Dívka s jahodami

Je léto roku 1893 a norská rybářská vesnice Åsgårdstrand se připravuje na příjezd známého umělce a bohéma z města. Místní dívka Johanne Lien pro něj sbírá jahody a bosá pózuje pro malíře jako Jahodová dívka. Johanne je služebnou v zámožné rodině Ihlenů. Jejich svéhlavá dcera Tullik má zájem o kontroverzního malíře Edvarda Muncha, a tak si z Johanne udělá prostředníka mezi ní a Munchem. Johanne je vtažena do syrových emocí malířových děl i do tajné lásky mezi Tulik a Munchem. Ale když je požádána, aby skrývala víc než jen toto tajemství, Johanne se musí rozhodnout, zda riskovat… Lisa Stromme předkládá příběh o bouřlivém milostném vztahu, který Muncha inspiroval k vytvoření jednoho z nejslavnějších obrazů všech dob. Okouzlující příběh o nevinnosti, umění a touze....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284515/divka-s-jahodami-EpI-284515.jpg 471
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány
Vydáno, Omega

The Strawberry Girl, 2016

Kniha Dívka s jahodami

wallflower.

Tohle je tak krásná kniha.
Líbí se mi autorčin nápad napsat román, kterým přiblíží poutavou formou dílo a osobnost Edvarda Muncha, autora slavného obrazu Výkřik. Příběh je sice smyšlený, ale odehrává se na konkrétním skutečném místě a týká se ve většině případů skutečných postav, jak je vysvětleno v doslovu.
Kniha je psána poetickým jazykem a obsahuje spoustu hlubokých myšlenek, popis krásné norské přírody a je založena na emocích. Jsou v ní pocity od čirého štěstí po zdrcující beznaděj, od vášnivé lásky až k nenávisti. Je to kniha o mládí, touze, lásce, umění a umělcích a jejich vnímání světa, o společnosti, vztazích a smíření. Je to kniha o životě.
Zaujaly mě i citáty od Goetheho z knihy Teorie barev na začátku každé kapitoly. Další plus je nádherná obálka.

Můj zážitek z knihy byl umocněný i tím, že jsem den po dočtení shodou okolností navštívila Národní galerii a viděla i některé Munchovy obrazy.

Iwaeu

Kniha ma zpocatku velmi silny naboj, dej je pozvolny, a tak clovek muze zapojit svoji fantazii, zj.pokud zna Munchova dila. Ale jen tato vlastni predstavivost dodava knize na zajimavosti. Autorka zrejme chtela udrzet punc romanticnosti az do konce, coz se ji uz darilo mene, pribeh ztraci pocinajici naboj, pouze jmeno Munch dodava tomuto pribehu sladke jahody.

Luci1409

Krásná kniha plná emocí

Ema999
26.12.2019

Dostala jsem knihu od přítele a můžu říct, že to je jedna z mých oblíbených. Čtivé, romantické a emocionální. Já doporučuji.

vladkavl
16.09.2019

Vášeň, cit, láska. Velmi příjemná kniha.

Bablu
08.09.2019

Nečekaně hezká kniha, koupila jsem ve slevě za pár korun a velmi mě překvapila. Určitě si ji přečtu ještě jednou. Hned jsem měla chuť jít se na nějaké jeho obrazy podívat :-)

patch
03.06.2019

Doře se čte. Vyjádření emocí je uvěřitelné. Po přečtení jsem si znovu prohlédla reprodukci obrazu, abych se více vcítila

Sarah01
01.03.2019

Zajímavá kniha. Sice nejsem nějaký fanoušek malířského umění a o norském malíři Edvardu Munchovi jsem skutečně nevěděla vůbec nic, ale je vidět, že autorka si opravdu dala práci a s příběhem si pěkně pohrála.

Tajný deník čínské císařovny
Tajný deník čínské císařovny