stylu vyprávění.

15.03.2020 3 z 5