Příběhy jedné noci

Všechny příběhy knihy se odehrávají v noci 19. března 1929 na nejrůznějších místech světa - v Dánsku, ve východní Africe a v Paříži. Povídky lze označit jako fantastické dobrodružné milostné příběhy s existenciálním podtextem. Hoegův styl okouzluje čtenáře svým magickým realismem a dráždí svou dvojakostí a napětím mezi až extatickým způsobem vyprávění a vznosným a vzletným poetickým jazykem na straně jedné a neustále přítomnou sžíravou ironií a krutým černým humorem na straně druhé. P. Hoeg získal uznání a proslavil se na celém světě svou třetí knihou, vynikajícím románem a bestselerem Cit slečny Smilly pro sníh (1992, č. Argo, 1997), podle mnohých jsou ale jeho doposud nejlepším dílem právě Příběhy jedné noci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17205/pribehy-jedne-noci-17205.jpg 455

Fortaelinger om natten (1990)

Vydáno:, Argo

Etvel

Velmi zajímavě pojaté příběhy, nejdříve jsem byla zmatená, ale po určité chvíli mě to nějak podivně chytilo.
Nemůžu říct, že bych byla nadšená ze všech povídek, ale myslím, že opravdu každá měla něco do sebe, nějakou myšlenku, hloubku, poslání nebo aspoň zajímavé vyústění. Netuším, jestli se mi líbí autorův styl psaní. Je takový neosobní, tvrdý, analytický do morku kostí, řekla bych. Z jeho psaní na mne opravdu dýchá jeho vášeň pro matematiku a vědu obecně.
Nicméně i přes tento rozpačitý komentář hodnotím knihu celkově velmi kladně, bylo příjemné si zase po dlouhé době přečíst něco jiného, úplně jinak postaveného.

MichelleS
26.04.2017

Kniha psaná krásným jazykem, která klade velké nároky na pozornost čtenáře. Bavily mne příběhy v příběhu, odkazy na jiná literární díla (i když si netroufám tvrdit, že mi některé neunikly), dokonale naaranžované scény dramatu, mnoho impulsů, které vás vyšlou na cestu po vlastních zážitcích nebo rozběhnou kolotoč úvah. Každý čtenář asi vychutná knihu jinak. Všechno najednou odhalit nelze. Těším se, která tajemství objevím, až ji za pár let znovu otevřu.

Tereza.
25.08.2016

Povídky se točí kolem několika aspektů lásky, které sám čtenář může při jejich četbě zakusit na vlastní kůži. V jedné povídce jsem ponechávána ve zmatku a nejistotě, jak to tedy bylo a co se stalo. V jiné se mohu až příliš stát součástí příběhu na to, abych viděla věci jasně. V další spolu s vypravěčem strhávám masky a vytvářím scény, na kterých si hrdina může uvědomit, že uvnitř něj přeci jen něco žije a že se vždy najde skulinka, kterou lze za temné bouřlivé noci uprchnout z vězení, jež se tváří jako nenapadnutelný ideál. Zatímco v jiném příběhu pocítím neochotu vzdát se ideálu, jenž byl tak prudce a bez varování sražen do bláta. A další příběh mě ochromí svou nevázaností, drsností a hrubou upřímností. Zakouším (ne)jistotu ohledně toho, co je pravda. Zakouším pomíjivost a trvání lásky, přestože se stala zraňující. Cítím neochotu dívat se dál než na ideál. Vnímám lásku jdoucí ruku v ruce se smrtelným strachem a mám chuť lásku spolu s hrdinkou spoutat. S avantgardním umělcem mě přepadá chuť hýbat se kupředu a být slepá k tomu, co nechávám za sebou, chuť zavřít oči a vykašlat se na empatii k druhé lidské bytosti. To jsou příběhy jedné noci, té kterou je každá lidská bytost odsouzena prožívat až do konce života.

Vlaštovka0
30.07.2016

Povídky zajímavé, ale musela jsem se na text hodně koncentrovat. Docela náročná knížka na četbu.

mentoska
08.11.2013

První kniha co jsem od autora četla. Krásně napsáno. Většina povídek mi ale už vyšuměla z hlavy, krom jedné Rozsudek nad předsedou nejvyššího soudu Ignáciem Landstadem-Rasekerem. Možná je to tí, že právě tato nepostrádá ucelený děj.

Tatianeta
15.10.2013

Mám podezření, že toto není tentýž Hoeg, který napsal Cit slečny Smilly po sníh. Domnívám se, že pro takového autora je žánr povídky příliš úzký. Pravda, některé se povedly velmi, ale na větším prostoru by nejspíš vynikly lépe. 2 povídky jsem bohužel nezvládla, byly natolik tematicky specifické a na můj vkus utahané, že jsem je po pár stranách vzdala.

tomashewk
05.03.2013

Jedna z náročnějších knih o několika příbězích, jejíchž sdělení Vám dochází až další den, popřípadě nikdy. Přesto se čte většina příběhů poměrně lehce.